karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
maroon    186
17 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Jakiś czas temu, pisali niektórzy że  nie  ma obowiązku przedstawiania dokumentu ze sprzedaży np. Slonecznika który był uprawą do wzrostu, i tu mam już potwierdzenie że faktura lub inny dokument sprzedaży  powinniśmy mieć. Przy rozliczaniu drugiej raty będzie to sprawdzane.

 

Jeśli sprzedałeś to przecież oczywiste że trzeba to udokumentować Ale jeśli nie sprzedałeś z jakichś powodów to nie ma takiego obowiązku tylko trzeba przedstawić dokument z którego wynika co się stało z tym np. słonecznikiem i dlaczego nie został sprzedany Porządek w papierach musi być ale w założeniach tego programu nie jest rozliczana sprzedaż tylko uprawa/hodowla

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Słabo to widzę żeby komuś chciało się pisać umowę na giełdzie. Przychodzą pytają o cenę kasa w rękę worek pod pachę i tyle go widziałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

sprzedaj sąsiadowi,sąsiad co innego Tobie ,spisz umowę i masz kwit a nie płaczecie jak stare baby 😉

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14
3 godziny temu, maroon napisał:

Jeśli sprzedałeś to przecież oczywiste że trzeba to udokumentować Ale jeśli nie sprzedałeś z jakichś powodów to nie ma takiego obowiązku tylko trzeba przedstawić dokument z którego wynika co się stało z tym np. słonecznikiem i dlaczego nie został sprzedany Porządek w papierach musi być ale w założeniach tego programu nie jest rozliczana sprzedaż tylko uprawa/hodowla

No to mamy problem Panowie temat musi być wyjaśniony bo będzie problem jeżeli go nie sprzedamy bo nie ma popytu poprostu nie ma kupca na kwiaty z 20 arów jaki dokument wtedy musimy posiadać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
42 minuty temu, wwaldek napisał:

No to mamy problem Panowie temat musi być wyjaśniony bo będzie problem jeżeli go nie sprzedamy bo nie ma popytu poprostu nie ma kupca na kwiaty z 20 arów jaki dokument wtedy musimy posiadać ??

A choćby własne oświadczenie w którym opiszesz sytuację Tutaj macie cytat ze strony ARiMR

26. Planuję przetwarzać własne owoce na konfitury, dżemy i soki. Czy zostaną mi przyznane punkty z tytułu przetwarzania produktów rolnych? Jaki procent powierzchni gospodarstwa musi być przeznaczony pod uprawę roślin, z których będą produkowane przetwory, aby zostały przyznane punkty z tego tytułu? Czy są wymagania odnośnie ilości wytworzonego produktu?

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, jeżeli rolnik planuje prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie - przyznaje się 2 punkty (§ 12 ust. 2 pkt 3 lit d). Kierując się definicją produktów rolnych zawartą w art. 38 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (dawny art. 32 TWE), załącznikiem nr 1 do Traktatu, należy uznać, że przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin są produktami pierwszego przetworzenia. Zatem, prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania owoców z własnego gospodarstwa uprawnia do uzyskania 2 punktów, zgodnie z § 12 ust. 2 pkt 3 lit. d rozporządzenia wykonawczego.

Przepisy nie określają minimalnej powierzchni upraw, z których mają być przetwarzane płody rolne oraz nie nakładają minimalnej ilości wytworzonego produktu. Należy jednak mieć na uwadze, że sprzedaż prowadzona w gospodarstwie, w tym również przetworzonych produktów rolnych będzie musiała podlegać ewidencji, o której mowa w § 18 pkt 3 rozporządzenia wykonawczego (beneficjent zobowiązany jest prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów w gospodarstwie lub księgę przychodów i rozchodów, lub księgę rachunkową, lub ewidencję przychodów i rozchodów na podstawie odrębnych przepisów co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JonnyDeep    24

No i moje zapytanie o studnię nie spotkało się z uznaniem szanownych forumowiczów. Skoro medytujecie o dokumentowaniu  sprzedaży to ja słyszałem, że sprzedaż giełdową lub rynkową warzyw należy dokumentować prowadząc dzienne lub tygodniowe lub miesięczne zestawienia sprzedaży. Nikt normalny przecież nie będzie pisał odrębnych 30 umów kupna sprzedaży na 30 worków marchewki bo klient powie pocałuj mnie w ..... i kupi u sprzedawcy obok.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14
49 minut temu, maroon napisał:

A choćby własne oświadczenie w którym opiszesz sytuację Tutaj macie cytat ze strony ARiMR

26. Planuję przetwarzać własne owoce na konfitury, dżemy i soki. Czy zostaną mi przyznane punkty z tytułu przetwarzania produktów rolnych? Jaki procent powierzchni gospodarstwa musi być przeznaczony pod uprawę roślin, z których będą produkowane przetwory, aby zostały przyznane punkty z tego tytułu? Czy są wymagania odnośnie ilości wytworzonego produktu?

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, jeżeli rolnik planuje prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie - przyznaje się 2 punkty (§ 12 ust. 2 pkt 3 lit d). Kierując się definicją produktów rolnych zawartą w art. 38 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (dawny art. 32 TWE), załącznikiem nr 1 do Traktatu, należy uznać, że przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin są produktami pierwszego przetworzenia. Zatem, prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania owoców z własnego gospodarstwa uprawnia do uzyskania 2 punktów, zgodnie z § 12 ust. 2 pkt 3 lit. d rozporządzenia wykonawczego.

Przepisy nie określają minimalnej powierzchni upraw, z których mają być przetwarzane płody rolne oraz nie nakładają minimalnej ilości wytworzonego produktu. Należy jednak mieć na uwadze, że sprzedaż prowadzona w gospodarstwie, w tym również przetworzonych produktów rolnych będzie musiała podlegać ewidencji, o której mowa w § 18 pkt 3 rozporządzenia wykonawczego (beneficjent zobowiązany jest prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów w gospodarstwie lub księgę przychodów i rozchodów, lub księgę rachunkową, lub ewidencję przychodów i rozchodów na podstawie odrębnych przepisów co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy).

Temat dotyczy słonecznika a nie przetwarzania produktów z gospodarstwa słonecznik ma podnieść so gospodarstwa za to są też punkty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41

Umowa kupna sprzedaży albo zestawienie dziennej sprzedaży. Nie pójdzie to do US. Byle kwit był jakiś. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Gdzie są Ci co byli pewni, że decyzje z czerwcowego (tegorocznego) naboru dostana już we wrześniu? Macie może już kase? Bo to juz połowa października. A tu u nas żadnego info nawet.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Jak nie  macie pewność, co ma być i czy trzeba mieć sprzedaż z np. Ze  Slonecznika to zadzwońcie i zapytajcie u źródła, zaczniecie składać papiery na drugą ratę jak ja  to zaczną się schodki, i wspomnicie moje słowa.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
22 minuty temu, GRZES1545 napisał:

Jak nie  macie pewność, co ma być i czy trzeba mieć sprzedaż z np. Ze  Slonecznika to zadzwońcie i zapytajcie u źródła, zaczniecie składać papiery na drugą ratę jak ja  to zaczną się schodki, i wspomnicie moje słowa.

Skoro rozporządzenie nie wymaga sprzedaży to jaka jest podstawa prawna aby były te schodki? Oczywiście że jak jest sprzedaż to trzeba to udokumentować ale jak jej nie ma to też trzeba to udokumentować odpowiednio i wyjaśnić czemu nie było sprzedaży Rozliczają nie ze sprzedaży tylko z upraw/hodowli więc brak sprzedaży nie jest żadnym problemem Tak jak w odpowiedzi powyżej - "Przepisy nie określają minimalnej powierzchni upraw, z których mają być przetwarzane płody rolne oraz nie nakładają minimalnej ilości wytworzonego produktu " Tyle w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
53 minuty temu, maroon napisał:

Skoro rozporządzenie nie wymaga sprzedaży to jaka jest podstawa prawna aby były te schodki? Oczywiście że jak jest sprzedaż to trzeba to udokumentować ale jak jej nie ma to też trzeba to udokumentować odpowiednio i wyjaśnić czemu nie było sprzedaży Rozliczają nie ze sprzedaży tylko z upraw/hodowli więc brak sprzedaży nie jest żadnym problemem Tak jak w odpowiedzi powyżej - "Przepisy nie określają minimalnej powierzchni upraw, z których mają być przetwarzane płody rolne oraz nie nakładają minimalnej ilości wytworzonego produktu " Tyle w tym temacie

Skladaleś już na drugą ratę ? Napisałeś sprawozdanie? Jak dojdziesz do pewnego momentu o wykazie sprzedaży to daj znać. A ja nigdzie nie pisałem ile i czego ma być sprzedane. ,,Powinno  być co kolwiek np. 100 szt kwiatków i kwitek na to,, jesli miałeś zniszczoną uprawę z jakiegoś powodu  to jest tak jak piszesz trzeba to wyjaśnić odpowiednio. Tyle w temacie.

Edytowano przez GRZES1545
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467
JonnyDeep napisał:

kopał z was z rmg studnię głębinową? bo zastanawia mnie jak jest ze zgłoszeniem, czy pozwoleniem wodnoprawnym.

rozmawilem z kolega na rmg musisz miec wszystkie papiery na legalu pozwolenie wodnoprawne papiery ze starostwa sporo to kosztuje i dlatego wiekszosc odpuszcza kopanie studni z programu


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol06    364
9 godzin temu, czesio200 napisał:

Gdzie są Ci co byli pewni, że decyzje z czerwcowego (tegorocznego) naboru dostana już we wrześniu? Macie może już kase? Bo to juz połowa października. A tu u nas żadnego info nawet.

Bez przesady, gdzie we wrześniu decyzje? Nie wspominając o kasie na koncie hah do tego to jeszcze długa droga. Ja jestem z marcowego naboru i cisza, jedynie drobne poprawki dosyłałem i tyle.

Edytowano przez Karol06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Koniec października mija termin na decyzję z naboru marcowego, więc do czerwcowego jeszcze daleko. Mają wg rozporządzenia 7 miesiecy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
10 godzin temu, kapec22 napisał:

Z tego co doczytałem to artykuł 24 ustawy z 2015r o tym mówi, a po za tym to mamy chory kraj, rencista który posiada działalność rolniczą ma okrojoną rentę/emeryturęxD a który wziął np dofinansowanie a potem się rozchorował ma okrojoną rentę a nie może przekazać gospodarstwa objętego programem np na członka rodziny co w niczym nie zmienia dalszej realizacji programu xDxD niestety mamy chory kraj xD. ale myślę że sądownie można to ogarnąć

Aha  - i co myślisz że sąd ma prawo do tego aby sobie zmienić rozporządzenie ministra? Zrobili to prawdopodobnie dlatego aby nie było sytuacji że w program wchodzi ktoś kogo pierwotne założenia wykluczały - czyli np jak był wymóg KRUS  że weźmie ktoś kto to spełnia a potem przepisze gospodarstwo na tego kto nie miał KRUS-u W każdym bądź razie jeśli rozporządzenie nie zezwala na podobne sytuacje to sąd tu nic nie zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JonnyDeep    24
11 godzin temu, wojtal24 napisał:

rozmawilem z kolega na rmg musisz miec wszystkie papiery na legalu pozwolenie wodnoprawne papiery ze starostwa sporo to kosztuje i dlatego wiekszosc odpuszcza kopanie studni z programu

No to mnie zaskoczyłeś. A czy ten kolega nie pomieszał czasem wymagań na studnie z programu nawodnienia na który obecnie jest nabór i faktycznie tam są takie wymogi. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    267

Na jaki program byś nie składał będzie pełen legal z papierami. Dlatego mało kto się bawi w takie inwestycje

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablotsz    6

Nabór czerwiec 2019, poprawiał już ktoś wniosek? Czy jeszcze marcowych nie skończyli obrabiać?

Panowie, polecicie jakiś ciągnik ~50KM w ramach RMG. Farmtrac 6050, 6060? Nowy Ursus 350B? Jeszcze coś, żeby za dużo jednak nie dokładać?

Edytowano przez pablotsz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek_461    0
57 minut temu, pablotsz napisał:

Nabór czerwiec 2019, poprawiał już ktoś wniosek? Czy jeszcze marcowych nie skończyli obrabiać?

Panowie, polecicie jakiś ciągnik ~50KM w ramach RMG. Farmtrac 6050, 6060? Nowy Ursus 350B? Jeszcze coś, żeby za dużo jednak nie dokładać?

Też się zastanawiam nad wyborem ciągnika, ja najbardziej biorę pod uwagę Farmtraca 555 dtc, mechanicznie chyba to samo co 6050 tyle że ma konfortową kabinę.

Też składałem w czerwcu, wczoraj dzwoniłem do arimr, z rozmowy wynikło że wnioski z czerwca leżą nie ruszone. Świętokrzyskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, pablotsz napisał:

Nabór czerwiec 2019, poprawiał już ktoś wniosek? Czy jeszcze marcowych nie skończyli obrabiać?

Panowie, polecicie jakiś ciągnik ~50KM w ramach RMG. Farmtrac 6050, 6060? Nowy Ursus 350B? Jeszcze coś, żeby za dużo jednak nie dokładać?

Podobno farmtrac na silniku forda to dziadostwo, często się psują. Lepsze są na silniku Perkinsa, ale droższe i o większej mocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Składanie wniosków suszonych zostało przedłużone do 15 listopada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Poprawki, i zdjęcia maszyn dziś  złożone, teraz czekać  na kasę, możliwe że  do grudnia wypłacą 2 ratę, tak mi powiedziała miła pani w ARIMR  😕 110dni już minęło od złożenia wniosku.

  • Confused 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj