mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

pawel74    0

Tak wiem że przy bydle jest więcej pracy, ale ceny skupu mięsa są dosyć stabilne, nie to jak przy świniach.

Mamy wyremontowaną chlewnie na 200 sztuk i w ciągu roku hodujemy 2 cykle po 200, czyli rocznie odstawiamy 400sztuk.

Można by i więcej, ale nie próbuję, ojciec tak hodował i ja tez ;) . Założyłem w chlewni wyciąg i paszociąg i efekty są. Kiedyś na usuwanie obornika poświęcaliśmy z ojcem 2h, a teraz sam w 20min usunę i w 15min na spokojnie pościele.

 

Błędy oraz literówki.

Edytowano przez pawel74

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Do tych kalkulacji,zeby bylo uczciwie to powinniscie policzyc zboze po tyle po ile moglibyscie je sprzedac. Bo tak to liczyc zysk z uprawy i z hodowli swin,a nie tylko ze swin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem hodowla bydła mięsnego jest opłacalna w swoim gospodarstwie odstawiamy różne buhaje mięsne i HF i nie ma co narzekać póki co warto hodować ;).


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Myślałem tak od 12 cielaczkach zacząć, potem 24, tak żeby rocznikowo jednego na miesiąc odwiózł.

 

A jak myślisz, ile można zarobić na 1 byku kupując cielaka za 800zł, opasać do wagi 800kg, chodzi mi o rasę BBB i sprzedać po 5 zł?? Wiadomo, że odciągną sporo. Jaki by był z tego zysk??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

A kupisz za 800 zl BBB? Zysk zalezy od karmienia (tzn. czym karmisz) Ale mysle,ze jakbys kupil BBB za 800 zl to 1000 zl napewno zostanie. A sprzedac takiego trzeba na wybicie,bo duzo lepiej sie wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
Do tych kalkulacji,zeby bylo uczciwie to powinniscie policzyc zboze po tyle po ile moglibyscie je sprzedac. Bo tak to liczyc zysk z uprawy i z hodowli swin,a nie tylko ze swin.

Oj kolego i tu się mylisz, bo po tyle co mogę sprzedać, czyli po tyle co mogę kupić prawda.

A ja zboże produkuje, a nie kupuje, czyli z twoich sugestii wychodzi, że jeśli rolnik wyprodukuje 4 tony pszenicy z 1 ha i sprzeda po przykładowo 500zł, to ma 2000zł i te 2000zł musi zainwestować w ponowne uprawienie gleby i zasianie, czyż tak. ;) A wracając do świń, to po co by rolnik miał produkować zboże, jeśli by go drożej wyszło jak by sobie kupił od kogoś, no tak to kolego zrozumiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile można zarobić trudno powiedzieć zawsze coś zostaje 800zł to za BBB może być tylko ile ten cielak ma dni tygodni,ja mam jednego stałego rolnika ok którego kupuje byczki on przywozi do mnie krowy do pokrycia a jak mówiłem różne byki na określone rasy się nie nastawiamy ale w przyszłości warto pomyśleć do 800kg byków nie chowamy to rzadkość głównie tak max do 750kg a czy opłacalne jest to już sam zrób sobie rozrachunek,daje im się śrutę z witaminami oraz buraki pastewne które dają bardzo duży plon ;).


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

No po tyle co mozesz kupic. Jak ma te 2000 to odlicza naklad i wie ile mu zostalo z uprawy ziemi. A Ty to dodales do swin i wyszla super oplacalnosc. Sa takie lata,ze lepiej prawie zboze kupic niz produkowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Jak bym kupił za te 800zł i pasł go śruta, kiszonką, sianem i burakami. No za takiego byczka to ze 3500zł bym dostał, czyli musiał bym 2500 zainwestować w kukurydze, zboże i buraki?? No wiesz, nie chodzi o 1 byka bo przecież nie ma sensu dla 1 siać kukurydzy, tak dla 20 mniej więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Jakbys dostal 3500,a 2500 zainwestowal w pasze to zostaje 1000. Teraz odejmij koszt cielaka i zostaje 200 zl. Wiec cos tu nie wyszlo. Ja przy moim sposobie karmienia mam wyliczone,ze jak kupie cielaka mieszanca za ok 700 zl i sprzedam go po ok 5,2 to mam 1000 na czysto dla siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

;) Stary, mi potrzeba dla tych 200 tuczników no te 10ha, czyli 40 ton pszenicy, jeśli pszenica jest po 600zł = 24000zł, czyli od mojego zysku 40000-24000=16000zł na czysto. Coś nie tak...

16000 : 200 sztuk = 80zł zysk na 1 sztuce.

Tak??

 

Jakbys dostal 3500,a 2500 zainwestowal w pasze to zostaje 1000. Teraz odejmij koszt cielaka i zostaje 200 zl. Wiec cos tu nie wyszlo. Ja przy moim sposobie karmienia mam wyliczone,ze jak kupie cielaka mieszanca za ok 700 zl i sprzedam go po ok 5,2 to mam 1000 na czysto dla siebie.

A czym je żywisz??

 

Nie piszemy posta pod postem, używaj opcje edytuj.

Edytowano przez MarcinPykuS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Sruta zbozowa z koncentratem,sruta rzepakowa,kreda,wyslodki,siano,sianokiszonka i wywar ze sloma. Sianokiszonka niedlugo mi sie skonczy:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

No to masz dosyć bogaty jadłospis. ;) A zboże kupujesz czy produkujesz?? I ile i jaki dajesz koncentrat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Ile kosztuje taki worek?? Na ile Ci wystarczy tona?? Ile hodujesz byków?? Przepraszam, że tak dużo pytań zadaje, ale chciałbym jak najwięcej wiedzieć na ten temat, a widzę że pisze z doświadczonym hodowcą bydła. Więc muszę to wykorzystać. ;)

Edytowano przez pawel74

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Sanbull ok 35 zl, neorol 33 zl. Oba po 25 kg. Na tydzien ok 1,5 tony na 70 sztuk w calym przedzialem wiekowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Jak twoim zdaniem lepiej rosną, jak są przywiązane na łańcuchu, czy jak są luzem??

 

 

A tak w sumie to mniej więcej na miesiąc wychodzisz ponad 2000zł. Tylko z bydła się utrzymujesz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Przyrosty porównywalne, tyle ze na luzie więcej zjedzą, ale za to lepiej umięśnione. Poza bydłem mamy jeszcze ziemie i sprzedajemy buraki, rzepak i pszenice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Czyli według was hodowla mięsnego bydła jest opłacalna przy obsadzie 24 sztuki czyli 1 sztuka na miesiąc? Co myślicie o hodowli krów mięsnych i trzymaniu byczków na opasy tak około 24 krów? może wie ktoś jaki areał trzeba by było na to przeznaczyć? A tak odbiegając od tematu to co powiecie na hodowle koni zimnokrwistych? sprzedałem ogierka 500 kg za 3000zł do hodowli a na mięso tez bym dostał tak 6 zł za kg i co ciekawe mam 3000 za niecałe 8 miesięcy tyle ze muszę utrzyma kobyłe ;) jak jest z trzymaniem krowy mięsnej i później sprzedaży buhajka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

No jak tak wyszedłeś na tym ogierku to chyba lepiej konie byłoby hodować. Tylko chyba przy koniach więcej pracy jest?? A tematy opłacalności już wiele razy były opisane. Wystarczy poczytać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Czy opłacało by się wybudować oborę na 50 opasów. I za ile lat taka inwestycja może się zwrócić?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

Podobne pytanie padło na innym forum rolniczym ...

 

Te 50 opasów już masz czy dopiero zamierzasz nabyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10
Czy opłacało by się wybudować oborę na 50 opasów. I za ile lat taka inwestycja może się zwrócić?? ;)

Kolego masz doświadczenie w hodowli bydła?? Masz budynki w których mógł byś utrzymywać bydło?? Może zacznij powoli bo jak kupisz dzisiaj cielęta to pierwsze pieniądze będziesz miał za 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj