karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Krisek    15

Mariusz ty na poważnie z tą suszarnią? Przemyśl to jeszcze raz dokładnie , bo szkoda dokładać do czegoś co staje się pomału  nie opłacalne i  bez perspektyw na lepsze czasy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz84    3

Ale w takiej profesjonalnej suszarni można suszyć też np: zioła (normalne zioła arcydzięgiel, mniszek lekarski itp. ) co też jest jakimś pomysłem na biznes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KL137    0

Mam pytania odnośnie RMG.

Od miesiąca posiadam kilka ha i jestem ubezpieczony w KRUS ale w październiku idę na studia dzienne, wtedy będę ubezpieczony chyba na Uczelni, czy wynika z tego,że nie będę mógł skorzystać z RMG?

Z Waszych wypowiedzi wynika, że przez okres realizacji programu ubezp. w KRUS jest konieczne.

 

 

Edytowano przez KL137

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MacManus    2

Uczelnia nie ubezpiecza sama, a nawet jak sie ubezpieczysz to nie jest to typowo "ZUSowskie" ubezpieczenie więc nic nie przeszkadza w RMG.
Na RMG w KRUS musisz być ubezpieczony minimum rok (począwszy od 1 dnia przystąpienia do RMG - to sobie sprawdz dokładnie).
Tak możesz kupić ziemię, ale jeśli dobrze pamiętam możesz przeznaczyć na to max 20% kwoty, czyli 12k. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz774    0

Mariusz ty na poważnie z tą suszarnią? Przemyśl to jeszcze raz dokładnie , bo szkoda dokładać do czegoś co staje się pomału  nie opłacalne i  bez perspektyw na lepsze czasy...

Wolę suszyć  virginię  za ok . 8 zł .  niż  robić  na czarno  za 1200 zł  24  dni  w miesiącu . Ale tak na poważnie  to są tylko takie moje opcje , bo sztucznie  podnieść  ESU  to można bez problemu  ale z czego zrobić  pieniądze na wsi  to już nikt nie wie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MacManus    2

Nie podaj chłopakowi błędnych informacji W RMG jest 5 lat KRUSU ,cały okres trwania 

Fakt źle to sformowałem. Pomyliłem z MR gdzie po roku można podjąć pracę dodatkową obarczoną składką ZUSowską (o ile to też nie uległo zmianie). Dzięki za sprostowanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

i gdzieś czytałem , że w RMG chyba trzebać będzie być już 3 lata na krusie, zeby dostać tą premie? bo tak to by się natworzyło mnóstwo nowych rolników, tak samo jak z ostatnim MR

Edytowano przez majkel207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

nie wiem skąd info o 3 letnim ubezpieczeniu w krusie, znajdziesz źródło? Bo mam wrażenie że to zwykłe ploty których ostatnimi czasy coraz wiecej


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam niestety to info o 3 letnim stażu w Krusie jest nieprawdziwe trzeba być, chociaż rok w Krusie i zapłacić, chociaż 1 składkę, tylko będzie tak, że ci, co dopiero dostali gospodarstwa od swoich rodziców nie będą mogli przystąpić do otrzymania premii, bo trzeba być rolnikiem parę lat, bo inaczej może to być składanie sztucznych warunków do otrzymania premii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisek    15

Na MR max Rok a na MGR  trza być kilka lat?.... skąd masz takie info są już rozporządzenia ?

Edytowano przez Krisek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie ma jeszcze rozporządzeń.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niema jeszcze rozporządzeni, ale w doradztwie tak mi mówili.

mam pytanie stronę wcześniej był kalkulator z 2010 do obliczania SO i jak policzę swoje dochody to mi wynosi łącznie 150 tys.
 euro chyba coś tam zile obliczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

To ciekawe co Ci powiedzieli w "doradztwie" jak nie ma przepisów krajowych :)

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Nie wiem co zadrościć uzywanego ciagnika za 40czy 50 tys ? no nowy to juz nie mówie.

A kolego nie gadaj bzdur ja mam prawie 20ha i obrabiam dwoma t25 i jakos zyjae a teraz chciałbym kupic jakiś 100KM ciagnik i tura chyba ciagnik byłby lepiej wykorzystany niz jak u innych 80KM na 9ha ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Powiadasz że za 60 tyś kupisz nowy traktor raczej nie, skoro masz 20 ha to czemu nie masz nowego skoro było tyle programów.Wielu liczy tylko jak  dostać, 60 tyś ale nie liczy się z tym że nie będzie miał na chleb jak sztucznie podniesie so . Limity zniesione co mieli po 3 lub 5 krów to sprzedają krowy bo nie mają zbiorników a o dać mleko do skupu po 50 groszy to wielka pomyłka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co zadrościć uzywanego ciagnika za 40czy 50 tys ? no nowy to juz nie mówie.

A kolego nie gadaj bzdur ja mam prawie 20ha i obrabiam dwoma t25 i jakos zyjae a teraz chciałbym kupic jakiś 100KM ciagnik i tura chyba ciagnik byłby lepiej wykorzystany niz jak u innych 80KM na 9ha ziemi

Witam ja to ten areał co mam to idzie nawet esiokiem obrobić no ale nie o to chodzi można Mieci 20 h i Mieci takie same dochody jak z 10, jeśli nie masz opłacalności z gospodarstwa i robić dwoma t 25 i cały dzień orać 3 h pola pługiem 2 skibowym i mam pytanie iaki masz tryb gospodarstwa , masz 20 h to mogłeś tyle dofinansowani wziąć a nie na małe gospodarstwa 20 h gruntu to nie jest małe tylko średnie gospodarstwo.

 

Przepraszam za ortografie szybko pisałem.

Edytowano przez piotrek111111111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Polska to nie tylko lubelskie i małopolskie, zobaczcie sobie jaka jest średnia powierzchnia w innych województwach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Po Polsku powiem lata 90 za 1 ha buraków można było kupić nowiutką c-335 M teraz już gorze jest z opłacalnością ale jak uzyska się 800 t z 1 ha nie jest żle. Tytoń tak samo, Ale krowy teraz to już strata sama świnie tak samo i zboża pszenica też słaba opłacalność. TO WSZYSTKO DO 10 HA . Ale grochy jaś duży tyczkowy pory na rynek - za sztukę biorę 0,50 gr nie do skupu nie opłaca się, i wiele innych że czy. można uzyskać całkiem dobre dochody , ten co ma 20 ha samej pszenicy będzie cienkim gospodarzem. Teraz tylko każdy niech se policzy- tylko jest wielu gospodarzy w domu są renciści i wielcy gospodarze co żyją tylko z rent  ojców i dziadków. Gospodarze uprawiają Pszenica mieszankę i 5 świnek 20 kurek  1 krowa to gospodarze mali, może komuś się to nie z podoba ale ale 15 % tak jest. Teraz wszyscy na darmową kasę lecą . Podawałem wiele już przykładów wcześniej, nie będę narzekał mam do 10 ha co wyprodukuje to i sprzedam z dobrym zyskiem ale sam nie handlarzowi. Sami ludzie z miasta do mnie jadą po zakupy płodów rolnych, bo są lepsze niż w marketach. A le trzeba chcieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Gospodarstwo niedawno sie powiekszyło o 10ha tylko ze gospodartwa sa jakby oddzielne jedno taty a drugie mamy na osobne numery ewidencyjne tylko ze obrabia je jedna osoba czyli JA. Trzymamy tuczniki około 50sztuk i 10 sztuk opasów a nie stać mnie na modernizacje bo tzrba 50% wziaść kredytu a nie chce skończyć jak znajomy ze teraz sie likwiduje i modli byle kredyt spłacić.Tutaj mam 60tys z których sie musze rozliczyc i nie ma wkładu własnego gdybym miał dzis 50tys to ciagnik kupiłbym za swoje i nie brał udziału w wyścigu szczórów po unijna kase.

Czyli sa to fizyczne 2 gospodarstwa na osobnych numerach a nie jedno i w tym jest ta cała róznica :)

A co do tego mleka mój sasiad ma około 16 krów i mleko wozi do mleczrni w bańkach i teraz mówi ze jak bedzie po 60gr to jeszcze bedzie sie mu opłacic, My tez mamy krowy ale likwidacja i opasy lub tuczniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie teraz w dopłatach bezpośrednich będzie wyrównywanie do 1250 euro i jak się nato zgodzę czy to nie będzie kolidować z RMG, bo tak słyszałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

O tym nikt głośno nie mówi, ale ja tez tak słyszałem od gościa z ODR-u


Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Jeśli dobrze rozumiem to mówisz o "Systemie płatności dla małych gospodarstw" w ramach płatności bezpośrednich.

 

Więc po pierwsze: nie jest to żadne wyrównanie, tylko forma płatności bezpośrednich dla najmniejszych gospodarstw, rolnicy otrzymujący nie więcej niż 1250 euro z dopłat będą do programu włączane automatycznie, można też samemu zadeklarować przystąpienie do tego systemu wtedy jednak maksymalna kwota dopłat to 1250 euro.

 

Druga kwestia - dostęp do RMG - nie wnikałem w przepisy ale wydaje mi się, że nie będzie możliwości skorzystania z RMG będąc w systemie płatności dla małych gospodarstw.

 

Sformułowanie "małe gospodarstwo" w obu przypadkach ma inne znaczenie i może wprowadzać w błąd łącząc te dwa działania. W RMG jest to gospodarstwo "niskotowarowe" które dzięki restrukturyzacji ma szansę zwiększyć dochodowość i zaistnieć na rynku, natomiast przy systemie płatności bezpośrednich jest to gospodarstwo "do likwidacji" - tylko gospodarstwa z systemu płatności dla małych gospodarstw mogą skorzystać z działania PROW VI.5 Płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwa. 

 

Tak jak pisałem wcześniej nie drążyłem przepisów, jest to moja opinia i radziłbym wstrzymać się z przystąpieniem do tego systemu płatności jeśli chcecie startować do RMG.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj