mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie ma szans, żeby wystarczyło,to dlaczego rolnicy w tym roku tak wysprzedają bydło ?

 

 

moze mleko zbyt tanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

Dzięki wszystkim odpowiedzi.  Nawet te ostatnie po których widać kto ma jakieś gospodarstwo i je rozwija , a tych co mają 10 krów i czekają aż ktoś im da tak to nie ma panowie. Płaczą , że mleko tanie i , że z obory się nie wychodzi  to jest porostu śmieszne tyle w tym temacie.

 

To , że jestem to od kilku dni nie ma wpływu na to jakie gospodarstwo prowadzę i o jakiej powierzchni. To znaczy , ze Ty masz 1000 hektarów ?

nie kolego tyle nie mam,ale mam średnie gospodarstwo.jest w czym robić..

kolega mickas  ma rację.       Potwierdzam...


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

wszysto zalezy jakie kto ma warunki..wyposazenie obory i maszyn..jak ma sie slabe warunki to na robic sie trzeba i przy 10szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

warunki mają kluczowe znaczenie jak np dostępność łąk , takich typowych gdzie nie da sie zrobić dobrego pola , u nas np nie ma takich łąk i trzeba było by siać trawe na gruntach ornych 3i 4 klasy, np dostępność taniej paszy jak wysłodki buraczane ,  pastwisko z dostępem do wody, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a kto powiedział ze koniecznie trzeba miec łaki w przypadku opasów ?

opasy to mozna na samych ornych chodowac

wystarczy siac kukurydze na kiszonke, zboze na gps, do tego np. sruta rzepakowa jako uzupełnienie białka i wtaminy, no i gra gitara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

ale chodzi o koszty , siano, sianokiszonka dobra pasza , a chodzi mi o to że jak masz łąki gdzie nic poza trawą nie urośnie to dobrze jest wykorzystać to jako pasze dla bydła niż pozyskiwać ją w 100% z gruntów ornych bo to znacznie zwiększy koszty karmienia, a na koniec dojdziesz do wniosku że lepiej było sprzedać QQ i zboże niż karmić nimi bydło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jezeli sa łaki to jaknajbardziej, ale bez łak tez mozna sobie poradzic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Bez pola też można sobie poradzić. Ale wtedy trzeba mieć porządną wypłatę żeby było czego dokładać.

Wysłodki to była kiedyś tania pasza niestety nie teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wszystko zalezy jak kto liczy

prosty przykład:

lepiej kupic srute rzepakowa niz dawac np pszenzyto jezeli gówna pasza jest kiszonka z kukurydzy, bo sruta kosztuje  ok 1100 zł i zawiera 35% białka a przenzyto 550-600 i zwiera 10% białka, energia (weglowodany) w tym przypadku nie ma znaczenia bo w kiszonce z kuku jest jej wystarczajaco duzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jasne że tak :) to soja wyjdzie jeszcze taniej :). Panowie nie sztuka w byka wsadzić kupę kasy bo on pojmnie wszystko. Sztuką jest uchować byka w w miarę krótkim czasie przy niskich kosztach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

lepiej sprzedac pszenzyto i kupic srute rzepakowa, rachunek jest prosty, bo 1 tona rzepaku zawiera tyle białka co 3.5 tony pszenzyta, oczywiscie w przypadku kiszonki z kukurydzy która ma duzo energii i sladowe ilosci białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

jak ktoś uprawia buraki to ma wysłodki.

śruta rzepakowa tak , ale w mieszance 1: 1 ze zbożem, 

ja dalej będę twierdził że kluczowe jest posiadanie pastwisk i łąk w chowie bydła mięsnego i dostęp do tanich pasz objętościowych jak wysłodki , i uzupełnienie braków kiszonką z QQ. 

a jeszcze ważniejsza jest cena za bydło 7,5 zł za bydło czysto rasowe mięsne jak np limousine to mało minimum 9zł

 

jeśli opieramy hodowle na kupowanym bydle trzeba się liczyć z problemami zdrowotnymi , ogólnie stresujące i dla rolnika i dla zwierzęcia 

ale odpada baza paszowa dla krów no i można było by sie pokusić o takie rzetelne wyliczenie czy to się skalkuluje , w tym wypadku można oprzeć karmienie na kiszonce z QQ ewentualnie wysłodki i sruta rzepakowa ze zbożem 1:1  słoma do woli 

tylko że tylu co ja już przerobiłem dostawców cielaków to nikomu nie życzę , trafienie na uczciwego z dobrym towarem w przystępnej cenie to byłby cud

i to jest chyba najważniejsze dobry materiał a u nas cena cielaka do ceny byka nijak się ma 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

czy wysłodki to tania pasza ? ile kosztuje tona ?

chyba lepiej zasiac kukurydze na kiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

W tym roku są drogie jak wszystko zresztą ;)

Normalnie to masz ok 70-80 zł/t luzem z wanny, pasza dla bydła super jako dodatek do kiszonki z ququ ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no dobra a ile % suchej masy jest w tym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Podstawa w tym biznesie to dobry materiał a przede wszystkim zdrowotność cieląt  to podstawa a z tym to naprawdę ciężko jest jeżeli się kupuje z firm lub od handlarzy.A druga sprawa to ciekawe jak długo ta cena się utrzyma jak wykończą hodowle  świń i wszyscy przerzucą się na bydło opasowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Tylko na świniach 2 rezygnuje a jeden rozwija ;) Podobnie z bydłem i innymi rzeczami - 2 upada jeden powiększa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ceny trzody są bardzo niskie, wielu chce rezygnować, a słyszałem gdzieś wypowiedź przedstawiciela zakładów mięsnych, który obawia się, że za jakiś czas nie będą mieli co przerabiać. Więc kto przetrwa to może jeszcze wyjdzie na swoje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaDG    2

Panowie czy tylko ja mam takie problemy z bydłem mięsnym ? Mianowicie wczoraj sprzedałem 5 byków mających ponad 1,5 roku i zgadnijcie ile zważyły ... ha jeden 420 kg drugi 395 kg trzeci 450 czwarty 438 kg a piąty 530 kg . Pierwszy , drugi i czwarty po 7 zł/kg a piąty i trzeci po 7,33 zł/kg . Sprzedałem bo nic ale to nic nie chciały jeść . Dostawały kiszonkę z kukurydzy , siano , sianokiszonkę , ziemniaki no i oczywiście śrutę z jęczmienia 25% , owsa 25%  , pszenicy 25% , 10% koncentratu i 15 % żyta . Brałem je ze Skałągów po 1200-1500 zł i bardzo dobrze wyglądały , były odrobaczone po kupnie i zaszczepione . Karmione 3 razy dnia ale nie regularnie bo pracuję na zmiany co 4 dni . Co może być przyczyną tak słabego przyrostu . Dodam że byki te w paszporcie mają wklepane SM , LM różnie ale ten co zważył 530 kg miał wklepane HF . Jak wygląda chów bydła mięsnego u was i skąd kupujecie ? I jakie brać te cielaki ? Na co zwrócić uwagę przy kupnie bo szykuję do tego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Chyba Cię musieli opieprzyć na wadze przy sprzedaży. Masz jakieś ich zdjęcia pod koniec opasu?

 

Chociaż kiedyś miałem 20 miesięcznego HFa to miał 480 kg ale wyglądał tak, że ja byłem od niego szerszy. Same skóra i kości. Ale żeby się trafiło 5 takich sztuk na raz, to coś jest nie tak. 

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

miały problemy z płucami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaDG    2

Na bank coś oje*ali bo ja mając 1,92 m wzrostu stojąc przy największym to był mi do szyi i był dwa razy taki szeroki jak ja a ja za chudy to nie jestem ale jak to sprawdzisz jak wagi nie masz . Niby moją wagę dobrze pokazywała . 


Jak były małe to miały coś z płucami i lekarza ze trzy razy wzywałem bo się nie dało no i biegunkę po transporcie miały . I jeszcze jedno co mnie zaniepokoiło to to że niektóre miały takie białe plamy na skórze bądź nie miały w ogóle sierści , np na pysku i grzbiecie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaDG    2

Na bank coś oje*ali bo ja mając 1,92 m wzrostu stojąc przy największym to był mi do szyi i był dwa razy taki szeroki jak ja a ja za chudy to nie jestem ale jak to sprawdzisz jak wagi nie masz . Niby moją wagę dobrze pokazywała . 

Jak były małe to miały coś z płucami i lekarza ze trzy razy wzywałem bo się nie dało no i biegunkę po transporcie miały . I jeszcze jedno co mnie zaniepokoiło to to że niektóre miały takie białe plamy na skórze bądź nie miały w ogóle sierści , np na pysku i grzbiecie .

A i jeszcze jedno jak te goście od rzeźni przyjechali to mówili że byki trzeba niby odrobaczywiać co pół roku . Robicie tak ? bo ja nie . 

 

Jak chowałem byki około 5-8 lat temu to brałem je z Kietrza i ważyły po 750-850 kg mając niecałe 2 lata i wtedy były na samym sianie i śrucie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj