mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

Gość   
Gość
Napisano (edytowany)
34 minuty temu, ogarek napisał:

Nigdzie nie napisałeś że masz 17 ha, więc jasnowidzem nie jestem i tak to zrozumiałem .Pisz jaśniej i konkretnie a nie dopisujesz teraz .I tak uważam że to poroniony pomysł bo choćby wziąć pod uwagę ubiegły klęskowy rok  to leżysz i kwiczysz .Paszy można dokupić tylko co to za interes ?

Pisałem dużo wcześniej . Ale widac że dopiero zawitales na to forum . Witam . A masz jakieś mamki albo bydło mięsne 100 procent rasowe ? Wg mnie wyjdzie się nawet jakbym miał ogrodzić te 17 ha i puścić te 30 sztuk z cielakami na tą łąkę . A na zimę kupić sianokiszonki za 30000 zł  . A kupując Salersa można to kryć np buhajem blond d aquitane i mamy piękne odsady . Słomy żadnej nie potrzebuje . Chyba że do jedzenia im

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Za 30000zł to 300-400 balotów. Bez kukurydzy to zapomnij, że wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535
tomaszmab napisał:

19 minut temu, Yoda napisał:

W tym roku pasly się od 10 kwietnia do 15 grudnia.Mam i czyste herefordy i takie po 50 i 75%, W tym roku zima mają tylko siano bo w susze udało się ogromne zapasy zrobić. Nie mają wiaty. Mają las i wiatrołap z bali zrobiony.

I ile ha masz na te 80 sztuk ? 

Na stado z cielakami w sezonie przeznaczam jakieś 60-70 ha plus 20 hektarów łąk które pasa dopiero późną jesienią. Ale ponad 30 ha z tego to rezerwat gdzie nie mogę do sierpnia nic zrobić oprócz wpuszczenia krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)
12 minut temu, piotrp88 napisał:

Za 30000zł to 300-400 balotów. Bez kukurydzy to zapomnij, że wystarczy.

Na zimę ? Wystarczy spokojnie jeszcze zostanie . Na 30 sztuk to niecałe 2 baloty dziennie by szło . Pastwisko latem na kwatery. Łąki i łąki na ornych 17 ha oczywiście siane a nie tereny zalewowe podmokłe , większość 3-4klasa

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Na 3-4 klasie to się robi pieniądz na polu a nie sieje trawę żeby bydło było. Bydło ma racje bytu na tuzach które nie nadają się do niczego innego oprócz wypasu albo robienia siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
13 minut temu, Yoda napisał:

Na stado z cielakami w sezonie przeznaczam jakieś 60-70 ha plus 20 hektarów łąk które pasa dopiero późną jesienią. Ale ponad 30 ha z tego to rezerwat gdzie nie mogę do sierpnia nic zrobić oprócz wpuszczenia krów.

Czyli wychodzi Ci przysłowiowe hektar na krowę . Jak łąki będę miał zrekultywowane i przesiane to powinienem mieć większa wydajność z hektara . Także może uda mi się te 30 sztuk wykarmić na takich dobrych pastwiskach na 17 ha

2 minuty temu, Yoda napisał:

Na 3-4 klasie to się robi pieniądz na polu a nie sieje trawę żeby bydło było. Bydło ma racje bytu na tuzach które nie nadają się do niczego innego oprócz wypasu albo robienia siana.

Tylko że ja mam tą 3-4a klase 10 ha , reszta 7 ha to 4b i 5  . Ta 3-4 klasa jest ciężka ziemią u mnie, jest dość zwięzła . Na 17 ha nie zaszaleje za bardzo . Chyba żebym wziął dzierżawę . A przy bydle mogę to bardziej intensywnie wykorzystać . Nie kupując przy tym drogich maszyn rolniczych itp . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

To zasiej 17 ha kukurydzy i idź w opas a nie mamki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Yoda napisał:

To zasiej 17 ha kukurydzy i idź w opas a nie mamki.

Brak mamek to się równa brak dobrego materiału do opasu . Potem pakować w takie byki rzekomo rasowe ( naprawdę mieszance po mlecznych) od handlarza srute, a to coś zdechnie po drodze itp . Cielak mieszaniec to jednak nie to samo co dobrze odpojony czystorasowy miesny. Kupno słomy to kolejny wydatek to nie wiem gdzie tu ekonomia . Kolejna sprawa to odsadka masz co roku a byka raz na dwa lata sprzedaz. Może się mylę. Tak ja to widzę . Po tym jak cena na tą chwilę jest za bydło mm i hf to wydaje mi się że lepiej hodować odsadki na export . Najlepiej wiadomo że Limousine . Tez byki czystorasowe dobrze rosną na samych objętościowych. A tu już jest ekonomiczniej bo najtańsza pasza to kuku i siano , sianokiszonka.  Powiedz jak sprzedajesz odsadki hereford i te mieszane to idzie to za granicę? 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Nie idzie. Sprzedawałem odsadki innemu rolnikowi do opasu. 10 matek to 10 opasow skala żadna. Odsadki na opas intensywny to najlepsza opcja jak ktoś ma mało ziemi. Odsadki generalnie są zdrowe to nie małe cielaki że mogą mieć wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Yoda napisał:

Nie idzie. Sprzedawałem odsadki innemu rolnikowi do opasu. 10 matek to 10 opasow skala żadna. Odsadki na opas intensywny to najlepsza opcja jak ktoś ma mało ziemi. Odsadki generalnie są zdrowe to nie małe cielaki że mogą mieć wszystko.

Uważasz że na opasie odsadkow lepiej się wyjdzie niż na mamkach w moim przypadku ? Fakt one mniejsze to na początku mniej jedzą . I też takiego sprzedajesz co roku a nie co dwa . Może sobie kupię kilka i zobaczę jak to wygląda . Co prawda 2 tyg temu widziałem na olx ogłoszenie byków z mojej okolicy 100 procent Limousine 20 sztuk o wadze 650-700 kg za uwaga 140000 zł . To wychodzi prawie 10,50 zł za kg. Cena nie była do negocjacji . Ogłoszenie powisialo jakiś tydzień . Tylko że jakoś nikt nigdy się nie chwalił żeby tyle dostać na rękę  za byka . I średnio wierzę w taką cene nawet na export

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Cena 10 na żywo za LM na export to normalna cena jeśli po drodze nie zarabia jeszcze 5 pośredników ale czy dasz radę za 10 zł /kg zrobić exportowego LM? Bo to nie jest byle co opasione aby sztuka była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, Yoda napisał:

Cena 10 na żywo za LM na export to normalna cena jeśli po drodze nie zarabia jeszcze 5 pośredników ale czy dasz radę za 10 zł /kg zrobić exportowego LM? Bo to nie jest byle co opasione aby sztuka była

Co mam rozumieć przez to czy dam radę zrobić exportowego odsadka 10 zł za kg ? Chodzi Ci o odpowiednią wagę w danym wieku ? Jakość mięsa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

O to że nie każdy co ma LM ma takie co na export się nadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin9933    0

Witam, jestem nowy na forum.

Jestem młodym rolnikiem, zajmuje sie głownie uprawą roslin jagodowych i zboz. Lecz niestety coraz ciężej o znalezienie pracownika do zbioru i ogolnie coraz słabsza chyba perspektywa w rozwoju gospodarstwa w tym kierunku. Poszukuje innej gałęzi w produkcji rolniczejj przy ktorej nie bede potrzebowal tylu pracownikow (na poczatek sam bym sie zajmowal wszystkim) i ktora zapewnia stabilniejsze przychody. 

Od jakiegoś czasu interesuje sie bydłem opasowym tzn czytam po roznych forach :D  lecz niestety co forum i co inny uzytkownik to inna opinia.

Chciałbym zapytać kogos kto jest tym temacie o oplacalnosc i naklady pracy przy chowie bydla miesnego czystorasowego i o zakladaniu stada od zera przy założeniu że wszystko bede robił sam i ze bedzie to dodatkowy kierunek w gospodarstwie i ze mam ograniczony czas na zajmowanie sie tym, bede musiał dojazdzac niecale 10km do gospodarstwa.

Może ktos ma inny pomysł na produkcje nie koniecznie opasu to chetnie wysłucham. Od razu zaznaczam ze ma to byc dodatek w gospodarstwie a nie głowna produkcja i dochod.

 

moje aktualne warunki to dwa gospodarstwa oddalone od siebie o 8km: Lokalizacja: Lubelskie, Krasnik

Pierwsze nazwijmy Jagodowe:

5.5ha upraw jagodowych

3ha grunty orne 3 klasa

bardzo prawdopodobne ze dokupie jeszcze 4.5 ha tez 3 klasy

mozliwosc wziecia w dzierzawe łąk

 

Drugie gospodarstwo w ktorym chce chodowac opas oddalone o 8km od pierwszego

niecale 7ha ornego 4-5 klasa

podworko 100x20m do zagospodarowania

stodola murowana 10x20m ktora chcialbym przerobic na obore wolnostanowiskowa

stara obora 12x6m

garaz murowany 8x6m

nikła możliwosc dokupu pola lub łąk

 

Sprzet do uprawy roli i prac przy zbozu.

Ciagniki: c330, mf255, Fendt 280p

 

Moze ktos kto choduje opasy wypowie sie na ten temat.

 

 

 

Edytowano przez Marcin9933

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031
Dnia 28.08.2019 o 09:02, Marcin9933 napisał:

naklady pracy przy chowie bydla miesnego czystorasowego

chcesz opasać czysto rasowe byczki ?

Dnia 28.08.2019 o 09:02, Marcin9933 napisał:

zakladaniu stada od zera

stado to jakoś kojarzy mi sie z z mamkami i odchowem odsadków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem badać temat dokładniej. Wraz z nową partią cieląt liczę wszystkie poniesione koszty, do tej pory wiedziałem pi razy drzwi ile to wychodzi, po dokładnym podliczeniu zobaczę czy moje przypuszczenia będą dalekie od rzeczywistych wyników. Pomyślałem że jakoś udokumentuje takie podliczanie chowu opasów i sobie zacząłem filmy nagrywać :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, farmer1999 napisał:

ile trzymacie byków na 18 hektarach..?

Ja mam 18 ha i byka ani jednego nie mam .. mam 25 mamek i buhaja i kilka cielakow i jeszcze będę dokupowal mamki . Tylko że mam te 18 ha praktycznie w jednym kawałku wokół domu .. Po za tym to myślę że na 18 ha mozna mieć z 2-3 byki na 1 ha .. oczywiście 20 takich powyżej roku i 15 szuk do roku i z 15 cielakow siejąc 5 ha kuku ( na zmianę żyto na kiszonkę) , 5 ha zboża , i 8 ha dobrego tuz . Słomę dokupić . Wtedy może z 300 zł od sprzedanej sztuki ci zostanie 😎 plus dopłaty na bydło .. a i gnoju sporo będzie .. a jak trafisz na super genetycznego HFa co miał być mieszancem to dołożysz do niego bo do nich bez wiadra dobrej śruty lepiej nie podchodzić .. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9886

Nie mialem stycznosci a teraz mam okazje na zakup jalowek w dobrej cenie, jak to jest z opasaniem jalowek? Będą to mieszance z hfem, duzo więcej zjedzą od bykow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 4.02.2020 o 12:08, farmer1999 napisał:

ile trzymacie byków na 18 hektarach..?

o panie na 18 hektarach to sie dużo zmieści, tysiące sztuk 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449
Dnia 4.02.2020 o 20:49, tomaszmab napisał:

Ja mam 18 ha i byka ani jednego nie mam .. mam 25 mamek i buhaja i kilka cielakow i jeszcze będę dokupowal mamki . Tylko że mam te 18 ha praktycznie w jednym kawałku wokół domu .. Po za tym to myślę że na 18 ha mozna mieć z 2-3 byki na 1 ha .. oczywiście 20 takich powyżej roku i 15 szuk do roku i z 15 cielakow siejąc 5 ha kuku ( na zmianę żyto na kiszonkę) , 5 ha zboża , i 8 ha dobrego tuz . Słomę dokupić . Wtedy może z 300 zł od sprzedanej sztuki ci zostanie 😎 plus dopłaty na bydło .. a i gnoju sporo będzie .. a jak trafisz na super genetycznego HFa co miał być mieszancem to dołożysz do niego bo do nich bez wiadra dobrej śruty lepiej nie podchodzić .. 

 

I jaka klasę ziemii? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj