karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

sony87    47

nie ma obowiązku złożenia wniosku obszarowego, ale w takich przypadkach kontrola niemal pewna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adaminoo1990    12
4 godziny temu, gregory7 napisał:

Wiesz co facet wydaje się wiarygodny ale tym mnie zaskoczył. Podał tabele maszyn punktowanych żebym wybrał coś z tego wiec może za mało punktów mam a wyszło bez maszyn 12  to dużo/mało jak myślicie?  kurde to z tymi gruntami to jednak musiał bym wiedzieć już konkretnie jaką powierzchnie  kupie i za ile. (na wolnym rynku ciężko o takie info  z rocznym wyprzedzeniem,bo kupno będzie dopiero po dostaniu dofinansowania...) jak to rozwiązać tak z praktyki? 

Masakra co za doradcy 12 to o 5 ponad stan, podaj powierzchnie i rynkowa cene u Ciebie i wystarczy. Wnioski wchodza na 7 pkt. A ci dalej pozbawiaja polowy ludzi szans na dotacje. Kiedys po pierwszej 60 tce malo wiedzialem ale szczerze dobry doradca i juz trzecia dotacja bedzie w jednym domu w tym pozarolnicza najwieksza.

 

Dodam ze w rok

Oczywiscie ze duzo i wystarczy bez problemu, sam skladalem na mniej, nie bierz nic niepotrzebnego, a poza tym po wyplacie pierwszej raty mozesz wszystko zmienic. Polece ci dobrego doradce Robert Sekula https://bizneszamiastem.pl/ 

 

11 minut temu, sony87 napisał:

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
5 godzin temu, freetaxi napisał:

Możesz kupić ziemię. Wystarczy podać powierzchnię. Nie ma konieczności podawania numerów działek.

No ja miałem poprawkę bo właśnie podałem tylko powierzchnię. W poprawce podawałem jeszcze nr działki i klasę gleby. Ale z tego co rozmawiałem z ludźmi to zależy kto rozpatrywał wniosek bo u jednego by to przeszło a u innego nie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktosik25    11

rolnik chce zmienić kierunek z uprawy truskawek na szkółkę (sprzedaż sadzonek truskawek). czy można w roku docelowym zadeklarowac truskawki jako szkółka krzewów owocowych...(truskawka nie jest krzewem tylko bylina) no ale nie można zadeklarowac tego jako truskawki w płodozmianie z uprawami rolnymi. bo wtedy nie wykaże się zmiany kierunku produkcji.


poza tym truskawki...2600euro z ha a szkółka krzewów owocowych 10100euro z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
16 godzin temu, many12 napisał:

Żle Kaszalak kombinujesz - bardzo żle. Jeżeli masz kilka upraw na danej działce np. wszystkie warzywa jakie Ci się przyśniły to wpisujesz "pozostałe  warzywa w płodozmianie z uprawami rolnymi" - przy kilku arowych zbożach, mieszankach roślin strączkowych piszesz  "pozostałe nie wyszczególniając z osobna.

No i ja tak wpisałem rodziców warzywnik - pozostałe warzywa itd.. To samo zresztą zrobiłem z mieszanym sadem. Ale co jak ktoś chce tych parę ( -naście) arów słynnego słonecznika posiać na działce z czymś innym?? Pytam z czystej ciekawości.

 

16 godzin temu, marluk napisał:

Ja pier... Kto pracuje w tych odrach że znowu takie bzdury opowiadają? Weź im powiedz żeby pracę zmienili bo naprawdę robią ludziom dużą krzywdę.

Tak to w ODR-ach jest niestety. Ogólnie niekompetencja.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Music    101

Jak jest w przypadku działek o jednym numerze ewidencyjnym, na którym są zabudowania i pole uprawne? Notarialnie można wydzierżawić całą działkę. Właściciel np. nie chce jej wydzierżawić notarialnie. Do dopłat wpisuję tylko część uprawianą. Agencja będzie się domagać dokumentu potwierdzającego użytkowanie? Dodam, że dopłaty składałbym pierwszy raz na siebie.

Edytowano przez Music

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli ktoś ma 1,05 ha razem z zabudowaniami, użytków rolnych jest 0,55ha a reszta to ogródek przydomowy i kawałek sadu w sumie ok 0,1ha a reszta to obszar wyłączony z dopłat i zabudowania, wobec tego czy ma prawo ubiegania się o RMG z tymi 1,05 ha i jak z dopłatami czy w ogóle by mu przysługiwały na ten niecały hektar użytków rolnych (składał by 1 raz) czy raczej nic z tego, RMG składał by na dokupienie ziemi i jakiś sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Premia może zostać przyznana rolnikowi, jeżeli m.in.:

  • jest posiadaczem samoistnym lub zależnym:
    • gospodarstwa rolnego, obejmującego co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, lub
    • nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej,

    położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KOSTEK12    18

Witam,czy mogę kupić maszynę przed otrzymaniem decyzji o przyznaniu dotacji RMG i potem ewentualnie rozliczyć ją, dodam że ta maszyna została ujęta w biznesplanie,czy wszystkie zakupy tylko po dacie decyzji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert55555 napisał:

Premia może zostać przyznana rolnikowi, jeżeli m.in.:

  • jest posiadaczem samoistnym lub zależnym:
    • gospodarstwa rolnego, obejmującego co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, lub
    • nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej,

    położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro;

ok ale jak zrobić z dopłatami bezpośrednimi, czy system przyjmie te 0,65 ha do dopłat, czy jak tą sytuację rozwiązać żeby załapać się na RMG, dodam że z punktami SO nie będzie problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

nie musisz wcale złożyć wniosku o dopłaty. po prostu przyjadą, skontrolują, zmierzą i uznają lub nie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogarek1993    0

Czy można krowy zadeklarować jako mleczne jeśli nie oddaje mleka, będą to jakoś weryfikować ? Mleczne mają SO wyższe niż krowy mamki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz. Mleko możesz mieć na własny użytek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43
8 godzin temu, ogarek1993 napisał:

a można je wtedy zacielać ? czy ARIMR może się czepiać o to..

A jeszcze kwestia jaki typ użytkowy masz w paszporcie bo jak masz mięsny to ciekawe czy nie będzie jakiś problemów,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Jak rozumieć zapis dotyczący warunków. Żeby starać die o pomoc należy być właścicielem lub dzierżawca nieruchomości o powierzchni 1 ha 

lub właścicielem lub dzierżawca nieruchomość sluzsvej do działów specjalnych produkcji rolnej

czyli np pszczelarz może mieć mniej niż hekrR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Działami specjalnymi produkcji rolnej są:

uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2

uprawy w szklarniach nieogrzewanych powyżej 25 m2

uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:

uprawy grzybów i ich grzybni – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej

drób rzeźny – powyżej 100 szt. (kurczęta, gęsi, kaczki, indyki)

drób nieśny powyżej 80 szt. (kury nieśne i mięsne, gęsi, kaczki, indyki w stadzie reprodukcyjnym oraz kury do produkcji jaj konsumpcyjnych)

wylęgarnie drobiu (kurczęta, gęsi, kaczki, indyki)

zwierzęta futerkowe (lisy i jenoty, norki, tchórze, szynszyle, nutrie oraz króliki powyżej 50 sztuk samic stada podstawowego)

zwierzęta laboratoryjne (szczury białe, myszy białe)

jedwabniki (produkcja kokonów)

pasieki powyżej 80 rodzin

uprawy roślin in vitro

hodowla entomofagów

hodowla dżdżownic

hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (krowy powyżej 5 sztuk, cielęta powyżej 10 sztuk, bydło rzeźne powyżej 10 sztuk z wyjątkiem opasów, tuczniki powyżej 50 sztuk, prosięta i warchlaki powyżej 50 sztuk, chów i hodowla owiec powyżej 10 sztuk, tucz owiec powyżej 15 sztuk, konie rzeźne albo hodowlane, hodowla ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, hodowla psów rasowych albo kotów rasowych).

Sposób obliczania podatku PIT

Na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy o PIT dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalony na dwa sposoby:

1) jeżeli są prowadzone księgi wykazujące przychody, o których mowa w art. 15 ustawy o PIT (podatkowa księga przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe) – dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica między przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększonymi o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego;

Podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej zobowiązany jest do powiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze prowadzenia ksiąg wykazujących przychód. Musi to zrobić przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.

2) jeżeli nie są prowadzone ww. księgi wykazujące przychody – dochód z tego źródła ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcyjnej zwierzęcej, określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Minister finansów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej), zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”

WARUNKI PRZYZNAWANIA POMOCY:

Premia może zostać przyznana rolnikowi, jeżeli m.in.:

  • jest posiadaczem samoistnym lub zależnym:
    • gospodarstwa rolnego, obejmującego co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, lub
    • nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej,położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro;
  • Dokładnie tak jak piszesz. Działy specjalne wkleiłem, sposób obliczania podatku, miałem gdzies jakie są kwoty z poszczególnych wariantów działów specjalnych.

Pszczelarz musi mieć powyżej 80 rodzin i wtedy jest traktowany jako dział specjalny i mieć wpis.

Edytowano przez robert55555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Miał ktoś przypadek że wg ewidencji gruntów działka różni się dość znacznie od danych z geo portalu i z pomiarów? Czym to może być spowodowane? Wg agencji MKO wychodzi ponad 30a więcej niż jest na wypisie, to jest 20 % powierzchni całej działki! 

Tyle było zawsze składane o dopłaty i wszystko ok a tu patrząc w wypis taka różnica, już nie wiem co z tym zrobić żeby potem ktoś się nie przyczepił że uprawa tyle większa niz dzialka wg ewidencji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
18 minut temu, sony87 napisał:

Miał ktoś przypadek że wg ewidencji gruntów działka różni się dość znacznie od danych z geo portalu i z pomiarów? Czym to może być spowodowane? Wg agencji MKO wychodzi ponad 30a więcej niż jest na wypisie, to jest 20 % powierzchni całej działki! 

Tyle było zawsze składane o dopłaty i wszystko ok a tu patrząc w wypis taka różnica, już nie wiem co z tym zrobić żeby potem ktoś się nie przyczepił że uprawa tyle większa niz dzialka wg ewidencji

Powierzchnię upraw dostosowujeez do powierzchni całkowitej działki. Mimo że mko jest większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Ja to rozumiem i wszystko spoko ale gdy masz różnice na działce 20% powierzchni to coś jest nie tak. Może jakaś pomyłka w ewidencji tym bardziej że dzialka jest większa niz druga leżąca obok która wg ewidencji jest większa, tak jakby były zamienione. Pewnie żeby to odkręcić to trzeba sporych kosztów (geodeta) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

orientuje się ktoś czy RMG jest jakąś przeszkodą aby przejść na pełnoprawną emeryturę z KRUS po osiągnięciu wieku emerytalnego ?

 

Edytowano przez sony87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@sony87 oczywiście, że jest. Warunkiem otrzymania emerytury w KRUS jest zaprzestanie działalności rolniczej co w okresie 5 lat od dnia otrzymania 1 raty w RMG jest niedozwolone.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

masz rację, ale tylko częściowo, już doczytałem: w przypadku dalszego prowadzenia działalności rolniczej po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego ulegnie zawieszeniu część uzupełniająca emerytury, ale ogólnie emerytura się należy...tyle że niska

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny*,
  2. podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje także możliwość przyznania ubezpieczonemu rolnikowi emerytury rolniczej, jeśli do dnia 31 grudnia 2017 r. spełnił on łącznie warunki dotyczące:

  1. osiągnął wiek 55 lat, jeśli jest kobietą, albo 60 lat, jeśli jest mężczyzną,
  2. podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat,
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj