karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Gość   
Gość

dlatego jak wejdzie ten program to lepiej coś postawić jakis magazyn lub zakupić ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebastian84    5

witam ja to bym nic nie kupił maszyn bo te mama stare bo stare ale dbam dość dobrze o nie ale kupił bym za nie kawałek ziemi , morze nie dużo bo na razie starczyło by na jakiś 4,5 ha . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebastian84    5

nie wszędzie jest hektar po 60 koła u mnie 1 ha to koszt ok 14000 zł ale klasa 4 i niema działek większych jak 2 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Genialny temat. Chodzi przede wszystkim o restrukturyzację małych gospodarstw...a nie modernizację. Modernizacja jest programem skierowanym do gospodarstw większych...powyżej wielkości ekonomicznej 15 tyś euro... Co 4 post traktuje małe gospodarstwa jako te poniżej 10 Ha...a w propozycjach jest napisane jasno, że chodzi o gospodarstwa 1-5Ha...ludzie ogarnijcie się. Już pominę że dla was rozwój i wzrost wartości ekonomicznej gosp. to kupno nowego ciągnika.To jest po prostu żenujące... Pieniądze w błoto...

coś Ci się pomyliło kolego - nigdzie nie ma mowy o powierzchni w ha tylko o wielkości ekonomicznej (chyba że źle szukałem)

cytat:

Na pytanie „

jakie gospodarstwo rolne jest gospodarstwem małym?” nie ma prostej odpowiedzi, gdyż nie tylko powierzchnia gruntów decyduje o wielkości gospodarstwa. Trwa dyskusja jak zdefiniować „małe gospodarstwo rolne”. Na tym etapie prac proponuje się założenie, że małym jest to gospodarstwo, które osiąga „standardową produkcję” w wysokości od 2 tys. euro do 15 tys. euro (roczna produkcja rolna sprzedana z gospodarstwa w wysokości od 8 tys. zł do 60 tys. zł).

link:

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/pomoc_unijna/Informacja_male_gospodarstwa_23_08_2013.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Też jestem ciekawy skąd ta wiadomość o 1-5ha. A swoją drogą, nie uważacie, że ten limit od 2000 euro jest trochę za mały? Jaki sens ma pomoc takim gospodarstwom? W okolicy napewno znajdzie się ktoś z dajmy na to 15-20 hektarami i jak by nie patrzeć, konkurować z nim już szans nie ma. Nie mówię tutaj o tym, żeby każdego z takiego gosp. na bruk wywalać i HOP do miasta, zdaję sobie sprawę z tego, że jak się nie przelewa, to zbiera się każdy grosik, ale gdzie w tym sens? No gdzie? Możecie coś podsunąć? Bo ja nie widzę...

Nie lepiej takim gospodarstwom zamiast premii o której mowa (niby do 60tyś. zł) dać ją w postaci premii na rozpoczęcie działalności poza wsią, wzamian za puszczenie ziemi na rynek, do sprzedaży czy dzierżawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Są ludzie którzy maja małe gospodarstwa i oni tez chcą żyć. Wy tylko o konkurowaniu są ludzie którzy nie chcą konkurować a tylko żyć normalnie. W mieście też nie ma pracy nie tylko dla tych bez wykształcenia a i dla tych co je mają. Nawet z małego da się wyżyć tylko trzeba chcieć no i takim ludziom też trzeba pomocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

rzeczywiście...wycofuję się. W tych oficjalnych propozycjach jest mowa tylko o wielkości ekonomicznej...a w niektórych publikacjach pojawia sie dodatkowo mowa o pomocy dla rodzinnych gospodarstw do 5 ha. http://www.agrofoto.pl/artykul-male-gospodarstwa-potrzebuja-pieniedzy-na-rozwoj-180162-dzial-1.php tutaj między innymi jest mowa własnie o pomocy dla gospodarstw do 5 Ha....a że ten tekst jest cytowany w wielu miejscach powstało wrażenie że powszechną wiedzą jest że małe to 1-5 Ha...ale w tych propozycjach programowych rzeczywiście nic o wielkości nie ma.

 

Ale w ciąż nie wyobrażam sobie, żeby kupno ciągnika miało szansę wnieść takie gosp. na wyższy poziom....tu raczej będzie sie liczył pomysł. Mowa jest o wspieraniu działów specjalnych http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzia%C5%82y_specjalne_produkcji_rolnej z wyłączeniem produkcji drobiu. Oczywiście te działy mogą sie zmienić...ja bym sie nie zdziwił gdyby pojawiła sie w nich hodowla ślimaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

No tak...tylko że takich gosp. jest ile? Milion?...podobno już kiedyś były podobne programy i wyszło na to, że to zwykły socjal...a to do niczego nie prowadzi. W tym programie trzeba sie chyba wykazać dużo bardziej intelektem/pomysłem wiedzą na temat poszczególnych rynków, na temat sprzedaży bezpośredniej...żeby po prostu widzieć co wypali i w co jest sens inwestować...Czy ktokolwiek wie cokolwiek na temat hodowli dżdżownic? Nikt pewnie nawet o czymś takim nie słyszał. A jest ferma która produkuje biohumus....ale żeby w cos takiego wejść to trzeba sie dużo napocić żeby to ogarnąć od strony technologii, rynku zbytu itd...Nie wystarczy tak jak w innych programach po prostu zaprojektowąć obory i napisać, że sie będzie miało X krów więcej i to jest zysk...już nie mówiąc o traktorach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Są ludzie którzy maja małe gospodarstwa i oni tez chcą żyć. Wy tylko o konkurowaniu są ludzie którzy nie chcą konkurować a tylko żyć normalnie.

 

Ehh, wiedziałem że ktoś zaraz napisze coś w tym stylu. Zrozum, że ja naprawde nie chcę i nie mam ochoty pozbawiać kogoś źródła utrzymania oraz 'tylko o konkurowaniu' prawić. Doobrze wiem jak jest u mnie na wsi, i wiem że z tym jest ciężko.

I piszesz jeszcze o tym, że niektórzy chcą tylko normalnie żyć :blink: No proszę Cię, normalnie żyć bez konkurowania, okkk @karolr2, ale nie w tym świecie! A już napewno nie na tym świecie w sektorze rolnictwa... Nie ja wymyślałem ten 'system' a że tak już to działa... Na gosp. 2-3ha z dobrym pomysłem można żyć, ale ten pomysł jest potrzebny. Chodzi raczej o te maleńskie gosp. które niczym się nie zajmują poza pszenicą i jęczmieniem...

 

 

 

rzeczywiście...wycofuję się. W tych oficjalnych propozycjach jest mowa tylko o wielkości ekonomicznej...a w niektórych publikacjach pojawia sie dodatkowo mowa o pomocy dla rodzinnych gospodarstw do 5 ha. http://www.agrofoto.pl/ar...al-1.php��tutaj między innymi jest mowa własnie o pomocy dla gospodarstw do 5 Ha....a że ten tekst jest cytowany w wielu miejscach powstało wrażenie że powszechną wiedzą jest że małe to 1-5 Ha...ale w tych propozycjach programowych rzeczywiście nic o wielkości nie ma.

 

Ale w ciąż nie wyobrażam sobie, żeby kupno ciągnika miało szansę wnieść takie gosp. na wyższy poziom....tu raczej będzie sie liczył pomysł. Mowa jest o wspieraniu działów specjalnych http://pl.wikipedia....dukcji_rolnej�� z wyłączeniem produkcji drobiu. Oczywiście te działy mogą sie zmienić...ja bym sie nie zdziwił gdyby pojawiła sie w nich hodowla ślimaków

Coś nie działa ten link :wacko:

 

Czy ktokolwiek wie cokolwiek na temat hodowli dżdżownic? Nikt pewnie nawet o czymś takim nie słyszał. A jest ferma która produkuje biohumus....ale żeby w cos takiego wejść to trzeba sie dużo napocić żeby to ogarnąć od strony technologii, rynku zbytu itd...Nie wystarczy tak jak w innych programach po prostu zaprojektowąć obory i napisać, że sie będzie miało X krów więcej i to jest zysk...już nie mówiąc o traktorach

Apropo czego dokładniej mówisz o tych dżdżownicach? :) Jako pewnego pomysłu na rolnictwo?

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

jako przykład działalności która ma byc podejmowana w ramach tego programu...mowa jest i działalności niszowej i działach specjalnych

 

http://www.agrofoto.pl/artykul-male-gospodarstwa-potrzebuja-pieniedzy-na-rozwoj-180162-dzial-1.php

http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,14953914,Izby_Rolnicze__male_gospodarstwa_potrzebuja_pieniedzy.html

 

po prostu jak jest mowa o małych to przewija sie raczej właśnie te 5 Ha, choć nie wprost...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fioletowy    0

Witam, i z góry przepraszam za pytanie, ale nie jestem w temacie.

Jakie są warunki wydawania tych pieniędzy, o ile je otrzymam? Na co można wydać, a na co nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Nie ma programu więc nic ostatecznie nie wiadomo. Cos sie mówi że pieniądze mają być głównie na działy specjalne...i że mają być trudniej dostepne niz w przypadku gosp. niskotowarowych z wcześniejszych programów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Ostatecznie nic nie wiadomo, są jednak jakieś informacje, zresztą w temacie tym albo PROW 2014-2020 już coś było. Pomoc do 60tyś w dwóch transzach pierwsza do 48 + druga w tej ewentualności do 12tyś (chyba w przypadku spełnienia biznesplanu) ale na dokładne informacje jeszcze za wcześnie. Na co dokładnie można je przeznaczyć nie wiem, jeżeli o maszyny chodzi to tylko nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fioletowy    0

Jeśli maszyny można kupić tylko nowe, to bez sensu zupełnie, jaką nową maszynę można kupić do 50 tysięcy, która przyda się na małym gospodarstwie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

no moim zdaniem żadnych maszyn nie będzie mozna kupić...no chyba że jakies specjalistyczne ściśle związane z biznesplanem...np: nagrzewnica do szklarni, czy jakies systemy...ale że ciągnik, żeby było wygodniej to wątpię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jeśli maszyny można kupić tylko nowe, to bez sensu zupełnie, jaką nową maszynę można kupić do 50 tysięcy, która przyda się na małym gospodarstwie?

Wszystkie podstawowe do małego c330 lub c360. pług 2skiby lub 3,mały agregat lub kultywator siewnik do zboża siewnik do nawozu rozrzutnik obornika i jeszcze na imprezę by zostało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

w projekcie tak jak mówi 2jacks nie ma mowy o kupowaniu nowych maszyn - przecież jak kupisz maszynę (np.ciągnik) nie wzrośnie wielkość ekonomiczna gospodarstwa, no chyba że wydzierżawisz lub dokupisz ziemi i będziesz miał większą produkcję.

to będzie raczej kasa np. na modernizację budynków gospodarczych, stwożenie dodatkowej powierzchni magazynowej (silosy w przypadku zbóż) itp. będzie się liczył pomysł.

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sniady    0

to co nie będzie mozna za tą kase kupić zadnych maszyn? Nie chodzi mi od razu o nowy ciągnik na 3ha tylko np szambiarka, siewnik takie rzeczy mam nadzieje że będzie można kupywać choć osobiście wolał bym zeby było można i uzywane kupić a nie tylko nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grze77    0

Witam!

Jeśli nie jestem w krus (umowa o prace) to mogę się ubiegać o pomoc w ramach tego programu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

myslę że tak, nigdzie niz znalazłem że trzeba być na krus, również mam umowę i jestem na zus.

najlepiej poczekać jak projekty będą zatwierdzone, bo teraz to jeszcze konkretnie nic nie wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sniady    0

ponawiam czy juz coś wiadomo w tej kwesti trzeba być na krusie zeby ubiegać się o te dofinansowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

tak, trzeba być na krusie tylko na razie nie jest określone jak długo....

 

zastanawia mnie to:

 

W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej

gospodarstwa do poziomu co najmniej 15 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co

najmniej 20% wartości wyjściowej. Osiągnięta w wyniku realizacji biznesplanu wielkość

ekonomiczna gospodarstwa nie może ulec zmniejszeniu do upływu 5 lat od dnia wypłaty II

raty premii.

 

czyli co.... trzeba np z 3tys euro dobić do 15tys euro, czy może wystarczy osiągnąć wzrost min 20% od tych 3tys......

 

no i ciekawe czy będzie jakiś limit wieku dla beneficjentów?

 

Dla chcących poczytać więcej.....

 

http://www.minrol.go...-PROW-2014-2020

Edytowano przez DoradcaKT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj