Zaloguj się, aby obserwować  
przem159

Ile pola na KRUS

Polecane posty

przem159    0

Witam, moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha, i chcą mi dać polę w dzierżawe abym miał powierzchnię gruntów rolnych do młodego rolnika, i teraz mam pytanie czy musi rodzicom zostać 1ha pola aby byli ubezpieczeni?, jeśli tak to musi być to hektar przeliczeniowy czy fizyczny, bo już sam nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

Heheheh po pierwsze to muszą Ci przepisać hektary a nie wydzierżawić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem159    0

No nie muszą wszystkich tylko 1ha, a resztę mogę dzierżawić przez spisanie umowy notarialnej na minimum 5 lat aby mieć minimum średnią wojewódzką aby nie oddawać 100% dotacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

Z tego co wiem to musisz mieć na własność grunty o powierzchni średniej wojewódzkiej i dodatkowo spełniać wymaganą żywotność ekonomiczną gospodarstwa ESU którą nie wiem w jaki sposób chciałbyś osiągnąć z 1 ha. Najlepiej byłoby gdybyś się udał do jakiejś osoby która zajmuje się formułowaniem wniosków o dotacje do ARiMR wtedy wytłumaczy ci wszystko dokładnie i od razu pomoże z wnioskiem biznesplanem i wszystkimi potrzebnymi dokumentami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem159    0

Mi się wydaje że ja dobrze mówię, tu masz fragment z kryteriów MR

 

8. Spełnić wymagania dotyczące gospodarstwa:

• Powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych gospodarstwa w województwie, w którym jest ono położone i nie większa niż 300 ha. Jeżeli średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie, jest mniejsza niż średnia krajowa, wymagana jest średnia powierzchnia gruntów rolnych gospodarstwa w kraju.

Wymagana powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie musi stanowić tylko własność beneficjenta, użytkowanie wieczyste, dzierżawę z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Okres dzierżawy nie może być krótszy niż 5 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o płatność. W przypadku osób, które rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, obowiązuje okres co najmniej 6 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pisklaczun    114

a ja mam takie pytanie. Skończyłem w tym roku szkołę rolniczą i rodzice mają gospodarstwo o powierzchni 12ha i mam pytanie czy jakby mi je wydzierżawili to czy bym mógł się starać o młodego rolnika?? i jak to jest z krusem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem159    0
Napisano (edytowany)

MKrajes, chyba jednak ty masz rację

 

fragment.

"Wymagana powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie musi stanowić tylko własność beneficjenta, użytkowanie wieczyste, dzierżawę z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego."

 

To mi trochę komplikuje sprawę bo mam piątkę rodzeństwa i wiadomo że rodzice mi wszystkiego nie przepiszą, to może mój tata by z modernizacji skorzystał bo spełnia raczej wszystkie warunki, tylko chciałbym się was zapytać czy tata mając 55 lat może jeszcze z tego skorzystać?, jeśli nie to tu jest jasno w kryteriach napisane że wystarczy mieć 1ha pola i może być dzierżawa, ale nie wiem czy mogę w jakimś czasie uzupełnić wykształcenie czy muszę mieć związane z rolnictwem

 

tutaj macie o wykształceniu, ja to rozumiem że nie muszę nic uzupełniać bo jestem po technikum informatycznym, czyli liczy mi się tylko 3 lata stażu w rolnictwie, tak samo to rozumiecie?

 

e) posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, tj.:

  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe, lub
  • tytuł kwalifikacyjny, tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub ukończyła szkołę przysposobienia rolniczego lub zespół przysposobienia rolniczego i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie,
  • kwalifikacje rolnicze wymagane przy udzielaniu pomocy inwestycyjnej rolnikom w państwie, którego obywatelstwo posiada, w ramach analogicznego działania współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) - jeżeli nie posiada obywatelstwa polskiego.

Edytowano przez przem159

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Danielkoltun
      Witam , Na początek PROSZĘ o pomoc kogoś obeznanego . Sprawa wygląda tak że jest umowa ustna z właścicielem pola któremu płacę dzierżawę ja piszę o dopłatę i to wszystko . Dzisiaj przyszło pisemko że jest do zapłaty 5500 tyś za to że pan xxx od którego zbieram to pole nie płacił swojego ubezpieczenia , Może ktoś miał podobny przypadek ??? 
    • Przez DANDYS
      Witam , dorabiam na warsztacie ,czy ktoś podpowie, bo chcialbym byc na krusie ale pracodawca sie boi zebym pracował na czarno , coś tam czytałem ze mozna pracować na umowie-zlecenie ,nie przekraczając XXX dochodu , Moze ktoś rozjasnić sprawe ? 
    • Przez Narko
      Witam.
      Od tego roku pod zboza ozime chciałbym zacząć stosować lopate mechaniczna. Rok temu tak na szybko zrobiłem krotki test na sciernisku… jadac wolno ( może 2-3km/ha) z opuszczona oslona,o która grudy ziemi sie rozbijają. Efekt jest taki,ze ziemia jest bardzo pulchna... roznica wysokości terenu po przejeździe lopata to ok.15cm. Mam gleby lekkie piaszczyste klasy 3/4a.
      Narodzil sie pomysl aby po zastosowaniu lopaty mechanicznej  przygotować pole pod siew... problem jedynie z ta spulchniona gleba... musze ja czyms troche ubic.  Poszperalem troche w necie i znalazłem takie rozwiązanie 
      Czy zastosowanie takiego walu ma sens na polu,przy wielkości oczek siatki 90x31mm i grubości materialu 4mm? Jeśli z lopata mechaniczna w jade w przedplon z lubinu bądź gorczycy z takim walem to nie będzie sie wal oblepial? Przedplon moglbym wcześniej skosic kosiarka bijakowa. Waszym zdaniem jaki wal bylby lepszy? Mam wal strunowy na podwojnych walkach... zdalby egzamin?
      Do uprawy na dzień dzisiejszy mam do uprawy cos ponad 4ha... z możliwościami na więcej... orka szla plugiem zagonowym na polach szerokich... troche mordega, nastepnie brona aktywna i siewnik. Chciałbym ta prace troche usprawnić i polepszyć jakościowo. Susza tego roku daje wszystkim popalić dlatego zdecydowałem sie na lopate mechaniczna ( o zaletach jej stosowania można znaleźć w necie)… tak z grubsza to zapobiega powstawaniu podeszwy pluznej,poprawia podsiąkanie wody itp.
      Jednym słowem... chce zastosować lopate mechaniczna z odpowiednim walem by można było wjechać z siewnikiem... pomijając uprawe brona aktywna... wiadomo im mniej przewracamy glebe tym więcej wody w niej zostanie.
      Zapraszam do dyskusji.
      Kilka filmikow dla zobrazowania tematu.
      Zwrodzcie uwagę,ze im wolniejsza predkosc ciągnika tym efekt lepszy. Wielkosc odrzucanych kawalkow gleby zależy od predkosci pracy.
       
      Na tym filmiku jakby troche wolniej jechal i zamiast plaskownikow rozbijających grudy ziemi miał oslone jak na filmiku wyżej to efekt bylby dużo lepszy.
       
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez Łukasz4514
      Koło mojej działki jest pole o powierzchni 12ha które nie jest użytkowane od roku. Dzisiaj byłem u właściciela tej działki z zapytaniem czy nie było by możliwości wydzierżawienia tego pola. Dowiedziałem się od niego że mógł bym uprawiać to. Tylko właściciel zgłosił ugorowanie gruntu jakiś miesiąc temu do ARIMR i powiedział że mam się dowiedzieć co można zrobić by znów uprawiać te pole (chciał bym tam zasiać pszenice ozimą) i w jaki sposób odwołać to ugorowanie i kiedy najszybciej da rade coś takiego zrobić. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj