karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

slonju77    56

myślę że aby się załapać to trzeba celować w kwotę pow. 20 tys.euro każdy punkt może mieć znaczenie

mało kasy dużo chętnych 

Kasy nie jest tak mało ,starczy dla około 60 tysiecy chętnych więc to nie jest tak mało ,pamietaj że warunki nie są proste do spełnienia ,dodatkowa biurokracja  itp, a młodych ludzi na wsi naprawde brakuje, 60 tysi to wcale nie tak duzo jesli ktoś faktycznie chce sie utrzymywać z gospodarstwa przy areale 3 ,6 hektarów to te 60 tysi to kropla w morzu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Jak dla mnie to jest nie porozumienie ,żeby na takie małe gospodarstwa wchodziły tylko w grę nowe maszyny.60tyś to jest trochę kasy ,ale nie na takie wymagania ,bo kupię ze 2 maszyny a będę miał przez 5lat wymagania oderwane od rzeczywistości małego gospodarstwa.Na tak małym gospodarstwie nie da się nastawić na jedną produkcję bo się szybko popłynie przy dzisiejszych cenach i opłacalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

A ja się będę starał.wykształcenie mam rolnicze,10 ha ziemi,trzymam 10 byków i zechcę zwiększyć do 20.Zainwestował bym w rozbudowe obory,przykrycie blacha,1 bina 20 ton,halę magazynwą łukowa i drobne maszyny/gruber,nowy opryskiwacz/i ze 2 transporty wapna.W tej chwili mam ok 9300 euro z przelicznika i na 12tys zrobić to nie problem.Problemem może być rachunkowośc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flackmistrz    11

A ja się będę starał.wykształcenie mam rolnicze,10 ha ziemi,trzymam 10 byków i zechcę zwiększyć do 20.Zainwestował bym w rozbudowe obory,przykrycie blacha,1 bina 20 ton,halę magazynwą łukowa i drobne maszyny/gruber,nowy opryskiwacz/i ze 2 transporty wapna.W tej chwili mam ok 9300 euro z przelicznika i na 12tys zrobić to nie problem.Problemem może być rachunkowośc.

 

Jak chcesz tak inwestować to nie lepiej wbic sie na vat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Inwestować bardzo nie chcę,ale gdybym się na to załapał i interesuje mnie tylko bydło a nie jakieś tam świerki czy borówka bo to nie realne to te pieniążki bym dobrze wykorzystał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Mnie też by interesowało ,żeby stado bydła powiększać ,chciał bym prasę rolującą zakupić ,ale nie wiem czy w tym programie to realne bo wymagania duże i nie wiem czy nie lepiej zadowolić się używką i za swoją kasę kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1977    0

Według rozporządzenia 50% gospodarstwa musi być na ekologi

zastanawiam się czy uprawa warzyw ekologicznych np. pod osłonami o dobry pomysł na zarobek bardziej chodzi mi o to czy mozna na tym zarobić bo dodatkowe punkty dostane i jakimś cudem uda sie dostać premie ale żyć z czegoś trzeba jestem z lubelskiego powiat biała podlaska 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7484

Widać że wielu nie czyta rozporządzenia ? - żadnych szklarni tuneli foljowych , choinek , energetycznych upraw , itp. Czytać dokładnie , wszystko ładnie opisane jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

A jeżeli już ktoś skorzysta z tej premii a zdarzy mu się jakiś wypadek losowy i nie będzie mógł prowadzić gospodarstwa ,to musi tą premie zwrócić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

A jak sobie to wyobrazasz inaczej ?

Chyba ze przepiszesz ziemie na np syna który bedzie sie wywiazywał z programu to ok mozna tak zrobic ale jednoczesnie pozbywasz sie całego majatku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1977    0

Widać że wielu nie czyta rozporządzenia ? - żadnych szklarni tuneli foljowych , choinek , energetycznych upraw , itp. Czytać dokładnie , wszystko ładnie opisane jest.

masz racje żadnych upraw energetycznych rybek itp ale o tunelach foliowych to nic nie pisze że nie można można także  ślimaki szynszyle 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7484

masz racje żadnych upraw energetycznych rybek itp ale o tunelach foliowych to nic nie pisze że nie można można także  ślimaki szynszyle 

Jak wiadomo że tunele to działy specjalne i też nie wolno - a jest o działach specjalnych i znowu nie doczytali...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1977    0

Jak wiadomo że tunele to działy specjalne i też nie wolno - a jest o działach specjalnych i znowu nie doczytali...

przeczytalem rozporządzenie ministra rolnictwa  z dnia 23 pazidziernika 2015 roku i jest wyszczegulnione na jakie dzialy specjalne produkcji rolnej niema kasy jest to chodowla zwierząt laboratoryjnych ryb akwariowych psów i kotów rasowych a o tunelach nic nie pisze skoro nie pisze to jest dopuszczone wszystko jest opisane w paragrafie 3 rozporzadzenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7484

przeczytalem rozporządzenie ministra rolnictwa  z dnia 23 pazidziernika 2015 roku i jest wyszczegulnione na jakie dzialy specjalne produkcji rolnej niema kasy jest to chodowla zwierząt laboratoryjnych ryb akwariowych psów i kotów rasowych a o tunelach nic nie pisze skoro nie pisze to jest dopuszczone wszystko jest opisane w paragrafie 3 rozporzadzenia 

– Prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej: hodowla zwierząt laboratoryjnych, hodowla ryb akwariowych, hodowla psów rasowych oraz hodowla kotów rasowych; 

Szklarnie i tunele foliowe to dział specialny trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego poczytać.

 

Dodam do jasności co to działy sopecjalne ...

 

Działy specjalne produkcji rolnej - termin prawniczy oznaczający rodzaj uprawy lub produkcji rolnej, przyjęty na użytek podatkowy w ustawach o PIT i CIT.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są[1]:

  • uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2
  • uprawy w szklarniach nieogrzewanych powyżej 25 m2
  • uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:
  • uprawy grzybów i ich grzybni – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej
  • drób rzeźny – powyżej 100 szt. (kurczętagęsikaczkiindyki)
  • drób nieśny powyżej 80 szt. (kury nieśne i mięsne, gęsi, kaczki, indyki w stadzie reprodukcyjnym oraz kury do produkcji jaj konsumpcyjnych)
  • wylęgarnie drobiu (kurczęta, gęsi, kaczki, indyki)
  • zwierzęta futerkowe (lisy i jenotynorkitchórzeszynszyle, nutrie oraz króliki powyżej 50 sztuk samic stada podstawowego)
  • zwierzęta laboratoryjne (szczury białe, myszy białe)
  • jedwabniki (produkcja kokonów)
  • pasieki powyżej 80 rodzin
  • uprawy roślin in vitro
  • hodowla entomofagów
  • hodowla dżdżownic
  • hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (krowy powyżej 5 sztuk, cielęta powyżej 10 sztuk, bydło rzeźne powyżej 10 sztuk z wyjątkiem opasów, tuczniki powyżej 50 sztuk, prosięta i warchlaki powyżej 50 sztuk, chów i hodowla owiec powyżej 10 sztuk, tucz owiec powyżej 15 sztuk, konie rzeźne albo hodowlane, hodowla ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, hodowla psów rasowych albo kotów rasowych)
Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Te 60000 tys. wydaja się niby łakomym kąskiem ale w gruncie rzeczy wydaje mi się, że wcale tak łatwo nie będzie podnieść tej wielkości ekonomicznej do 10000 tys. euro. Choćby w moim przypadku gdzie teraz wynosi ona  w  granicach 6000 tys. euro więc musiałbym niemal podwoić ta wielkość. Coś czuję, że nie jednemu może się noga powinąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj