Skocz do zawartości
rolnik1999

czy można karmić świnie parowanymi ziemniakami śrutą koncentratem i otrębami

Polecane posty

Karolcia    36

Pamiętam, gdy my karmiliśmy jeszcze na mokro oprócz ziemniaków i śruty dodawało się też sieczkę, wysłodki, mleko a zimą nawet drobno rozdrobnione buraki pastewne w zależności co akurat było.

Do dziś pamiętam ten kwik zadowolenia z takiego jedzonka aż w uszach dzwoniło :)

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

Wiadomość z agroFakt.pl

rolnik1999    8

i jak rosły szybko?

Pamiętam, gdy my karmiliśmy jeszcze na mokro oprócz ziemniaków i śruty dodawało się też sieczkę, wysłodki, mleko a zimą nawet drobno rozdrobnione buraki pastewne w zależności co akurat było.

Do dziś pamiętam ten kwik zadowolenia z takiego jedzonka aż w uszach dzwoniło :)

a jeśli można wiedzieć to zmieniliście system karmienia czy koniec z trzodą

agromatik    194
Napisano (edytowany)

W szkole na praktykach w chlewni, służącej do samozaopatrzenia, był następujący system. Po u parowaniu, ziemniaki myk do starej żeliwnej wanny, na to posypka z paszy, otrąb i innych dodatków, w tak przygotowanym mikserku :) następował taniec praktykanta odzianego w gumibuty :D . Po zmieszaniu części stałej dolewało się wody lub serwatki, jeszcze raz mieszało i wio do koryta. Ale to było dawno i nie prawda, teraz nikt nie chce się bawić w parowanie i karmienie na mokro. Teraz to pełnoporcjówka, woda z poidła, a schabowy ma smak śruty sojowej :wacko: .

Edytowano przez agromatik

"Bóg nienawidzi tego, co sobie robimy w jego imieniu."

Karolcia    36

@rolnik1999 tuczniki na pewno rosły nieco wolniej przy karmieniu na mokro niż przy karmieniu na sucho i otłuszczenie również było większe. Karmienie na mokro stosowaliśmy ostatnio chyba w 1994 roku i od tamtej pory karmimy na sucho.

Jednak tak jak napisał @agromatik o schabowym: przy żywieniu na sucho z zastosowaniem pełnoporcjowej paszy nie ma on takich walorów smakowych jak schabowy z bardziej naturalnego sposobu żywienia. I myślę, że nie ma większego sensu karmić świń na mokro i zdrowo jeśli do rzeźni odstawiane są różne sztuki i załóżmy trafia tam z jednego transportu 200 tuczników z tuczarni i 15 odstawionych z Twojego gospodarstwa.

Takie zdrowe żywienie stosuję dla świni, która przeznaczona jest na ubój własny i wtedy takie mięso ma zupełnie inny smak niż takie od "pędzonego" tucznika.

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez elessar1410
      Witam. Jestem Stażystą w firmie Osadkowski SA. Ostatnio na forum było pytanie o treści: "Dlaczego tak mało osób wie i korzysta z działu farma" z tego powodu moje pytanie do ogółu rolników i osób zainteresowanych rolnictwem.

Chciałbym zapytać o kilka spraw dotyczących produktów firmy Osadkowski SA

Czy korzystacie z produktów firmowych tejże firmy?

Jaka jest wiedza na temat gamy produktów działu Farma?

Czy wiedzieliście, że Dział Farma zajmuje się skupem oraz sprzedażą zwierząt?

Jeżeli nie to czy macie pomysły jak można by zainteresować rolników do większej współpracy dotyczącej zakupu zwierząt, pasz, dodatków paszowych jak i sprzedaży zwierząt rzeźnych

Ankieta ta ma charakter czysto informacyjny - nie ma na celu lobbowania jakichkolwiek produktów - po prostu chcę się dowiedzieć dlaczego mało kto wie o takiej dziedzinie firmy. Celem ankiety jest zdobycie wiedzy w celu zmiany polityki względem klienta. Dlatego bardzo proszę o wypowiedzi.

Dochodzą mnie informacje z rynku, że wielu Klientów w ogóle nie ma pojęcia, że OSADKOWSKI zajmuje się sprzedażą zwierząt hodowlanych i produktów żywieniowych. Od razu kojarzymy się ze środkami ochrony roślin, nasionami, nawozami itp., ale nie ze zwierzętami.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez Mrchomik
      Witam jak w temacie czy u prosiaków zgrzytanie zębami jest normalne??? Bo maja one już ponad 30 u 1 zaobserwowałem to 2 tygodnie temu i 2 dziś zgrzyta są to same samce i nie wiem czy to u nich normalne znajomi mówił że ścierają zęby sobie tak??? czy to prawda???
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez nikev
      Witam! to moje pierwsze pytanie na tym forum i proszę o wyrozumiałość
      Mmoje pytanie kieruję do osóbv z małopolski gdyż szukam targowiska w małopolsce (takiego z prosientami)
      jedyny o jakim mi wiadomo to w Zakliczynie w środy ale słyszałęm że są też w inne dni to prawda? w internecie nie znalażłęm informacji na ten temat, nie ma żadnego spisu targowisk ani nic podobnego
      Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź