karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

16 minut temu, freetaxi napisał:

@sobczakkatarzyna a jak się faktycznie nie sprzeda? 

A jak wpiszę w zeszyt, że sprzedawałam, to ktoś się dowie, czy faktycznie tak było? :P

Zresztą tak jak mówisz - nigdzie z rozporządzenia nie wynika, że trzeba to sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Dokładnie. Ale nie ma przymusu sprzedaży. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Żeby tylko nie było z tymi kwiatkami że trzeba będzie zawierać umowy, jak to ma miejsce z malinami , a słyszałem ostatnio że mają być podpisywane kontrakty w następnych latach inaczej nie sprzedamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

jakie maszyny bierzecie na rmg  bo składam teraz wniosek  i nie wiem co podać  60tys to nie dużo a maszyny tylko jakieś małe na 5ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KasiaLub    83

Zależy jakie masz uprawy - maszyny nie sztuka kupić, trzeba pomyśleć co się przyda w gospodarstwie i co ułatwi Ci pracę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

ziemi mam  więcej i maszyny tez potrzebuje wieksze a musze kupić jakieś jak na 5ha. uprawowe to raczej odpadają bo musiały być być maciupenkie a ciągnik to dużo by trzeba było dołożyć.     

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

ziemi mam  więcej i maszyny tez potrzebuje wieksze a musze kupić jakieś jak na 5ha. uprawowe to raczej odpadają bo musiały być być maciupenkie a ciągnik to dużo by trzeba było dołożyć.    

10 ha to można 30  spokojnie obrobić , wystarczy pomyśleć jak kiedyś te 10 ha orano końmi i dali radę i posiali motyko ziemniaki wykopali .

Teraz to ludziom w głowie się poprzewracało mając 5 lub 10 ha niech i te 15 ha to musi być new holland agregaty 4 metrowe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Zostaje Ci pisać jakieś sensowne  uzasadnienia do większych maszyn i liczyć że wniosek przejdzie, albo brać takie maszyny jakie dadzą. Jeśli dzierżawisz ziemie to może pomyśl żeby wydać tą kasę na zakup części dzierżaw.

A jeśli nic z tych rzeczy nie satysfakcjonuję Cię Maryś to znaczy że ten program jest nie dla Ciebie i może warto skorzystać z dużej Modernizacji.

Edytowano przez GRZES1545
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudaziuta    96
2 godziny temu, marysrybak napisał:

ziemi mam 50ha ale maszynę musze kupić jak na 5ha 

ech...i to ma być restrukturyzacja MAŁYCH gospodarstw?... sorry, ale dla dużohektarowców jest modernizacja, młody rolnik, przetwórstwo, to aż tak Cię ciśnie żeby kupić jakąkolwiek maszynę aby tylko skorzystać i wydać z premii 60 tys? ;/ nie kumam świata...

 

korzysta ktoś z was z programu RolnikON? ceny za licencje mają całkiem cacy a szukamy czegoś takiego właśnie do zarządzania. Może możecie coś polecić w takiej cenie?

Edytowano przez rudaziuta
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556
4 godziny temu, marysrybak napisał:

ziemi mam 50ha ale maszynę musze kupić jak na 5ha 

Zaraz bo coś nie kumam to co tu robisz w tym programie  mając 50 ha albo piszesz ze masz 50 a w rzeczy samej 5 ha :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

5 ha ma na siebie reszta jest na kogoś innego domyślam się, jak dużo rolników którzy brali RMG, kombinuj jak Ci się uda to bierz. Mnie wszystko jedno aby Polski rolnik skorzystał czy to duży czy mały nie ważne, lepsze to niż kasa ma wrócić do Brukseli do kieszeni darmozjadów.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekAbram   
Gość DarekAbram
Dnia 26.08.2017 o 13:19, galan99 napisał:

Wszystko się zmieniło bo nie było wielu chętnych w tym roku i można teraz wszystko pozmieniać 48 tyś to sirodki trwałe , 12 obrotowe , maszyny w całym kraju można kupować nawęt na olx i innych portalach tylko NOWE . 

Maszyny teraz bardzo podrożały lepiej szukać u pruducenta małego bo o wiele taniej ...

Na drugi rok będzie za dużo chętnych bo już płaczą że nie składali ten rok jest wygrany dla wszystkich co złożyli ...

OFERT NIE TRZEBA SKŁADAĆ  do zakupu maszyn mogą być wyjądki jak maszyna kosztuje powyżej 20 tyś ale to zależy od pracownika danej agencji rolnej ...

galan99 przeczytałem że składałeś papiery na restrukturyzację i planowałeś uprawę borówki, Czy moglibyśmy porozmawiać telefonicznie ponieważ też chcę jeszcze szybko złożyć w tym roku. Nie potrafię wysłać do Ciebie wiadomości na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
9 godzin temu, galan99 napisał:

10 ha to można 30  spokojnie obrobić , wystarczy pomyśleć jak kiedyś te 10 ha orano końmi i dali radę i posiali motyko ziemniaki wykopali

 

Teraz to ludziom w głowie się poprzewracało mając 5 lub 10 ha niech i te 15 ha to musi być new holland agregaty 4 metrowe .

Kiedyś z 10 ha dało się wyżyć, teraz już zazwyczaj nie. A gospodarstwo 30 ha było określane jako duże. Nie będziesz więc obrabiał 10 ha całymi dniami, bo zwyczajnie nie wystarczy ci na taką gospodarkę oraz egzystencję pieniędzy. Tak samo jak i nie zgodzisz się na pracę wymagającą poświęcenia i uwagi za 3 zł/h przez 8 h na dzień, 5 dni w tygodniu.

Mało tego - robiąc każdy ha 2-3 razy dłużej niż najwydajniejsze jednostki wcale nie oznacza to jeszcze, że osiągniesz lepszy od nich efekt. Tu właśnie wychodzi efekt stosowania nowoczesnych technologii przez jednostki mające odpowiednie zasoby. Czyli raz dostajesz piaskiem w oczy za to, że się ociągasz w robocie, a później jeszcze dostajesz reprymendę/naganę za to, że i tak nie wykonujesz zadania tak dobrze pod względem jakościowym jak najlepsi.

Masz więc dwa wyjścia - rzucić gospodarkę, tak jak i odrzucić powyższą ofertę pracy albo zmniejszyć czas pracy na gospodarce lub na powyższym etacie przy zachowaniu nie mniejszego dziennego i miesięcznego wynagrodzenia, czyli robić nie 8 h na dzień po 3 zł/h, tylko np. 1 do 2 h na dzień po minimum 12 zł/h i szukać pracy w jeszcze innym miejscu.

Zwiększanie wydajności będzie się wiązało z kosztami, samemu trzeba sobie określić, jakie koszty jesteśmy wstanie udźwignąć.

 

 

 

Jakbyś miał teraz motyką kopać ziemniaki na przemysł i koniem ich wozić do zakładu to byś na same buty dla siebie i podkowy dla konia nie nadążył zarabiać. Dodatkowo dzięki wszelkiej maści animalsom i zielonym byłbyś wytykany palcem w TV za męczenie zwierząt, zakład by zamknął bramę przed tobą ze względu na zbyt małe i nieregularne dostawy, policja by ci zabrała konia za znęcanie się nad zwierzętami, a ty byś odpowiadał przed sądem za to wszystko i jeszcze pewnie za to, że żyjesz.

 

Edytowano przez Kos_pl
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kos_pl napisał:

Kiedyś z 10 ha dało się wyżyć, teraz już zazwyczaj nie.

Zależy co na tych 10 ha masz. Jak obsiejesz wszystko zbożem, to pewnie, że nie wyżyjesz. Jak sadzisz na jednym kawałku po 2-3 razy w roku i masz bardziej dochodowe uprawy, to wyżyjesz spokojnie z 4-5 ha. Tylko pozostaje oczywiście kwestia włożonej pracy, bo w przeliczeniu na stawkę godzinową, to już nie wygląda tak różowo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik29    19

Zamiast kombinacji z maszynami można premię zaplanować na inwestycje budowlaną lub zakup ziemi. A 12 tysięcy na środki obrotowe. No chyba że nie jest to potrzebne wtedy można ryzykować i pisać na większe maszyny. Tylko czy Ty na pewno nie podajesz do dopłat nic z tych 50 ha??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbym chciała teraz dobrać dzierżawę, to jak ją uwzględnić w korekcie do biznesplanu? Bo jeśli dam jako "dzierżawa długoterminowa", to wyskakuje, że powierzchnia dzierżaw w roku docelowym nie może być większa niż w wyjściowym. Dać jako "inny"? Czy w ogóle nie uwzględniać w biznesplanie i nie robić korekty, tylko zgłosić do Agencji na piśmie, że dobrałam dzierżawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Umowa jest w formie pisemnej z datą pewną?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, freetaxi napisał:

Umowa jest w formie pisemnej z datą pewną?

Na razie jest ustna, ale jeśli miałoby to coś zmieniać, to może być pisemna na 7 lat 

Edit: Ale tak czy inaczej będzie zgłaszana do dopłat 

Edytowano przez sobczakkatarzyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zaznacz ją jako inną jeśli nie będziesz liczyć z niej wielkości. 

  • Thanks 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafals2    6

jeżeli mam dzierżawę ale nie jest potwierdzona przez notariusza to zaznaczam jako krótkoterminowa ? I czy wtedy może być ona również w roku docelowym bo tą dzierżawę trzymam już z 15 lat ale kobieta nie chce sprzedać więc na pewno przez 5 następnych lat też będzie dzierżawą i będę pisał o nią dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zobacz mój wcześniejszy post.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie techniczne. Załóżmy, że ostatecznie wniosek o II ratę muszę złożyć do kwietnia 2021. Jeśli wniosek ten złożę w październiku 2020, to uprawy w sprawozdaniu mam podać z roku 2020 czy 2021? I jeśli z 2020, a w momencie składania wniosku już na polu fizycznie nic nie będzie, to jak mam udowodnić, że nastąpił wzrost ekonomiczny i rzeczywiście miałam te uprawy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj