lukasko

Czy można opryskać żyto fungicydem w fazie kwitnienia

Polecane posty

lukasko    17

Witam.

 

Mam taki problem nie zdążyłem w porę opryskac żyta fungicydem na kłos i dzisiaj wjeżdżam na polę i widzę że zaczyna juz kwitnąć a na gurkach to już mocno kwitnie.

 

Stąd moje pytanie czy można opryskac żyto fungicydami z dodatkiem jakiegoś nawozu z mikroelementami.

Czy ktoś już to robił i czy miał jakieś negatywne skutki takiego zabiegu np. szczerbatość kłosów, zlę wykształocne nasiona lub jeszcze coś innego.

 

Bo z własnego doświadczenia wiloletniego to w fazie kwitnienia wszystkie inne zboża (pszenica, pszenzyto, jęczmień) pryskałem wiele razy różnymi fungicydami i z dodatkiem nawozówm dolistnych i nigdy nic sie nie stało, a zyto słyszałem że jest wrażliwe w fazie kwitnienia lecz potwierdzić tego z praktyki nik nie umiał więc proszę na forum moze ktoś pryskał zyto w faize kwitnienia fungicydami z dodatkiem nawozów dolistnych????

 

Proszę o pilną odpowiedź.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

...

Bo z własnego doświadczenia wiloletniego to w fazie kwitnienia wszystkie inne zboża (pszenica, pszenzyto, jęczmień) pryskałem wiele razy różnymi fungicydami i z dodatkiem nawozówm dolistnych i nigdy nic sie nie stało...

 

To teraz jestem ciekawy co specjaliści napiszą... a podobno pszenżyta nie wolno pryskać. Ciekawe doświadczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zdecydowana większość roślin pszenżyta jest samopylna podobnie jak pszenica. Żyto jest obcopylne, wg mnie lepiej poczekaj aż przestanie kwitnąć i wtedy jechać z T3.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

doradca z bayeru powiedział ze najlepszy czas na oprysk na kłos fungicydem to czas kwitnienia .... tylko nie wiem czy żyto też ... ja przyskałem na kłos z siarczanem ale jeszcze nie kwitnie


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

a u was kwitnie juz zyto?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Nieskracana kontrola kwitnie w najlepsze, skracane dopiero zaczyna. Pryskania na kwitnące żyto nie polecam, chyba że uprawiacie zboża dla słomy. Oprysk T3 sobie daruję, co prawda, są tam jakieś przebarwienia na pojedynczych liściach żyta (1/1000 liści), ale nie wjadę w nie co najmniej przez tydzień, musi przekwitnąć, a po drugie, pogoda nie pozwala, trzeba pryskać pszenicę, pszenżyto, ziemniaki, żyto jest teraz u mnie daleko, zresztą dostało już 2 porcje na grzyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zyto pod zadnym pozorem nie mozna pryskac w czasie kwitnienia , najlepiej po kwitnieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wartsila    0

witam.czyli można prysnąc pszenicę i pszenżyto podczas kwitnienia.wcześniej nie mogłem bo non stop padało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suave
      Witam, 
      Niedawno zrobiłem oprysk na pszenicę ozimą tebukonazolem. Po około tygodniu pszenica zaczęła żółknąć i ma dość mocno poprzypalane liście podobnie jak po zastosowaniu rsm-u. Czy ktoś miał podobną sytuację i czy wpłynie to niekorzystnie na dalszy rozwój roślin? Dlaczego tak się stało? Zastosowałem dawkę zalecaną przez producenta czyli 1l na ha.
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
    • Przez KamilMaj
      Sprzedam pszenżyto 2 siew po kwalifikacie ładne ziarno oraz żyto Lokalizacja Świętokrzyskie, Kielecki, Raków
    • Przez michal33554
      Witam, wziąłem w dzierżawe 5 ha ziemi prawie całością klasa 4b. Zacznę od tego że ziemia nie widziała wapna od jakichś 15 lat. Słoma była ścinana 2 lata z rzędu z żyta i pszenżyta. Planuje zasiać tam żyto dańkowskie Opal rok po centrali - mam już zamówione tylko nie wiem ile wysiać tego na hektar. Rolnik od którego będe brał , powiedział że spokojnie wystraczy 150 kg / ha. Nie będzie za rzadkie ? No tylko tyle że właśnie rok po centrali a ziarno bardzo grube. Nie chcę wysiewać tam teraz wapna ani polifoski, bo ta dzierżawa jest raczej tylko na rok.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj