mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
ROLNY    0

Dzięki Nowicjusz za fachową literaturę, na pewno się przyda wiedzy nigdy dość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hefaj6    0

Witam. Ostatnio w którymś z tematów pisałem iż chciałbym kupić na wiosnę 4 cielaki i zacząć własną hodowle. Otóż nie wytrzymałem do wiosny i kupiłem wczoraj dwu tygodniowe 2 cielaki HF( niedługo wstawię ich zdjęcia). Łącznie za obie sztuki zapłaciłem 1450 złotych. Chciałem kupić rasy Limousin lecz tata powiedział że takie będą droższe i jak ostatnio miał to wcale nie ważył tak dużo i nie dawali za niego więcej niż za np mieszańca. Teraz też ma jednego ale jest czarny... a chyba powinien być brązowy lub o podobnym do brązowego więc raczej nie jest to 100% limuzyn. Ale wracając do tematu to chciałbym się was spytać czy dla mnie jako młodego chłopaka może być opłacalne takie hodowanie opasów. Mam 18 lat i niedawno zacząłem studia rolnicze. Dodatkowo w najbliższym czasie chciałbym wziąć Młodego Rolnika. Sytuacja jest taka, że kilka lat temu nie interesowałem się rolnictwem i tata wybudował oborę na 15 sztuk z wyciągiem i poidłami, więc wydaje mi się że jest to w miarę nowoczesna obora. Teraz żaluje że nie wybudował wiekszej. Obok tej nowej stoi stara w której jest miejsce dla 2 krów i 6 cielaczków lub młodszych byczków czyli łącznie 8 stanowisk. Biorąc pod uwagę to że taki byk rośnie około 20 miesięcy to jedną sztukę będę sprzedawał na jakieś 2 albo 1,5 miesiąca. Karmimy ich śrutą zbożową, kiszonką z kukurydzy i sianokiszonką. Ziemi nie mamy zbyt dużo, 15 ha pól i 10 ha łąk. Chciałbym się spytać starszych jak i młodszych rolników co myślą o takiej hodowli i czy będzie ona dochodowa bo tez przeciez kiedyś znaczynali... Nie zaczynam od zera ale wiadomo młody to i głupi i łatwo mozna popełnic błąd. Napewno o wielu rzeczach zapomiałem bo pisałem to na szybko także pytajcie. Pozdrawaim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Powinni dać więcej za limuzena. A może to było coś podobne do limousine?

Jak jesteś na studiach to pewnie niebardzo masz czas na bydło co?

Na tyle pola to troche możesz cielaków wstawić.

Jak masz za mało miejsca w oborze to wybuduj wiate z wybiegiem i zawsze kilka sztuk wejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pomysł jest dobry. Przy tym areale możesz kupić za jakiś czas kolejne sztuki i zapełnić wolne stanowiska. Co do studiów to zapewne rodzice na początku chętnie może pomogą :). Może zorientuj się w żywieniu dokładniej co i jak się opłaca dawkować.Wiadomo przy tym nie ma zysku od razu ale jak jest to konkretny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

hefaj6- na Młodego Rolnika mozesz wziąść pieniądze na hodowlę bydła mięsnego np limusine,bo rzeczywiscie warunki masz odpowiednie i pasze też.Limusine są łagodne,nie ma problemów z wycieleniami.Tylko nie mogą być na uwięzi,tylko luzem razem z cielętami.Przy tych paszach co piszesz i podawaniu do mieszanki zbożowej np.koncentratów za 18 m-cy masz kabany ,że hej!Tylko , ale to napewno wiesz,ale dla przypomnienia ,że przez 5lat musisz bardzo dokładnie prowadzić dokumentację i inne sprawy związane z dobrą praktyką rolniczą.Sprawdż jeszcze czy aby nie wstrzymali na 2 lata Młodego rolnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNY    0

JPH2 nie wiesz może czy mogę dostać jakieś pieniądze na hodowle bydła mięsnego? młody rolnik odpada gospodarstwo przepisane jest na mnie od 1998r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hefaj6    0

dentka17

nie wiem czy to było coś podobnego do limuzena bo wtedy się tak nie interesowałem rolnictwem. Ta wiata to niezły pomysł ale do tego trzeba mieć trochę miejsca a u mnie w oborach takiego nie ma, chyba że gdzies obok coś takiego by postawił ale to od razu jeszcze zadaszenie, podmurówki, prawie nowy budynek i to też nie za darmo a w zimę pod taką wiatą to zbyt ciepło byczkom nie będzie. Ale na razie jestem na samym początku także miejsca się znajdą, później gdy zacznie go brakować i będe chciał powiekszyć hodowanie będe miał urwanie głowy.

Slonce

Masz rację już przeczytałem kilka tematów o żywieniu ale wiedzę trzeba powiekszać non stop jeśli się chce być w czymś dobrym dlatego dzięki za radę. Nie liczę na kokosy poprostu lubię sobie pochodzić przy byczkach, za kilka lat gdy założe rodzine wiadomo że pieniążki bardziej będa się liczyły i lepiej rozpocząc wcześniej niż później. Co do szkoły to studiuję zaocznie w weekendy a w tygodniu chodzę do pracy i tylko wieczorami jestem w oborze... niestety jakoś trzeba było na te byczki zarobić. Rodzice pomagają oczywiście, bo oni też z tego żyją.

JPH2

Limuzine nie mogą być wiązane?? ja mam tylko takie stanowiska wiązane, u mnie byki nigdy nie chodziły luzem... Właśnie z tym mlodym rolnikiem jest ciekawie bo wg PROW jest on od 2007 do 2013 ale przyznawanie pieniążków nie idzie im tak sprawnie i zazwyczaj to długo trwa, wiem bo mam kumpla straszego który tez to wziął ale po dłuższym czasie. Dokumentację to wiem że trzeba prowadzić, czytałem nawet że jacyś ludzie z ARiMR mogą przyjechac do Ciebie i sprawdzić jak przebiega twój biznesplan... dlatego trzeba wymyśleć jakiś dobry i przyszłościowy. Co do żywności to co roku mamy jakieś 2ha kukurydzy a zboża też niewiele sprzedajemy.. Nie wiem jednak czy tyle wystarczy jak będe chciał trochę zwiekszyć hodowlę o kilkanaście sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

@hefaj6 Wiate możesz wybudować za twoją obrorą, stodołą tylko tak żebyś nie musiał daleko biegać do tej wiaty. Po co podmurówki? Kilka słupów obić deskami położyć blache na dach i starczy. Tylko ochrnić musisz od wiatru i przeciągów i dobrze. No tak gorąco im nie będzie ale też nic im się nie stanie. Koło mnie też jest hodowla bydła limousine i angus to cielą się na łąkach a jak są duże mrozy to tylko do takiej wiaty zaganiąją i starczy. Koło mnie też jest hodowla konika polskiego to te konie nawet wiaty nie mają. Źrebią sie na śniegu. Jest temat a wnim film na którym jest pokazane że kilku godzinne cielęta są wsadzane do budek sano igloo. Także o sprawe zimna się nie martw wsadzisz kilka sztuk przytulą się tylko obornika nie wywalaj od listopada do kwietnia pilnuj żeby miały sucho dużo i często śćiel a bedzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek    3

zapytam w tym temacie wie ktoś coś więcej o tej firmie http://www.zaczyk.pl/ . a mianowicie mają w swojej ofercie bydło w wadze około 250 kg( liczą za kilo po 6 zł) przywożą do gospodarstwa, rok trzeba je trzymać i odbierają jak mają po około 700 kg. cena jaka dają za umowę podpisaną np. dziś to 6 zł + ewentualne premie za dobrą mięsność. w prosty sposób wychodzi to tak np: 250 kg. x 6zł. =1500zł , 700kg. x 6zł = 4200.

i 4200zł -1500zł = 2700(nasza kasa) :) opasał może ktoś z was dla nich bydło, jak to jest z tym są wypłacalni itd?? pytam tak tylko z ciekawości bo kilka osób w pobliskich miejscowościach pobrało od nich te byczki do opasania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

W to 6zł/kg przy 250 kg sztuce to cos mi sie nie chce wierzyć... takie po ok 10 zeta stoją. Poza tym 6 zł za ciężkiego opasa to bardzo marna cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Kolego ty tylko odliczyłeś za byka 1500zł a teraz koszty (paliwo,zepsuje ci się w traktorze,weterynarz,itp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek    3

@mickas092 no włąśnie w tym jest ten cały myk że mały bysio jest za tanie pieniądze i dłuży nie jest po 8 tylko po 6 niestety! ale z drugiej strony jak turkom nie będzie już smakować polska wołowina to co będzie??

@jelcz ja wiem że od tej mojej kwoty podanej w przykładzie trzeba odliczyć wszystkie koszty które są związane z wypasieniem takiego byczka itd itd

ale właśnie interesuje mnie czy ktoś trzymał już zwierzęta dla tej firmy i jak to było z finalizacją umowy itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Witam

Jak myślicie co jest bardziej opłacalne cielęta trzymać na duże czy sprzedawać odsadki 300-350 kg dodam że cielęta kupuję :) Pomóżcie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Witam

Jak myślicie co jest bardziej opłacalne cielęta trzymać na duże czy sprzedawać odsadki 300-350 kg dodam że cielęta kupuję :) Pomóżcie pozdrawiam

Ale jak ci ma ktoś pomóc? Przecież nie wiemy po ile kupiłeś te cielaki i w jakim wieku - czy musiałeś je odpajać czy nie i czym je karmiłeś i ile cię to kosztowało I po ile u ciebie chodzą w takiej wadze? I teraz najważniejsza rzecz - ceny jaką weźmiesz za duże nie da się tak naprawdę przewidzieć Według mnie jest ona równoległa z kursem Euro Jest też taki aspekt teoretyczny że jak sprzedasz teraz to masz kasę w reku i unikasz takiego problemu jak np upadki bydła choć u mnie akurat jak są jakieś upadki to właśnie do wagi 300 kg Sam musisz to wszystko przeanalizować Też istotną kwestią jest w jakiej kondycji masz te byczki bo jak są kiepskie to ja bym się cieszył jak w tej wadze by ktoś kupił bo jak są słabe to trzymając na duże tylko stracisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzpok    0

staszek - Ja myśle brać od zaczyka :D byczki mam już nawet umowę. Ja mam w umowie ze oni dają ci byczki od 150-180 kg za darmo :D potem ty je opasasz do wagi 600 kg i ci placą rok z tym ze oni ci liczą 450 kg za byczka bo te 150 kg jest ich. Rasy to tak bbb,lim,sim,cięleta muszą wyłącznie chodzić luzem.Są wymagania takie i też o pasze są wymagania Sianokiszonka,śruta,kukurydza,wysłodki i pani z Zaczyka przyjeżdza sprawdzić warunki jakie mają cieleta.I co jakiś czas przyjeżdza spr jak sie mają i jak są karmone. Jak by ktoś chciał numer prosze pisać >:D

 

J

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzpok    0

@staszek@ jestem z ropczyc a ty z kąd :D a myśle brać 10 szt ale się jeszcze zastanawiam ? a ty ile myślisz brać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzpok    0

jeszcze się zastanawiam bo musze przerabiać oborę z trzody chlewnej :D a ja dzwoniłem do pani z Zaczyka i mówiła ze do 180 kg dają to nie wiem a ty z kąd jesteś ? brałeś od Zaczyka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo90    1

ja juz mam podpisana umowe i czekam na dostarczenie cielaków ale nrazie mają z tym problem bo nie nadążają kupować cielaków bo taki popyt mają na te umowy, a cielaki sa od 150-300kg na pewno bo znajomi co juz brali te cielęta to miały cielęta po 250 kg a ja jestem z brzezin :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no i chyba znaleziono skuteczny sposób na obniżenie ceny bydła łapiąc rolników na takie kontrakty jak pan Zarzyk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo90    1

czy ja wim czy on tak łapie tych rolników , policz sobie jak chcesz kupić dobrego byczka miesnego ok 100 kg to musisz dać w granicach 1700zł i jeszcze takie ciele trzeba odpoić mlekiem lub czymś mleko zastepczym chowasz jakies 20 miesiecy na wage ok 700-800kg czyli netto do zapłaty jak masz 750kg to jest bardzo dobrze , teraz jak się ma takiego do sprzedania to jest bardzo dobrze bo cena jest w miare ale jak kurs euro spadnie, Turki najedza się juz wołowiny i byki za 20 miesiecy spadną do 7 zł to powiedz kto lepiej wyjdzie ty co sam sobie kupisz czy jak zakontraktujesz i masz je za darmo i w dodatku kups sobie jednorazowo 20 szt to też trzeba wyłozyc nie małą kase . więdz jak ktos sobie obliczy że mu sie opłaca to zakontraktuje i wie za jakie pieniadze robi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Jest dokładnie tak jak pisze kolega wyżej. Teraz właśnie stabilność jest potrzebna w rolnictwie. Żebyś się rozwijał musisz wiedzieć ile zarobisz. Ja teraz chcę zakontraktować pszenice i rzepak ale nie wiem czy przy tej ilości będą chcieli brać a ze zwierzętami też dobrze jest zakontraktować bo ceny skaczą a koszty są całkiem spore. A jeżeli się nie opłaca to nie trzeba kontraktować, czy ktoś kogoś zmusza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj