karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Gość lukejro   
Gość lukejro

Powiedz mi tylko jak sobie wyobrażasz gospodarstwo o wielkości poniżej 10000 EUR nie mające dodatkowego dochodu w postaci pracy poza tym gospodarstwem??? W zdecydowanej większości ludzie z takich gospodarstw pracują na etatach żeby utrzymać rodzinę na jakimś poziomie, Nawet jeśli jest to jakiś zagrzybiały kawaler to na takiej małej gospodarce się zanudzi na śmierć.... Znam takich którzy posiadają gospodarstwa po 30-40 ha które osobiście uprawiają i mimo tego chodzą do pracy w "mieście"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Jak ktoś ma 40 hektarów i nie potrafi z tego utrzymać siebie i rodziny to jest nieudacznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Ale ja nie bronię nikomu uprawiania takiej polityki (praca i uprawa) ale narzekać że nie mam szans na ten program bo nie spełniam wygórowanych wymagań? Sory ale z założenia program jest dla osób które chcą rozwinąć swoje gospodarstwa, żyć z nich, tak by móc właśnie utrzymać swoje rodziny.

Bo wierz mi że jest gro gospodarstw z pewnością nie przekraczajacych nawet 8tys i jakoś sobie radzą. I nie są to tylko sami kawalerowie i jeszcze pijacy.

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz84    3

A myśleliście może o inwestycji w powiększenie obory na bydło lub świnie.

 

Pewnie będzie dużo więcej roboty niż kupno maszyn ale dla niektórych to jedyne wyjście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Janusz84 ja wogóle nie biorę pod uwagę maszyn. Bo co one mi pomogą w zwiekszeniu wartości? Wręcz myślę podobnie jak ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Moim zdaniem osoba która ma wielkość na poziomie 8-9 tys euro to nie problem żeby ją podnieść ale jeśli ma się 4 czy 5 tysięcy euro i np. 5-6 ha zboża to już nie jest takie proste bo najlepiej byłoby zmienić profil produkcji. Np. tunele ale co z tego skoro człowiek owszem może ich nastawiać ale nie ma się z nimi styczności więc spore ryzyko, że uprawy w nich mogą nie wypalić. Sam remont budynków nie podniesie nam wartości ekonomicznej. A poza tym chyba nie chodzi o to żeby zrobić coś na odwal się tylko żeby ta inwestycja dawała jakiś pieniądz. Moim zdaniem ten program najlepiej wykorzystać jeśli ma się już jakieś konkretne pieniądze na inwestycję a ta premie potraktować jako dodatkowy zastrzyk finansowy bo jeśli chce się coś zrobić tylko z tych pieniędzy to może być ciężko a ponadto wydaje mi się, że jest to wszystko zbyt zagmatwane w stosunku do oferowanej kwoty. Sam byłem napalony na ten program ale dowiadując się coraz więcej o nim mam coraz mniejszą ochotę na udział w nim. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Jak ktoś ma 40 hektarów i nie potrafi z tego utrzymać siebie i rodziny to jest nieudacznikiem.

Chyba, że ma bardzo dobrą pracę (nie fizyczną) w której zarabia kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie a pole to jest pasja jeszcze od dziecka.  Znam wielu takich którzy pracują nawet jako fizyczni, bardzo dobrze zarabiają a mimo tego mają duże gospodarstwa i je sami prowadzą.  I to są gospodarstwa naprawdę prowadzone wzorowo. Poza tym mając nawet pracę w której się zarabia 4-5 tys złotych to myśląc np o emeryturze szkoda ją zostawić dla gospodarstwa...

Ale ja nie bronię nikomu uprawiania takiej polityki (praca i uprawa) ale narzekać że nie mam szans na ten program bo nie spełniam wygórowanych wymagań? Sory ale z założenia program jest dla osób które chcą rozwinąć swoje gospodarstwa, żyć z nich, tak by móc właśnie utrzymać swoje rodziny.

 

Bo wierz mi że jest gro gospodarstw z pewnością nie przekraczajacych nawet 8tys i jakoś sobie radzą. I nie są to tylko sami kawalerowie i jeszcze pijacy.

Ale dlaczego ktoś kto pracuje dodatkowo nie może "rozwinąć" swojego gospodarstwa??? Zwykła dyskryminacja. Uwierzę, że kilku hektarów można żyć godnie ale jeśli chodzi o SO to jest to wielkość nie podlegająca dyskusji, 1 ha pszenicy to jest 952 EUR a 1 ha nawet najtańszych warzyw to już masz 5 tys...Także te 8tys to jest malutko i bez dodatkowego dochodu jakoś sobie nie potrafię wyobrazić utrzymania rodziny. A tak na poważnie to powiedzmy sobie szczerze za 60tys świata się nie zwojuje... Dobrze taką kasę "przytulić" ale rewolucji się nie zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Ty sobie nie potrafisz wyobrazić, a inni muszą.
I znowu nikomu pracującemu nie bronię by rozwijał swoje gospodarstwo, a raczej należy je nazwać hobby przy twoich zarobkach. Wybrałeś jako główny dochód pracę pozarolnicą więc dofinansowanie i tak nie sprawiło by że zaczął byś się utrzymywać jedynie z gospodarstwa. Więc zadaj sobie i odpowiedz uczciwie na pytanie: Czy faktycznie jesteś docelowym beneficjentem tegoż wsparcia.
Dla mnie np. zastrzyk 60 tyś na powiedzmy dokupienie jałówek ras mięsnych byłby sporym krokiem w rozwoju. Bo jak tu się ludzie napalają na sprzęty, które muszą być nowe to są prawdę powiedziawszy żadne pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

tylko gdzie ty zarobisz 4-5 tys na reke ? fakt sa takie stanowiska ze mozna i 2 razy tyle zarobic ale nie przesadzajmy u mnie ci co maja 3tys na reke to oddaja ziemie bo im sie nie chce robic alby dopłaty wziasc

I juz nie filozofujcie u mnie gospodarstwa 15-20 ha zyja spokojnie i to bez warzyw i tym podobnych tylko tuczniki lub mleko a wy mowicie ze z 40 trudno fakt ale jak sie ma 40 ha 4 i 5 klasy i ktos liczy ze sprzeda zboze i bedzie panem to niech zapomni zeby zyc z produkjcji roslinnej ( bo innej produkcji przy pracy w miescie nie wyobrazam sobie ) to minimum 50-60ha i to lepszej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczka30    3

witam a jak to jest z bydłem ?liczy się stan z konkretnego dnia dajmy na to z pierwszego stycznia czy stan średnioroczny? bo na razie nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie?

bylam we wtorek na szkoleniu z podr.doradca mowil ze stan srednioroczny na dzien 1 stycznia :)

ten program to jedno wielkie szambo...na szkoleniu doradca mowil ze"dostajemy 48,w ciagu 3 lat trzeba sie rozliczyc z biznes planu na kwote 60tys,wiec dolozyc trzeba 12".a wszedzie pisza ze to premia gdzie rolnik nic nie wyklada...albo moj doradca niedoinformowany...teraz-80% to musza byc srodki trwale(budynki,maszyny,ziemia) a 20 moga byc np zasiewy,nawozy.znow co innego bo nawet w agrobiznes facet mowil ze chce zakupic krowy miesne.niby to nie srodki trwale...ja tez chcialam kupic stado podstawowe ale coz...haczykow jest wiecej-trzeba miec min 10pkt...bez planu rolnosrodowiskowego i szkoly/wyksztalcenia rolniczego nierealne(po 5 pkt)...ogolnie program to maslo maslane-ten kto go twozyl chyba nie do konca go przemyslal.aaaa-so bardzo latwo osiagnac poprzez obsiewanie trawa nasienna...ja mam na granicy 8 tys.po obsianiu 3 ha trawa juz wypada grubo ponad 10...przy ocenie wniosku mimo takiej samej ilosci pkt premie dostanie gospodarstwo o mniejszym so.poczekamy na ogloszenie prezesa-wtedy sie wszystko wyjasni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco82    35

Marco a jaką Ty maszynę tzn nowy ciągnik chcesz kupić na 48 tyś?Co Ci ta maszyna podciągnie w SO?Ten program jest dla tych co już mają gospodarki rozwinięte.Ja mam 5 ha i choćbym się zesrał to nie przekroczę 13 tys.I co to jest, jak ktoś ma 10 ha i postawi tunele itp?Co ja musiałbym uprawiać żeby podnieść SO do 18 tys?Chyba marihunę!Jestem wkurzony bo czekałem na ten program 2 lata i okazuje się ze nie mam szans.A ludzi jest tysiące, więc nie łudźcie się ze jak macie poniżej 20 tys ze dostaniecie premie.Jeszcze te 80% środków  trwałych.Same maszyny nie pomogą.Ja tego sobie nie wyssałem z palca.Jestem po spotkaniu z osobą która siedzi w dofinansowaniach.Z roku na rok utrudniają dofinansowania.Wszystko to pic na wode fotomontaż!

 

Ależ chłopie broń Boże. Nie składaj żadnych wniosków bo to podpucha, będą ogromne kary, zlicytują gospodarki i jak tu spać potem? ani się położyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Zajefajne szkolenie, to wreszcie stan średnioroczny czy stan na dzień?

Czy ktoś zauważył, że jedna krowa mamka ma SO takie jak dwie samice królików?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Napewno stan srednioroczny tylko pytanie z jakiego okresu będzie liczony. Czy rok 2016, czy 12 miesięcy poprzedzajacych złożenie wniosku

@Marco użytkownik @weber może i przesadza, ale ty liczysz że dadzą kasę i zapomną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczka30    3

Ależ chłopie broń Boże. Nie składaj żadnych wniosków bo to podpucha, będą ogromne kary, zlicytują gospodarki i jak tu spać potem? ani się położyć...

ale o jakich 18tys on pisze? so musi przekroczyc 10tys i min 20% wartosci wyjsciowej.wychodzi na to ze najlatwiej bedzie tym ktorzy dzis maja so na granicy 8-9 tys.przy so 5 tys 20% to tylko tysiac wiec by osiagnac pulap trzeba skoku o ponad 100% a to faktycznie moze byc problem...pisalam bardzo wys so ma trawa nasienna ale z tym znowu wiaza sie kontrakty,kontrole...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Ty sobie nie potrafisz wyobrazić, a inni muszą.

I znowu nikomu pracującemu nie bronię by rozwijał swoje gospodarstwo, a raczej należy je nazwać hobby przy twoich zarobkach. Wybrałeś jako główny dochód pracę pozarolnicą więc dofinansowanie i tak nie sprawiło by że zaczął byś się utrzymywać jedynie z gospodarstwa. Więc zadaj sobie i odpowiedz uczciwie na pytanie: Czy faktycznie jesteś docelowym beneficjentem tegoż wsparcia.

Dla mnie np. zastrzyk 60 tyś na powiedzmy dokupienie jałówek ras mięsnych byłby sporym krokiem w rozwoju. Bo jak tu się ludzie napalają na sprzęty, które muszą być nowe to są prawdę powiedziawszy żadne pieniądze.

 

Tylko nie nazywaj ich pseudo-rolnikami. Bo jeśli ktoś musi dorabiać, żeby żyć i rozwijać gospodarstwo to nie można go dyskryminować i traktować jako rolnika drugiego sortu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583

bylam we wtorek na szkoleniu z podr.doradca mowil ze stan srednioroczny na dzien 1 stycznia :)

ten program to jedno wielkie szambo...na szkoleniu doradca mowil ze"dostajemy 48,w ciagu 3 lat trzeba sie rozliczyc z biznes planu na kwote 60tys,wiec dolozyc trzeba 12".a wszedzie pisza ze to premia gdzie rolnik nic nie wyklada...albo moj doradca niedoinformowany...teraz-80% to musza byc srodki trwale(budynki,maszyny,ziemia) a 20 moga byc np zasiewy,nawozy.znow co innego bo nawet w agrobiznes facet mowil ze chce zakupic krowy miesne.niby to nie srodki trwale...ja tez chcialam kupic stado podstawowe ale coz...haczykow jest wiecej-trzeba miec min 10pkt...bez planu rolnosrodowiskowego i szkoly/wyksztalcenia rolniczego nierealne(po 5 pkt)...ogolnie program to maslo maslane-ten kto go twozyl chyba nie do konca go przemyslal.aaaa-so bardzo latwo osiagnac poprzez obsiewanie trawa nasienna...ja mam na granicy 8 tys.po obsianiu 3 ha trawa juz wypada grubo ponad 10...przy ocenie wniosku mimo takiej samej ilosci pkt premie dostanie gospodarstwo o mniejszym so.poczekamy na ogloszenie prezesa-wtedy sie wszystko wyjasni...

Nic nie trzeba dokładać tylko po 3 lat rozliczyć 48 tyś (  lub wcześniej 1 lub 2 roku też można  wystopić o płatność 12 tyś tylko te 12 tyś musi być zapisane w biznes planie na co będzie przeznaczone . Z tych 12 tyś już się nie rozliczamy tylko trzeba mieć dokumenty wrazie kontroli czy faktycznie przeznaczone zostały jak było zapisane w biznes planie. Trzeba podawać wymiary budynków bo sami pomierzą dla przykładu link, z Zamoiskiego każdy powiat to posiada.

http://powiatzamojsk...OSM &INFO=start

 

Maszyny jakie posiada gospodarstwo ( wartości nietrzeba podawać ) kto załapie się do programu mają być wyrywkowe kontrole czy zostało wszystko podane zgodnie z prawdą maszyny i budynki. Jak zanaczyłem budynki sami zmierza tylko czy są murowane czy drewniane to mabyć konrolowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

jesli chodz i wyliczanie wielkosci ekonomicznej na dzien skladania wniosku to liczy sie dokladnie na ten dzien czy rok wczesniej? Z jakiego momentu wylicza sie ta wielkosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Maglujemy temat wielkości ekonomicznej parę stron już i co chwila ktoś znowu co innego pisze. WEG liczymy z upraw w plonie głównym w roku składania wniosku o przyznanie pomocy, czyli to co będziemy mieć w dopłatach 2017. Jeśli chodzi o zwierzęta to stan średni zwierząt w roku, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

Rolniczka 30,ja z so nie przesadzam tylko piszę, że jak ktoś będzie miał eso niższe niż ok 18 to może zapomnieć że się załapie na ten program,bo ludzi chętnych jest od groma.Popatrz ile podnoszą tunele.Ludzie spec obsiewają ten rok by się załapać do 10 tys a potem przywalą uprawy tunelowe i będą mieć pow 20 nawe 30 tyś i myślisz że z tymi trawami im dorównasz? Życzę by Ci się udało,ja już nie wierzę że ktoś da Ci coś za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz84    3

Taxi free. Ale wiesz jak sie to liczy. 20 grudnia mialem 15 sztuk. Dzis mam 5 sztuk. Jutro bede mial 30. Jaki jest wzor na liczenie stanu sredniorocznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy83    1

A myśleliście może o inwestycji w powiększenie obory na bydło lub świnie.

 

Pewnie będzie dużo więcej roboty niż kupno maszyn ale dla niektórych to jedyne wyjście.

 

a co z zrobieniem stanowiskich dla opasów i powiększeniem stada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Taxi free. Ale wiesz jak sie to liczy. 20 grudnia mialem 15 sztuk. Dzis mam 5 sztuk. Jutro bede mial 30. Jaki jest wzor na liczenie stanu sredniorocznego?

Na stronie agencji jest link do dokladnego wyliczenia stanu srednioroczne jaki całej wartości ekonomicznej gospodarstwa. Podawałem już tutaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Dzierżawa na 10 lat potwierdzona w gminie. Minęło już 3 lata. Wniosek o dopłaty z dzierżawionej przeze mnie ziemi składa jej właściciel czyli nie ja. Wliczam tą dzierżawę do wielkości ekonomicznej czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583

Ten zapis w rozporzadzenju dla RMG ma wyeliminować większe gospodarstwa by się nie pchali do programu . Czyli z progu wyjsciowego 8 tyś  lub 9 tyś i co posiadają 10 ha lub więcej . Ci co posiadają mniejsze gospodarstwa mają najwieksze szanse niż te większe .

 

[ustalanie kolejności przysługiwania pomocy]

1. Kolejność przysługiwania pomocy jest ustalana na podstawie danych zawartych we wniosku o przyznanie pomocy, dołączonych do niego dokumentach oraz kontroli administracyjnej. Dokonanie przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy zmian we wniosku o przyznanie pomocy lub w dołączonych do niego dokumentach po upływie 20 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy nie ma wpływu na kolejność przysługiwania pomocy, z wyłączeniem przypadku, gdy taka zmiana powoduje zmniejszenie liczby punktów.

2. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy, które uzyskały największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy uzyskał co najmniej 10 punktów.

3. W przypadku podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności przysługiwania pomocy decyduje wielkość ekonomiczna gospodarstwa, o której mowa w § 6 ust. 3, przy czym pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy ma gospodarstwo o mniejszej wielkości ekonomicznej.

4. W przypadku podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy, które uzyskały taką samą liczbę punktów i wskazali w biznesplanie identyczną wielkość ekonomiczną gospodarstwa, o kolejności przysługiwania pomocy decyduje wiek podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, przy czym pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy ma operacja realizowana przez młodszą osobę.

5. Jeżeli dane lub informacje zawarte we wniosku lub biznesplanie mające wpływ na ustalenie kolejności przysługiwania pomocy ulegną zmianie w wyniku kontroli administracyjnej lub kontroli na miejscu, aktualizacji kolejności przysługiwania pomocy dokonuje się wyłącznie w przypadku, gdy z danych uzyskanych w wyniku kontroli wynika, że pomoc przysługuje w dalszej kolejności niż pierwotnie ustalona.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Tak tak galan99 widze juz ta eliminacje i tym podobne jak beda to robiły zwykłe ARIMR skonczy sie jak zwykle było tyle kasy potem chetni byli kasa sie skonczyła i czekajcie na nastepny nabor

A po 2 to jak nie wiesz to ktos moze miec 20ha i wielkosc ekonomiczna ponizej 8tys euro a w rozporzadzeniu nie ma mowy o hektarach wiec nic nie bedzie ograniczeniem

Jak u mnie to narazie twierdza zgodnie ze dostana ci co moga cos osiagnac a nie ten co ma 5tys euro wielkosci i tak naprawde bedzie stawał na głowie by to 10 tys uzyskac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj