karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

polka    130

Na wiatraki nigdy w życiu bym się nie zdecydowała -moim zdaniem za duża ingerencja w środowisko naturalne,kolektory już mam 6 lat-polecam wszystkim niedowiarkom ,teraz nadarzyła się okazja na fotowoltaikę i na pewno będzie superB|Dodam dla wszystkich za mocno zapracowanych ,że jak nie będą szanować swojej pracy i zdrowia to nikt za nich tego nie zrobi.Nasz pomysł na nasze 6,44 ha fiz.-małe stado rasy zachowawczej,ekologia ,nie branie żadnych dzierżaw ,żeby zdjąć z innych obowiązek utrzymywania ziemi w dobrej kulturze rolnej,a i jeszcze nie zadłużanie się.Dodam że zaczynaliśmy w 2005 roku praktycznie od poziomu  minus 1 ,bo to co mieliśmy to nie było nawet zero.

Edytowano przez polka
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Polka,możesz coś więcej o fotowoltaice napisać,czy masz tylko na użytek własny czy odsprzedajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polka    130

Na użytek własny,18 paneli o mocy ok.5kw-to jest 2X więcej niż nasze zużycie.Jeśli wyprodukujesz w maju prąd to do końca kwietnia następnego roku możesz go odebrać.Zakład energetyczny zabiera 20 % na przesył i magazynowanie i to wydaje mi się uczciwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ante_LU    12

Polka, prąd potrzebny jest też do chłodzenia, jak inacze loda przechować aby zjeść 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polka    130

Widzę,że chcesz mocno zaistnieć-powodzenia,ale najpierw czytanie ze zrozumieniem-odnośnie chłodzenia patrz posty wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ante_LU    12

Foto na inwerterach nie ciekawe kolega mówił, lepsze te starsze na prostownikach transformatorowych. Po roku inwert. izolacja miała przebicia iwyłaczały się trzeba było zdejmować. Temat bardzo popularny, chętni i stąd dużo oszczędności 

Polka, po co? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
23 minuty temu, ante_LU napisał:

Polka, prąd potrzebny jest też do chłodzenia, jak inacze loda przechować aby zjeść 

niektóre lody nie potrzebują chłodzenia;-)

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwona1    153
4 godziny temu, GRZES1545 napisał:

3styczna złożony i już do centrali trafił w mazowieckim, a w lubelskim 1 grudnia złożony a 16 stycznia moje papiery jeszcze nie ruszone były z kupki. Scyzoryk otwiera się w kieszeni no :ph34r:

No i mój wniosek od 27 listopada utknął na stosie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

a co do paneli też nad tym myślę ,u nas gmina w zeszłym roku zaczęła program ,zobaczymy co z tego wyjdzie

a co do oszczędności to masz rację że są ,ale tak fajnie z tym przesyłem ,20% i oddaniem w roku jest od niedawna ,przedtem był jeden wielki kłopot ze sprzedażą nadmiaru prądu.

miejmy nadzieję że znowu fajnych warunków nie pozmieniają tak jak z wiatrakami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
1 godzinę temu, polka napisał:

Na użytek własny,18 paneli o mocy ok.5kw-to jest 2X więcej niż nasze zużycie.Jeśli wyprodukujesz w maju prąd to do końca kwietnia następnego roku możesz go odebrać.Zakład energetyczny zabiera 20 % na przesył i magazynowanie i to wydaje mi się uczciwe.

Jak dużo jest załatwiania formalności? Właściwie to może być nawet i dużo, oby tylko to wszystko szło, a nie np. złożysz jakiś wniosek i czekasz 2-3 miesiące na jakąś decyzję (nie daj Boże, jeszcze jakąś uznaniową) a bez niej nie ruszysz dalej.  Z jakim kosztem trzeba się liczyć dla zestawu 5 kW ?

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polka    130

Już dawno o tym myślałam,niestety fundusze nie pozwalały.Teraz postawiliśmy nowy budynek ponad 100 mkw specjalnie pod RMG z własnych środków-z RMG termoizolacja,i panele .Panele to koszt ok.26 tyś.Całą sprawę załatwia firma ,my tylko występujemy do zakładu energetycznego z wnioskiem na zmianę licznika na dwukierunkowy.Gdyby nie te środki to ciężko byłoby na to pieniądze zainwestować bo jak to w gospodarstwie są cały czas różne inne potrzeby

20 minut temu, kopin napisał:

a co do paneli też nad tym myślę ,u nas gmina w zeszłym roku zaczęła program ,zobaczymy co z tego wyjdzie

a co do oszczędności to masz rację że są ,ale tak fajnie z tym przesyłem ,20% i oddaniem w roku jest od niedawna ,przedtem był jeden wielki kłopot ze sprzedażą nadmiaru prądu.

miejmy nadzieję że znowu fajnych warunków nie pozmieniają tak jak z wiatrakami

Ale jak zapalają zielone światło to wtedy trzeba jechać bo póżniej inni cię wyprzedzą.Kolektory braliśmy na dotację z banku to prawie się z nas śmieli w oczy a teraz po sześciu latach sami by chcieli ale jeszcze do końca nie wierzą.Jeszcze ze cztery lata i się zdecydują tylko ja już 10 lat całe lato nie płacę ani za prąd ,ani nie palę w lato w piecu.Przez 5 lat rata była 100 zl na miesiąc to chyba nie dużo -można sobie czegoś innego odmówić-a wody gorącej oporowo.Widziałam już instalacje ,sprawdzałam wcześniej działanie i jestem za:14_relaxed:

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

polka - ale stałe opłaty dalej płacisz, prawda?

Przykładowo u mnie (PGE obrót S.A., taryfa G12) to jest:

1. opłata przejściowa 6,5 zł netto (8 zł brutto) na miesiąc

2. opłata stała za przesył 7,11 zł netto (8,75 zł brutto) na miesiąc

3. opłata abonamentowa 0,85 zł netto (1,05 zł brutto) na miesiąc

Czyli 14,46 zł netto, 17,8 zł brutto na miesiąc;  173,52 zł netto / 213,4 zł brutto rocznie - w sumie za nic...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714

Tak tylko można też patrzeć na to w inny sposób. Z rmg finansujesz kolektory za 26 tys. Dobra inwestycja w gospodarstwo. Ale tak naprawdę tracisz powiedzmy te 13 tysięcy, bo na takie inwestycje mozna uzyskać dofinansowanie z NFOŚIGW nawet do 80%. Ja mam podobną sytuację bo zmieniam pokrycia dachowe, gdzie wartość zdjęcia i utylizacji eternitu (7tyś) mogła by  pokryć gmina.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polka    130

Rozpytaj dobrze o te dofinansowania z gminy,ja to już przerobiłam.Gmina dofinansowuje tylko na mieszkalnych a u mnie gospodarczy,nowy,po iluś latach można zmienić przeznaczenie.Przed kolektorami słonecznymi zmieniałam dach na mieszkalnym i eternitem zajęła się gmina.Od zainstalowania Foto za prąd nie płacę i żadnych swoich środków nie wkładam.A czy uważasz,że na kupnie nowych maszyn nie tracisz.Wszysko zależy"jak kto leży"Wymiana doś wiadczeń cenna.

Cytat

 

 

11 minut temu, Kos_pl napisał:

polka - ale stałe opłaty dalej płacisz, prawda?

Przykładowo u mnie (PGE obrót S.A., taryfa G12) to jest:

1. opłata przejściowa 6,5 zł netto (8 zł brutto) na miesiąc

2. opłata stała za przesył 7,11 zł netto (8,75 zł brutto) na miesiąc

3. opłata abonamentowa 0,85 zł netto (1,05 zł brutto) na miesiąc

Czyli 14,46 zł netto, 17,8 zł brutto na miesiąc;  173,52 zł netto / 213,4 zł brutto rocznie - w sumie za nic...

 

A czy dostałeś kiedyś coś za nic -jeśli tak to byłeś w błedzie.Jedyne co to chyba matczyna miłość.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mona2323    5
1 godzinę temu, Iwona1 napisał:

No i mój wniosek od 27 listopada utknął na stosie .

A ja 17 listopad i cisza Radom co jest!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Dzięki za odpowiedz polka.Mam jeszcze pytanie ile punktów dostaje się za taką inwestycje w fotowoltaike?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polka    130

Nie bardzo już pamiętam chociaż plan robiłam sobie sama.Wieczorem poszukam i napiszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polka    130

Idąc w PV(fotowoltaika)nie trzeba wybierać taryfy G12 ,można G11-mniejsze opłaty licznikowe-trzeba tylko przekalkulować sobie co się indywidualnie bardziej opłaca.sobczakkatarzyna dzięki za lajka-kobiety wiedzą co to jest miłość matczyna chociaż faceci też jej przecież doświadczają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Jaką masz roczną produkcję energii z paneli o mocy 5 kW? Czy to prawda, że można uzyskać około 4900-5100 kWh? W jakiej części Polski mieszkasz?

Cytat

A czy dostałeś kiedyś coś za nic -jeśli tak to byłeś w błedzie.Jedyne...

"No" tymi 20% wyprodukowanej przeze mnie energii mogli by się już zadowolić bez tych dodatkowych opłat, prawda? Nie licząc już ogólnego cennika dla wybranej taryfy, jeżeli moja elektrownia słoneczna nie zaspokajałaby moich potrzeb (w rozliczeniu rocznym).

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8965

Polka Nie wiem jak to zrobiłaś że odkupują prąd od Ciebie, U nas 2 lata temu miałem już podpisaną inwestycję i projekt i wszystko wycofali bo PGE oddział Radzyń Podl  nie zgodziło się na zakup takiego prądu.

Powiedz z jaka firmą masz podpisana umowę? Czy miałaś jakieś problemy z Panelami i z Jakiej firmy Posiadasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Grześ - Radzyń? Czy Lublin, ja na fv dla punktu odbioru w Radzyniu, mam oddział Lublin. Dla Łukowa mam oddział Warszawa. Ale sprzedawca jest już ten sam - PGE Obrót S.A. Rzeszów. Ciekawe czy dla Łukowa coś się da załatwić pozytywnego.

Jak nic z tego, to może z sprzedawcą coś by się dało pokombinować tj. zmienić go i może wtedy by się dało, nie wiem. Sam nic się nie orientowałem, a dziś badam ten temat przez internet.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8965

Tak jak piszesz Lublin a oddział w Radzyniu, mam nadzieje że coś się zmieniło w kwestii sprzedaży prądu bo wcześniej mieliśmy lipę.

Jestem też zainteresowany fotowoltaiką czekam na jakiś sensowny projekt w gminie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Zbadam temat, tylko oczywiście po weekendzie. Może w razie problemów zmiana sprzedawcy energii by coś pomogła. Z PGE możemy wziąć rozwód i tyle... jeżeli tak będzie trzeba zrobić i miałoby to pozytywny dla nas skutek.

Edytowano przez Kos_pl
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polka    130

Ja mam u siebie PGE.Teraz zakłady energetyczne mają obowiązek magazynowania i przesyłania z powrotem dla indywidualnych odbiorców i nie ma z tym żadnego problemu.Nie wiem natomiast jak to jest z produkcją prądu po to ,żeby zarabiać.Zmieniło się to w 2017 r

  • Like 3
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj