karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

JonnyDeep    24

To jedziemy dalej z rachunkowością. Czy jako dowody zakupu na podstawie których będziemy wpisywać wydatki w ewidencji wystarczą paragony, czy muszą to być faktury. Wiadomo, że są gotowe ewidencje przychodów/rozchodów. Ale w rozporządzeniu jest że do wniosku o płatność trzeba dołączyć kopię lub wydruk strony z ewidencji. Czy ten wydruk oznacza, że można prowadzić ewidencję w formie elektronicznej np. w Excelu. Byłoby to wygodniejsze, bo po ustawieniu odpowiednich formułek wszystko by się liczyło i przenosiło na kolejne arkusze, czyli miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lucash    6

Ta rachunkowość to tylko taka zabawa, jeśli i tak nie będzie się płaciło podatku dochodowego xD

Jak napisał TakiTamRolnik szkoda czasu tak się przykładać, wpiszę się te faktury tylko z większych sum i też będzie dobrze.

Nikt chyba nie będzie wpisywał że kupił rękawice za 2,50 albo że sprzedał ziemniaki za 10 zł.

Samą książkę wolę w wersji papierowej z księgarni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Dokładnie zabawa ale polegająca na tym że 1 ha ziemniaka jest określone średni plon z hektara , wiadomo że każdy rok jest inny , to wymoknie to stonka z ie , choroby grzybowe i plon będzie u każdego inny .

Tak samo ze zbożem każdy ma inne plony , ale jak mi mówił w agencji w Lublinie trzeba to opisywać te straty dla świętego spokoju fota plantacji porobić , naszedł deszcz nawalny zbiło wymyło trzeba mieć jakieś papierek że tak było . są różne sytuacje losowe .

Bo jak będzie kontrola i jakiś bardzo nadgorliwy , że to za mało wpisane , że powinien być większy plon , by mięć coś do przedstawienia że były w danym roku niekorzystne czynniki że wpłynęły na niszy plon .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JonnyDeep    24

No właśnie, trzeba sobie dać na wstrzymanie z tą rachunkowością, tym bardziej, że co chwila rodzą się nowe pomysły (dokumentowanie zdjęciami chorób grzybowych). Mnie martwi tylko to, że szanowna agencyja na temat zasad i wymogów prowadzenia tej rachunkowości określi się dopiero przy wniosku o II ratę (czyli po 3 latach), a wówczas będzie za późno na korekty. Weźmy przykład z wniosków na restrukturyzację. W kwietniu nikt nic nie wiedział o kosztorysach -  zestawieniach kosztów, dokładnym określeniu maszyn, czy jakie usługi kwalifikują się w usługach doradczych, itp. Ale na etapie kontroli wniosków już państwo z agencji wiedzieli jak trzepać rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwona1    153

Ze zdjęciami to nie jest zły pomysł . Kilka lat temu właśnie miałam taką sytuację , jestem w ekologii i podczas bardzo mokrej wiosny wymokło mi prawie ha malin .  Robilsmy zdjęcia bo podczas kontroli pani która w rzeczywistości nie ma nic z gospodarką do czynienia stwierdziła że w lipcu to już powinny być krzaki o takiej wysokości a u mnie tak nie jest. A jak pokazalam zdjęcia że ciągle były w wodzie i nawet nie mogłam nasadzic , to dołączyła do dokumentacji i sankcji mi nawet nie nałożyła.

Edytowano przez Iwona1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783

czasem lepiej być przygotowanym na najgorsze,ale w sumie jak np miałby ktoś udowodnić w moich stronach że ma plon pszenicy z ha 3-4t a powinien mieć 8

u nas normą jest 3-4 ,więc jak udowodnić że wymokło ,wymarzło czy też ze słonie zdeptały;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Ok taki plon to  jest się na minusie ale nie oto chodzi , klasa ziemi  niskie ph marny  plon  , odskoczę troszkę od tematu .

podam link .

Poczytaj jakie plony czytałem nawet na 4,5 klasie są 7 t .

Tylko bez urazy podałem jak piszą jakie maja plony  .

Teraz trzeba mocno się zastanowić co wpisywać jaki tonaż żeby było ok .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783

spoko.wiesz wypisywać można różne dyrdymały bo kto komu zabroni,akurat w moim regionie nie jest problemem nawożenie czy ph,tylko ciągły problem z brakiem wody na lekkich glebach,no może poza tą jesienią ;-)

ale ogólnie myślę że jakoś żle nie będzie ,chłopi są twardzi z natury więc nie ma takiego gó...a z którego by nie umieli wybrnąć;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez kiedyś uprawiałem zboże i miałem krowy ale zrezygnowałem z tego i mam tylko tyton jest bardzo pracochłonny i trzeba duża zainwestować ale jakoś w miarę człowiek na tym wychodzi wszystko sprzedaje na faktury tak wiec nie martwię się o rachunkowość co roku ubezpieczam plantacje a i o plon się nie martwię bo nikt mi nie udowodni ile zebrałem z hektara bo co oku plon jest inny jest wysoko punktowany bo prawie 4000 euro hektar i mówią ze tyton szkodzi hehe i akurat w tym programie pomógł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Ja pamiętam jedną kontrolę u kolegi jak były modne poplony,on zawsze z każdą robotą był do tyłu i na koniec wrzesnia chyba z dzień wczesniej zapowiedzieli mu kontrole-uprawialiśmy te 30 ha w kilku całą noc ,posieliśmy poplon lejkiem a gościo z agencji był tak gorliwy że chciał policzyc na metrze ziarka ale mu się nie udało i przyjechał następnego dnia zdjeli górną warstwę z m2 i odesłali do laboratorium i koledze część dopłat owalili na 2 lata bo miał za małą obsadę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783

no i dobrze,kasę za poplony brał a zrobić się nie chciało

ja sam miałem poplony i nie marudziłem że muszę siać itd,zdecydowałem się coś robić za jakieś tam pieniądze i robiłem ,nikt mnie nie zmuszał do niczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

i ktoś tak myślał podobnie jak ty i zrobił donos-ja posiałem w terminie,czemu on nie posiał i kasę bierze-tak samo może być w tym programie więc na wszystko trzeba uważać by nie wdepnąć w tzw.g---o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viperwlkp    86
zakładając że decyzję dostanę na koniec listopada to rachunkowość mam zacząć od grudnia czy zapisywać od listopada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783
1 godzinę temu, benio1967 napisał:

i ktoś tak myślał podobnie jak ty i zrobił donos-ja posiałem w terminie,czemu on nie posiał i kasę bierze-tak samo może być w tym programie więc na wszystko trzeba uważać by nie wdepnąć w tzw.g---o

szkoda to nawet komentować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3783
53 minuty temu, viperwlkp napisał:

czy ktoś z wlkp dostał decyzję?

gadałem dzisiaj z Poznaniem,z tego co usłyszałem w przyszłym tygodniu powinny dojść wszystkie decyzje,a jak będzie to zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś nie chcę się pisać w formie papierowej, polecam arkusz udostępniony przez CDR: http://www.cdr.gov.pl/43-do-pobrania/do-pobrania 2 pozycja "Ewidencja przychodów i rozchodów w gospodarstwie". Nie prowadzicie rozliczenia VAT, więc nie bądźcie nadgorliwi, ewidencję trzeba prowadzić taki jest tylko warunek, nikt nie ma prawa wnikać, czy wpiszecie 2 pozycję w miesiącu czy 10, Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piozz    65
Dnia 22.11.2017 o 11:42, Iwona1 napisał:

Lubelskie --- właśnie otrzymałam decyzję ;-)

złożyłaś juz wniosek o płatność - coś zmieniałaś ?

ja dalej czekam na decyzje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwona1    153
5 minut temu, piozz napisał:

złożyłaś juz wniosek o płatność - coś zmieniałaś ?

ja dalej czekam na decyzje

Wniosku nie składałam jeszcze bo trzeba odczekać 2 tyg.jak się decyzja uprawomocni .

A nie zmieniam nic , jedynie w trakcie sprawdzania wniosku musiałam zmienić przy jednej maszynie parametry a po za tym wszystko zostaje bez zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj