pawel2296

Kosiarka rotacyjna-problem

Polecane posty

pawel2296    0

Witam wszystkich użytkowników tego forum. Mam nadzieję że dostanę odpowiedź na moje pytania dotyczące kosiarki rotacyjnej. Otóż mój pierwszy problem to napinacz od pasków- rozkręcę go prawie do końca a paki nic, naciągnięte. Co może być przyczyną tego? Nie chciałem tam za bardzo rozkręcać bo boję się że mogę potem nie złożyć tego wszystkiego. Drugi problem to tulejka ona jest z przodu, przychodzi tam jak jest rura głowicy, bodajże to jest tuleja sworznia zabieraka. Wypadła mi ona chciałem ją nabić ale tylko do połowy się wbije i dalej nie idzie a nie mogę tego tak idealnie wycentrować. Trzeci problem to obudowa, otóż jeżeli kosiarka jest w położeniu roboczym to podczas koszenia do przodu kosiarka dobrze chodzi, ale gdy cofam to wiadomo trochę trzeba podnieś na pompie to obudowa ociera mi o koło tylne ciągnika. Wymieniłem już te tuleje plastikowe ale nic nie dało. Co to może być? No i kosiarka ma spore drgania nie wiem czym to spowodowane. Bardzo proszę o odpowiedzi bo to dla mnie na prawdę ważne, bo zaraz się zaczną sianokosy a ja będę siedział przy kosiarce.

Dziękuje wszystkim i pozdrawiam Paweł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Z tego co napisałeś napinacz się dokręca a nie luzuje tę śrubę ze sprężyną jeśli nie daje to efektu to problem tkwi chyba w sprężynie jest 'zmęczona' ,co do sworznia to nie bardzo wiem o co Tobie chodzi ,może ktoś inny pomoże ,a obudowa nie powinna dotykać koła i nie unoś przy cofaniu .Wibracje natomiast to już problem albo jest bęben krzywy lub któraś oś ,mogą być żle spasowane tryby powodów jest wiele napisz czy hałasuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Napinacz najlepiej cały rozkręć i oczyść , może zardzewiało wszystko i dlatego nie ma różnicy ? w jakim celu go rozkręcasz ?

 

Osłonę masz pewnie z całościową plandeką ? z jakim ciągnikiem współpracuje ? U mnie przy 3512 (na szerokim rozstawie kół) też mam ten problem , jedyne co można zrobić to skręcać/skracać prawy stabilizator ...

 

Z wibracjami może być różnie , mogła się np. ziemia zebrać w obudowie bębna nierównomiernie i już będzie rzucać , a jeśli rzuca to zaczną wysiadać łożyska albo co gorsza zacznie wybijać luz na osi ;)

 

Jakiej produkcji to kosiarka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel2296    0

Więc tak napinacz rozkręcając powoduję że paski się luzują a skręcając te śrubę na sprężynie powoduję że paski się naciągają. Przynajmniej tak zawsze było. Jeśli chodzi o hałasowanie to są momenty że jest jakiś hałas ale po chwili znika i maszyna dobrze pracuje. Współpracuje ona z ciągnikiem Ursus C-360. Obudowę mam całą metalową, plandeka jest tylko po bokach. Mógłbyś dokładniej napisać o co chodzi z tym stabilizatorem bo nie bardzo wiem o co chodzi?Jest to kosiarka produkcji polskiej. Ale przy cofaniu chyba trzeba trochę podnosić, nie? Ziemi w bębnach raczej nie ma bo to wszystko było czyszczone, a jeśli by było tak jak piszesz z tym luzem na odi to da się to jakoś naprawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pierwsze słyszę o podnoszeniu kosiarki przy koszeniu na wstecznym.Ustaw ją równolegle do podłoża i wio.Paski może trzeba wtmienić na nowe.Skręć na ramionach podnośnika w odpowiednią stronę i nie powinna ocierać .Przyczyn bicia może być wiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Zetorki12 kiedyś musi być pierwszy raz he he. Kosząc na nierównym terenie wypadało by podnieść do góry cofając. Kosiarka do jazdy w tył nie posiada żadnego zabezpieczenia. Szczególnie przy cięższym i mocniejszym ciągniku nawet się nie zdążysz zorientować jak ją połamiesz.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No aż tak nierówych łąk nie kosiłem fakt :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel2296    0

Ale jak ją skręcę lub rozkręcę na łączniku(bo chyba o tym piszecie) to nic nie daje. Dalej jest to samo. Paski były niedawno wymieniane, także muszą być ok. Ale zastanawia mnie co jest z tym napinaczem bo nie mogę tego zrozumieć. Żeby poluzować paski to muszę trochę odkręcić tę śrubę na sprężynie, ja ją wykręcę prawie całą a paski dalej naciągnięte. Nie wiem nawet jak to się tam odbywa że te paski się powinny luzować. Poradzi ktoś coś? Dzisiaj spróbuje to wszystko wykręcić i wyczyścić, napisze wieczorem czy dało to jakiś efekt.A jeśli chodzi o tę tuleję to daje wam zdjęcie, jest zaznaczone białą strzałką może teraz coś pomożecie, nie mogę jej nabić tylko do połowy wchodzi a potem coś blokuje. I jeszcze macie jakieś pomysły o co chodzi z tymi drganiami i co zrobić aby nie tarła ta obudowa o koło.Pawlus224 pisał o jakichś stabilizatorach aby skręcić lub skracać ale nie wiem dokładnie o co chodzi. mógłbyś przybliżyć tę informację? Byłbym wdzięczny.

 

Dodaję wam to zdjęcie, może coś wymyślicie

post-63605-0-67320300-1369979249_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie na łączniku,a na ramionach podnośnika[jeśli chodzi o ocieranie] Na zdięciu paski są poluzowane.Skręć,ściśnij tą sprężyne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel2296    0

Ale to nie moja kosiarka tylko takie zdjęcie znalazłem sprężyna jest dokręcona problem w tym że te paski nie chcą się poluzować. A ta tulejka co mógłbyś doradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825
Napisano (edytowany)

Żeby paski naciągnąć musi się przekręcić cała tuleja z osią na wałek wom. Odkręć sprężynę i sprawdź czy ona w ogóle się rusza. czy czasem coś za mocno nie skręcili.

Przesuń kosiarkę na prawą stronę popuszczając lewy łańcuch a dokręcając prawy.

Co do drgań trudno powiedzieć jednoznacznie. Nowe żyletki, sprawdź stan łap, łożysk i zobaczysz jak się będzie zachowywać. Jeśli nic to nie da trzeba by porozbierać i sprawdzać osobno łożyska i całą resztę pod względem zużycia lub uszkodzenia.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zrób zdięcie swojei. Myślałem że chcesz napjąć paski.Czemu ma służyć to luzowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel2296    0

No chciałem poluzować aby zdjąć paski i wtedy może jakoś lepiej nabiję te tulejkę, bo za cholerę jej nie mogę nabić. Zrobie zdjęcie i potem wyśle a teraz może jeszcze jakieś porady? Co mi da że na ramionach podnośnika skręce? To chyba nic nie zmieni ale spróbuje. A co do tych łańcuchów to chyba miałeś na myśli aby przesunąć kosiarkę na lewą stroną i dokręcić lewy łańcuch bo jak przesunę na prawą to jeszcze bardziej będzie ocierać bo rozkładam kosiarkę w prawą stronę próbowałem tak jak piszę w lewo skręcać ale i tak nic nie daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak paski poluzowane są maksymalnie to po prostu trzeba je ściągać powoli kręcąc talerzami. A jak osłona trze pomimo przesunięcia to chyba nic się nie da zrobić jedynie przerobić lekko osłonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Moim zdaniem ta osłona nie ma prawa trzeć jeśli wyreguluje sie te stabilizatory (łańcuchy) przy dolnych cięgłach ;) jeśli skrócenie prawego nic nie daje to możesz wsadzić przez ogniwa śrubę by był krótszy .

 

pomocne byłoby zdjęcie tego napinacza - sprężyny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel2296    0

Witam ponownie tulejkę nabiłem, rozebrałem wszystko i jakoś weszła, ale ciągle nie mogę poradzić sobie z napinaczem, dlaczego on nie luzuje pasków? Rozkręciłem to wszystko tak że sama ta rura została z kołem dużym napędzającym i nawet tego nie idzie przesunąć. Możliwe jest to że łożyska podtrzymujące wałek WOM zapiekły się w tej rurze i nie da rady tego puścić. Pomóżcie coś co mam robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Łożyska nie mają nic wspólnego z napinaniem. Czy chodzi o tulejki przy napinaczu ? Zdejmij sprężynę i zobacz czy to wszystko sie rusza.

Jeśli się rusza to znaczy że wszystko działa. Poluzowane paski nie będą aż tak luźne żeby można było je zdjąć bez oporu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Może ktoś pospawał napinacz na stałe i stąd te problemy,to twoja kosiarka czy ją teraz kupiłeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Zetorki12 kiedyś musi być pierwszy raz he he. Kosząc na nierównym terenie wypadało by podnieść do góry cofając. Kosiarka do jazdy w tył nie posiada żadnego zabezpieczenia. Szczególnie przy cięższym i mocniejszym ciągniku nawet się nie zdążysz zorientować jak ją połamiesz.

 

Tak na ścisłość, jeśli chcemy dyskutować o tym, co się powinno, a co nie, to w ogóle nie powinno się podnosić kosiarki przy włączonym wałku WOM, co jest wyraźnie napisane w instrukcji (przynajmniej mojej). Pozdrawiam

 

Ps. Co do tych drgań: jeśli kupiłeś maszynę używaną, to sprawdź, czy między talerzami górnym i dolnym nie ma nadmiernego luzu, tzn. podnieś maszynę na podnośniku, złap te dwa talerze (górny i dolny) palcami i spróbuj je do siebie przycisnąć. Jeśli ci się uda, to znaczy, że jest tam więcej luzu, niż ma być i wielce prawdopodobne, że rozsypało ci się ułożyskowanie danego bębna, który akurat sprawdzałeś. Osobiście miałem taką sytuację, maszyną wtedy tak szarpało, że trudno to opisać. Jeśli podczas pracy słyszysz co jakiś czas zgrzyty, takie dość głośne, szczególnie na kretowinach lub na większych kępach trawy, to znaczy, że masz do wymiany te tryba co są w środku w skrzyni przekładniowej. Też to miałem. Wtedy talerze przestawiają się względem siebie i czasem noże się spotykają, normalnie powinny się zazębiać, tzn. nóż powinien trafiać na pustą dziurę na drugim talerzu. Ja wymieniałem jedno ułożyskowanie bębna, wszystkie tryba i wałek mniejszego koła pasowego. Wyszło mnie to ok. 700 zł. O łożyskach, tulejach plastikowych itp. nawet nie wspominam.

Edytowano przez mlodyrolnik1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel2296    0

Tak to jest moja kosiarka. Wyjąłem tę sprężynę i właśnie o to chodzi że nie chodzi ten napinacz, ja ręką powinienem go pchnąć w dół i powinien zejść w dół a ja nawet młotkiem próbowałem pobijać i nic siedzi sztywno. Maszynę kupiłem nową ale chyba z 20 lat temu. Oczywiście systematycznie z nią robię jeśli zajdzie taka potrzeba. Sprawdzałem ten luz nad talerzami i nie ma w ogóle.Całe ułożyskowanie maszyny było wymieniane 2 lata temu , więc to odpada. Postaram się zrobić zdjęcie tego napinacza i wstawię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Młodyrolnik1 od tego co można a co nie jest instrukcja a nie ja. Moja odpowiedz tyczy tylko stwierdzenia kolegi "po co podnosić przy cofaniu".

Paweł zrób inaczej skoro nie rusza się oś wałka wom z tuleją bo ona napina i luzuje paski to po prostu ją wymontuj. Jak z tym będzie problem to szukaj dla czego się nie da.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Paweł czy oś wałka nie rusza się ani w przód ani w tył? Tam nie powinno się nic zapiec. Może ktoś tam coś zaspawał ? Może bardziej cofnąć się nie da. A napinać się daje?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A tak swoją drogą ciekaw jestem czy większość z was podnosi kosiarkę kosząc na wstecznym? Oczywiście nie chodzi mi o koszenie całych łąk na wstecznym tylko o skaszanie rogów i jakichś klinów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matx66    0

Ja czasami koszę na wstecznym jeśli trzeba fragment poprawić,ale nie podnoszę kosiarki, instrukcja zabrania koszenia do tyłu, trzeba uwarzać żeby nie trafić na jakąś górkę bo talerze wryją się w ziemię i można coś wygiąć, ale jeśli kosiarka jest dobrze wypoziomowana i teren równy to nic nie powinno się stać, a co do tego napinacza do możliwe że coś się wygieło i teraz nie może obrócić na osi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

A tak swoją drogą ciekaw jestem czy większość z was podnosi kosiarkę kosząc na wstecznym? Oczywiście nie chodzi mi o koszenie całych łąk na wstecznym tylko o skaszanie rogów i jakichś klinów.

 

 

Osobiście gdy mieliśmy kosiarkę famarol i tata głównie kosił to cofał z opuszczoną i włączoną kosiarką - po iluś latach odspawało się mocowanie pod ramą tego krótkiego łącznika który rozkłada się przy natrafieniu na przeszkodę .

Ja mało kiedy cofam z opuszczoną kosiarką (teraz grassrol) , wiadomo podczas koszenia na około powstają takie "języki" (nie wiem czy komuś się udaje ,żeby ich nie było a zarazem zeby nie było omijaków na zakrętach ) większość ludzi wtedy cofa na zakrętach , Ja to robię inaczej , mianowicie koszę na całą szerokość kosiarki do końca "zagonu" , na wykoszonym skręcam do oporu w prawo i wjeżdzam w łan jakieś 3metry od rogu - w ten sposób cały czas mam "język" ale nie zużywam sprzęgła i nie cofam z kosiarką włączoną , troche czasu też się przy tym zaoszczędza :)

 

Starą dobrą famarolkę można było rozpędzać i podniesioną bo nic złego się nie działo , a te nowe rzemieślnicze to jakoś strach :D Oczywiście (chyba głównie ze względu na wałek) nie powinno się podnosić kosiarki podczas włączonego WOM ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj