karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Karol06    364

W roku docelowym dzierżawy na gębę tez się liczą? Wątpię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Zamiast pisać głupoty polecam lekturę rozporządzenia.

50% dzierzaw w docelowym jest zaliczane. W bazowym wszystko co masz w dopłatach

3 godziny temu, Karol06 napisał:

Jak zwiększa uprawą, to przez zakup ziemi czyli powiększenie areału zwiększa się SO przecież. 

@Rolnik1973 Chodzi Ci o dochód w roku docelowym, tak? 

Otworzył byś bp, instrukcje wypełniania wiedziałbyś o czym mówię.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Tutaj to kazdy pisze inaczej. W odr wiedzą mniej odemnie a do arimr nie da sie nawet dodzwonic. Dajmy na to ze mam 3ha dzierzaw na gębę do sobsie liczą ok nie przeszkadza mi to. Ale są to niepewne ha i za 2 lata może ich nie byc wiec wielkosc so spadnie a nie wzrosnie . 


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577

Na gębę nic się nie liczy , na gębę można flachę wypić .

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14
8 minut temu, czesio200 napisał:

Tutaj to kazdy pisze inaczej. W odr wiedzą mniej odemnie a do arimr nie da sie nawet dodzwonic. Dajmy na to ze mam 3ha dzierzaw na gębę do sobsie liczą ok nie przeszkadza mi to. Ale są to niepewne ha i za 2 lata może ich nie byc wiec wielkosc so spadnie a nie wzrosnie . 

Możesz mieć inną dzierżawę na konto tej lub dokupic ziemi albo ewentualnie zasiać słoneczniki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
2 minuty temu, galan99 napisał:

Na gębę nic się nie liczy , na gębę można flachę wypić .

Bzdury piszesz, nie ważne jaką masz dzierżawę. Liczy się każda pod warunkiem, że bierzesz dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577
3 minuty temu, marluk napisał:

Bzdury piszesz, nie ważne jaką masz dzierżawę. Liczy się każda pod warunkiem, że bierzesz dopłaty.

Docelowym nie wliczysz dochodu jeśli niema umowy dzierżawy 7 lat minimum a dopłaty możesz se brać na to pole .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Umowa ustna tak zwana l. Obsiewam i biorę doplaty. Z tego co doradca sie dowiadywal to nie powinno sie ich wliczac do bp. Mowi trzeba umowy zalatwic tylko to jest nierealne.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577

Możesz przecie mieć tylko 1 ha przeliczeniowego własnego a pozostałe pola na przykład 3 ha dzierżawy na 7 lat lub 10 lat i wzrost zrobisz na tych dzierżawach , tak samo na budynkach jeśli ktoś ci użyczy na 7 lat to do programu ci zaliczą ale na wszystko musi być potwierdzenie , czyli umowy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

wy to tutaj już takie kosmiczne teorie rozpisujecie i tak komplikujecie jak dostać kasę mając rower,1 królika i 6 worków ziemi z Brico że nikt kto wejdzie na to forum nic nie zrozumie ,a częsć to po godzinnej lekturze zapomni wręcz jak się nazywa 😉

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, galan99 napisał:

Możesz przecie mieć tylko 1 ha przeliczeniowego własnego a pozostałe pola na przykład 3 ha dzierżawy na 7 lat lub 10 lat i wzrost zrobisz na tych dzierżawach , tak samo na budynkach jeśli ktoś ci użyczy na 7 lat to do programu ci zaliczą ale na wszystko musi być potwierdzenie , czyli umowy .

Kolego czy masz inf że można robić inwestycję budowlaną ( wymiana eternitu na blachę) na gruncie w dzierżawie na umowę użyczenie ?? Jaka umowa w takiej sytuacji zaznaczę że grunt pod budynkiem gospodarczym jest własnością rodzica - czy konieczna jest darowizna notarialna 

Mam jeszcze pytanie co do opryskiwacza z dodatkowym zbiornikiem do mycia lub płukania mianowicie sprzedawca mówi że zbiornik do płukania rąk przechodzi i z innym się nie spotkał czy to prawda ???

Edytowano przez wwaldek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ela1983    1

Jak to jest w końcu z tym rozliczeniem sprzedaży płodów rolnych? Podobno trzeba będzie przedstawić umowy z kwiaciarniami czy jakiś inny dokument potwierdzający sprzedaż. Jest możliwe że będzie to wymagane do rozliczeń. Info z odr lubelskie, chodzi o słonecznik i inne kwiaty ozdobne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
47 minut temu, wwaldek napisał:

Kolego czy masz inf że można robić inwestycję budowlaną ( wymiana eternitu na blachę) na gruncie w dzierżawie na umowę użyczenie ?? Jaka umowa w takiej sytuacji zaznaczę że grunt pod budynkiem gospodarczym jest własnością rodzica - czy konieczna jest darowizna notarialna 

Mam jeszcze pytanie co do opryskiwacza z dodatkowym zbiornikiem do mycia lub płukania mianowicie sprzedawca mówi że zbiornik do płukania rąk przechodzi i z innym się nie spotkał czy to prawda ???

Każdemu który chce realizować inwestycję budowlaną gratuluje odwagi i ambicji A tak na serio to proszę prześledzić kilkanaście stron wstecz i poszukać opowieści kolegi który pluł sobie w brodę że zdecydował się startować po kasę na inwestycję budowlaną Na samym starcie masz trudniej niż wszyscy inni

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, galan99 napisał:

Docelowym nie wliczysz dochodu jeśli niema umowy dzierżawy 7 lat minimum a dopłaty możesz se brać na to pole .

Bzdura. Przeczytaj sobie rozporządzenie a dokładnie § 6 ustęp 4. Tak jest w przypadku dzierżawy długoterminowej. Ale SO można też liczyć z innych gruntów niż dzierzawa długoterminowa.

Do SO liczą się m.in. grunty:

do których przyznano temu rolnikowi jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego lub pomoc finansową w ramach działań obszarowych w ramach programu nie później niż w roku zakończenia realizacji biznesplanu, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności lub pomocy, płatność lub pomoc została przyznana nie później niż w roku poprzedzającym rok zakończenia realizacji biznesplanu, pod wa-runkiem że powierzchnia tych użytków rolnych nie przekroczy powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 3 pkt 3 lit. e.

 

2 godziny temu, czesio200 napisał:

Umowa ustna tak zwana l. Obsiewam i biorę doplaty. Z tego co doradca sie dowiadywal to nie powinno sie ich wliczac do bp. Mowi trzeba umowy zalatwic tylko to jest nierealne.

Zmień doradcę. Do wniosku piszesz to co masz w dopłatach i z tego liczysz wielkość bez względu czy masz umowę czy nie. A jak ktoś ma 1ha własności i 100ha dzierżaw na gębę w dopłatach to wg ciebie może wpisać tylko 1ha? Bzdura.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kNalk    31

Nam mówiono że jak jest się na ryczałcie to nie trzeba bo równie dobrze to mógłbym sobie na rynku stać z tymi kwiatkami i sprzedawac. Dochód ma być tylko z so. To jest tak samo jak siejesz np. owies i zamiast sprzedać dajesz na pasze dla bydla, a so i tak się liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

No dobra niech sie liczy wszystko co w doplatach. Ale co z tym fantem ze taka dzierżawa może byc tylko na rok a nie na caly okres trwania programu? 


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

OK ale w roku bazowym masz na przykład 2ha dzierżaw ustnych i wpisujesz to do biznesplanu. I w roku docelowym możesz też mieć 2ha dzierżaw ustnych już nawet innych. Byle nie więcej niż w roku bazowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

To już problem wnioskodawcy czy dzierżawa będzie czy nie.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21
10 godzin temu, maroon napisał:

Każdemu który chce realizować inwestycję budowlaną gratuluje odwagi i ambicji A tak na serio to proszę prześledzić kilkanaście stron wstecz i poszukać opowieści kolegi który pluł sobie w brodę że zdecydował się startować po kasę na inwestycję budowlaną Na samym starcie masz trudniej niż wszyscy inni

Panowie nie ma co straszyć inwestycją budowlaną, wystarczy tylko poprawny kosztorys budowlany i jest ok tak było w moim przypadku wymiana eternitu na stodole,ale powtórzę kosztorysu musi być od firmy budowlanej profesjonalny i wtedy się nie czepiają, przeważnie kosztorys im nie pasuje,koszt 400-500 zł

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Z tymi kosztorysami to różnie bywało w tamtym roku. Ponoć ludzie bardzo często rezygnowali na etapie weryfikacji wniosku.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

A dlaczego w docelowym nie mogę miec wiecej ustnych dzierzaw? To z samej logiki wynika że umowa ustna bezterminowa może się skończyć. Skoro do zwiekszenia so się takie nie liczą to i w bazowym się nie powinny liczyc.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577
10 godzin temu, kNalk napisał:

Nam mówiono że jak jest się na ryczałcie to nie trzeba bo równie dobrze to mógłbym sobie na rynku stać z tymi kwiatkami i sprzedawac. Dochód ma być tylko z so. To jest tak samo jak siejesz np. owies i zamiast sprzedać dajesz na pasze dla bydla, a so i tak się liczy.

Tylko trzeba robić fota lub filmik że dana uprawa była jak te kwiaty wizerunkiem w niosko dawcy bo inaczej mogą się czepiać , co do sprzedaży tych kwiatów to już mały problem można sprzedać zasuszyć i wyrzucić , a by tylko była dana uprawa posiana , lub posadzona .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
Napisano (edytowany)
4 godziny temu, czesio200 napisał:

A dlaczego w docelowym nie mogę miec wiecej ustnych dzierzaw? To z samej logiki wynika że umowa ustna bezterminowa może się skończyć. Skoro do zwiekszenia so się takie nie liczą to i w bazowym się nie powinny liczyc.

Takie jest ograniczenie. Ustawodawcy chodziło o to że np ktoś ma hektar ziemi. Bierze dotację później bierze kilka ha dzierżaw i na tym robi bisnesplan. W roku docelowym możesz mieć nie więcej dzierżaw niż w roku bazowym. I reguła ta dotyczy zarówno dzierżaw z datą pewną jak i dzierżaw krótkoterminowych jak i ustnych. A zwiększać SO na ustnych możesz bez problemu byle by wpisywać je do dopłat i byle stosunek do własności nie przekroczył 50%

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
full_divix    1

Z tymi inwestycjami budowlanymi to nie tak trudno. Ja mam 2 inwestycje tzn wymiana eternitu i montaż zbiornika na gnojowke. Najważniejsze to poprawne wyceny materiałów i robocizny oraz rysunki odzwiercielajace poprawność owej wyceny. Pamiętajmy, że w restrukturyzacji wymagają uproszczonych kosztorysów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj