Skocz do zawartości
mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

piotrus19    6

Niech każdy liczy opłacalność do warunków ekonomicznych własnego gospodarstwa - wtedy wyliczenia będą jak najbardziej odpowiednie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    709

Wzory do wyliczeń są jednakowe. Kwestia ustalenia wartości pasz w danym gospodarstwie bo pasza paszy nierówna.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Matt93    49

@Hubert21 a jakie bedzie przeznaczenie tych jałowek na mamki? bo jak na rzeź, to raczej byki lepiej przybierają na wadze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    63

Witama a co sądzicie o chodowli jałówek mięsnych

W zeszłorocznym numerze Top Agraru byl artykuł jak ktoś hodował bydło mięsne i właśnie jałówki sprzedawał na mięso do różnych restauracji - zbierał zamówienia sam a potem rozliczali się już przez ubojnię I był na to spory popyt i cena nieco wyższa niż można uzyskać na rynku Z tym że te jałówki to po prostu był produkt uboczny i próba uzyskania większej ceny a nie to że podstawa hodowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

czyli lepiej zasiac cały areał gospodarstwa zbozem i potem go sprzedac

koszt wyprodukowania 1t pszenzyta to 500zł a cena rynkowa to 800zł a to daje 300zł zysku na tonie, przy 4t/ha mamy 1200zł zysku/ z 1ha

10ha x 1200zł = 12 tys zł plus 10 tys zł dopłaty = 22 tys zł a to daje 1830zł/miesiac

na 10ha uda sie wychodowac 20 byków, a na jednym byku jest 1tys zarobku co daje 20 tys zł na 2 lata, plus dopłata przez 2 lata to 20 tys = 40 tys a to daje 1660zł/miesiac

 

w realu te dysproporcje beda jescze wieksze na korzysc produkcji zbóz bo przy bykach jest wiecej kosztów ukrytych

 

produkcja zbóz jest bardziej opłacalna niz opasy :)

oczywiscie na dzisiaj, co bedzie za rok nie wiadomo

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    21

Możliwe kolego że jest bardziej opłacalna produkcja roślinna tylko że......

 

Podam przykład, w tym samym roku wszystko się dzieję.

Gospodarstwo nastawione tylko na produkcję rośliną.

Przedsiębiorstwo za zboże Ci nie płaci - ogłasza upadłość, dopłaty w jeden rok znikają.

Bardzo szybko platujesz.

Gospodarstwo nastawione na mleko, produkcje zbóż (pszenicę), bydło opasowe.

Nie płacą Ci za pszenicę, dopłaty znikają.

Które gospodarstwo przetrwa??? Kolego Ja byłem w takiej sytuacji i wiem jaki to był ciężki rok dla mnie.

Wolę spokojnie żyć niż obgryzać paznokcie przed młóceniem i się denerwować co będzie jak mi nie zapłacą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no ja akurat zboze z 10 ha to bym sprzedał handlarzowi i gotówka od reki w tym przypadku, bo znam takiego handlarza co takie ilosci łyka jak młody bóg :)

 

a z tymi dopłatami to nie rozumiem, jak znikaja ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    709

Czyli nadal nie policzyłeś ile zostało na 1 sztuce bo dane masz z kosmosu. Kto powiedział że z 10ha można utrzymać 20 byków? Ten 1tys zł to tylko przykład żeby się wygodniej liczyło.

Na poprzedniej stronie w linku podano że na byku zostaje ok 6-10% zysku w zależności od ceny, sztuki, paszy ten zysk może być większy lub mniejszy ale wszelkie pasze podawano w cenach rynkowych a nie ich koszt produkcji więc zakończmy dyskusję na temat sposobu wyliczania zysku z byka bo tu nie ma nad czym dyskutować - sposób jest jeden a jak ktoś ma z tym problem to do książek.

 

Tespis17 - a jak sprzedasz 10 byków i Ci nie zapłacą? Sprzedaje się tam gdzie pewna płatność. Wg mnie chory scenariusz zakładasz bo dopłaty są i będą. Gdyby było tak jak piszesz to żadne z gospodarstw nastawionych na produkcję mleka by nie upadło a jest zupełnie inaczej - podobno na podlasiu komornik się nie wyrabia. Wszystko jest względne i zależy od ceny za surowiec. Jak zboże tanie to hodowla się opłaci - chyba że ceny za żywiec tragicznie niskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

z toba to jest cos nie tak ?

sam wyliczyłes ze 1 tys na byku i o co ci chodzi ?

 

 

a ile wg ciebie mozna utrzymac byków na 10 ha ?

100 ?

zejdz na ziemie

10ha to 20 byków i nic poza tym ,zakładajac ze ziemia kl IV V VI bo jezeli lepsza to wtedy tymbardziej sie nie opłaca bo siejesz zamiast pszenzyta pszenice i zysk jeszcze wiekszy niz na pszenzycie.

o bykach nie wspominajac

wogóle hodowałes kiedys byki ? masz pojecie ile potrzeba paszy dla 20szt ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    709

1000zł to tak jak mówię przykład do obliczeń. Trafi się sztuka co nie chce rosnąć i sprzedać musisz jak ma 600kg a nie 800kg i już zysk jest mniejszy.

 

Nigdzie nie napisałem że można utrzymać 100byków na 10ha - przestań przypisywać mi stwierdzenia których autorem nie jestem.

Licząc 5ha kukurydzy i 5 zboża czy traw można utrzymać nawet 40 byków. Kwestia dokupienia części paszy. Zysk z byka pozostaje bez zmian tyle że w byku nie mamy zysku z produkcji roślinnej bo paszę zakupujemy.

 

Co do hodowli byków - mam i byki i krowy + produkcja roślinna.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lszczepa1    3

dawidg2 mi się wydaje że liczbe tych byków trzeba by podwoic bo w wieku 0-12 7 ton nie wciągnie, średnia wychodzi w tym wypadku 20 kg, a takie ilości ciołki zaczynają jeść nieco później, nie zapominaj o sianku treściwej i słomie

 

ja mam 40 sztuk (opasy), ziemi przeznaczonej do hodowli jest:

7 ha łąki

3 ha kuku

3 ha pszenicy- które sprzedaje żeby kupić ; jęczmień, owies, ddgs kuku, śrute sojową i rzepakową

ziemia klasy średnio 2 i 3 ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

@pawelol

chodzi o to zeby nic nie kupowac, tylko chowac tyle ile sie da wykarmic z własnego gospodarstwa, bo jak zaczniesz kupowac słome, zboże, sianokiszonke czy kukurydze to po co chowac ? zapeniam cie ze jak zaczniesz kupowac to nic z tej chodowli nie ma, bo gdyby to sie opłacało to ludzie na 10ha chowali by po 100 byków, kupowali by wszystko i jeszcze wychodzili na plus, ale to jest nie realne, dlatego kazdy o zdrowych zmysłach chowa tyle ile da rade utrzymac z własnej ziemii

 

na 10ha

2ha kukurydzy

4ha zboza

4ha łak na siano i sianokiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

W moim przypadku bardziej sie oplaca trzymac hf niz bydlo miesne bo za jednego byczka miesnego mam dwa hf i bardziej wyjde na tym jak na miesnych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

masz sporo racji z tymi hf

mam jednego byczka hf od własnej krowy to rosnie lepiej niz niejeden miesny, poprostu super

a to jak sie wybija hf poubojowo to mnie nie obchodzi bo ja zawsze sprzedaje na wage zywa i niech sie handlarz martwi :)

hf warto kupowac w zagłebiach mlecznych, wtedy mozna za pare groszy wyrwac fajnego cieleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    9

Z moich obliczeń wynika że byk zje przez 2 lata około 12 ton paszy objętościowej po 100zł/t więc 1200zł. Koszt cielaka dziś to 1700zł za 100kg. Pasza treściwa po 2kg na dzień do razem 1400kg więc jakieś 1500zł. razem mamy 4400zł. Koszt dodatkowy leków i słomy nie wiem jak policzyć ale myślę że te 400zł starczy więć mamy 4800 plus jakiś tam procent upadków więc wychodzi 5tyś zł. Za dobrą sztukę dostaniemy 5,5do 6tyś zł. A więc tysiąc złotych zysku to nie za wiele jak na czekanie przez dwa lata na pieniądze nie mówiąć o postawieniu jakiegoś budynku na te sztuki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

za 1700zl to nie ma co do reki brac zadnego cielaka 100kg

lepiej juz kupic małego hf za 700zł i 500zł przeznaczyc na odchowanie do 150kg

wtedy masz za 1200zł cielaka 150kg co juz normalnie zjada pasze objetosciowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    30

dawidg2 mi się wydaje że liczbe tych byków trzeba by podwoic bo w wieku 0-12 7 ton nie wciągnie, średnia wychodzi w tym wypadku 20 kg, a takie ilości ciołki zaczynają jeść nieco później, nie zapominaj o sianku treściwej i słomie

 

ja mam 40 sztuk (opasy), ziemi przeznaczonej do hodowli jest:

7 ha łąki

3 ha kuku

3 ha pszenicy- które sprzedaje żeby kupić ; jęczmień, owies, ddgs kuku, śrute sojową i rzepakową

ziemia klasy średnio 2 i 3 ;))

 

Tak liczę średnio 20 kg na sztukę dziennie. Wiadomo mały zje mniej a większy może zjeść i 25kg. To jest średni wynik. wiadomo raz mamy suchsze lata raz mokrzejsze więc tej kukurydzy też jest różnie.

 

Ja mam dostępne 1,5ha łąki, i 9ha ornej bodajże ale to IV klasa. Mogę 3ha jeszcze wydzierżawić w tej samej wsi i kolejne 4,5ha ale to jakieś 5km od gospodarstwa. Wszystko też IV klasy i część pod lasem więc zwierzyna zniszczy część kukurydzy. Może jeszcze jakieś ha by się znalazły. Albo plony za gnojowicę bo tej byłby nadmiar.

 

Przy kupnie treściwej 100 by pewnie wyżywił w różnym wieku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    32

ja uwazam ze trzeba liczyc rzeczywiste koszty jakie sie poniosło i potem odjac je od pieniedzy które wezmie sie za opasa i wtedy widac czy to sie opłaca czy nie

 

powtarzam RZECZYWISTE KOSZTY

 

 

a to co ty prezentujesz to jest porównanie co sie bardziej opłaca, produkcja wołowiny czy produkcja roslinna

 

 

Zgadzam sie z ta wypowiedzią...albo liczymy zysk z uprawy roślin ale ze sprzedaży zwierząt. z Dwoch na raz to sie nie da...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

sluchajcie to po co trzymacie bydo? nie wiem jaki macie problem? zlikwidujcie i juz. Srubokrety posiejcie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    709

 

 

Zgadzam sie z ta wypowiedzią...albo liczymy zysk z uprawy roślin ale ze sprzedaży zwierząt. z Dwoch na raz to sie nie da...

 

Wierz dalej że Ci na byku 3 tys zostaje. Tu chodzi to ile otrzymasz za spacerowanie wokół tego byka przez 18 miesięcy. Jeśli sprzedając paszę otrzymałbyś 4 tys a za byka weźmiesz 4,5tys to za 500zł tyrasz 18 miesięcy. Przekonania zostaw dla siebie bo to co napisałeś nie ma nic wspólnego z naukowym wyliczaniem zysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Tak jest polikwidować czemu robicie za darmo? Tak samo jak z mleczarzami brak opłacalności a obory wywalaja na 150 szt po 3 mln .

 

Ja mam 200 ha traw łąk i innych d*pereli eko , mam jednego i pół pracownika :-) co w zimę tj od października do marca bąki zbijają za darmo ale na urlop bezpłatny ich nie wyśle bo poodchodzą więc założyłem opas bydła i kupiłem mamki niech tylko zarobią pracownicy na siebie . Starczy . Jak bym sie znał to jeszcze dojne krowy bym wstawił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    709

A kto wyliczył że się nie opłaci? Opłaci się tyle że ta opłacalność niewielka. Gdyby zboże było po 300-400zł za tonę a ceny bydła na obecnych poziomach - wartość dodana wytworzona w procesie tuczenia byka byłaby wyższa. A tak nażre się drogiej paszy i urośnie ale zysk mały. Jak kto ma możliwość to lepiej przy obecnych cenach zasiać kukurydzy na ziarno, pszenicy czy rzepaku i do obory nie zaglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    21

Pawełku

Podejrzewam że jesteś osobą młodą i trudność polega w zrozumieniu drugiego człowieka.

Jeżeli ktoś wierzy w te 3 tyś z byka to niech wierzy dalej i przyjmij to z pokorą.

Gospodarstwo całe jest na Ciebie kolego????

 

p.s Dlaczego siedzisz tyle przed kompem i bezproduktywnie piszesz na AF (przecież nie zarabiasz na tym ani złotówki)???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×