karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

sniady    0

jesli tak to duzo osób odpadnie skoro trzeba być płatnikem krus. Czyli dotacjia typowo dla ludzi bezrobotnych którzy mają kilka ha i płacą krus bo nie sądze zeby mozna było utrzymać sie tylko z tak małego gospodarstwa nie pracujac dodatkowo a nie mowa o rozwoju czy inwestowaniu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusssak    0

Oni tak ustalają przepisy aby jak najmniejsza grupa mogła wziąć te dotacje. Nie wiem jak za niespełna 50 tyś złotych można zwiekszyć z 3 tys do 15 tys SO. Drugi program na rozpoczecie dzialalnosci pozarolniczej. Ma wygladac to tak jak premia dla mlodego rolnika, jednak na założenie firmy. Dostajemty 100tys złotych na dzialalnosc. Wszystko pieknie. Jest tylko małe ale. Musimy zaprzestac dzialalnosci rolnicze, prowadzic dzialalnosc na obszarze wsi i realizowac poza obszarem miast, ale też nie możemy prowadzic dzialalnosci polegajacych na swiadczeniu uslug dla rolnictwa:) To tez nieeiwlka grupa sie załapie. Tak samo bedzie z modernizacja, jedynie na jakies nietypowe inwestycje. Co z tego jak Polska wynegocjowala kilgadziesiat miliardow, jak z tego połowe niewykorzystamy.

 

Polecam poświęcić 15 minut życia i obejrzyć ten filmik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cover    8

No a powiedzcie jak to by było z rozbudową chlewni. Ale nie tylko na lochy i prosiaki, ale na cały cykl zamknięty? Już od jakiegoś czasu planujemy z ojcem przerobić stodołę na chlewnie. Do tej pory trzymaliśmy ok 80tuczników w roku. Od niedawna staramy się dojść do ok 120szt, co zbiegiem czasu uważam za realne. Po przerobieniu stodoly mógłnym mieć nawet ok 270 w cyklu rocznym. Za 60 tys powinno starczyć. Materiał w granicach 35 tyś się zmieszcze(Bez zmiany więźby dachowej). Tylko czy jakieś prace można samemu wykonać? W moim przypadku tata ma malą działalność gospodarczą. Jest normalnie w krusie ale dodatkowo wykonuje usługi budowlane. Więc wszystko byśmy zrobili sami. Ale czy tak będzie można?Bo bez sensu troche jak by trzebabyło inna fimę najmować.... resztę kasy to ewentualnie zakup kilku loszek hodowlanych.

 

 

A jeszcze chciałbym zapytać czy dobrze to ogarniam. Poniewaz liczyłem wielkość ekonomiczna gospodarstwa no i przy hodowli 5 loch i po nich 30 prosiakach 30 warchlakach i 40 tucznikach w roku wyszło mi 11,093 przy kursie euro 4.2. Coś tak powinno wyjść? Więc wtedy z tego 20% wychodzi 2,22 więc wtedy by było już 13,32. No i żeby spełnic załozone cele musiałbym jeszcze podnieść tą wielkość o ok 2 tys żeby móc się rozliczyć z zakładanych celów? I np po 3 latach po otrzymaniiu premi tata osiąga tą wartość to potem może juz przepisać ziemię na mnie? czy musi to jakoś ciagnąć dalej? Oczywiscie ja chciałbym dalej się rozwijać,a nie że tylko wykorzystać kase i dziękuje. Trochę się napisałem, ale myślę że w miare zrozumiale ;)

Edytowano przez cover

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

wychodzi na to że kasa z tego programu będzie dla 30 tyś gospodarstw...może więcej. Ma byc przeznaczone 450 mln euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127

@2jacks,

skąd masz informacje o tych 450 mln euro? A tak poza tym, w projekcie jest jest jedno małe słówko o tej premii o tym że kwota będzie wynosiła DO 60 000 zł. Czyli będzie to pewnie zdecydowanie więcej gospodarstw, bo wydaje mi się, że niektórzy będą dostawać nawet 30-40 tyś w ramach tego programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=gospodarka&idNewsComp=&filename=&idnews=144993&data=&status=biezace&_CheckSum=557641859

 

Tutaj są informacje które można też znalezć gdzie indziej...Jest mowa o tym ile i na co zostanie przeznaczone...zgadza się. Pewnie będzie to o wiele więcej gospodarstw...jeśli każda dotacja miała by wynosić 60 tyś to starczyło by dla 30 tyś...pewnie będzie ich wiele więcej a kwoty mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127

Czyli juz całkiem sporo wiemy. Głowie się jeszcze nad tym fragmentem:

W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej

gospodarstwa do poziomu co najmniej 15 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co

najmniej 20% wartości wyjściowej. Osiągnięta w wyniku realizacji biznesplanu wielkość

ekonomiczna gospodarstwa nie może ulec zmniejszeniu do upływu 5 lat od dnia wypłaty II

raty premii.

 

I dalej pewny nie jestem. Wymogi spełniać będzie każdy kto osiągnie ten 20% wzrost GVA ( czyli np.z 10000 na 12000) czy będzie przy tym wzroście wymagane przekroczenie wartości 15000 (tj. zwiększenie o 20% w tym przypadku od około 12500 do wymaganych 15000. (12500x1.2=15000))

 

??

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sniady    0

Już pisałem że zapis w tym programie co mówi o tym ze dostaną ci co płacą krus jest po to żeby jak najmniejsza ilość osób mogła się starać. Bo przecież jeśli pracujesz to nie masz możliwości płacenia składki krus choć byś nawet chciał. A trudno zrezygnować z pracy żeby płacić krus i dostać te 60tyś. Myślę ze wszyscy młodzi co mają małe gospodarstwa nic nie dostaną bo pracują a przecież prow 2007-2014 stawia na młodych i małe rodzinne gospodarstwa, tak wszędzie krzyczą , czyli znów nam wciskają kit!!! Taki kraj i ostatnio klimat ze jeśli chcesz się rozwijać (przynajmniej godnie żyć) to nie możesz niestety bo nasi politycy maj zawsze coś ciekawego w zanadrzu.

Edytowano przez sniady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

pokaż w którym miejscu tego projektu jest napisane, iż trzeba być na KRUS - bo jakoś nie mogę znaleźć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

dzis w top agrar jest maly artykuł i tam jest napisane, że trzeba być na krus a ponadto projekt przewiduje, że program ten nie bedzie obejmowal tych osób które juz skorzystały z modernizacji gospodarstw, mlodego rolnika i rożnicowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

no to ch** bąbki strzelił, jestem na ZUS - chcesz coś zrobić człowieku to wiecznie pod wiatr ;[

Edytowano przez Matey
wulgaryzmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

dzis w top agrar jest maly artykuł i tam jest napisane, że trzeba być na krus a ponadto projekt przewiduje, że program ten nie bedzie obejmowal tych osób które juz skorzystały z modernizacji gospodarstw, mlodego rolnika i rożnicowania

no dobra, a jak bym wziął młodego ze starego naboru(07-13) który ma ponoć zaraz być i tej modernizacji małych gospodarstw już z następnego PROW(14-20) nie da rady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127

no to ch*j bąbki strzelił, jestem na ZUS - chcesz coś zrobić człowieku to wiecznie pod wiatr ;[

 

Przecież juz od dawno wiadomo, że Unia będzie wspierała i z resztą "wspiera" tych którzy żyją tylko z rolnictwa. Nie ważne dla nich czy z dużych areałów czy z małych. Kogoś kto w życiu zajmuje się czymś innym, dorabiając przy tym małym gospodarstwem - unia nie lubi. Stąd takie zapisy.

 

 

@TOME11

Jak skorzystasz z młodego nieważne z którego PROWU to automatycznie nie będziesz mógł skorzystać z modernizacji małych gospodarstw. Przeczytaj projekt prowu! Tam wszystko jest napisane!

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

no dobra, a jak bym wziął młodego ze starego naboru(07-13) który ma ponoć zaraz być i tej modernizacji małych gospodarstw już z następnego PROW(14-20) nie da rady?

 

wychodzi na to, ze nie da rady bo pomoce wyzej wymienione z prow 07-2013 i 2014-20 beda wykluczaly dostanie premi na male gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

z mojego punktu widzenia to jest niesprawiedliwe - nie powinno mieć znaczenie gdzie jest się ubezpieczonym i tak z czasem wylądujemy w jednym systemie ubezpieczeniowym.

ogólnie ten kraj jest poj**any, ludzi zaradnych i chcących coś zrobić ma się w d*pie, a kasę się pcha w ludzi co i tak ją przejedzą (przynajmniej w większości).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

Moje Eus wynosi około 32 czy będę łapał siędo tego programu wczesniej nie korzystaliśmy ani z prow ani z innych funduszy pobieramy tylko dopłaty bezposrednie.

Czy środki będzie można przeznaczyć na zakup ziemi ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127

O jakim Ty eus mówisz? Domyślam się ze chodzi tu o ESU. Tylko ze w tym prowie juz tego nie ma, jest wskaźnik SO, który możesz sobie policzyć kalkulatorem zamieszczonym na tym forum (temat prow 2014-2020). Jeżeli będziesz miał poniżej 15 000 i spełniał inne warunki to się załapiesz. Ziemie można kupować ale tylko za 30% tej pomocy finansowej którą dostaniesz.

WSZYSTKO jest napisane w projekcie prowu! Wystarczy przeczytać te półtorej kartki na temat programu, który Cię interesuje!

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Wiadomo że każdy by hciał dostać...ale gadanie o blokowaniu rozwoju to juz jest przesada. Program po prostu ma dac szansę najbiedniejszym, najgorzej sobie radzącym....czy to ma sens, czy da efekty to już inna historia...No ale jeśli ktoś ma 4 Ha, ale utrzymuje sie z normalnej pracy to chyba wszystko gra. Jeśli ma 4Ha i nie ma pracy to ma przesrane...a te kilkadziesiąt tyś można zamienić na cos sensownego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ale co można zrobić z tymi pieniędzmi na 4 ha piachu? jak osiągnąć założenia w tym programie? raczej chodzi o wzięcie kasy (jej części) bez żadnych konsekwencji. to jest raczej gra przed wyborami i szukanie elektoratu, duży producent będzie się bał głoswać na kaczora, bo napewno z ruskim będzie zadzierał (zamknięcie rynku zbytu dla naszych produktów np. jabłek), a mały zagłosuje na tego kto mu dał kasę bez zobowiazań - myślę że o to chodzi.

a ja bez żadnego wsparcia dalej będę rozwijał gospodarstwo i płacił zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127

@2jacks

Pewny jesteś, ze program jest skierowany do najbiedniejszych? Bo mi się nie wydaje... Biorąc oczywiście fakt, że w jego wyniku (tak jak jest napisane w projekcie) ma dojsc do wzrostu wielkości ekonomicznej do 15000. Ktoś z gospodarstwem o wielkości blisko tej granicy, podczas wzrostu, powinien ta barierę przekroczyć, ale pomyslmy o tych "najbiedniejszych" tak jak mówiłeś, dajmy na to ze ktoś posiada gospodarstwo o wielkości ekonomicznej dajmy na to np. 4000euro. Wymogi mówią ze w wyniku projektu musi dobic do 15000 - i teraz pytanie, czy to będzie możliwe? Nie mówię że nie, ale będzie to bardzo trudne. Przecież byłby to wzrost o kilkaset procent!

Ciekaw jestem jeszcze, jak to będzie jeżeli ktoś po dostaniu pieniążków nie osiągnie tego minimalnego progu... Co wtedy? Kary? Zwrot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a czy nie jest tak ze po skorzystaniu z tego programu trzeba bedzie przejsc na zus ?

bo jezeli tak to jest to nieopłacalne i wogole nie ma sensu zawracac sobie tym głowy bo bardzo szybciutko oddamy ta kase zusowi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127

Przejść na ZUS? Po modernizacji gospodarstw? Skąd takie wiadomości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

to jest zapytanie a nie wiadomosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Roxer...Jeśli maksymalna kwota to 60 tyś...jeśli na ten program jest przeznaczone 450 mln E....jeśli w PL jest 1,5 mln gospodarstw rolnych z czego 50% to małe do 5 Ha...Z tego wychodzi że 60 tyś jest dla 4% zainteresowanych....Oczywiście nie każdy złoży, niektórzy wcześniej korzystali z innych programów, niektórzy są na zusie, niektórzy napiszą zły biznesplan, niektórzy dostaną mniej itd.... Czyli ta liczba sie będzie pewnie zmieniać. Jednak patrząc modelowo, kasa jest dla 4% małych gospodarstw....

 

Nie ma informacji co po otrzymaniu kasy...czyli pewnie nic. Pewnie papier swoje a ludzie swoje...jeśli nie udokumentują inwestycji zgodnie z biznesplanem to nie dostaną 20%(w takie coś jednak nie chce mi sie wierzyć, bo to byłby kosmos)....Jeśli jednak chodzi o biznesplan to da sie taki napisać...inna sprawa to realizacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

Czy może ktoś podesłać link do kalkulatora SO? Wyczytałem że 1 ESU to 1200 E, czyli 15000 SO to 12,5 ESU?

Podobnie jak wielu z was, również jestem zawiedziony, że z programu nie mogą skorzystać beneficjenci programu młody rolnik 2007-2013, którym właśnie jestem. Może uda się wziąć na żonę, jeżeli nie sprecyzują zapisów do danego gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj