karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

7 minut temu, PszczelarzKielce napisał:

Dzięki! 

A jeśli założyłem ze będzie 5 ton miodu i 150 Uli, ule z pszczołami będę miał ale miodu mi tyle nie przyniosą bo wiadomo pogoda może namieszać.Co wtedy? 

Rozliczasz się z upraw i zwierząt - z tego liczona jest dochodowość. Jak będziesz miał te ule i osiągniesz zakładaną dochodowość, to nikogo nie będzie obchodziło ile faktycznie miodu sprzedałeś. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96
9 minut temu, PszczelarzKielce napisał:

Dzięki! 

A jeśli założyłem ze będzie 5 ton miodu i 150 Uli, ule z pszczołami będę miał ale miodu mi tyle nie przyniosą bo wiadomo pogoda. Co wtedy? 

to załóż mniej :P Nie ma co sobie samemu schodów stawiać, wartości zawsze możesz zmienić jak już Cię to bardzo będzie bodło tylko po co jak nikt tego raczej nie będzie brał pod uwagę, liczy się wielkość ekonomiczna i posiadanie  papierów na to, co się kupiło za premię:)

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96

@freetaxi, jeśli mógłbyś zerknąć...:) pani z agencji w piśmie o złożenie wyjaśnień już w 1 punkcie napisała, że wg niej wnioskodawca nie jest posiadaczem samoistnym albo zależnym gospodarstwa obejmującego min 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami. A przecież w okresie wyjściowym w biznesplanie mamy tej powierzchni 1,43, tyle, że swojej 0,96 a reszta dzierżawa krótkoterminowa ustna na 2 lata. Zdaje mi się, że nie było wymogów zgłaszania dzierżawy nigdzie a tym bardziej spisywania jej na papierze. W docelowym nie będzie tej działki gdyż właściciel chce ją zagospodarowywać inaczej, a my za premię kupujemy inną, większą. Czy to mamy rozumieć przez napisanie papieru na tę dzierżawę jednak, zmienić w biznesplanie, że pisemna na 2 lata i to starczy, czy to zgłaszać gdzieś w agencji czy ki czort? Na dowody mamy wniosek o dopłaty za 2018, że na taką powierzchnię były złożone no i ewentualnie spisanie tej dzierżawy dziś z datą 1 stycznia 2018. Podpowiesz coś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
Napisano (edytowany)

Sory, że się wtrącam ale ten fakt ciężko będzie przeskoczyć.

Wymóg 1: Musisz posiadać gospodarstwo

Wnioskodawca musi posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych - o ile kojarzę potwierdzona notarialnie?

Edytowano przez many12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, many12 napisał:

Wnioskodawca musi posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych - o ile kojarzę potwierdzona notarialnie?

Musi być posiadaczem samoistnym lub zależnym, a posiadacz zależny, to właśnie dzierżawca. Kwestia tylko, czy w tym przypadku trzeba mieć umowę długoterminową pisemną, czy wystarczy ustna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
1 godzinę temu, sobczakkatarzyna napisał:

Musi być posiadaczem samoistnym lub zależnym, a posiadacz zależny, to właśnie dzierżawca. Kwestia tylko, czy w tym przypadku trzeba mieć umowę długoterminową pisemną, czy wystarczy ustna. 

Ponoć honorują tylko umowy dzierżawy na minimum 7 lat a w/w wymienionej sytuacji właściciel hektarów  wypowiada dzierżawcy umowę użytkowania............."właściciel chce ją zagospodarowywać inaczej".................. Pozostaje tylko załatwić papierek w Gminie z wcześniejszą datą. ................Trzeba sprawdzić  z jaką datą ustawodawca zrezygnował z 5-o letnich umów dzierżawy bo pamiętam przy "niskotowarówce"  były jeszcze obligatoryjne - w Gminie o tym wiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96
Napisano (edytowany)

dzięki za odpowiedzi wam wszystkim bardzobardzo!  tylko nie każdy wie jak to wyjaśnić bo się mógł z tym nie spotkać u siebie..

 ale rozwiązanie problemu znalazłam sama, chodzi o JPO od działki, która jest dzierżawiona, bo dopiero w 2018 wzieliśmy ją w dzierżawę a w dniu składania wniosków o RMG nie było jeszcze decyzji o dopłatach. A tam jest w instrukji do biznesplanu, że jeżeli w danym roku jeszcze nie było decyzji o dopłaty to się bierze za zeszły a w 2017 nie była zgłaszana... I pani słusznie mogła uznać, że jej brakuje a co za tym idzie nie ma tego 1 ha...... i pół dnia kminienia o takie pierdoły :D

 

rozwiązaniem jest oczywiście umowa na min. 7 lat od dnia złożenia wniosku, więc no przecież, że taką mamy i wyślemy kopię :D wtedy w biznesplanie co prawda ją liczy docelowo ale przecież wiele się może zmienić nawet w tym roku więc to się jeszcze 'opoprawkuje' :D

Edytowano przez rudaziuta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ale we wniosku o dopłaty była?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96

a i dodam jeszcze a propos gminy bo i w takowej byliśmy o wydanie zaświadczenia wójta o prowadzeniu gospodarstwa rolnego we właściwej powierzchni ale powiedzieli, że już od dawna nie prowadzą rejestrów dzierżaw więc takowego nie wydają, tylko na własności. No więc tu ratuje sytuację tylko umowa długoterminowa.

2 minuty temu, freetaxi napisał:

Ale we wniosku o dopłaty była?

tak, za 2018 owszem, mamy wydruk złożonego wniosku i w razie co go też dołączymy jakby umowa była jej mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Lubelskie przelew dziś dotarł . Wniosek o 1 ratę  składany w listopadzie. Obyło się bez  żadnych poprawek i zmian . 

 

 

 

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Mam pytanko, faktury z zakupu maszyn trzeba wciągać do tej naszej rachunkowości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49
Napisano (edytowany)

kupujesz za 48tys maszyny czyli środki trwałe. Resztę 12tys np nawozy, części, oleje do maszyn itp, zbierasz na to faktury. Po realizacji BP skladasz wniosek o druga rate

 

Edytowano przez damianXXL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791
5 minut temu, kellyq napisał:

Mam pytanko, faktury z zakupu maszyn trzeba wciągać do tej naszej rachunkowości?

tak

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49
Napisano (edytowany)
5 minut temu, kellyq napisał:

Mam pytanko, faktury z zakupu maszyn trzeba wciągać do tej naszej rachunkowości?

najlepiej jest to zrobić, nawet pierwszą rate też, doplaty obszarowe też. Wszystko po decyzji już piszesz

Edytowano przez damianXXL
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwajda    4

Coś późno idą do was przelewy przy Tak wczesnych decyzjach. Ja mam decyzję wydaną z datą 30.11.2018r. Otrzymałem ją 10.12.2018r. W dniu 13.12.2018r. Złożyłem wniosek o pierwszą ratę 25.01.2019r. Przyszedł przelew na 48000 zł

Dodam jeszcze że wraz w wnioskiem o pierwszą ratę składałem korektę biznesplanu bo wywalałem szkolenia. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Agencja agencji nie równa. Szczerze to burdel mają od momentu kiedy weszły e-wnioski. Ja złożyłem wniosek o płatność 20.11 i nie ma kasy, wiem tylko że już poszło zlecenie przelewu do Wawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30
19 godzin temu, sobczakkatarzyna napisał:

 

 

19 godzin temu, sobczakkatarzyna napisał:
19 godzin temu, PszczelarzKielce napisał:

Dzięki! 

A jeśli założyłem ze będzie 5 ton miodu i 150 Uli, ule z pszczołami będę miał ale miodu mi tyle nie przyniosą bo wiadomo pogoda może namieszać.Co wtedy? 

Rozliczasz się z upraw i zwierząt - z tego liczona jest dochodowość. Jak będziesz miał te ule i osiągniesz zakładaną dochodowość, to nikogo nie będzie obchodziło ile faktycznie miodu sprzedałeś

Racja. Pilnuj żeby pszczoły przetrwały zimę w roku docelowym, bo z tym może być różnie. Jeśli będzie odpowiednia liczba rodzin to nie będzie problemu. I dlatego nie radził bym mieć tych uli na styk.

Nikt raczej nie będzie rozliczał rolnika z tego że zboże za słabo mu obrodziło bo zbyt niepewny byłby to program. Natomiast gdyby obsiał mniej niż deklarował lub zwierząt miał za mało to już co innego.

 

Ps. Jeśli gdzieś głupoty popisałem - poprawcie mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie interesuje nas absolutnie wielkość plonów czy sprzedaży. Do wyliczenia wielkości ekonomicznej przyjmiemy areał w produkcji roślinnej i stan zwierząt. 

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hibi1990    19

Ile czasu ma Warszawa na wypłatę kasy ? Bo otrzymałem informację że już wniosek skierowany o wypłatę do departamentu jakiegoś tam. I że w ciągu miesiąca powinna być kasa na koncie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

2-3 tygodnie.

  • Like 2

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hibi1990    19

To długo czekałes na tą decyzję u mnie już 3/4 maszyn jest w stodole 😁😁😁 wczoraj właśnie zamontowalem tura. A w poniedziałek dojeżdża ostatnia dostawa siewnik i osprzęt.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96

Niektórzy jeszcze czekają na decyzję, tak jak my :D ale jeszcze chwilka, panią ogarniającą nasz wniosek nasze wyjaśnienia usatysfakcjonowały i kazała wysyłać jeszcze dziś priorytetem  papiery bo w środę chce wydać decyzję :D w sumie to wkurzam się, że tyle musieliśmy czekać na to aż coś się zadzieje, ale z drugiej strony może jak każdy dostaje w innych terminach decyzję to krócej im się zejdzie z wypłatami bo się nie zakorkują i chociaż teraz już będzie z górki :)

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Lubelskie długo dlatego że ponad 4tys wniosków złożone. Tak było też w wcześniejszych naborach. W innych województwach szybciej dają kase bo jest sporo mniej chętnych na RMG. Zdarza sie ze tylko 40 wniosków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj