karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Adas164    0

Ja osobiście jak by coś bym startował z 3,2 tys SO ale będę czekać na przepisy krajowe i zobaczę czy warto mi ryzykować i próbować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Koledzy drodzy przepisy przepisami zobaczymy co gora wymyśli bo akurat to moze nas bardzo zaskoczyc.
A tak z innej beczki zapytam, jakie macie pomysły na to zeby za te 60 tys zł , gospodarstwo małe posiadajace ciagnik powiedzmy powyzej 20 lat który dla agencji sie nie liczy sie zrestruktutyzowało i doszło do dochodu 10 tys euro? Bo sprzetu do ciagnika starego nikt mu nie da a za 60 tys nowego nie kupi wiec na co ta kase wydac? Na areał tez nie wiele za to kupi, w budynkach to tylko lekkie remonty mozna zrobic, ewentualne kupic jakies zwierzeta jak sie bedzie dac.

Jakie wy macie plany na wydatkowanie tych 60 tys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ciężka sprawa będzie z tą premią .O ile się zdecyduję ,to kupię za tą kasę maszyny ,agregat uprawowo siewny ,opryskiwacz o ile wystarczy .Mnie cały czas zastanawia  ta cała księgowość .O ile będzie trzeba płacić podatek dochodowy to cienko to widzę z czego ?.Niech dopłaty doliczą do zysku ,a w razie czego jakiś kredyt to klapa będzie .

 


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Biznes plan robiłem w 2001 roku na wykonanie modernizacji budynku inwentarskiego z do dostosowaniem do utrzymywania krów mlecznych, mam kopie tego biznes planu. 1 pozycji plan ma zawierać wykształcenie rolnika potwierdzone dokumentem. 2 pozycji Przedsięwzięcie inwestycyjne polega na urządzeniu gospodarstwa. 3. Nakłady finansowe czyli na jaką sumę to mowa o naszych 60 tyś   opis wykonania przedstawionego kosztorysu co zostanie wykonane i zakupione i koszty ile to ma co kosztować. 4 poz. całkowity koszt przedsięwzięcia na sumę tych naszych 60 tyś. 5 poz. okres wykonania zaplanowanych inwestycji.6 poz. opiniowanie imię i nazwisko rolnika ile posiada hektarów co posiada w danym gospodarstwie i co zostanie wykonane dokładnym opisem co będzie wykonane.7 poz.ocena wskazanych w planie przedsięwzięcia rynków zbytu produktów jakieś umowy na sprzedasz produktów i typ.8.poz. przedsięwzięcie spełnia warunki określone w rozporządzenia rady ministrów ( czyli nasze krajowe jak podadzą ).9 poz. że nie wydano opinię zgodną do posiadania w gospodarstwie i podpis kto robił i pieczęć.10 poz opis przedsięwzięcia dokładny co będzie robione.11 poz. liczba osób pracujących w gospodarstwie i ubezpieczonych,ile maja lat,jakie są maszyny ciągniki i budynki  dom garaże stodoła obora i powierzchnia  ich w metrach kwadratowych, powierzchnia pola ile ha.12 poz dokładny opis ile jakie uprawy ile krów cieląt opis ile jest na opłaty krus nawozy opryski  ile na kombajn ile za sprzedane płody dokładnie rozpisane na każdy rok działania czyli naszych 5 lat. Tak wygląda wstępnie biznes plan nie bardzo wciśnie lipę w  razie  kontroli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

O czym wy ludziska piszecie, ARIMR będzie pewnie miał własny formularz b.planu i to co w min będzie trzeba umieścić okaże się w tym samym czasie kiedy wyjaśnione zostaną pozostałe niewiadome, o których szeroko się tu dywaguje. A co to za biznesplan robiłeś w 2001 bo chyba nie z prow-u? SAPARD?


Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

ten biznes plan był robiony  brałem kredyt na inwestycje robili mi doradztwa rolnego zgadzam się że będą inne druki ale wszystko zapewne będzie rozpisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ja mam obecnie 5 ha i rodzice mi zapiszą latem 30 ha i całą gospodarkę .Dlatego zastanawiam się ,co z tą księgowością  i ewentualnym  podatkiem będzie .Na moje ,jak ma być ta księgowość ,to wszyscy będą ją musieli prowadzić ,bo i podatku dochodowego nie mogą płacić wybrani rolnicy ,a inni nie tym bardziej co mają spore majątki .To nie ma sensu interpretacja w tym kierunku .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał te 5 hektarów to byś mógł startować na restrukturyzacje małych gospodarstw, ale jak będziesz miał przepisane na siebie te 30 ha to na modernizacje lub na młodego rolnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Właśnie dlatego czekam na restrukturyzację .Z kolei rodzice się już gorączkują ,bo mogą na emeryturę krusowską przechodzić .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Co do prowadzenia księgowości, to może być forma "sprawdzenia wydajności podmiotu podatkowego", taki research do którego rolnicy sami będą się pchać...

 

Jeśli w badaniach statystycznych 1000 osób jest grupą reprezentatywną, to planowane 50 tys. gospodarstw do restrukturyzacji tym bardziej może być miarodajnym wyznacznikiem dochodowości gospodarstw rolnych w różnych gałęziach produkcji - stąd już niedaleka droga do określenia stawek podatku dochodowego...

 

@RafalKadziela jeżeli wszyscy rolnicy będą zobowiązani do prowadzenia księgowości to może powstać niezły bałagan (przynajmniej w mojej okolicy), a kary za błędy księgowe też będą spore bo nie każdego stać na wynajęcie specjalisty...

W kwestii podatku dochodowego, najbardziej mnie niepokoi możliwość ustalenia progów podatkowych uzależnionych od wielkości ekonomicznej SO... Wiem, że jest to niedorzeczne, lecz nie zapominajmy w jakim cudownym kraju żyjemy  :blink:


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Książkę można byłoby napisać...


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Rozmawiałem z Prezesem mojego ARIMR i sam powiedział ze nie bedzie tak zeby kupować nowe maszyny bo byułoby to nie realne bo ciagnika nikt nie kupi a co podczepisz do takiego t25 c330 c360 bo takie zazwyczaj chodza w małych gospodarstwach praktycznie wszystko bedzie za duze i on twierdzi ze bedzie mozna kupic uzywane maszyny jak w niskotowarówce tym bardziej ze wtedy by moznabyło kupić ciagnik zachodni np za 50 tys a za 10 maszyny i to byłoby logiczne. A po 2 w budynku nic wielkiego nie zrobisz za 60tys

Jak juz mówiłem nie ma co sie martwić o ta ksiegowość bo to tylko zyski i rozchody a jak zapewne niektórzy pamietaja coś takiego jak ' Winien i ma " wiec nie ma czego sie bać i nikogo nie trzeba zatrudniać.

Wiec miejmy nadzieje ze bedzie mozna kupowac uzywane maszyny to troche unowocześnimy nasz park maszynowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

Jak już pisałem minrol ma inne zdanie na tema maszyn używanych, no ale pożyjemy zobaczymy.

 

"Celem działania jest restrukturyzacja gospodarstwa, która w ocenie MRiRW będzie skuteczna wyłącznie przy założeniu, że premia będzie wydatkowana na zakup wyłącznie nowych maszyn i urządzeń. Natomiast zakup rzeczy używanych może być finansowany ze środków własnych beneficjneta."

 

To jedna z wielu odpowiedzi na postulat dopuszczenia w programie zakupu sprzętu używanego

Edytowano przez zibi80

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@debrzyna - kraj wspaniały, zwłaszcza dla miłośników survival'u  ;)

 

@damianos95 chciałbym aby było tak pięknie, naprawdę... Ale niskotowarówka to były mniejsze pieniądze i rolnicy dostali tam wolną rękę - za to UE miała później pretensje. W kwestii maszyn używanych nie spodziewałbym się zmiany z poprzedniego PROW, czyli max. 5-cio letnie kupowane w komisie.

 


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Pozyjemy zobaczymy

Kupić tylko z czego jak nie ma dochodu i nic sie nie opłaca ?

A pewnie jak co do czego to skonczy sie jak z niskotowarówka ze byle coś kupić :)

A po 2 to zakup urzywanych maszyn by dał wiecej mozliwości jak np zakup pługa za duza kase nowego mozna by było kupic za pół ceny uzywany z zachodu i tak mozna wyliczac w nieskonczonosć 

Myśle ze zapali im sie jakas lampka i pozwola kupowac uzywane maszyny jak w niskotowarówce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Jak będą nowe maszyny tylko to mało kto będzie chciał brać ta premię bo to za mało kasy nie ma co zrobić za to cbo większość małych gospodarstw nie ma ciągników nowszych tylko wiekowe i tylko używany sprzęt mógłby pomóc się wybić mniejszym gospodarstwom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Dobrze kolego mówisz bo do ciagnika starego typu ruski c330 czy nawet c360 nie podczepisz konkretnej maszyny bo ciagnik nie da rady.

U mnie jeden chce kupic do ursusa 2512 chce kupic prase z rotorem tylko ciekawe czym ja bedzie ciagał bo ten ciagnik nie da rady. A on uwaza ze jak nawet tak bedzie to łatwo kasa przyszła łatwo poszła i nie ma o czym mówić no i po co takich wspierać co chca cos kupić byle mieć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Więc pomysł wspierania małych gospodarstw tak mała jak na nowy sprzęt kasa też średnio trafiony będzie szczególnie że dochody trzeba zwiększyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

no , dawać tym co już nabrali to lepszy pomysł ???????

 
 
 

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Nie lepszy ale pomyśl obiektywnie że ceny sprzętu są ogromne i za 60 tys nie kupi nic co mogło by na dobre zmienić poziom pracy itp.

Przykład powiedzmy moi rodzice mają 4ha mogli by wziąść te pieniądze i zwiększyć do 16-17ha areal i by dało radę to spełnić Ale co zrobić za tę pieniądze mając t- 25? Kupić nowy agregat talerzowke i plug a może opryskiwacz 400 litrów? Jaki to postęp bo dla mnie żaden i te 16 ha ciężko będzie obrobic małym ciągnikiem i nie zrobi tak jak większa używana maszyna z zachodu.

Edytowano przez pablo21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ta suma 60 tyś to jest mało ,ale zawsze coś można kupić .Ciągniki mam to sprzęt się przyda .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj