karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

zdzichu124    9

Dostaliście już pieniądze z czerwcowego naboru ? Ja jeszcze nie złożyłem wniosku o płatność bo musiałem kilka spraw pozałatwiać i się wydłużyło , ile się czeka od wniosku o płatność do wypłaty kasy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szelek28    1

Ja czekałem prawie 4 miesiace, 22 styczeń wniosek o 1 ratę, a 19 maj kasa na koncie. Niektórzy czekali 2, inni 3 a jeszcze inni trochę dłużej, różnie to bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353
3 godziny temu, Mariusz2903 napisał:

kogo by nie spytać czym podnosi słonecznik ma ktoś faktury z sprzedaży tych kwiatów ? ja podnoszę choinkami ale aż 1 ha to 10 lat roboty żeby urosło pewnie po zrobieniu zmiany do wniosku to 30 ary słonecznika by załatwiło sprawę może ktoś się odnieść do tematu ?

Następny. Po co ci faktura za sprzedaż?

2 godziny temu, zdzichu124 napisał:

Dostaliście już pieniądze z czerwcowego naboru ? Ja jeszcze nie złożyłem wniosku o płatność bo musiałem kilka spraw pozałatwiać i się wydłużyło , ile się czeka od wniosku o płatność do wypłaty kasy ?

Tak. Dostałem kasę po 2 miesiącach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianus2222    119

Witam. Czy za pieniądze z rmg mogę postawić nowy budynek? Tzn. Załóżmy że mam swoje 50 tys oszczędności, i 60 tys netto dostanę na rmg. Chciałbym postawić hale na zboże, maszyny itp. 


sprzedam rozsiewacz amazone 800l 1600zł. Talerzówke famarol 1,8m siewnik poznaniak 2,7m tanio! pisać na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

Praktykował ktoś wniosek o wydłużenie realizacji biznesplanu ponad standardowe 3 lata od pierwszej raty? Rozporządzenie dopuszcza taką możliwość, pytanie jak to wygląda w praktyce? @freetaxi miałeś taki przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vinci007    1
Napisano (edytowany)

Witam wszytskich,

Mam pytanko odnośnie zaświadczenia o dochodach z U.S.  do RMG czy może być na nim napisane:

"Zaświadcza się, że za rok 2019 podatnik nie złożył zeznania podatkowego" jest to równoznaczne z nie osiągnięciem dochodu? Czy chodzi o takie zaświadczenie , co macie napisane na swoich?

Zaświadczenie z Gminy może być tylko na działki podane w biznesplanie, czy musi być na wszystkie działki, całe gospodarstwo. ( część działek od 2015 roku jest w dzierżawie i nie wpisuje ich do biznes planu) .

Proszę o informacje  w tej sprawie.

Edytowano przez Vinci007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Mi Pani w US powiedziała że wystawi jedynie zaświadczenie o przychodach gdy złożę pit za 2019r. Inaczej niema podstawy do wydania zaświadczenia o przychodach lub ich braku. 

Ja się trzymam przychodu. Zaświadczenie o braku przychodu za 2019 na podstawie "0" pitu i zgodnie z rozmowa z Panią z agencji niepotrzebuje ha przeliczeniowych i zaswiadczenia o działach specjalnych oraz dochodach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Bo to jest pewien rodzaj furtki

hektAry przeliczeniowe i dochód inny niż z rolnictwa 

lub wartość produkcji so w roku złożenia wniosku i przychod

jezeli mieliśmy przychody i nie osiągamy z hektarów przeliczeniowych odpowiedniego stosunku dochodu/ przychodu do całości , może podnieść sobie so w roku wyjściowym uprawami a w konsekwencji tego spełnić wymog

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasiaaa    13

Mam do was kilka pytań treści technicznej:

Założenia:

1. W 27 maja 2020 roku złożyła bym wniosek o RMG

2. Przelew 1 transzy załóżmy że byłby  w dniu 10.04.2021

2a. Od tego dnia rozpoczyna się moje zobowiązanie, które trwa 5 lat

 To zobowiązanie trwać powinno do 10.04.2026, dobrze zrozumiałam?

3. Czy składając wniosek o dopłaty na 2026 w dniu 05.05.2026 nie musiała bym mieć już zasianego słonecznika?

- Zasiewać słonecznik musiała bym  w następujących latach:  2022, 2023, 2024 i 2025?

4. Czy składając wniosek o dopłaty na 2026 w dniu 05.04.2026 musiała bym mieć jeszcze zasiany słonecznik?

                 - Zasiewać słonecznik musiała bym  w następujących latach:  2022, 2023, 2024 , 2025 i 2026?

5. Jeśli przelew 1 transzy zostanie zrobiony w 10.06.2021

- Czy składając wniosek o dopłaty na 2026 w dniu 05.05.2026 musiała bym mieć jeszcze zasiany słonecznik?

- Zasiewać słonecznik musiała bym  w następujących latach:  2022, 2023, 2024, 2025 i 2026?

- W 2027 nie musiała bym siać słonecznika?

6.Pytania odnośnie prowadzenia ewidencji:

-prowadzenie rozpoczynam od złożenia wniosku o RMG?

- Czy od wniosku o 1 ratę?

7. Realizacja BP

Zakup paliwa, nawozów i środków ochrony roślin, taki bym podała:

-  jeśli przelew 1 raty będzie do 15.05.2021 roku, to podane zakupy na dane kwoty muszę zrealizować do 31.08.2022 roku

- jeśli przelew 1 raty będzie po 15.05.2021 roku, to podane zakupy na dane kwoty muszę zrealizować do 31.08.2023 roku

-czy przez okres 5 lat?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353
Napisano (edytowany)

Widzę, żę ten słonecznik to prawdziwy hit :) ciekawe co z tym ARiMR zrobi w kolejnym PROW. Ciekawe czy w innych krajach też podobnie kombinują.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Prowadzenie ewidencji zaczynasz przed złożeniem wniosku o 1 rate

jezeli wypłata przed 15 maja 2021 to ostatnim rokiem będzie brany zasiew z dopłaty za 2025 rok

po 15 maja zasiew 2026

zakup srodkow obrotowych musi być dokonany do momentu zrealizowania biznesplanu czyli 3 lata od momentu wypłaty pierwszej raty

ale teraz ciekawostka, jeżeli dostajemy kasę po 15 maja 2021. Biznes plan realizujemy uprawami z dopłat najpóźniej w roku 2024( czyli wtedy mamy mieć uprawy z roku docelowego biznesplanu) 

czyli słonecznika nie musimy siać od 2021 do 2026 a jedynie 2024 2025 2026

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3
1 godzinę temu, Kasiaaa napisał:

Mam do was kilka pytań treści technicznej:

Założenia:

1. W 27 maja 2020 roku złożyła bym wniosek o RMG

2. Przelew 1 transzy załóżmy że byłby  w dniu 10.04.2021

2a. Od tego dnia rozpoczyna się moje zobowiązanie, które trwa 5 lat

 To zobowiązanie trwać powinno do 10.04.2026, dobrze zrozumiałam?

3. Czy składając wniosek o dopłaty na 2026 w dniu 05.05.2026 nie musiała bym mieć już zasianego słonecznika?

- Zasiewać słonecznik musiała bym  w następujących latach:  2022, 2023, 2024 i 2025?

4. Czy składając wniosek o dopłaty na 2026 w dniu 05.04.2026 musiała bym mieć jeszcze zasiany słonecznik?

                 - Zasiewać słonecznik musiała bym  w następujących latach:  2022, 2023, 2024 , 2025 i 2026?

5. Jeśli przelew 1 transzy zostanie zrobiony w 10.06.2021

- Czy składając wniosek o dopłaty na 2026 w dniu 05.05.2026 musiała bym mieć jeszcze zasiany słonecznik?

- Zasiewać słonecznik musiała bym  w następujących latach:  2022, 2023, 2024, 2025 i 2026?

- W 2027 nie musiała bym siać słonecznika?

6.Pytania odnośnie prowadzenia ewidencji:

-prowadzenie rozpoczynam od złożenia wniosku o RMG?

- Czy od wniosku o 1 ratę?

7. Realizacja BP

Zakup paliwa, nawozów i środków ochrony roślin, taki bym podała:

-  jeśli przelew 1 raty będzie do 15.05.2021 roku, to podane zakupy na dane kwoty muszę zrealizować do 31.08.2022 roku

- jeśli przelew 1 raty będzie po 15.05.2021 roku, to podane zakupy na dane kwoty muszę zrealizować do 31.08.2023 roku

-czy przez okres 5 lat?

 

 

2a twoje zobowiązanie zaczyna się od dnia w którym dostaniesz decyzję jeśli ci przyznają i trwa 5 lat. 3 nie musisz.a z tym zasiewem to nie wiem jak w bp podalaś wiem że muszą być ostatnie 3 lata czyli 2023 2024 2025.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrarmrc    88

Bo to taka polska przypadłość z zaszłych czasów. Nie kombinujesz nie jedziesz. W moim przypadku wybawienie na roku wejściowym i docelowym. Zniszczyłem 16 arów żyta na słonecznik do podniesienia przychodu z gospodarstwa w roku wejściowym i dotacja RMG na koncie także trzeba robić rzeczy dozwolone ... a nie zabronione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343
6 minut temu, seba07101 napisał:

2a twoje zobowiązanie zaczyna się od dnia w którym dostaniesz decyzję jeśli ci przyznają i trwa 5 lat. 3 nie musisz.a z tym zasiewem to nie wiem jak w bp podalaś wiem że muszą być ostatnie 3 lata czyli 2023 2024 2025.

Zobowiązanie zaczyna się w momencie wypłaty 1 raty

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3
26 minut temu, masa24 napisał:

Zobowiązanie zaczyna się w momencie wypłaty 1 raty

Ale np kpir musimy od dnia decyzji bo ja mogę napisać wniosek o wypłatę 1 raty dopiero za pół roku od dnia decyzji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343
Napisano (edytowany)

Niby czemu ? 
Masz 6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji. Jak złożysz po 6 miesiącach to pożegnasz się z premia

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353
57 minut temu, masa24 napisał:

Prowadzenie ewidencji zaczynasz przed złożeniem wniosku o 1 rate

jezeli wypłata przed 15 maja 2021 to ostatnim rokiem będzie brany zasiew z dopłaty za 2025 rok

po 15 maja zasiew 2026

zakup srodkow obrotowych musi być dokonany do momentu zrealizowania biznesplanu czyli 3 lata od momentu wypłaty pierwszej raty

ale teraz ciekawostka, jeżeli dostajemy kasę po 15 maja 2021. Biznes plan realizujemy uprawami z dopłat najpóźniej w roku 2024( czyli wtedy mamy mieć uprawy z roku docelowego biznesplanu) 

czyli słonecznika nie musimy siać od 2021 do 2026 a jedynie 2024 2025 2026

 

no nie do końca, w rozporządzeniu jest wyraźnie zaznaczone, że biznesplan musi być zrealizowany przed 31.08.2023 bez względu na wszystko. Tego nie da się przeskoczyć więc więc już w 2023 będzie musiała mieć uprawy z docelowego.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343
Napisano (edytowany)

Fakt

Wcześniej tez była taka krótka data graniczna ?? 
zawsze jest zapis ze nie później niż do ... ale kojarze ze ta data była późniejsza niż 3 lata od naboru praktycznie

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

Właśnie dlatego radziłbym ci @Kasiaaa jak otrzymasz decyzję jak najszybciej składać o pierwszą ratę tak żeby kasa przyszła przed 15 maja. Wtedy będziesz musiała mieć uprawy docelowe przez 3 lata tylko. Jeśli po 15 maja to już 4. Mi się to udało ale ledwo. Dostałem kasę 12 maja tego roku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3
7 godzin temu, masa24 napisał:

Niby czemu ? 
Masz 6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji. Jak złożysz po 6 miesiącach to pożegnasz się z premia

Tak mi powiedział człowiek co robił bp może nie prawda. Wiem że do 6 miesięcy ale to i tak prawie pół roku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

To niezłe ci zrobił . 
dostsjesz decyzje i możesz składać o płatność pierwszej raty. Jak złożysz po 6 miesiącach przepadnie ci kass

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasiaaa    13
10 godzin temu, marluk napisał:

Właśnie dlatego radziłbym ci @Kasiaaa jak otrzymasz decyzję jak najszybciej składać o pierwszą ratę tak żeby kasa przyszła przed 15 maja. Wtedy będziesz musiała mieć uprawy docelowe przez 3 lata tylko. Jeśli po 15 maja to już 4. Mi się to udało ale ledwo. Dostałem kasę 12 maja tego roku :)

Przy ustalaniu docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa posiadanego prze zrolnika, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. c, bierze się pod uwagę produkcję rolnąprowadzoną:1) w gospodarstwie, z tym że w przypadku gdy zakończenie realizacji biznes planu przypada:a) do dnia 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku poprzedzającym rok zakończenia realizacji biznesplanu

 

W twoim przypadku skoro składałeś w 2019 i 2020 dostałeś kasę to SO masz wykazać w 2021, a nie w 2022.

Odnosząc do mojego przypadku byłby to rok 2022

W takim przypadku siejesz rok dłuzej slonecznik

.......................

b) po dniu 15 maja danego roku - bierze się pod uwagę stan średni zwierząt oraz uprawy w plonie głównym w roku zakończenia realizacji biznesplanu;

dla ciebie 2022

dla mnie 2023

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

No nie. Bo na realizację biznesplanu mam 3 lata a skoro dostałem kasę 12 maja to mogę to zrobić nawet w 2023 tyle, żę uprawy będą brane z 2022.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj