karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

marluk    355

Jeśli przekraczam nieznacznie dochodowość co myslicie o tym zeby kilka sztuk bydła sprzedac na jakis czas bratu albo szwagrowi? Wtedy mogłbym nie uwzgledniac tego w SO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol1988    1
10 minut temu, marluk napisał:

Jeśli przekraczam nieznacznie dochodowość co myslicie o tym zeby kilka sztuk bydła sprzedac na jakis czas bratu albo szwagrowi? Wtedy mogłbym nie uwzgledniac tego w SO.

niby też tak zrobiłem, ale w odr pani powiedziała , że mogą się przyczepić ,że stworzyłem sztuczne warunki

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Też o tym pomyślałem. Jakie są jeszcze opcje na obniżenie dochodowości póki jeszcze czas? Może ugorowanie jakiejść działki i brak dopłat do niej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49
14 godzin temu, aga1985 napisał:

Jak wpisujecie sprzedaż produktów na którą nie macie faktury ? Mam całą malinę sprzedaną na giełdzie i w warzywniakach  3 tony i nie wiem jak to wpisać ? Czy rozpisać na znajomych  po kilkadziesiąt kilko ? Napiszcie jak to wpisujecie.Z góry dziękuję .

Wpisujesz sprzedaż prywatna lub bezpośrednia. W uwagach brak faktury. 

6 godzin temu, marluk napisał:

Też o tym pomyślałem. Jakie są jeszcze opcje na obniżenie dochodowości póki jeszcze czas? Może ugorowanie jakiejść działki i brak dopłat do niej?

Przepisz na sąsiada jakieś bydło. Sprzedaż na papierku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Z działkami to nie pokombinujesz kolego. Swoje do doplat musisz podać. Ewentualnie ugorowanie. Z dzierżawami śmiało uciekać i potem ewentualnie wypowiedzenie umowy dać na papierze na etapie weryfikacji wniosku. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
1 godzinę temu, freetaxi napisał:

Z działkami to nie pokombinujesz kolego. Swoje do doplat musisz podać. Ewentualnie ugorowanie. Z dzierżawami śmiało uciekać i potem ewentualnie wypowiedzenie umowy dać na papierze na etapie weryfikacji wniosku. 

A ugorowane działki mają zerowe SO? Weryfikuje ktoś czy jak wpisałem ugór to czy tam faktycznie jest ugór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak wytypują do kontroli to zweryfikuje na miejscu taka kontrola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
10 godzin temu, marluk napisał:

Dzięki za wyjaśnienie. Właśnie problem w tym, że fajnie byłoby wiedzieć czy można liczyć te punkty czy nie. Jeszcze jedno: punkty za Produkcja roślin wysokobiałkowych i Udział zbóż w strukturze zasiewów na gruntach ornych mniejszy lub równy 66 % zdobywa się jeśli ten warunek będzie spełniony tylko w roku docelowym? Co z punktami za innowacyjność?

Tylko pamiętaj też o tym ze jeśli chcesz zdobyć punkty za udział zbóż mniejszy niż 66 % to nie może to być 0 % Aby zdobyć za to punkty musi być choćby kilka arów wykazane A co do bydła to liczy się to co masz przez cały rok a nie to co masz w tej chwili Jest taka specjalna tabelka i tam się wpisuje zarówno to co ci ubędzie jak i przybędzie do końca roku Czyli jak planujesz sprzedać jakieś sztuki np w grudniu 2019 to wpisujesz to w tabelkę i automatycznie ci to pomniejszy dochodowość I tam nie wypełniasz komu to sprzedasz wiec nikt ci raczej nie zarzuci że stwarzasz sztuczne warunki Ja część bydła oddałem w darowiźnie na siostrę jeszcze przed złożeniem wniosku i nikt mi nic nie zarzucał Z tym że ja finalnie  i tak w roku docelowym rezygnuję z bydła więc mogli to wziąć pod uwagę 

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96
13 minut temu, marluk napisał:

A ugorowane działki mają zerowe SO? Weryfikuje ktoś czy jak wpisałem ugór to czy tam faktycznie jest ugór?

Przecież się mnie już pytałeś wczoraj na priv, napisalam Ci ze ugór to ugór, tak wykazujesz w doplatach, z niego nie liczy wielkosci...a w docelowym siejesz czy sadzisz tam co Ci pasuje, najlepiej z wysokim wspolczynnikiem zeby podnosilo wielkosc.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Pamiętać trzeba, że do końca roku trzeba zrobić ruchy z tymi zwierzętami.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
10 minut temu, maroon napisał:

Tylko pamiętaj też o tym ze jeśli chcesz zdobyć punkty za udział zbóż mniejszy niż 66 % to nie może to być 0 % Aby zdobyć za to punkty musi być choćby kilka arów wykazane A co do bydła to liczy się to co masz przez cały rok a nie to co masz w tej chwili Jest taka specjalna tabelka i tam się wpisuje zarówno to co ci ubędzie jak i przybędzie do końca roku Czyli jak planujesz sprzedać jakieś sztuki np w grudniu 2019 to wpisujesz to w tabelkę i automatycznie ci to pomniejszy dochodowość I tam nie wypełniasz komu to sprzedasz wiec nikt ci raczej nie zarzuci że stwarzasz sztuczne warunki Ja część bydła oddałem w darowiźnie na siostrę jeszcze przed złożeniem wniosku i nikt mi nic nie zarzucał Z tym że ja finalnie  i tak w roku docelowym rezygnuję z bydła więc mogli to wziąć pod uwagę 

 

5 minut temu, freetaxi napisał:

Pamiętać trzeba, że do końca roku trzeba zrobić ruchy z tymi zwierzętami.

 

Mi bardziej chodzi o majowy/czerwocy nabór. Jesli nie podam do dopłat w maju krowy bo ją sprzedam bratu/sąsiadowi to będę ją musiał wliczać do dochodowości w majowym naborze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Dopłaty nie mają tu nic do tego. Stan zwierząt podajemy w biznesplanie na dzień 1 stycznia i robimy z tego obrót stada. Trzeba było uciec z bydłem do końca minionego roku. Wtedy miałbyś prostą sprawę. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
1 minutę temu, marluk napisał:

 

 

Mi bardziej chodzi o majowy/czerwocy nabór. Jesli nie podam do dopłat w maju krowy bo ją sprzedam bratu/sąsiadowi to będę ją musiał wliczać do dochodowości w majowym naborze?

Dochodowość ze zwierząt to zupełnie co innego niż to co podajesz do dopłat Stan wyjściowy liczy się z 1 stycznia 2019 a do tego dodaje/odejmuje wszystko to co się zmieni w ciągu całego roku Czyli możesz sprzedać część sztuk nawet w grudniu 2019 i też będziesz miał o to pomniejszoną dochodowość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@maroon

z tego co piszesz to da się wpłynąć jeszcze na dochodowość poprzez sprzedaż przed naborem. freetaxi pisze, ze trzeba było uciec w grudniu z bydłem. Ma sens sprzedaż krowy tuż przed naborem czy to bez sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ma sens bo wielkość ekonomiczna nie będzie liczona z całej sztuki. W obrocie stada wyjdzie Ci pół :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

A jeśli sprzedałem w styczniu jakąś jałówkę to wyjdzie 1/12 dochodowości całej jałówki tak? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

To bez sensu - masz na to cały rok 2019 Jeszcze raz ci to napisze  - czy sprzedasz to bydło w styczniu 2019 czy w maju 2019 czy w październiku 2019 czy w grudniu 2019 to efekt będzie identyczny - tam nie podajesz żadnych dat kiedy to sprzedasz tylko wpisujesz np. że na dzień 1 stycznia miałeś 10 krów  a w drugą rubrykę że 5 krów ci ubędzie do końca roku 2019  i samo przeliczy ci dochodowość

Przed chwilą, marluk napisał:

A jeśli sprzedałem w styczniu jakąś jałówkę to wyjdzie 1/12 dochodowości całej jałówki tak? :)

Nie nie wyjdzie tak bo nie podajesz tam żadnej daty - weź ściągnij sobie biznesplan ze strony agencji i powpisuj tam sobie liczby to zobaczysz jak to działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, z tym że nie mój wniosek, więc nie znam dokładnie szczegółów, ale obiecałam, że spróbuję się coś dowiedzieć. 

A więc tak, znajomy ma tunel, w którym sobie przechowuje rozsadę. Rozsadę kupuje od rolnika, który jest ryczałtowcem, więc żadnej faktury mu nie wystawia. Na kontroli ten tunel zastali pusty i napisał oświadczenie, że trzyma sobie tam te sadzonki. Później przyszło pismo z poprawkami, pani o ten tunel się przyczepiła i kazała napisać wyjaśnienia, co ponownie zrobił. I teraz przyszło mu pismo, że jeśli nie dostarczy faktur na zakup tej rozsady, to policzą mu dochodowość z tego tunelu jako "pozostałe uprawy po wysokimi osłonami". Czy w ogóle mają prawo tak zrobić i jak to teraz obejść? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Pytanie pod kątem drugiej raty?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96

Rolnik nie ma obowiazku sprzedawania na fakturę wiec nie mogą raczej go zmusić zeby ją przedstawiał... ale to o okres wyjsciowy czy docelowy chodzi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, freetaxi napisał:

Pytanie pod kątem drugiej raty?

Nie, nabór 2018, chcą mu policzyć dochodowość z tego tunelu, a wtedy przekracza 10 tys. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96

Rozsada kupiona od wujka albo kogos z datą wsteczną? w sensie ze 'cudownie' sie znalazła umowa...;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, rudaziuta napisał:

Rozsada kupiona od wujka albo kogos z datą wsteczną? w sensie ze 'cudownie' sie znalazła umowa...;)

Jak trzeba będzie, to pewnie coś takiego wykombinuje. Tylko sama się zastanawiam, czy oni w ogóle mogą żądać czegoś takiego, bo w sumie z jakiej racji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj