Gość Profil usunięty

JKM, powrót świra czy może geniusza?

Polecane posty

jahooo    9103

Ja bym chciał wywalic 90% urzędników , uprościć prawo i obniżyć podatki biorąc przykład z krajów, w których polakom żyje się lepiej niż w kraju. Ze względu jednak na ten pierwszy postulat, zostałbym natychmiast zgładzony przez seryjnego samobójcę, jak znam życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jaki masz pomysł na podatki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W Polsce z taką mentalnością nigdy nie będzie rewolucji. Za przykłąd podam podniesienie wieku emerytalnego. U nas chwile było oburzenie, ale tylko w internecie. Na ulice wyszły jednostki. Teraz spójrzmy na Belgię. Chęć podniesienia wieku = paraliż całego kraju, protesty. Najprawdopodobniej pomysł upadnie.

Wiesz ja mam 25 lat i nie mam wątpliwości że za kilkadziesiąt lat wiek emerytalny będzie ponad 75 lat. Emerytury będą dla wybranej "elity"


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Mam rodzine w Australii. Tam jest  coś takieo jak emerytura obywatelska. Każdy płaci tyle samo i otrzymuje świadczenie proporcjonalne do czasu, ile wpłacał składki. Im dłużej wpłacasz, tym krocej teoretycznie będziesz pobierał, czyli otrzymujesz ciut większe świadczenie, ale nie jest to jakaś ogromna różnica. Świadczenie to pozwala to na skromne życie. Mój stryj był aptekarze, jego żona nie pracowała i wychowywała dzieci. Z jego emerytury utrzymywali się oboje. Wiem też, że stryj odkładał na emeryturę dodatkowo, bo państwo wspierało oszczędzanie na emeryturę, ale nikomu nie narzucało ani formy, ani nie było przymusu. Poza tym prywatne pieniądze są święte i nienaruszalne.

 

Ja bym wprowadził jedną stawkę VAT. Niewielką, ale na wszystko, łącznie z tacą w kościele. Wyeliminowałbym całkowicie jakiekolwiek finansowanie partii politycznych, kościołów i związków wyznaniowych.

Wprowadziłbym kwotę wolną od podatku na poziomie najnizszej płacy, tzn jeśli płaca najniższa to 1680 zł to w ciągu roku 12x1680.

Moim zdaniem sensowna byłaby likwidacja KRUS i ZUS i rozliczanie emerytur z budżetu państwa przez Urzędy Skarbowe, które zajmowałyby się zarządzaniem przepływem pieniedzy z i do budżetu, także tymi na zdrowie.

Opodatkowałbym dywidendy do takiego poziomu, aby taki koszt transferu zysków był mniej atrakcyjny vs inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa. Dziś większość zysków transferuje się z naszego kraju do krajów-właścicieli, np banków czy sieci handlowych.

Zastanawia mnie wprowadzenie podatku obrotowego w handlu, czy nie byłby lepszy niż VAT.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jezeli chodzi o tace to ja bym tego nie opodatkowywał bo to byłby podatek dochodowy, poprostu zlikwidowałbym fundusz koscielny, a to co im tam wpłynie z tacy to ich sprawa jak rowniez tych co na ta tace daja, poza tym jezeli ksieza dzieki tej tacy beda cos kupowac/remontowac to i tak zapłaca vat, takze problem rozwiazany

 

co do vatu to on musi byc wysoki, nawet 25%, na wszystkie produkty jednakowy (bo teraz to sa takie absurdy ze masakra np. woda mineralna jest na 23% a napoje słodzone kolorowe 8% :D) dzieki wysokiemu jednolitemu vatowi mozna bedzie zlikwidowac wszystkie inne podatki dochodowe a wpływy wcale nie zmaleja

po zlikwidowaniu podatkow dochodowych problem kwoty wolnej od podatkow byłby rozwiazany  :D

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

W Polsce z taką mentalnością nigdy nie będzie rewolucji. Za przykłąd podam podniesienie wieku emerytalnego. U nas chwile było oburzenie, ale tylko w internecie. Na ulice wyszły jednostki. Teraz spójrzmy na Belgię. Chęć podniesienia wieku = paraliż całego kraju, protesty. Najprawdopodobniej pomysł upadnie.

 

Wyjść każdy głupi potrafi. Masz pomysł co z ZUSem zrobić? I uprzedzę, ZUS na swoje wydatki przeznacza poniżej 4% kwoty którą posiada a jego budżet wynosi tyle co międzynarodowych korporacji.

Krassus nie oglądaj już TV-Łenu. Według Eurostatu jesteśmy już na 4 pozycji! ale od końca, za nami Węgry, Łotwa, Rumunia i Bułgaria, a Czechy są 6 miejsc przed nami.

 

Ale w czym?

@jahoo

 W czym UE lepsza? Dała nam szansę, dała pieniądze i możliwości. To jak to wykorzystaliśmy to już może być tylko nasza wina lub zasługa. Na UE najbardziej narzekają osoby które albo nie skorzystały z tego albo skorzystały i jeszcze chcą więcej. Zobacz w innych tematach. UE zła ale o pieniądze z niej już zaczynają dzielić, obwiniać się dlaczego ten może skorzystać a ja nie albo dlaczego UE nie chce mi dać 140 konnego ciągnika w full wypasie na 25ha. Taką nam krzywdę zrobiła? I nie, nie jestem fanem UE ale gadki, że kiedyś było lepiej a teraz jest dno i kryzys to tylko zwykły lament a nie prawda.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Wprowadzając wysoki VAT zachęcasz do szarej strefy. Podatek musi byc tak wyważony, żeby nie zniechęcał do płacenia i nie opłacało się go omijać. Im jest wyższy, tym wyższa pokusa. Moim zdaniem lepszy podatek 5% na wszystko, dosłownie, niż 25%, bo przy 5% nie opłaca się kombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nieprawda, zobacz teraz mamy vat 23% i co ?, jak bedzie 25 % na te produkty co teraz sa na 23 % to nawet nikt tego nie zauwazy, zdrozeja zauwazalnie tylko te produkty ktore sa np na 8%, poza tym z vatem nie da rady uciekac, bo kto płaci vat tak naprawde ?

koncowy odbiorca towaru czy usługi, od tego nie da rady uciec w szara strefe, bo albo kupujesz telewizor i płacisz vat albo nie masz telewizora, proste

w szara strefe to sie ucieka jak sa chore podatki bezposrednie czyli dochodowe i jak jest absurdalnie opodatkowana praca ludzka, a tak własnie jest teraz

podatek vat najmniej boli, bo kupujac nowy samochod, ciagnik czy łopate to płacisz podatek vat ale masz konkretny towar w rekach, płacac podatki dochodowe jestes zły, bo jak zapłacisz to nic z tego nie wynika poza tym ze masz mniej w kieszeni, a jak mniej w kieszeni to od razu kombinujesz co tu zrobic zeby ich nie płacic, dlatego podatki posrednie (vat akcyza) sa 100 razy lepszym roazwiazaniem od kazdych innych, bo nie wzbudzaja złosci i kombinatorstwa w ludziach

psychologia 

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

bajki

holandia nizej niz Polska  :D

 

poza tym pkb to nie jest zaden wyznacznik dobrobytu, to tylko liczby do uprawiania ogłupiajacej polityki

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Gdyby wszyscy ludzie byli na podobnym poziomie intelektualnym , byli jednakowo wykształceni i podobnie myśleli  to możne dało by się stworzyć  system dobry dla wszystkich ale niestety przekrój ludzkości waha się od geniuszy po kompletnych idiotów. Dodatkowo charakter ludzi jest różny i nawet dwóch geniuszy możne sie pozabijać ze względu na  skrajnie odmienne poglądy. Podział i rozwarstwienie społeczne było jest i będzie bo taka jest rasa ludzka.

Czysto teoretycznie powiedzmy ze 100 osób pracuje na jedną bogatą osobę ale jeśli zrobimy tak że tym 100 osobom będzie się powodzić za dobrze i część z nich awansuje do wyższej sfery to może byc sytuacja że na 50 bogatych będzie musiało pracować tylko 50 pracowników co jest nie realne.

Dlatego właśnie bogata Europa przyjmuje tylu pracowników z biedniejszych krajów takich np. jak Polska bo ktoś musi na ich majątek tyrać.

Ale w Europie jest coraz więcej bogatych krajów i ludzi którzy już nie cha pracować na kogoś tylko chcą aby to ktoś dla nich pracował dlatego mamy taki napływ uchodźców z Afryki czy innych biednych krajów.

Nie ma idealnego ustroju.

Teoretycznie najbardziej sprawiedliwy jest Socjalizm czyli wszyscy mają po równo ale to jest utopia nie do zrealizowania przy mentalności i charakterze ludzi bo zawsze znajdzie się ktoś kto chce mieć więcej i być ponad przeciętnością . Dlatego powstał kapitalizm czyli raj dla tych którzy chcą sie wybić.

 

Każdy ma swoje interesy i na różnych szczeblach będą one różne. Inny interes będzie miał rolnik a inny handlarz. Każda  z partii też ma swoje interesy  tak samo każdy kraj czy wspólnota jak UE też ma swoje interesy. Problem jest taki że każdy będzie bronił i walczył o własny interes co nie zawsze idzie w parze z interesem ogółu. 

W Polsce jest ten problem ze nasze władze sprzedały sie dla własnego interesu i bardziej dbają o interesy obcych niż o własny kraj i dobro mieszkańców.

Jak widać ludzie czy grupy społeczne jak np. rolnicy są tak podzieleni że nie ma mowy o wspólną walkę o nasze interesy bo każdy widzi to inaczej.

Według mnie strajk to ostateczność bo jak na razie nie widzę aby ktokolwiek tak bardzo nam (rolnikom) przeszkadzał w czymkolwiek .

Już bardziej większość ma tylko pretensje do władzy ze czegoś nie robi ale mam pytanie co my jako rolnicy robimy wspólnie dla siebie? Przecież my nawet związku zawodowego nie mamy. Te co są to są bardziej po to aby nas podzielić a nie dbać o nasze interesy. 

Wszędzie płacz i lament że świnie tanie ,zbożne tanie ze pośrednicy na nas zarabiają, a dlaczego maja nie zarabiać skoro większość z nas to "frajerzy" i płaczliwe cioty. Każdy woli kupić nowego JD ale jak by trzeba było oddać złotówkę od każdej sprzedanej tony zbożna na zakup czy wybudowanie  magazynów zbożowych to wielki problem bo zaraz szuka się jakiegoś drugiego dna.

Słabych i głupich w dzisiejszym świecie się dyma i tak jest na każdym szczeblu od rolnika po cały kraj.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Spróbuj się zorganizować, zobaczysz, jak bardzo władza nienawidzi zorganizowanych grup. Bedziesz szykanowany na każdym kroku, w ostateczności władza cię zlikwiduje. Przy naszym pogmatwanym prawie każdy sposób jest dobry, aby człowieka ud***ć. Zastanów sie dobrze, czy aby na 100% jesteś tak czysty, aby nie można było na ciebie znaleźć żadnego, nawet najmniejszego haka, dzięki któremu nie można by cię ośmieszyć w oczach ludzi i zmieszać z błotem.

Tak własnie zmieszano z błotem Leppera. Że ma długi i stara się je anulować. W domyśle dopisano, że kosztem innych i że tylko to to tak naprawdę walczy. Wielu się od niego z tego powodu odróciło, a nawet zaczęli na niego pluć.

 

W naszym kraju nie ma żadnego medium powszechnego, które nie byłoby w rękach zagranicznych. TVP to z kolei tuba propagandowa rządu, w której żadnego obiektywizmu nie znajdziesz.

Jak rząd chce wleźć w d*pę ruskim, to ajwaj, ruscy są cacy, jak z kolei rząd chce się przypodobać amerykanom, to TVP napierdala na ruskich.

 

Sztuka jest taka, że "pecunia non olet". Można ruskich nie lubić, ale trzeba z nimi robić interesy. Wbrew temu co się niektórym wydaje, dla nas korzystniejsze jest robienie interesów z Rosją, niz z USA. Bo do rosji mamy blizej i handlujemy z nimi od setek lat. Widac jak na dłoni, kto robi doskonały interes na embargu dla Rosji i dlaczego my na tym najwięcej tracimy, podczas gdy Niemcy i Francuzi robia biznes swojego życia.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

bajki

holandia nizej niz Polska  :D

 

poza tym pkb to nie jest zaden wyznacznik dobrobytu, to tylko liczby do uprawiania ogłupiajacej polityki

 

A co nie jest do uprawiania ogłupiającej polityki?

 

 

Jakieś przykłady jak władza zniszczyła jakieś inicjatywy czy grupy? Producenci jabłek się zrzeszają i nikt ich nie niszczy, nawet pieniądze im dają. Może po prostu szukasz powodu, że to oni winni a nie ja?

 

Czesi biorą od nas porównywalne ilości żywności od nas jak Rosjanie a dziwnym trafem, Rosjan się kocha za to a Czechów nienawidzi i wzywa się do bojkotu ich produktów. To że cała Europa ma nadprodukcję mleka i warzyw to też wina naszych polityków.

Edytowano przez Krassus

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

pkb Polski w przeliczeniu na jednego mieszkanca za 2013 wg wikipedii to ponad 23 tys usd co w przeliczeniu po 3.3 daje ok 76 tys zł na jednego mieszkanca  

co ci to mowi ?

bo mi to kompletnie nic, to sa jakies teorie bez pokrycia, 

o zamoznosci natomiast mowi najnizsza realna płaca i ile za ta płace mozna kupic jedzenia, paliwa itd

a tu juz tak kolorowo nie jest bo

1230zł to tylko 250 litrow paliwa

a dochod roczny to 1230zł x 12 miesiecy = 14760zł i to juz cos nam mowi konkretnego o bogactwie Polakow a raczej ich nedzy

pytam sie gdzie te 76 tys ? 

z pkb jest taka sama sciema jak ze srednia płaca w Polsce

 

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Najniższą płacę dostaje jak pamiętam ok. 10% zatrudnionych, mediana to ponad 2000 zł. I to jest średnia. Skoro jesteś poniżej średniej to mi przykro. Postaraj się lepiej.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

o taaak oczywiscie, a ty skad jestes ? z ministerstwa finansow ze takie bajki rozpowszechniasz ? czy z GUSu ?

poza tym przyjmujac nawet te twoje 2 tys to daje 24 tys na rok, jak to sie ma do 76 tys pkb na jednego mieszkanca ?

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

o taaak oczywiscie, a ty skad jestes ? z ministerstwa finansow ze takie bajki rozpowszechniasz ? czy z GUSu ?

poza tym przyjmujac nawet te twoje 2 tys to daje 24 tys na rok, jak to sie ma do 76 tys pkb na jednego mieszkanca ?

tak jak pisze krassus. Nie wiesz co to jest pkb. Poczytaj troche to sie przekonasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

:D

ale wy jestescie naiwni ja piernicze, jak w tym kraju moze byc dobrze jak ludzie sa tacy naiwni i tak łatwo sie daja manipulowac ?

pkb ? smiech mnie ogarnia jak słysze te bzdury

co mnie obchodzi produkt krajowy brutto ? chocby był najwiekszy  na swiecie to i tak kasjerka w biedronce zarobi 1230zł  :D

chiny wg pkb sa 3 gospodarka swiata a tak naprawde sa 1

pkb to wymysł zachodnich psełdoekonomistow, unia i stany sa na pierwszych pozycjach a tak naprawde to sa na pierwszych pozycjach ale jako zadłuzeni bankruci,

a chiny potega gospodarcza i finansowa z taka iloscia złota ze szok, a te gory papierkowych dolarow czy euro, drukowanych z powietrza sa tyle warte co papier toaletowy

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

PKB mówi tylko o tym, ile dóbr w danym kraju wytworzyli mieszkańcy, w żaden sposób nie odzwierciedla to poziomu dobrobytu. Bardziej wiarygodne jest to, ile procent pracujących zarabia najniższą pensję, ile osób pracuje na umowach śmieciowych, jaka jest mediana zarobków, suma wolna od podatku. W danych GUS można sobie poczytać jaka jest tzw. kwota rozporządzalna na osobę w rodzinie i jaki jest ustawowy próg dochodu określającego próg ubóstwa. U nas ten średni dochód rozporządzalny jest w granicach progu ubóstwa i jestesmy z tym na szarym końcu w Europie. Ważna jest także siła nabywcza średniej pensji i z tym tez jest krucho.

 

Krassus podał , że mediana zarobków to 2 tys brutto, czyli około 1500 na rękę. Czyli dokładnie połowa pracujących w naszym kraju ma 1500 w kieszeni co miesiąc albo mniej.  Jeśli podstawimy do tego, że zgodnie z danymi GUS w I półroczu 201 w przedsiębiorstwach zatrudnionych było 5 milionów 600 tysięcy osób, to 2,8 miliona nie zarabia więcej niż 1500. Do tego mamy zarejestrowanych 2,1 miliona bezrobotnych.

Natomiast w 2013 roku w administracji publicznej (same urzędy) zatrudnionych było ponad 450 tysięcy osób ze średnią pensją ponad 4400 brutto, bez uwzględnienia nauczycieli, wojska, policji, SG i innych jednostek finansowanych  z budżetu. Bo łącznie jest to około 1,6 miliona osób zatrudnionych w sferze budżetowej. Czyli na 3 pracujących przypada jeden z budżetówki, nie wypracowujący de facto żadnego PKB a pożerający pieniądze, które musimy płacić w formie podatków.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

GUS za rok 2012 podaje, że mediana brutto wynosiła 3115 złotych czyli 2226 netto, a jakieś pozarządowe badania podają 4000 brutto czyli jakieś 2800 netto.

 

Co do urzędników. Urzędnicy państwowy czyli podlegający Kopacz to ok. 150tys na stan dzisiejszy. Reszta to urzędnicy samorządowi czyli zatrudniani przez prezydentów, wójtów czy burmistrzów. Zatrudnienie w urzędach centralnych jest prawie stałe i mało co wzrosło, ale za to w samorządzie kilkukrotnie. Więc patrzcie jakich wójtów wybieracie.

 

http://www.wykop.pl/ramka/2210216/liczba-urzednikow-w-polsce-1981-2011/


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Ja czytałem dane eurostatu i oni podają dane netto (brutto ich nie interesuje, ze względu na różne podatki w różnych krajach) i tam nie ma nawet 2000 netto w złotych, więc wynik badania chyba zależy od tego, kto go robi.

Mnie interesuje ogół urzędników, czyli od premiera w dół, aż do urzędów gmin. Jako ciekawostkę podam , że mój wójt odchodząc wziął ponad 150 tys odprawy brutto , a pensyjkę miał ponad 12 tysięcy miesięcznie brutto. Jak stwierdził "bo mu sie bezwzględnie należało".

Ile takich najnizszych trzeba wziąć , aby zrównoważyć takiego jednego pasibrzucha pierdzącego w stołek na urzędzie ??

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Ale co ma Kopacz do ilości urzędników zatrudnionych przez twojego wójta? To są dwa różne światy. Samorząd żyje prawie, że swoim życiem. Więc jak w samorządzie wygrywa wybory PSL który jest bardzo znany z rodzinnych urzędów to do kogo pretensje? Kopacz czy obywateli którzy na takich ludzi głosują.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

GUS za rok 2012 podaje, że mediana brutto wynosiła 3115 złotych czyli 2226 netto, a jakieś pozarządowe badania podają 4000 brutto czyli jakieś 2800 netto.

 

Co do urzędników. Urzędnicy państwowy czyli podlegający Kopacz to ok. 150tys na stan dzisiejszy. Reszta to urzędnicy samorządowi czyli zatrudniani przez prezydentów, wójtów czy burmistrzów. Zatrudnienie w urzędach centralnych jest prawie stałe i mało co wzrosło, ale za to w samorządzie kilkukrotnie. Więc patrzcie jakich wójtów wybieracie.

 

http://www.wykop.pl/ramka/2210216/liczba-urzednikow-w-polsce-1981-2011/

 

prawdziwym problemem jest to ze koszt zatrudnienia pracownika jest duzy a pracownik dostaje do reki tylko 60% tego co płaci za niego pracodawca, tu lezy problem, przez to jest bezrobocie, brak nowych miejsc pracy, brak obrotu pieniedzy w systemie, bo Polska nie jest krajem atrakcyjnym dla nowych firm, wysokie i bezsensowne podatki zabija najlepsza gospodarke

do tego burdel i samowolka w kazdym urzedzie, a kazdy urzad skarbowy ma inna interpretacje przepisow

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adams452
      W związku z tym, że 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego warto poznać punkt widzenia rolników na obecną sytuację polityczną w naszym kraju. Czy Waszym zdaniem te wybory są ważne dla Polski - jesteście eurosceptykami czy euroentuzjastami?
      Z perspektywy 10 lat członkostwa było to opłacalne? Na jaką partię będziecie głosować?
    • Przez vera_512
      W mediach pojawiła się informacja, że klub poselski KUKIZ'15 planuje wprowadzić ustawę o sprzedaży bezpośredniej. Czy to znaczy, że coś wreszcie się ruszy w tym temacie?
      https://www.agrofakt.pl/kukiz15-o-sprzedazy-bezposredniej/
       
    • Przez Wald3k
      Witam wszystkich,
      jak myślicie, czy po wprowadzeniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego 30 kwietnia br. ceny ziemi spadną, utrzymają się czy dalej będą rosły?
      Chodzi oczywiście o rynek prywatny, bo jak wiemy na grunty państwowe wprowadzony będzie pięcioletni zakaz sprzedaży.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj