karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

rudaziuta    96
3 godziny temu, Tomaszek8504 napisał:

Zakup sadzonek jabłek może być uznany? I ogrodzenie sadu.

Tak, nawet są za niego doliczane dodatkowe punkty, jako inwestycje w ochronę środowiska - zarówno drzewa jak i krzewy owocowe. Z ogrodzeniem się nie orientuję, czy na sady można, wiem, że w tabeli dodatkowo było tylko grodzenie pastwisk. Może się da kupić oddzielnie słupki i oddzielnie siatkę jako środki trwałe i zrobić to systemem gospodarczym...bo jak nie to wchodzi kosztorys inwestorski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96
14 minut temu, agrarmrc napisał:

Teraz nabór jest z krus i zus

Tak wiem właśnie, tylko, że on nie jest ani w krus ani w zus i nie wie co ma robić 'na czas złożenia wniosku'. Czy gdzieś to sprawdzają, gdzieś to się zaznacza? Ma numer producenta, zaświadczenie ze skarbowego o przychodach, procenty mu się zgadzają, ogólnie biznesplan wszystko akceptuje.

 

@agrarmrc, Dyrektor Oddziału Regionalnego, czyli wojewódzki.

Edytowano przez rudaziuta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

czy jeśli złoże teraz wniosek na 60 tyś to czy za rok czy dwa będę mógł się ubiegać o dużą modernizacje na 200 tyś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Oczywiście. O ile spełnisz warunki i będą jeszcze pieniądze. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, agrarmrc napisał:

złożysz zażalenie a później jak Ci dowalą kontrole to się nie pozbierasz ... co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie ...

Jak masz wszystko na tip top to niech sobie kontrolują.  Mójego brata ciotecznego przez okres 5 lat co roku kontrolowali z agencji, pioruny, sanepidu i piwetu.  Nic mu nie zrobili. Jeden problem za kasa była w przedziale luty-maj. O swoje trzeba walczyć a nie oddawać bez walki. KPA jest tak skonstruowany że jest i bat na urzędnika, a nie tylko na rolnika. Co się robi musi być zgodne z prawem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2469
Jasio88 napisał:

Macie jakieś gotowe szablony lub znacie jakieś programy lub ap do opracowania planu nawozowego NPK mam zobowiązania w biznesplanie co rok plan. Chciałbym uniknąć korzystania z usług ODR

musisz miec proby gleb i plan nawozowy podpisany przez stacje co wykonuje proby gleby to ze sam napiszesz ale i tak musisz dac do podpisu


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrarmrc    88
4 minuty temu, wojtal24 napisał:

musisz miec proby gleb i plan nawozowy podpisany przez stacje co wykonuje proby gleby to ze sam napiszesz ale i tak musisz dac do podpisu

Pani z ODR mówiła mi że plan nawozowy musi być zrobiony (obliczony) ale nie musi być zatwierdzany jak to ma miejsce w przypadku zapobiegania odpływu azotu do wód gruntowych dla gospodarstw pow. 100ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2469
rudaziuta napisał:

14 minut temu, agrarmrc napisał:

Teraz nabór jest z krus i zus

Tak wiem właśnie, tylko, że on nie jest ani w krus ani w zus i nie wie co ma robić 'na czas złożenia wniosku'. Czy gdzieś to sprawdzają, gdzieś to się zaznacza? Ma numer producenta, zaświadczenie ze skarbowego o przychodach, procenty mu się zgadzają, ogólnie biznesplan wszystko akceptuje.

 

@agrarmrc, Dyrektor Oddziału Regionalnego, czyli wojewódzki.

to co ten kolega jest bezdomny musisz byc albo w KRUS albo w ZUS nawet jak jestes bezrobotny


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

A propo. Czy jest możliwość (będzie za rok) kupna ziemi na modernizację? Brat się chce budować i trzeba go spłacić. I albo modernizacja, albo pożyczka, albo ojcowizna pójdzie w obce ręce... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie ma możliwości kupna ziemi jeśli chodzi o modernizację.

  • Thanks 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
5 godzin temu, sony87 napisał:

już zgłupiałem,

czy można składać wniosek o przyznanie pomocy na RMG jeśli nie składało się wniosku o dopłaty obszarowe?

przykład: rolnik nie ma na własność 1 ha upraw i przez to nie zgłasza wniosku o dopłaty, ale bierze dzierżawę np pisemną na 10 lat i czy może z tą dzierżawą i swoją własnością złożyć wnisek na RMG ?

Nie można. Taka osoba będzie mieć zerową wielkość ekonomiczną a przez to nie jest rolnikiem de facto.

4 godziny temu, rudaziuta napisał:

Cześć Wam :) właśnie złożyliśmy wniosek o pierwszą ratę, mam nadzieję, że tak jak chcemy najpóźniej na wrzesień uda się z wypłatą. Mam pytanie odnośnie tego nowego naboru, znajomy się zainteresował i chciałby spróbować. Tylko, że ma tylko wydzierżawioną ziemię, nie był na krusie, pracował na etat. Teraz pracuje dorywczo i chciałby jednak pójść w stronę rolnictwa, ma pomysł, trzyma się to kupy. Na dzierżawę składał dopiero w tym roku dopłaty, za premię chce kupić ziemię żeby mieć coś na własność. Co z nim zrobić? Musi się teraz na szybko rejestrować w krusie (bo premia jest przyznawana przeciez 'rolnikowi') czy może sobie wisieć w zawieszeniu aż nie znajdzie etatu ( bo chciałby jednak gdzieś pracować - gdzie się wyżywi z 2 czy 3 ha...). 

@sony87, dzierżawy podzielili sobie na kategorie: długoterminowa - czyli min 7 lat od zlozenia wniosku - ktora musi byc w formie aktu notarialnego albo z datą pewną, krótkoterminowa, która będzie w bazowym ale nie w docelowym i  ustne, które, na które Jeżeli nie masz żadnego papierka na dzierżawę, a w tym lub zeszłym roku miałeś dane działki w dopłatach to Ci je zaliczą do wielkości ekonomicznej w okresie wyjściowym.

Nie musi być w krusie. W tym naborze ma to znaczenie tylko wtedy gdy chce otrzymać punkty za staż w KRUS.

1 godzinę temu, robert55555 napisał:

Jak masz wszystko na tip top to niech sobie kontrolują.  Mójego brata ciotecznego przez okres 5 lat co roku kontrolowali z agencji, pioruny, sanepidu i piwetu.  Nic mu nie zrobili. Jeden problem za kasa była w przedziale luty-maj. O swoje trzeba walczyć a nie oddawać bez walki. KPA jest tak skonstruowany że jest i bat na urzędnika, a nie tylko na rolnika. Co się robi musi być zgodne z prawem. 

Tylko weź to wytłumacz tu co niektórym którzy biadola i boją się urzędników. Narzekają że rolnik musi spełniać Terminy a on dostaje pismo o nierozpatrzeniu sprawy w terminie. Urzędnicy tylko liczą że trafia na pokornych. Takie czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, marluk napisał:

Nie można. Taka osoba będzie mieć zerową wielkość ekonomiczną a przez to nie jest rolnikiem de facto.

Ale dlaczego zerową wielkość ekonomiczną? Skoro ma coś na własność, to wielkość ekonomiczna w roku docelowym będzie liczona z tej własności i takiej samej ilości dzierżaw. To znaczy jeśli ma powiedzmy 0,5 ha na własność, to dochodowość będzie policzona z tego i z 0,5 ha dzierżaw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

z dzierżaw które nie były zgłoszone do dopłat WEG nie będzie się liczyła bo nie ma jak udowodnić że się prowadziło działalność na tej dzierżawie. Mi chodzi tylko o to żeby się załapać dobierając dzierżawę na ten minimum 1 ha użytków rolnych.

Już wiem co i jak.

Ogólnie nie muszą być zgłoszone uprawy do dopłat ale jeśli jesteś włascicielem to spoko, natomiast jeśli to dzierżawa to nie udowodnisz agencji że prowadzi się na tej dzierżawie działalność rolniczą  - info z ARiMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
38 minut temu, sobczakkatarzyna napisał:

Ale dlaczego zerową wielkość ekonomiczną? Skoro ma coś na własność, to wielkość ekonomiczna w roku docelowym będzie liczona z tej własności i takiej samej ilości dzierżaw. To znaczy jeśli ma powiedzmy 0,5 ha na własność, to dochodowość będzie policzona z tego i z 0,5 ha dzierżaw. 

Pytanie dotyczyło roku bazowego. Czytaj ze zrozumieniem. Nie można w roku bazowym mieć zerowej wielkości ekonomicznej. A taką by miał jakby miał tylko dzierżawy bez dopłat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3164
6 godzin temu, agrarmrc napisał:

Jakiej firmy bierzesz siewnik? Bo myślałem że Unia jest droga a wychodzi taniej niż Agromasz

 

Jak myślicie? Siewnik stopkowy plus osobno wał posiewny czy talerzowy z kółkami dogniatającymi?  Wiem że nikt za nikogo nie wybierze.

Poznaniaka,inna marka mnie nie interesowała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@marluk odpisze w ten sposob. Każdy z nas jest człowiekiem i ma wolna wole dana od urodzenia. Każdy z nas ma swój rozum i na swój sposób pojmuje zasady działania przyrody, prawa i życia w ogólnym sensie. Nie każdy z nas jest taki sam. Wyobraź sobie świat w którym mężczyźni są tacy sami jak kolega @marluk.  Jakby wtedy wyglądał świat? Ty znasz siebie i możesz sobie odpowiedzieć na to pytanie. Ja ciebie nie znam i nie mogę odpowiedzieć na to zadane przez że mnie pytanie. 

Urzędnik ma zawsze przewagę nad rolnikiem. Prosty przykład. Zawsze może wydać decyzję w terminie jak najpóźniejszym. Może tez wydać w terminie najwcześniejszym.  Co nie oznacza że nie masz prawa walczyć o swoje jeżeli uważasz że zostałeś skrzywdzony i jest za tobą prawo. Wszędzie pracują ludzie i mają prawo się pomylić( w sensie nie świadomym). Jeśli osoby odpuszczają agencji wiedząc że ci nie mają racji to ich sprawa ale zarazem rezygnują z kasy za swoją pracę. To tak jakby iść do jakiegoś zakładu pracy, mieć umowę o pracy i w ramach jej wykonywać świadczenie pracy ale jednocześnie rezygnując z wynagrodzenia za prace jaką się wykonywało w danym zakładzie pracy. Pięknym wolonatariat, pytanie kogo na to stać jak ma się rodzinę na utrzymaniu? Tak samo rezygnując z walki o swoje pieniądze uszczuplamy swój budżet. Rolnictwo to nie wolonatariat tylko " ciezki kawałek chleba" okupiony ciężka praca. Za taką pracę należy się odpowiedni pieniądz, czy dotacje. 

@zdzichu124 pkt wychodzą między 9 a 11 dużo zależy od danego rolnika.

Edytowano przez robert55555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iddle37    0

Czy jeśli chciałbym kupic mały ciągnik  sadowniczy to muszę dołączać do wniosku RMG ofertę czy coś innego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie musisz. Oferta nie jest załącznikiem formalnym. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Czy jezeli chce pobudowac silos na RMG to teraz na etapie skladania wniosku musze juz jakies pzowolenia plany przedkładać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj