mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

mickas092    500

czy ja wim czy on tak łapie tych rolników , policz sobie jak chcesz kupić dobrego byczka miesnego ok 100 kg to musisz dać w granicach 1700zł i jeszcze takie ciele trzeba odpoić mlekiem lub czymś mleko zastepczym chowasz jakies 20 miesiecy na wage ok 700-800kg czyli netto do zapłaty jak masz 750kg to jest bardzo dobrze , teraz jak się ma takiego do sprzedania to jest bardzo dobrze bo cena jest w miare ale jak kurs euro spadnie, Turki najedza się juz wołowiny i byki za 20 miesiecy spadną do 7 zł to powiedz kto lepiej wyjdzie ty co sam sobie kupisz czy jak zakontraktujesz i masz je za darmo i w dodatku kups sobie jednorazowo 20 szt to też trzeba wyłozyc nie małą kase . więdz jak ktos sobie obliczy że mu sie opłaca to zakontraktuje i wie za jakie pieniadze robi :)

 

Tak Ci się tylko pawlo wydaje. Nie bój się taki na umowie nigdy Ci dobrze nie napłaci bo umowę to oni sobie mogą dowolnie zmieniać jak chcą i kiedy chcą. I może się okazać że gorzej wyjdziesz na takiej umowie jak byś sobie sam kupił . Na początku zawsze jest kolorowo. Myślisz że jak masz umowę to kurs euro już możesz pominąć?? Raczej wątpie. Poza tym 100 kg cielaków to juz mlekiem odpajac nie trzeba generalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo90    1

dziwne jak oni moga ta umowe zmienić jak ja mam ja w domu i mam wszystko czarno na białym napisane i cena pisze w zł a nie w euro więc raczej kurs euro nie ma nic do gadania

a z cielakami 100 kg to ty nie odpajaj juz mlekiem tylko najlepiej chowaj na wodziei potem sie pochwal przyrostami :) jak w moich okolocach cieleta 100 kg przeciętnie maja 5-6 tygodni więc co z tego ze one maja wage jak sa za młode zeby im podawać same kiszonki lub do syta pasze treściwe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Wystawią Ci aneks do umowy i tyle ich to obchodzi. Taki do interesu na pewno nie dołoży co najwyżej ty. Napisz jak masz miec z byka wyliczoną cenę , ile czas tuczu minimalny , cenę cielak o ile możesz albo na pw. Poza tym nie zdziwił bym się gdyby wyszlo Ci max 7zł/kg gdzie na skupie w innej rzeźni było by 8 zł/kg netto :D Właśnie dlatego nie widzą mi się takie umowy na bydło bo zmiennych jest za dużo i okres umowy zbyt długi. Ja swoich 110 kg kg sztuk nie odpajałem a przyrosty min były 1080g/doba max 1130g/doba na samym sianie i paszy treściwej bez żadnych kiszonek . W lecie dodatkowo trawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo90    1

to przy takim zwyieniu cieląt to gratuluje przyrostów :) następna rzecz to właśnie teraz jest cena 8 zł a co bedzie za rok to nikt nie wie :) a z tymi cielakami to jest tak ze dostajesz cielęta za darmo za każdy kg który urosnie w twoim gospodarstwie dostajesz pewne 6 zł i ewentualnie jakis dodatek do 20 groszy jak sie dobrze wybiją a czas trwania tuczu to 12 miesiecy z poslizgiem do 2 miesiecy cieleta przywożą w wadze od 150-300kg i po upłwyie roku maja mieć netto 600 kg te sztuki jak nie osiagna tej wagi to płacą 5 zł za kg ale myslę że ta waga jest osiagalna tym bardziej ze bazuja tylko na rasach miesnych i jak przywożą cielęta jak ci któreś nie odpowiada (źle wyglada albo cos to poprostu go nie przyjmujesz do swojego gospodarstwa ) i to chyba tyle na ten temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19707

@pawlo90 coś mi za bardzo kolorowo to wszystko wygląda.....piszesz,że jak cielak Ci nie będzie odpowiadał to nie bierzesz-prawda??A jak ten sam cielak nie będzie się podobał kolejnym rolnikom to co oni z nim zrobią?Do lasu wypuszczą?? Coś nie chce mi się wierzyć w taką selekcję....Ponadto przelicz sobie ile Ci zostanie jak faktycznie Twoje sztoki nie osiągną tych 600kg netto w rok....osobiście wątpię,że cielaka jesteś w stanie utuczyć z 100czy tam 180kg do ponad 600kg!!!(zakładając dobowy przyrost taki jak podał @mickas092)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo90    1

no to jak nikt takiego cielaka nie weźmie to ich problem ja nie wprowadze do ewidencji mojego stada takiej sztuki i to juz ich problem . a z ta wagą to fakt że jak sie nie osiagnie takiej wagi to lipa . no ale co moi znajomi brali od nich sztuki miesiac temu to średnia ich waga była 240 kg wiec od tej wagi do 600 kg netto juz raczej jest do osiagnięcia bez wiekszych komplikacji no ale owszem mogą się znaleść sztuki co nie osiągną i w tedy bedzie zdecydowanie mniejsza kasa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19707

mniejsza kasa równa się mniejszym zyskiem lub jego brakiem więc ryzyko jest i to wg mnie nawet spore......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

ja jestem tego zdania ze za to co zaplace to jest moje i moge z tym robic co chce. a tak co dziennie chodzisz i po nocach nie spisz a zeby to nie zachorowalo zeby to nie zdechlo zeby to uroslo w tym czasie i wogole to tak samo jak pozyczasz od kumpla jakis sprzet w pole jedziesz nim jak ze szklem a na koncu i tak cos sie roz... bo bylo stare gowno i tak jest tutaj jak jet twoj zdechnie ci no szkoda sa straty ale to twoje a jak tutaj ci zdechnie to juz nie bedzie a kupie nowego tylko pewnie eszcze bedziesz musial kupe kasy placic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

O dokładnie - z tym panem na górze to się zgadzam z 100% - własne to trzymasz ile chcesz , sprzedajesz gdzie chcesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam ja już od dłuższego czasu przymieżam się do hodowli jakichs zwierząt i chyba postawie na bydło mięsne a mianowicie rasowe najprawdopodobniej limousine. chciałbym sie dowiedzieć czy to prawda że im wystarczą tylko zadaszone wiaty i mogą cały rok na dworze być??? i jak najlepiej zacząć co kupić stado podstawowe czy jak???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

A jakie masz w ogóle gospodarstwo ? Ile ha ile łąk jakie maszyny ? Jaka klasa ziemi ? Ile chcesz trzymać mamek ? Co do utrzymania to tak : wystarczy im zadaszenie i osłona od wiatru . One nie lubią mocnego wiatru . Mogą być cały rok na dworze ale na zimowe ocielenia Przydałoby się jakieś pomieszczenie chociażby z desek żeby było cielakowi cieplej ale zdarza się tak czasami że w zimę też na dworze się ocieli ale wtedy trzeba uważać na cielaki i chronić je żeby w wodzie i błocie nie leżały :) Pozdrawiam Jakby co to pisz na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam więc tak ziemi ornej 6ha łąki tylko 1 ha ale u mnie na wsi jest wiele łąk nieużywanych i jak pogadam z właścicielami mi je udostępnią. na dzień dzisiejszy moge 4ha łąki od znajomego wydzierżawić a gdybym sie postarał to nawet jeszcze z 10ha moge załatwić. mam oczywiście ciągnik ale tylko władzia (mam zamiar kupić jakiś większy) ale jak narazie wujek ma ciągnik 95 km i moge go brać kiedy chce. jest prasa kostkująca (chce kupić prase rolującą albo przyczepe samozbierającą), mam kosiarke rotacyjną , zgrabiarke , przetsząsarke i takie podstawowe sprzęty do uprawy roli. mam na to uzbierane 100tyś zł ale jeszcze troche dojdzie bo chce troche sprzętu kupić więc będe miał jakieś 150tyś na wszystko.

co o tym myślicie??? mam zapał do tej roboty i jestem zdeterminowany aby zacząć tą chodowle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Tylko że z łąk nieużywanych będziesz miał tylko kupę materiału bez żadnej wartości pokarmowej :) Determinacja nic Ci nie da - potrzebna jest wiedza żeby już na starcie sobie nie narobić problemów . Sam coś o tym wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Chcąc inwestować w ziemie nie swoja potrzebna jest konkretna umowa dzierżawy na okres min 5 lat - wtedy można sobie w miarę zaplanować niektóre rzeczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylip    45

Na lubelszczynie zadaszone wiaty mogą nie wystarczyć. Potrzebny jest budynek z 4 ścianami i do tego wybieg. Przewieje raz zwierzęta i już jest problem z chorobami układu oddechowego. Ja swoje na jesieni za bardzo przewietrzyłem i juz kaszlały. Na szczescie obylo sie bez interwencji lek. vet. Kolejna kwestia, to łąki same nie wystarczą. Mozna próbowć tylko na sianie utrzymywac, ale dobrze byłoby jak by zapewnić krowom pase soczystą na zimę - najlepiej kiszonka z kukurydzy. Próbwałem inne, ale efekt marny. Przy stadzie podstawowym 10 krów mamek, oraz młodzierzy w stadzie (zostawiam wszystki cielęta w stadzie, jałówki do zacielenie i na remont stada lub na sprzedaż, a byczki na cięzki opas) potrzeba jak u mnie ok 12 - 15 ha łak w średnij kulturze oraz 3 ha kukurydzy na kiszonke i ok 2 - 3 ha zbóż na pasę dla opasów i to głównie na żywienie stada po za okresem pastwiskowym (z wyjątkiem opasów- te dostają cały czas siano i kiszonke z kukurydzy do woli). Żeby w ogóle sie opłacało to latem krowy muszą mięc pastwisko - najtaniej i bez pracy prawie, ale w praktye otrzeba ok 0,5 - 1 ha pastwiska/SD (sztukę dużą - czyli w przeliczeniu na dorosła krowę). Pracy też nie mało z przygotowaniem tych wszystkich pasz, a paliwo drogie. Musisz jeszcze wziąć pod uwagę koszt zakupu stada podstawowego - jałówki ponad 90% limousine to koszt od 2500 zł/szt, a cielne ponad 4000zł/szt. Z drugiej jednak strony jak masz łąk pod dostatkiem i wolne zasoby finansowe na ruzenie produkcji i zapał do pracy to warto wejśc w tę dziedzinę produkcji rolnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Ludzie w górach w wiatach trzymają bydło i jest ok a klimat tam bardziej surowy. Myślę że po prostu miałeś gdzieś przeciąg i dlatego zachorowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cowboy84    0

Witam dla osob zainteresowanych od roku posiadam gospodarstwo rolne na mazurach lacznie 200h i posiadam 100sztuk byczkow odsadkow .

Posiadam wystarczajaco duzo arealu i miejsca w oborach na kolejne 100 ,jesli jestescie zainteresowani wspulpraca chetnie przyjme bydlo na wypas / opas

za niewielka oplata bo moje sztuki i tak wszystkiego nie zjedza a dla pracownikow chodzil przy 100-u a przy 200-stu to roznicy nie zrobi

napiszcie napewno sie dogadamy wszystko legalnie i z umowa notarialna, mozliwosc kilku letniej wspolpracy

osobiscie kupuje cielaki z ekonatury i pewnie podwoil bym obsade sztuk ale w tym roku wyczerpalem zapasy gotowki

piszcie na maila jesli jestescie zainteresowani i chcecie zobaczyc moje gospodarstwo

bydlolimousine@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Koledzy długo mogą być od urodzenia byczki z jałówkami żeby się nie pokryły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19707

wg mnie 6 miesięcy to max sam trzymałem ok 8 i był strach,że pokryły ponieważ jałówka miała ruję a byczki miały używanie ale na szczęście nie była cielna...

 

 

 

a może słyszeliście o jakiś medykamentach,które wpływają na to aby jałówka nie została zapłodniona????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj