Zaloguj się, aby obserwować  
yamaha134

czosnek czy bób ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yamaha134    0

witam mam 1ha pola i chce zacząć uprawę tylko nie wiem czy siać bób czy czosnek . Która z tych roślin jest bardziej opłacalna i jakie są wady i zalety uprawy tych roślin, proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

Wydaje mi się, że czosnek, chyba łatwiej jest go zebrać i sprzedać, do bobu trzeba nająć ludzi, czyścić go itp


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Jaką masz klasę gleby i typ i oczywiście w jakiej kulturze utrzymana? Masz dostęp do wody, chodzi o deszczowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw

 

czosnek zimuje - w zależności od zimy, może Ci wyjść 100% a może Ci wyjść 60% więc już jest strata. W sumie ma dłuższy okres dojrzewania, bo wychodzi w marcu, kopie się go w lipcu więc ma cale 4-5 miesięcy zeby się psuć :) Czosnek wymaga (wg mnie) bardzo dużej ilośći nawozów + środków zapobiegających (grzybobójcze, na robaka, odżywki), no i jak chcesz zacząc 1ha plantacje, to na same nasiona których potrzebujesz ok 20 tys szt. głowek wydasz jakies 10 tys zł. (jak byś się zdecydował zapraszam do współpracy :P ) No i zakładając, że nie bedziesz mial odbiorców prosto z pola, musisz miec przystosowane pomieszczenie do suszenia. Ale z drugiej strony, czosnek wykopujesz, i nie martwisz się jak w przypadku bobu że go musisz zaraz sprzedać bo Ci zczernieje. bo spokojnie może wisieć miesiąc, dwa i czekać na swój czas. Jak by Ci wyszła uprawa to z 1 ha jesteś w stanie wyciągnąc spokojnie jakies 50 tys zł na czysto, więc jest do bardzo duży zastrzyk gotówki. Gradobicie czerwcowe też napewno mu mniej zrobi niż w przypadku bobu. Także decyzja trudna, z jednej strony trzeba dość dużo zainwestować zeby cos wyciagnac z ziemi, ale w przypadku zmechanizowanej gospodarki praktycznie całość jesteś w stanie zrobic w pojedynke - oprocz sadzenia i wykopywania które trzeba w miare szybko zrobic, w przypadku bobu już musisz troche osób zaangażować w zrywanie i obieranie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Ja mam 0,5ha bobu. 3 osoby rwią, 6 łuska. Zasiałem 3 odniany więc rozkłada się mi to w czasie, ale jak jest wyłuskany tio jak kolega wyrzej powiedział musisz go odrazu sprzedać. Co do pracochłonniości, to bób posiejesz, raz zrobisz porządek z chwastem to masz spokój na cały okres wegetacji. Tylko jak przyjdzie sucho i ciepło to musisz lać wodę. Ja jak dotychczas podlewałem już 9 a może i więcej razy. Czasami co dwa dni bo inaczej stąk nie rośnie. Trzeba też ogladać plantacje i pryskać nawet zapobiegawczo przed szkodnikami. Plus jest taki jak w przypadku czosnku, że jak jest dołek i nie ma towaru to mozna troszkę zarobić, a dwa to w lipcu uprawić i zasiać jeszcze jakieś warzywo na późną jesień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj