Skocz do zawartości
mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

maroon    63

Myślę że ta dyskusja zaczęła się od złego zrozumienia co to jest hf - dla niektórych hf to każde czarno-białe cielę Czystorasowy hf na pewno jest słabym materiałem do opasania ale już wszelkie krzyżówki czarno-białe określane skrótem HO to nie są takie złe - zależy jakie tam dokładnie geny im się trafiły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaaro2010    0

Powiem tak u cieląt w odchowie błedy do 3m-ca są błedami nie odwracalnymi. U HF nie trudno o to... roznego rodzaju biegunki apatia brak apetytu itp. u miesnych ras odpornośc jest duzo wyzsza od hf i start w opasa jest duzo lepszy!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    713

Dokładnie tak jest, krowy HF są dużo bardziej narażone na choroby to z bykiem nie będzie inaczej.

Co do HO - tak zwane czarno-białe są przyzwoite do opasu, cena też nie różni się mocno od ceny za mięsne jednak takich cieląt nikt nie oddaje za 400zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Jaaro2010    0

i po to jest bydło miesne (limuse simental galician blonde bbb angus itp.) RASY MIĘSNE ZEBY POZYSKIWAC WOŁOWINE W TANSZY SPOSOB W DUZEJ ILOSCI. Rasy mleczne HF Ayisher zeby pozyskiwac mleko. KAZDA RASA MA SWOJ TYP UZYTKOWY

 

A o co mam Cię pytać? O wagę pytam żeby porównać. Bo jak kupujesz zdechlaka za 500zł który waży tyle co duży kot i zanim się odchowa to 3 worki mleka wypije to o czym mamy debatować? Taniej kupujesz niż inni mięsne ale zarobisz mniej. Argumenty masz takie: opłaci mi się HF bardziej niż mięsny bo tak.

Bardzo konstruktywna wypowiedz. Takie hoduje i są najlepsze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    180

Kupiłem w tym samym czasie simy z Rumuni i dwa byczki 3dniowe ncb x sim ( są w galerii) 3dniowe po 700zł tego białoczerwonego krowa odchowała a ten czarny z białą głową wypił mlekopanu za 400zł + kilka zastrzyków od biegunki. Simy kosztowały 1720zł sztuka + 200zł leki. Teraz największy jest ten ncb x sim co go krowa odchowała a reszta mniej więcej taka sama chociaż ładniejszą budowę mają simy. Plusem bydła mięsnego jest to że jest to bydło spokojne i milej się na nie patrzy a z których więcej zostanie napiszę za rok.

Ps. mam kolegę co się zajmuję skupem bydła( jest klasyfikatorem w sporej firmie) to powiedział że na mięsnego byka zawsze zbyt będzie a z hf różnie może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

dazio80008 czytam i nie kumam , upierasz się przy hf ...jak poczytałem w temacie jaka jest u was cena cieląt to ty w styczniu i lutym z 20 sztuk kolorowych kupiłeś w bardzo dobrych cenach....np 21styczeń 2maści siwej po 750zł sztuka, 8luty mieszańce z lm po 500zł i wiele innych. śmiałeś się z innych że tak drogo u nas a ty tanio masz. teraz widzę że same hf masz bo mieszańce się nie opłaca... kolego przestań ściemniać , niby masz jakieś 2hf w wieku 14mc i ważą po 600kg a chcesz dodawać mocznik żeby lepiej rosły..... ile ty masz tego bydła i doświadczenia z opasami.... fakt trafiają się byczki hf co ładnie rosną ,lecz sam przerobiłem kilka cieliczek po angusie lub lm i też byłem zadowolony . każdy ma swoje zdanie i jest zależny od dostępności towaru ,każdy ma jakiś mniejszy lub większy zysk .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

wszystkiego bydla mam ok 50 sztuk wiec mi tu nie zarzucaj... i 14 cielakow na sprzedaz... pokaz swoja hodowle... hf kupuje po 4 paki i poje swoim mlekiem.... jeszcze ty ode mnie bys sie musial uczyc :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    713

Cieleta kupuje najczesciej 4 5 tygodniwe place 400 600 zl

 

Właśnie widać... chyba 4 dniowe kupujesz za te kwoty i to czyste hf. Byczek w wieku 4-5 tygodni ma ok 80kg - może i więcej. Za jałówki płacą po 8zł to za byczka 10 dadzą minimum - wychodzi 800zł a Ty piszesz że masz go za 400. Od upośledzonych umysłowo rolników kupujesz?

Poczytać, policzyć, zdobyć wiedzy a potem udowodnić że masz rację - to przed Tobą bo na chwilę obecną opowiadasz pierduły takie że serwery trzeszczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

dazio ja nie ściemniam chociaż ,mam 20sztuk z przewagą cieliczek i mieszańce na opas i hf do zacielania. taki z ciebie wielki hodowca a karmisz tylko sianem do oporu i śrutą owies z żytem.... jak ktoś tam ci doradził żebyś do mocznika dodał białko np z rzepakowej,to ty że z rzepakową nie bardzo ci się opłaca.... przestań ściemniać na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    18

A co jest złego w karmieniu sianem i śrutą żytnią? To że tanio czy że nie ma wożenia ton kiszonki? Tak samo jak mocznik który jest kilka razy tańszym białkiem niż śruta rzepakowa/sojowa? W produkcji liczy się ile zostaje w końcowym rozrachunku a nie ile przyrostu jest dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

nie widzę w tym nic złego, tylko wk.....a mnie ten wielki hodowca,ściemniający na kilku tematach z bydłem. masz rację liczy się to co zostaje w końcowym rozrachunku w kieszeni ,lecz te tony kiszonek pozwalają nam zaoszczędzić tony drogiego zboża wartości min 800zł tona a to ma spore znaczenie w rozrachunku końcowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Ja zboza mam w opór i d d.... mam te wsze kiszonki.... Nie sciemniam tylko prawde mowie a jak ci cos nie pasuje to sie nie wypowiadaj. nie życzę sobie ok... Boli cie to ze cieleta tanio kupuje? Mi sie bardziej oplaci np zbozem hodowac i tyle... I tu nie kozakuj... Bo wyzej du... masz jak sr...

 

Mam prase nie mam owijarki po co mam placic za to ze mi ktos owinie daje siano kiedys kazdy tak dawal i dobrze bylo a ze wy jestescie tacy madrzy bo kukurydza to wasza sprawa... Nie mam maszyn do QQ I MI SIE TO NIE OPLACA. Bym musial zaplacic za sianie koszenie za ziarno z centrali to siana za ta kase wole kupic i bez roboty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

nic mnie nie boli....cielęta mam w niewiele większej cenie niż niby ty masz.. byczki mieszańce 700-750zł z tym że od znajomych , mowa o małych 50-60kg bo nikt nie sprzeda taniej niż jak dają ci co biorą np na eksport. ty kozakujesz ,lecz tylko w słowach ,te kolczyki lepiej załóż tym byczkom bo przy 50sztukach pogubisz się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Co cie moje kolczyki obchodza 4 szt stoja bez kolczykow... U siebie pilnuj jak nie wiesz co pisac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polo987    2

opłaca się chować, w moich stronach też coraz więcej kupują małe byczki

nie mają za dużo łąk koło siebie więc byki mają w oborach i jeżdżą po miedzach, groblach itd. zbierając trawę i wożąc na oborę a na wieczór siano i git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    21

@dazio8008

Mnie jedna rzecz boli i to bardzo. Kolego, trochę kultury poprawnej polszczyzny się wymaga tym bardziej że jesteś VIP-em na AF i chyba coś reprezentujesz sobą.

Przecież masz słowniczek i możesz sprawdzić jak się piszę "życzę" czy "opór" nie mówiąc o innych zasadach gramatycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

wracamy do tematu, dazio mi opłaca się opasy i cieliczki trzymać ,tobie też się opłaca. mam tylko takie pytanie plus minus ile zjada ci taki byk tego żyta i owsa i ile siana i jaką wagę osiąga....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

@dazio80008 jakie masz dzienne przyrosty przy takim żywieniu, jaki masz średni czas opasu no i najważniejsze pytanie ile Ci średnio zostaje na jednej sztuce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

To roznie... Zalezy co sie trafi... Srednio trzymam bydlo do18 20miesiecy...Mam zawsze dwie tury po 25szt... Sluchajcie ja nie waze ile moje byki tego zjadaja. Zboza sie nie oplaci sprzedawac bo zawsze na bydle cos zostanie wiecej... Ze w tym roku cena na zboze jest dobra to nie znaczy ze za rok tak bedzie... U mnie byki hf ho takie dwu letnie osiagaja 800 ponad 800 kg to zalezy podkreslam bo mam takiego mm teraz co rok skonczyl w stycziu kaczan i ma jakies 300kg ale musial byc od pierwiastki... Za bledy przepraszam mam nowego laptopa i klawisze nie wystukane jeszcze... Oprocz tej hodowli handluje cieletami wiec mi nie zarzucajcie ze trzymam byle co bo to byle co to tam pod zachodnia granice z naszych stron jedzie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

nikt nie waży z dokładnością to nie apteka,lecz tak plus minus wiesz ile zbierasz ton zboża , a ile masz ha ornego pola.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

17 ornego obecnie i 5h laki i 4 laki dzierzawy w tym zboza na oko 60t.... Moze wiecej sieje pszenzyto i mieszanke owsa z jeczmieniem i tylko tym je karmie... No i siano. mialem kilka bel kiszonki w workach... ale nie radze tego robic... Lepiej folia albo w worki i streczem... I moje bysie jedza od malego ospe z jeczmienia pozniej juz domieszuje wszystko z czasem

 

Zreszta co tu sie klocic czy na tych wiecej zostaje czy na tych jak znowu ceny pojda bydla w dol przes ta konine i unia pewnie teraz powie ze nasze be miesko i przez jakis czas ceny beda nizsze... Ciezki chleb producenta....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    713

U mnie sąsiad ogranicza sianie zbóż jarych. Tam gdzie się da wchodzi z pszenicą, pszenżytem, rzepakiem. Potem sprzedaje i zakupuje mieszankę zbożową. Słomy ma zapas a za 10 t pszenicy może kupić po żniwach niemal drugie tyle owsa. Do tego sieje kukurydzę - koszt na 1 ha ok 3 tys zł ale ile karmy. Wychodzi po ok 60-70zł za tonę kiszonki z kukurydzy (przy 50 t z ha) - sprzęt wynajmuje (siew, koszenie). Można tu mówić też o koszcie alternatywnym - kukurydza na ziarno - sprzedając 8 t po 1000zł - 3 tys kosztów zarobiłby ok 5 tys zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    85

u nas podobnie, duże gospodarstwa nastawiły się na rzepak, pszenicę i kukurydzę na ziarno. Stwierdzili że nie opłaca się siać trawy na swoich polach lepiej kupić. Ceny tak windują że ten co ma mało paszy i chciał by dokupić się nie dopcha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    713

Widocznie ziemie macie przyzwoite, u mnie trawa rośnie tam gdzie trudno o sensowny plon zboża z racji braku melioracji bądź marnej klasy ziemi. Siana można dokupić bez problemu, w tym roku łatwiej o dobrą sianokiszonkę bo ciężko z suszeniem było i ludzie brali na mokro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    85

u nas melioracja jest porobiona i typowych łąk jest bardzo mało. Trawa z koniczyna na 5-6 klasie się nie uda. Dlatego u siebie prawie wszystkie lepsze kawałki mam obsiane zielonką a na piachach kukurydza i pszenżyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez Mariusz_836
      Sprzedam jałówkę rasy mieszana miesna (matka simentaler)wiek 18 miesięcy

    • Przez matingus
      Nowy Rok,miejmy nadzieję że nie będzie gorszy od tego co był.
      komentujcie dodawajcie ceny...
      Wszystkiego Najlepszego i aby ceny były lepsze..
       
      kontynuacja wątku http://www.agrofoto.pl/forum/topic/87893-cena-byd%C5%82a-w-2016/page-154?do=findComment&comment=1998698
    • Przez Adrian321321
      Witam jak rozpoznać krzyżówki ras mięsnych ze by były mięsne jako powinno mieć sierść długość kolor proszę o szybko odpowiedź
    • Przez KacperBade
      Witam ja mam pytanie odnośnie kilku kwesti.(pozwolę je sb zawrzeć w podpunktach)
      1.posiadam mf255 i ursus c-360 z turem i się zastanawiam nad wymianą mf 255 na mtz 82 (ogólnie posiadam 10 ha)
      2.Z czego najlepiej jest wykonać koryto dla bydła mięsnego w bramie wjazdowej .
      3.jaki poidło najlepiej zamontować dla bydła opasowego.
      Myślę że to tyle z moich pytań prosił bym o odp w podpunktach.
      Z góry serdecznie dziękuję za odp.
    • Przez Mateusz2121
      Witam chciałbym zacząć robić sianokiszonke dla byków i ma do was takie pytanie czy 6-7 byków da rade zjeść taką bele zanim zacznie sie psuć ? ważne!!!
×