karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
czesio200    3400

Sprawdzi sie. Ale kupuj cos co ma duży odstep miedzy pierwszym a drugim rzedem talerzy. Simply z tolmetu do ciagnikow do 90KM jest idealny. Najwiecej uzywana maszyna w gosp. Dlatego kupilem gruber zeby jej troche roboty odjąć no i moze glebiej cos sie podrapie na pustyni to orac nie bedzie trzeba.

  • Like 2

czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
52 minuty temu, marluk napisał:

Myślicie że agregat talerzowy sprawdzi się zarówno po ściernisku i przed siewem? Chce taki kupić i się waham co wybrać.

Ludzie kupują i daje to rady, na początek oszczędność spora bo o jedną maszynę mniej do kupienia... Odstęp między talerzami to jak patrzyłem główna różnica jest czy to ma pracować w zestawie uprawowo siewnym czy jako osobny agregat. W tych pierwszych siłą rzeczy odstęp pomiędzy poszczególnym rzędami talerzy oraz od wału jest mniejsza. Ważna jest średnica talerzy, rozsądne minimum to od 500 mm w górę oraz rodzaj tylnego wału. Najlepszy jest podobno crosskill, potem packera a dopiero potem strunowy i rurowy. Za packera trzeba z reguły u producentów dopłacić, crosskill jest dosyć drogi. Jest sporo filmów na yt nawet konkretnie z agregatami Tolmet i widać że robi to robotę, pod warunkiem że ciągnik ma zapas mocy - tu podobnie jak w gruberze widać liczy się prędkość. Cały mój ww. wywód jest oparty póki co na teoretycznych doświadczeniach, jeśli gdzieś strzeliłem babola to proszę mnie poprawić.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

z 2,7m simply 80KM leci sobie  bez roblemu. agregaty talerzowe siewne są krótkie i robią gorszą robotę niestety i sie czasem zapychają. Do tego masa takiego porządnego agregatu + do tego siewnik najlepiej talerzowy to trzeba mies ze 130KM w 6 garach minimum.

  • Like 2

czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
58 minut temu, czesio200 napisał:

Sprawdzi sie. Ale kupuj cos co ma duży odstep miedzy pierwszym a drugim rzedem talerzy. Simply z tolmetu do ciagnikow do 90KM jest idealny. Najwiecej uzywana maszyna w gosp. Dlatego kupilem gruber zeby jej troche roboty odjąć no i moze glebiej cos sie podrapie na pustyni to orac nie bedzie trzeba.

Ile taki tolmet simply kosztuje? W zbrylonej ziemi przed siewem poradzi sobie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583

Zbrylona ziemia nie jest przeszkodą tylko aby były kunie mam bronę Talerzową  2 metry tolmet do MTZ  82 po górach daje radę .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Święte słowa - widać jest możliwe żeby teoria za bardzo nie rozbiegła się z praktyką, bo sam doszedłem do wniosku że taka brona potrzebuje prędkości - czytaj zapasu mocy i lepiej patrzeć na górną granicę mocy jaką podaje producent żeby się nie zdziwić.

1 godzinę temu, marluk napisał:

Ile taki tolmet simply kosztuje? W zbrylonej ziemi przed siewem poradzi sobie?

https://allegro.pl/listing?string=tolmet simply&bmatch=baseline-al-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-3-0605&order=p

1 godzinę temu, czesio200 napisał:

z 2,7m simply 80KM leci sobie  bez roblemu. agregaty talerzowe siewne są krótkie i robią gorszą robotę niestety i sie czasem zapychają. Do tego masa takiego porządnego agregatu + do tego siewnik najlepiej talerzowy to trzeba mies ze 130KM w 6 garach minimum.

Jaki wał z tyłu w twoim kolego?? Widzę że Tolmet nie oferuje ani crosskill ani packera...

Zaraz się nam dostanie za offtopic 😂😉😅.

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Nie no ja mtz82 ciągam 2,7m i z 3m by latał. 2.7 to na spokojnie jest. 3m z tego co widzę teraz kosztuje 11500. to jest lżejsza brona, bo mają też astata i on waży więcej i cena inna. moja 2,7 niby waży coś koło 1t- 1,1t. Wał to mam z płaskownika uzębiony i jestem zadowolony fajnie rozbija i doprawia nie jest za ciężki no i nie zalepia sie jak packery itp. do grubera też taki wał wziąłem tylko, że większej średnicy.

Gruber to już inna bajka rusek usiadł ledwo podniósł a i ciągnąć by nie miał lekko. jednym słowem nie ma sensu nawet jechać w pole. Zetor dociążony podnośnik mocny mocy jest troche to jakoś może będzie to szło.

https://www.olx.pl/oferta/brona-talerzowa-tolmet-simply-3-0m-CID757-IDyrxs3.html#a3e2462729;promoted

 


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Z tego co pisałeś twój gruber ma 2.6 m, ergo 6 łap - minimum do takiego zapotrzebowanie 90 KM (6x15). Więc nie dziwota że MTZ-et się przy czymś takim ze&rał - model 82 ma do tego słabiutki udźwig. Ja liczę że na moje gleby optymalnie będzie sprzęgnąć taką bronę 2.5 m z ciągnikiem +/- 90 KM. A dobrze też podpatrzeć sąsiadów zza miedzy 😋.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
Kaszlak79 napisał:

16 minut temu, Bercik92 napisał:

Ile było wniosków przy poprzednim naborze i ile osób się zakwalifikowało?

Na pierwsze pytanie - wujek google zaprasza (szukać na stronie ARiMR)... Na drugie - zakwalifikowali się wszyscy, którzy spełnili warunki i uzyskali min. pkt.

Już poszukałem a jeszcze mam pytanie. W tym roku nie udało mi się złożyć papierów na RMG ale chciałbym złożyć w lutym i też chce wpisać jedne pole do wniosku czy muszę wcześniej mieć je zgłoszone na dopłaty? Czy wystarczy dzierżawa notarialna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzierżawa wystarczy. Nabór lutowy- info z Topagry. W zależności od województwa nabór jest mniejszy w niektórych województwach. W innym jest większy.

W 2021 musisz zgłosić do dopłat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Co masz na myśli kolego pisząc mniejszy i większy nabór w danym województwie??

6 minut temu, Bercik92 napisał:

Już poszukałem a jeszcze mam pytanie. W tym roku nie udało mi się złożyć papierów na RMG ale chciałbym złożyć w lutym i też chce wpisać jedne pole do wniosku czy muszę wcześniej mieć je zgłoszone na dopłaty? Czy wystarczy dzierżawa notarialna?

Na złożenie wniosku masz czas do 30 czerwca 2020 r. Z czym tu czekać?? Tracisz 6 miesięcy czasu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

to 15 na łapę a gdzie jeszcze talerze i wał?

kupiłem swiadomie nad wyrost. Nie liczyłem, że mtz bd z nim chodził. Zetor da radę, ale zetor nie jest u mnie docelowo głownym tyraczem więc kiedyś kupi się większy ciągnik i będzie do grubera i pługa obrotowego.

jakoś mtz z agregatem upr siwnym 3m chodziło i nawet nieźle mu to szło. A siać na piachu nie jest wcale lekko. tylko tam można siewnik zarzucić na agregat i rob się dużo lżej.

talerzówka też waży pnad tonę rusek bez gazu podnosi, ale gruber daleko wystaje i ciężar mocno na tyle ma.

Talerzówka na twardszej czytaj ciężkiej ziemi idzie dużo lżej niż na piachu.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwanek7    6

Witam. Czy znajdę tutaj kogoś kto wypisze wniosek na RMG? Czy zdąży jeszcze go wypisać? Wyrobiła mnie pewna firma z Buska Zdroju, zaczęła działać a teraz nie ma z nimi kontaktu wogóle.

Druga sprawa bo nie mogę się nigdzie dowiedzieć a coś o tym tutaj ktoś pisał że może być problem z emeryturą rolniczą, ja mam 59lat  żona 54lata i czy nie będzie za 5lat problemu żeby dostać emeryturę. Bardzo proszę o porady.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, robert55555 napisał:

Dzierżawa wystarczy. Nabór lutowy- info z Topagry. W zależności od województwa nabór jest mniejszy w niektórych województwach. W innym jest większy.

W 2021 musisz zgłosić do dopłat

Czyli będzie nabór w lutym, czy jeszcze nie wiadomo ? bo różne sprzeczne głosy słyszałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
29 minut temu, czesio200 napisał:

to 15 na łapę a gdzie jeszcze talerze i wał?

Przyjmuje się że wał i talerze są niejako już w to wliczone. Kiedyś wpadła mi w łapy strona w których były takie teoretyczne wyliczenia na zapotrzebowanie mocy poszczególnych maszyn wraz z prędkościami, ale teraz szukam tego i d&pa... Z tego co tam pamiętam, było na każdy cm szerokości roboczej pługa wyliczone 0.5 KM mocy, ale z zadatkiem na każde warunki 0,7 KM. Wiem że było tam podane na gruber z tym "starszym" typem łap bez podcinaczy i było to bodajże 8-9 KM na łapę. To oczywiście teoria, ale dawało to jakiś pogląd na sprawę.

 

29 minut temu, czesio200 napisał:

kupiłem swiadomie nad wyrost.

A kto mówi że nie świadomie?? Twoje wybory i twoje zakupy 😉.

 

29 minut temu, czesio200 napisał:

Nie liczyłem, że mtz bd z nim chodził

"Rusek" ma do swojej mocy po prostu za małą masę i udźwig TUZ-a.

 

29 minut temu, czesio200 napisał:

Zetor da radę, ale zetor nie jest u mnie docelowo głownym tyraczem więc kiedyś kupi się większy ciągnik i będzie do grubera i pługa obrotowego.

Każdy patrzy na przyszłość, ja liczę że na początku roku kupię ciągnik 80-90KM który będzie u mnie głównym - mi wystarczy.

 

29 minut temu, czesio200 napisał:

jakoś mtz z agregatem upr siwnym 3m chodziło i nawet nieźle mu to szło.

Są tacy co zaczepiają agregaty uprawowo siewne do Zetora 7245. Ale nie są to takie zbudowane na solidnej bronie talerzowej.

 

29 minut temu, czesio200 napisał:

A siać na piachu nie jest wcale lekko.

Nie wiem jak to jest na piachu, to nie złośliwość z mojej strony. Wiem że w moich stronach na lessach gliniastych jest bardzo ciężko i trzeba mieć spory zadatek mocy w ciągniku.

 

29 minut temu, czesio200 napisał:

talerzówka też waży pnad tonę rusek bez gazu podnosi, ale gruber daleko wystaje i ciężar mocno na tyle ma.

Wszak udźwig TUZ jest liczony na końcach ramion.

 

29 minut temu, czesio200 napisał:

Talerzówka na twardszej czytaj ciężkiej ziemi idzie dużo lżej niż na piachu.

J.w. - nie mam porównania. Wiem że u mnie muszę mieć zapas mocy i będę dobierał maszyny do mocy ciągnika - podobnie jak Ty zresztą 😉.

A teraz wracajmy do meritum sprawy, to mój ostatni post nt. maszyn w tym temacie.

24 minuty temu, iwanek7 napisał:

Witam. Czy znajdę tutaj kogoś kto wypisze wniosek na RMG? Czy zdąży jeszcze go wypisać? Wyrobiła mnie pewna firma z Buska Zdroju, zaczęła działać a teraz nie ma z nimi kontaktu wogóle.

Druga sprawa bo nie mogę się nigdzie dowiedzieć a coś o tym tutaj ktoś pisał że może być problem z emeryturą rolniczą, ja mam 59lat  żona 54lata i czy nie będzie za 5lat problemu żeby dostać emeryturę. Bardzo proszę o porady.

Tutaj raczej ciężko na odległość (choć może się mylę), ale jak masz sytuację kryzysową to zabierz wszystkie papiery i idź czym prędzej do najbliższego ODR. Nie są najlepsi ale chociaż jak powiedzą, to już zrobią. Czas masz do 30 czerwca a jak wyślesz pocztą poleconym będzie się liczyła data nadania jako data przyjęcia wniosku, nawet jak dojdzie parę dni później do oddziału regionalnego Agencji.

Zrealizować biznesplan i tak będziemy musieli wszyscy z tegorocznego naboru do roku 2023 (do sierpnia bodajże), a potem jeszcze 2 lata utrzymać założone warunki. Łatwo wyliczyć więc że zobowiązania programu zakończą się w 2025, więc od tego roku 4 lata.

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Rusek ma po drobnych zabiegach 4.5t na 80KM to jest dużo porównując do plastikowych zabawek.  Uciagu mu nie brak a podnosnik na 1 tloku to wiadomo.  Nie miales piachu to bys sie zdziwil jak jest ciezka jak wszystko sie topi. Ciagnik bez przedniego napedu po orce nie rusza z moejsca nawet. Mam porownanirle do 3-4 klasy gdzie mozna jechac po orce 1 bieg wyzej i jeszcze ma lekko a na piachu pelna moc i kolami czasem mieli pod gorke. Jedyne co to orka idzie lzej.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
4 minuty temu, czesio200 napisał:

Rusek ma po drobnych zabiegach 4.5t na 80KM to jest dużo porównując do plastikowych zabawe

A to się znowu okaże że przód za lekki... Poza tym patrzę na dane fabryczne. Zresztą ostatnio jak patrzyłem na masy, moce i udźwigi poszczególnych maszyn w klasie 80-90 KM to się zdziwiłem czemu sąsiad narzekał na swojego U 914 co go miał od nowości aż w końcu sprzedał... Za każdym razem było "Paaaanie, to za ciężki traktor na swoją moc, mułowaty jest przez to" - tymczasem inne maszyny w tamtych lat o podobnym mocach ważą czasem nawet więcej. Ot opinia ludzka jak d&pa, każdy ma swoją.

8 minut temu, czesio200 napisał:

Nie miales piachu to bys sie zdziwil jak jest ciezka jak wszystko sie topi

 Nie miałem dlatego się nie wypowiadam. Sam wiem jakie mam za to gleby w okolicy, ja i moi przodkowie żyją tu i gospodarzą od 1945 😋.

10 minut temu, czesio200 napisał:

Ciagnik bez przedniego napedu po orce nie rusza z moejsca nawet.

Ciągnik bez przedniego napędu to dziś tak naprawdę nie ciągnik...

11 minut temu, czesio200 napisał:

Mam porownanirle do 3-4 klasy gdzie mozna jechac po orce 1 bieg wyzej i jeszcze ma lekko a na piachu pelna moc i kolami czasem mieli pod gorke.

Ja mam porównanie w naszych stronach od 2 do 4 klasy i ogólnie jest ciężko - Płaskowyż Głubczycki to żyzne gleby lessowe, ale ciężkie.

 

13 minut temu, czesio200 napisał:

Jedyne co to orka idzie lzej.

W moich stronach za to właśnie orka najciężej...

A teraz naprawdę proszę już, wracajmy do sedna materii - RMG 😉.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Lepiej uprawiać cieżką ziemie i coś  tego mieć niż VI klasy.

Wracajac do tematu. Na wstępie do programu miałem dzierżawy bez umowy (ale w dopłatach) co jeśli teraz by odpadło mi 1.5ha takiej dzierżawy? jak nadgonić so? dodam, że przybyło dzierżawy na umowę na 10lat 3ha. Czy ta druga może zastąpić to pierwszą? bo normalnie to się ta druga nie liczy do wzrostu.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Pany skoro już tak lekko zboczyliście z tematy to mam pytanie czy według Was zwykła brona talerzowa ( w układzie V) z wałem, a brona talerzowa kompaktowa czy tam agregat talerzowy to jakaś istotna różnica jeśli chodzi o efekt wykonywanych prac? Na pewno różnica w cenie jest ale czy jest sens przepłacać za kompaktową? Głównie chodzi o zerwanie ścierniska i może gdyby się sprawdzało to uprawianie przed siewem. 

Czytałem inne tematy na AF ale jak zawsze tyle opinię "za" co "przeciw" a do żniw chciałbym coś zakupić. 

Po drugie jeśli w biznesplanie mam bronę talerzową, a kupię tą kompaktową ( czasem nazywaną agregatem talerzowym) to może mi się ktoś do tego przyczepić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Kolego, na serio ludzie twojego pokroju czasem trochę przeginają... Ja szukałem krócej niż 10 minut i znalazłem ten temat:

Jest tu dość fajnie opisane wszystkie za i przeciw, "zwykła" talerzówka wypada najgorzej...

Jak trafisz na dociekliwego urzędasa to może ci się przyczepić co do nazwy sprzętu, więc lepiej uprzedzić fakty i zrobić korektę.

 

2 godziny temu, czesio200 napisał:

Lepiej uprawiać cieżką ziemie i coś  tego mieć niż VI klasy.

Wracajac do tematu. Na wstępie do programu miałem dzierżawy bez umowy (ale w dopłatach) co jeśli teraz by odpadło mi 1.5ha takiej dzierżawy? jak nadgonić so? dodam, że przybyło dzierżawy na umowę na 10lat 3ha. Czy ta druga może zastąpić to pierwszą? bo normalnie to się ta druga nie liczy do wzrostu.

Jeśli odpadło 1.5 ha a przybyło 3 ha to i tak jest "naddatek". W rozporządzeniu nic nie ma napisane że SO docelowa musi byś osiągnięta z dzierżaw na tych samych działkach co SO wyjściowa.

Edytowano przez Kaszlak79
  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Jesli chcesz dobra brone talerzowa to wez simply. Nie kupuj v to juz przezytek. Popros sprzedawce to ci na fv wpisze brona talerzowa i tyle.

  • Like 1
  • Thanks 1

czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Kolego @Kaszlak79 dzięki za określenie mojego pokroju :) Zdziwiłbyś się ile ogólnie szukałem na ten temat w necie i przeczytałem kilka wątków na AF ale tego który podesłałeś nie znalazłem - moja nieudolność. Tak czy inaczej dzięki za podrzucenie lektury :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
Kaszlak79 napisał:

Co masz na myśli kolego pisząc mniejszy i większy nabór w danym województwie??

6 minut temu, Bercik92 napisał:

Już poszukałem a jeszcze mam pytanie. W tym roku nie udało mi się złożyć papierów na RMG ale chciałbym złożyć w lutym i też chce wpisać jedne pole do wniosku czy muszę wcześniej mieć je zgłoszone na dopłaty? Czy wystarczy dzierżawa notarialna?

Na złożenie wniosku masz czas do 30 czerwca 2020 r. Z czym tu czekać?? Tracisz 6 miesięcy czasu...

Doradca się nie wyrobi z czasem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adaminoo1990    12
13 godzin temu, iwanek7 napisał:

Witam. Czy znajdę tutaj kogoś kto wypisze wniosek na RMG? Czy zdąży jeszcze go wypisać? Wyrobiła mnie pewna firma z Buska Zdroju, zaczęła działać a teraz nie ma z nimi kontaktu wogóle.

Druga sprawa bo nie mogę się nigdzie dowiedzieć a coś o tym tutaj ktoś pisał że może być problem z emeryturą rolniczą, ja mam 59lat  żona 54lata i czy nie będzie za 5lat problemu żeby dostać emeryturę. Bardzo proszę o porady.

 

Dzwon tutaj robi dla mnie wszystkie wnioski moze pomoze.

Nazwisko:Paweł Bielawski
Komórka:667 934 878
 

I jak nazywa sie ta firma??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj