mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

karol27    0

4 t/ha to nędza totalna ,,, ale na 8 ha to się nic wiele nie zwojuje ,

siejąc pszenżyto powinno przy takiej klasie ziemi wydać od 7-koło 10 t/ha

ale wszystko zależy od nakładu , znaczy jak dobrze posypiesz i oopryszczesz wszystko na czas to powinno być bardzo dobrze ,

 

 

 

Oprysk na perz .

pobranie próbek ziemi w celu ustalenia kwasowości

odwapnienie żiemi i uzupełmnienie w brakujące minerały czy też nawozy ,

i np na pierwszy rok posiać ozimy jęczmień , powinien sypać wyjątkowo dobrze na glebach w takiej klasie , .

po zbiorach zostawić słomę . zaorać i posiać pszenice ,

Słome scieta mam rozumieć??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

tak słoma po sieczkarni z kombajnu zostaje na polu .przez co ziemia dostaje odpowiednią dawkę pruchnicy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol27    0

tak słoma po sieczkarni z kombajnu zostaje na polu .przez co ziemia dostaje odpowiednią dawkę pruchnicy .

Rozumiem....Dzięki za rade..

 

A jaki ciągnik byś polecił na taka ilośc pola.. wiem, że c360 by wystarczył ale wolałbym cos kupić 4x4 bo pole jest górzyste.. No i żeby obrotowy pług zaczepic do niego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

wystarczy jakaś "80" zetor czy ursus ,

powinien 3 skibowy obrotowy ciągnąć, bez problemów,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

4 t/ha to nędza totalna ,,, ale na 8 ha to się nic wiele nie zwojuje ,

siejąc pszenżyto powinno przy takiej klasie ziemi wydać od 7-koło 10 t/ha

 

 

 

taa 10t/ha odrazu najlepiej 15 albo 20 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol27    0

taa 10t/ha odrazu najlepiej 15 albo 20 t/ha

Kumpel na czarnoziemach przy wysokim nawożeniu zbiera 6-8 t/h pszenicy...

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak pole leżało odłogiem to jak 4t w pierwszym roku zbierze to będzie sukces. Gliny wcale nie są takie dobre bo jak posiejesz jesienią i nie będzie deszczu to gliniaste górki będą gołe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karpiu321    0

Witam :)

Od dawna przeszukuje forum w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytanie, a mianowicie opłacalność chowu i hodowli bydła mięsnego. Znalazłem podobny temat lecz tam nic nie ma o tym jak gospodarować i modernizować gospodarstwo ... Myślę że jeśli przeznaczy się na zakup czystego materiału około 75 tyś zł za 25 jałówek Limusine + buhaj , środki będą z MR ...Bydło chodziło by cały rok na pastwisku 17 ha w okół gospodarstwa , bydło miało by dostęp do wiaty przez cały rok ... po roku 25 jałówek ocieliło by się dając 22/23 cieląt przyjmijmy że stosunek cieliczek do byczków 1:1 ;) Po skończonym okresie pastwiskowym odsadki (jeśli by była odpowiednia cena) zostały by sprzedane a jeśli nie to na opas :) I tak sobie kalkuluje czy po odliczeniu rachunków,ceny ropy,nawozów,części do maszyn,oprysków,paszy zostały by mi jakieś środki na życie ... i jak mądrze zagospodarować tymi pieniędzmi ... pomożecie mi zaplanować "zabawę" z bydłem mięsnym ? Proszę o rady ...

pozdrawiam

 

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusy    16

I to jest dobre pytanie :P Kolega ma 20 sztuk LM rocznie sprzedaje od 6 do 10 Buhajów po 800-900 kg cieliczki zostawia na powiększenie stada i mówi że jakoś żyje :D


Powered By NEW HOLLAND
Ursus: Polubisz każdą drogę

Podlasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co do samego gospodarowania środkami pieniężnymi to jest to indywidualna rzecz i na nią składa się bardzo wiele czynników i nikt Ci ich nie poda tak dokładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej to nikt Ci nic nie powie bo u każdego wygląda to inaczej, zależy to od wielu czynników po pierwsze w Polsce nie ma gwarantowanej ceny na produkty rolne, wszystko się zmienia z dnia na dzień więc ciężko cokolwiek dokładnie policzyć. Co jednemu się opłaca drugiemu już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

No pomysł masz dobry.Też tak chciałem zrobić tylko że mam na około domu polu klasy 2 i 3 aż grzech te pola zasiać na łąke ale mam 5 mamków i wychowują małe cielaki do 150kg i powiem nic lepszego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1m    2

Witam

 

Obserwuje forum od dłuższego czasu. Teraz potrzebuje informacji od znawców tematu żywienia opasów.

 

Hoduje opasy i chcę się dowiedziec czy mój sposób żywienia jest ok - czy też można byłoby coś poprawić.

 

Kupuje młode byczki i odpajam je mlekiem w proszku, cały czas mają dostęp do:

1) siana

2) śruty zbożowej z dodatkiem otrąb pszennych

3) wody

4) oraz od drugiego tygodnia do koryta dorzucam odrobinę kiszonki z kukurydzy.

 

Kiedy juz dobrze jedzą. Jak mają ok 3,5 - 4 miesięcy rano dostają kisz z QQ posypuję to śrutą z mieszanaki zbożowa. Kiszonki mają tyle , że do późnego popołudnia im wystarcza . Około godz. 16 jeszcze raz na resztki QQ sypę śrutę. Jak już wyliżą koryto to na noc sianokiszonka lub siano - i tak sobie stoja do rana. A rano znów QQ + śruta i tak do ok. 750-800kg wagi (osiągają tą wagę w ok 20-24 mies. w zależności od egzemplarza). Mój rekord to 969 kg w 26 miesiecy.

 

Czy moje żywienie jest ok , czy należy coś poprawić?\

 

P.S.

 

mniej więcej co trzeci miesiąc dostają koncentrat witaminowy Dolfos.

 

no to tyle - czekam na odp.

 

pzdr.

Edytowano przez slawek1m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ile sypiesz tej sruty? czemu co 3 miesiac a nie za kazdym razem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1m    2

Ospy sypę około 3kg na dzień /szt w dwóch porcjach. Witaminy co 3 mies dla ewentualnego uzupełnienia niedoborów w organizmie. Czy dawanie ciągłe poprawiłoby przyrosty (zrównoważyłby koszty).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ta srute masz z samego zboza bez zadnych dodatkow tak? i co 3 miesiac dodatkowo witaminy. 3 kg na sztuke to jest stala czy malym mniej a duzym wiecej?

Wydaje sie ze masz troche malo bialka w dawce, ale opisz dokladniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1m    2

Śruta bez dodatków (mieszanaka zbożowa z dużą zawartością jęczmienia). Mniejsze sztuki mniej ospy, większe wiecej - sypę z wiadra tak na oko ;)

 

Co masz na mysli "mało białka"?

Edytowano przez slawek1m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

to duzym dajesz 3 kg czy wiecej jak 3? Mało bialka w paszy bo zadnej soji ani koncentratu. Ale jak dobrze ci bez tego rosna to nie jest zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Budzu321    0

Witam posiadam pola łącznie niecałe 12 ha tak pół na pół pola i łaki i hoduję krowy mleczne. Czy opłacało by mi się chodować byczki? Ile mógł bym chodować maxymalnie na tym areale? Czy dobże na tym wyjdę? Od jakiej do jakiej wagi najlepiej chodować? Proszę mi wytłumaczyć wszystko z tym związane.

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

ja generalnie zawsze przyjmuje ze na 1ha mozna chowac 2 sztuki bydła, czyli jak masz 12ha to mozna chowac 24szt

no i jak chowac to od małego do minimum 600kg na czysto

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Moje zdanie jest takie: Masz mleczne krowy, to zostań przy mlecznych a jak dałbyś radę coś na opas to hoduj ile dasz radę. Na tych 6 ha łąk ok 20 sztuk powinno się utrzymać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
killer12    0

u mnie tato sieje na 8 sztuk bydla 60 arow qq i ziemniakow 0.5h i jest 1,27 lak i to starcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj