mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

koma666    162

a ja uwazam ze przy kukurydzy własnie dobrze jest miec siano, zeby sie bydło nie zakwaszało samymi kiszonkami, ja robie tak ze zawsze rano daje siano a potem kiszonka z kuku i na drugi dzien od nowa to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pazdzioch    1

mam tylko 8 sztuk nie dużo lepiej daj sie na krowy na mleko w dobrej cenie jest byka prawie dwa lata musisz trzymać cena jest teraz 6.30 do tego odlicz wat zostanie ci 3,200zł to co to jest za pieniądz chyba że bedziesz ich miał z 40to co innegoale to trzeba sie narobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

witam kolegów jestem tu nowy także z góry przepraszam za błędy i prosze o wyrozumiałość

potrzebuje rady mianowicie chciał bym rozpocząć hodowle bydła opasowego (docelowo rasa limuse) a na początek chciał bym trzymać byczki (około 30 sztuk mieszańców hf i mombeliardów) w systemie zamkniętym jednak na oborze wolnostanowiskowej (tucz bez wypuszczania na pastwisko).

warunki jakie posiadam to obora o wymiarach 11x20 metrów przystosowana do howu bydła mlecznego w systemi uwięziowym (wygarniacz obornika, stół paszowy oraz poidła) na dzień dzisiejszy 20 hektarów mieszanki traw z koniczyną w ekologii oraz do dyspozycji 24 hektary upraw zbożowych ojca (klasa ziemi 3b oraz 4a) wszystkie maszyny potrzebne do produkcji zbożowej oraz kosiarka rotacyjna grabiarka i tura bez osprzętu.

na dzień dzisijszy 60 sztuk balotów sianokiszonki ze wspomnianej uprawy ekologicznej oraz 100 ton zboża które można by przeznaczyć na psze.

mam dostęp do nieograniczonej ilości byczków w cenie 700 zł sztuka

chciał bym zapytać kolegó czy jest sens rozpoczynania takiej hodowli prosze o rzeczowe odpowiedzi

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no chyba nie chcesz przeznaczyc 100 ton zboza dla 30 opasów ?

bo rachunek ekonomiczny byłby na pewno na długi minus

poza tym to przy twoich areałach i maszynach jakis sens jest, ale biznesu na tym nie zrobisz

nie wiem czy nie lepiej byłoby te wszystkie hektary przeznaczyc pod produkcje roslinna, bo widze ze masz dobre ziemie, w sumie 44ha to juz mozna dobry zysk z tego wyciagnac, chyba lepszy niz na opasach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

W twoim przypadku tak jak w moim są łąki eko z koniczyna to będzie sie opłacało dłużej będa rosły ale zawsze to dodatkowy dochód , ze zbozem nie przesadzaj . Ja uważam że będzie się opłacało. ok 1500 na sztuce będzie napewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

kolego napewno nie przeznacze całej produkcji zbożowej na skarmienie część sprzedam na wolnym rynku. chciał bym aby hodowla opasów była dodatkowym żródłem dochodu. uważam że mam dosyć dobre warunki do tego typu produkcji ponieważ mam praktycznie gotową obore w którą wystarczy zainwestować jedynie jakieś 15 tyś zł a do tego posiadam spory areał koniczyny. kolego damian40000 a co do produkcji mleka to nie chciał bym w to wchodzić bo to naprawde ciężki kawałek chleba a do tego człowiek uwiązany jak pies przy budzie a jednak z opasami jest troche łatwiej nie mówie że nie lubie pracy na roli ale uważam że rozpoczynanie produkcji mleka od zera mija się z celem i jest dosyć ryzykownym posunięciem ze względu na brak doświadczenia w hodowli krów mlecznych. także w dalszym ciągu prosze o wasze przemyślenia na temat opłacalności howu bydła opasowego pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

odswierzam temat i zapraszam do dyskusji

jak tam u Was z opłacalnoscia hodowli bydła miesnego w ostatnim czasie przy tych cenach ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

U mnie nawet w miarę kupiłem wysłotki by zastapić kiszonke z qq bo mi dziki zryły i było mało co aq areał też był mały a niedawno sprzedałem 2 sztuki po 7.50zł miały 700i 780 kg limusine i mieszaniec limusine był dużo mniejszy ale cięższy i cz kupić z 5 sztuki i sie rozwijać pomału

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

ciekaw jestem jak sie wychodzi kupujac odsadki czystorasowe po ok 3 tys za ok 300kg

jak myslicie ? na tym forum sa ludzie którzy niby potrafia sprzedac takie byki potem w wadze ciezkiej po 9zł

realne sa takie ceny w polsce ?

na zachodzie to po 10 zł rolnicy dostaja za takie ale czy u nas ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Było inaczej pisane, kupować 100 kg i sprzedawać w wadze ok 320 kg na zachód. 65 sztuk na auto wchodzi i taką partię by trzeba jednorazowo mieć by kasa była dobra.

 

Ciekawe ile na ok 15ha + 2 ha łąki ile sztuk by wyżywił w roku. (może byłoby więcej ziemi ale trzeba poszukać i dać dobrą cenę, niestety u mnie w okolicy rolnictwo rozwinięte)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

myśle żę musiał byś mieć więcej łąk siać qq na kiszonke alboi kupować wysłotki ale ile sztuk to ci niepowiem bo nie siedze w tym tak długo ale sam jestem ciekaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

Było inaczej pisane, kupować 100 kg i sprzedawać w wadze ok 320 kg na zachód. 65 sztuk na auto wchodzi i taką partię by trzeba jednorazowo mieć by kasa była dobra.

 

Ciekawe ile na ok 15ha + 2 ha łąki ile sztuk by wyżywił w roku. (może byłoby więcej ziemi ale trzeba poszukać i dać dobrą cenę, niestety u mnie w okolicy rolnictwo rozwinięte)

 

przyjmij sobie 2 duze byki na 1ha i bedzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Może doprecyzuje moje pytanie, chodzi o to by orną obsiać kukurydzą 15ha x 55 ton = 825t, przyjmując że każda sztuka dostanie 14 kg dziennie to wychodzi mi ok 145 sztuk odliczając 10% zapasu. Zboże kupować, chów na rusztach. Gnojowice wymieniać na coś (będzie za dużo na ten areał)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

sama kukurydze bedziesz dawał ?

do tego na rusztach to nawet słomy nie bedzie

fachowcy mówia ze bydło musi tez dostawac cos długiego do jedzenia (siano, słoma, sianokiszonka) zeby układ trawienny dobrze funkcjonował i nie było chorób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A co w przypadku mokrej wiosny kiedy kukurydzę zalewa po zasianiu lub suchego lata gdy nie ma wody do wzrostu? Z 55t robi się 20t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

U mnie niema tego problemu z zalewaniem. Suche lato fakt doskwiera czasem, ale ma być uprawiana w technologi pasowej, bez orki by znacznie ograniczyć przesuszanie gleby jak i stworzyć próchnice, oszczędzając na uprawie. Myślałem wsiewać poplony po ścięciu qq.

 

Przy kiepskim roku można handel wymienny zastosować, albo ograniczyć obsadę.

 

Stodoła z oborą jest do przerobienia na ruszta. Chlew też jest, ale niski nie wjedzie się paszowozem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

koma666 jeśli nie wierzysz, że czysto rasowe LM chodzą po 9zł to widzę, że mało się orientujesz w temacie i nie możesz pogodzić się z tym, że inni zarabiają na bydle a ty nie. Miej na uwadze, że są to czysto rasowe sztuki a nie MM czy HF. Apropo to widziałeś czysto rasowego byka LM na żywo jeśli tak to porównaj go do HF i zastanów się czy może jednak zainwestować troszkę pieniędzy w czysto rasowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

wdług mnie to długo byś tych byków nie pochował bo by ci qq po paru latach nie rosła bo przez ile lat można siać tylko qq do kiszonki z kukurydzy musi być sianokiszonka lub siano bo ma dłużo włukna kture jest wzkazane dla opasów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

daj namiar na kupca który płaci za czyste lm po 9zł. Mam znajomego który trzyma czyste lm i nikt mu nie chce za nie dać więcej niż 7.30netto w tej chwili.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

kolego jarecki

wierze w te ceny bo były takie czasy ze ja zwykłe czarno białe sprzedawałem po 8zł, takze nie wiem o co ci chodzi, widziałem byka lm i charolaise i smientala nie martw sie :D ja na bydle tez zarabiam, to nie jest tak ze do nich dokładam, poprostu mam za małe gospodarstwo zeby sie tylko z opasów utrzymac, bo opasów w dzisiejszych czaszch to trzeba miec 100 zeby z tego zyc

 

jezeli ktos opowiada farmazony ze z 20 opasów mozna zyc to dla mnie to jest bajkopisarz

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj