mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

nie prawda to co piszesz ze słabe ciele po matce mam 50 matek tylko ze mieszanych i nie jest tak nie raz tak mialem
ze od słabej chudej krowy miałem pieknego opasa a od wielkiej krowy nie zawsze jest super
moim zdaniem krowy powinno sie sprzedawac w ostatecznosći jak sie nie chca za cielic albo z choroby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YanYsz    6
Napisano (edytowany)

No właśnie jeszcze cielność:)
W systemie ekstensywnym myślę że od 10 marek jak będziesz miał 9 odchowanych odsadków to już będzie sukces, bardziej myślę że 15% rocznie Cię zawiedzie. Krowa na rzeź to z automatu jałówka odsadek zostaje na remont stada i zysk jeszcze mniejszy:)
Ja np na 12 w zeszłym roku miałem 1 niezacieloną, w tym roku niestety 2...

Edytowano przez YanYsz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DYWI    9
Napisano (edytowany)

Chyba to jasne żeby nie dopuszczać do zapasienia krowy ??? 

 

Inseminacja czy byk rozpłodowy ??? 

Edytowano przez DYWI

O Polska kraino! Gdyby ci rodacy, Co za ciebie giną, Wzięli się do pracy

I po garstce ziemi Z ojczyzny zabrali,Już by dłońmi swemi Polskę usypali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YanYsz    6

Zapasione nigdy nie są, byk cały czas z nimi chodzi. Powodów problemów z rozrodem może być cała masa. Ale żeby je zdiagnozować to też nie łatwo i nie tanio.. Niby decyzja powinna być: DO BRAKOWANIA
Ale... Tej która się rok temu nie zacieliła dałem szansę bo była po 1 cielaku dopiero i w tym roku cielna, podrosła i generalnie piękna krowa.
Na pewno będzie wymiana byka i zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam dwa byki w tamtym roku 2 nie urodziły 2 poroniły więc 90%
tylko byk insiminacja do dziesięciu sztuk może być
ja mam dwa byki w tamtym roku 2 nie urodziły 2 poroniły więc 90%
tylko byk insiminacja do dziesięciu sztuk może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

dlaczego insiminacja tylko do 10 sztuk , w tamtym roku robione było 20sz w tym będzie 25 szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Bo ciele pada głównie dla tego że jest słabe .

Słabe ciele = Zła mamka . 

 

Chłopie kto tobie takich bajek na opowiadał ?

Te twoje piękne wyliczenia

Agresywne bydło dla ciebie jest git , teraz  piszesz takie bzdury o mamce

Nie chce się tu dużo rozpisywać ale po twoich postach widzę że  nie masz dużego doświadczenia 

Sorry ale żyjesz fantazją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YanYsz    6

dlaczego insiminacja tylko do 10 sztuk , w tamtym roku robione było 20sz w tym będzie 25 szt

Wszystko się da, tyle że dużo z tym zabawy, moim zdaniem optymalnie najlepsze sztuki próbować inseminować na początku sezonu a jak nie załapią to idą do byka wszystkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DYWI    9

Pytam was bo jestem głupi na ten temat i chcę się czegoś dowiedzieć jak pierwszy raz robiłem bufor ciepła do domu 200 m2 też wszyscy w koło mówili że to głupota i że będzie trzeba więcej pali bo baniak będzie zabierał ciepło  i że szkoda pieniędzy i że wungiel itd. 

Też pytałem na forum co i jak i się dowiedziałem więc i teraz pytam. 

LM bez dyskusji ekstensywnie cały rok na pastwisku. 

 


O Polska kraino! Gdyby ci rodacy, Co za ciebie giną, Wzięli się do pracy

I po garstce ziemi Z ojczyzny zabrali,Już by dłońmi swemi Polskę usypali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Hodowla bardzo dochodowa zwłaszcza na forum i u tych którzy chcą zacząć i nie dokońca wiedzą co to znaczy.I uważają że tu nie ma pracy tylko bydło spaceruje zajada trawkę i pieknie wygląda, bo coż tam może się stać. Kolego poszukaj hodowców z okolicy zasiegnij duuuużo informacji.
Pamiętaj to są żywe zwierząta
Ja osobiście zlikwidowałem całe stado wczoraj ostatnie pojechały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DYWI    9

Co cię do tego skłoniło ???? 

Hodowałeś na opasy czy na odsadki ??? 


O Polska kraino! Gdyby ci rodacy, Co za ciebie giną, Wzięli się do pracy

I po garstce ziemi Z ojczyzny zabrali,Już by dłońmi swemi Polskę usypali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekMi    0

Jakie są ceny za bydło mięsne? Chodzi mi o cenę za np. dorosłe byki limousine. Sprzedawał ktoś ostatnimi czasy?

 

Są jakieś ogłoszenia na necie ale trudno powiedzieć jak się to ma do rzeczywistości. Najlepsze info zawsze z dokonanych transakcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Co cię do tego skłoniło ????

Hodowałeś na opasy czy na odsadki ???

Z początku trzymałem na duże.

Ale policz jak masz 20 krów i trzymasz wszystko od nich to robi się sporo sztuk. Potrzeba sporo karmy a do tego potrzeba miejsca. Masz krowy, cielaki,jałówki oraz byczki. Do 8 miesiąca życia odsadków grupowanie to nie problem potem tworzy się kilka grup a tu potrzeba zagród.

Masz młodzież do roku i do dwóch lat. Bez pastwiska krowy stają się kosztowne. Ale i pastwisko musi być dobre bo z gówna bata nie ukręcisz.

Jak zaczniesz liczyć koszty paszy to stwierdzisz że lepiej sprzedać takie odsadki w wadze 250-270kg i nie bawić się w duże. W to miejsce lepiej postawić krowy. Ale pamiętaj żeby zarobić na krowach to musisz ograniczyć koszty żywienia do minimum. Bo każdy litr paliwa kosztuje , każdy kilogram paszy jak objetościowych jak i treściwych to kasa. Nawet woda z wodociągu staje sie strasznie droga ( u mnie na stadko 30 krów młodzież i pare jałówek szło od 2do4 m3 wody zimą mniej latem więcej)

I niestety nie wszyskie krowy same się cielą nie każda matka ma instynkt. Oraz nie każdy cielak ma odruch ssania. Selekcja jest bardzo ważna. To są żywe zwierzęta tu wszystko się może zdarzyć (kto chowa to wie)

Bydło to nie młyn wodny tego woda nie napędza tylko poświęcenie i cieżka praca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DYWI    9
marian892

 

A system angielski oczywiście poza okresem przed porodem i po porodzie ??? (słoma i śruta )

Mówię tu o zimie bo w sezonie tylko na pastwisku plus stały dostęp do słomy i wody woda na łąkach jest bo płyną kanały wystarczyła by jakaś zmyślna pompa na wiatr lub na nurt . 

Tam gdzie jest orne mam zamiar się budować więc i tak będę kopał głębinową .

 


O Polska kraino! Gdyby ci rodacy, Co za ciebie giną, Wzięli się do pracy

I po garstce ziemi Z ojczyzny zabrali,Już by dłońmi swemi Polskę usypali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Kolego poszukaj hodowców i zasięgnij ich opinii( ale takich co się tym zajmują 10 i więcej lat)
Wszystko można robić a czy się uda to już nie umiem Ci odpowiedzieć
Sam sobie odpowiedz czy masz na to siły i finansowe zaplecze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromar    18

Kolega dywi zdaje się już podjął decyzję i marny trud żeby wytłumaczyć mu że to raczej ciężki kawałek chleba, niech spróbuje i sam się przekona...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Ja należe do osób które chcą pomóc bo wiem co to znaczy hodowla. Od dziecka żyje i pracuje (pracowałem) przy bydle.
Tak naprawdę jeżeli chodzi o rasę LM to średnio nadają się na całoroczne pastwisko. Budynki są potrzebne. Moim skromnym zdaniem do tego bydła potrzeba doświadczenia i cierpliwości. A budowanie całej infrastruktury do hodowli będzie drogie. Począwszy od pożądnego zaplecza paszy po cholernie dobre ogrodzenie (jest już temat na AF że stado uciekło) ja z doświadczenia wiem że to nie jest łatwe. Pytanie czy Twoje pastwisko jest blisko lasu. Bo bydło czuje respekt do prądu ale dziki sarny i jelenie już nie. Może kolega nie wie ale ptrzebny dobry poskrom do selekcji oraz jak weterynarz lub ARiMR będzie chciała kolczyki sprawdzić. A zakolczykowanie już 2 dniowego cielaka to jest problem. Kolega chce utrzymywać typowo pastwiskowo czyli na 99% Bydło zdziczeje i to będzie typowe rodeo a wiem że łapać linką to sobie można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

A właśnie a propo kto choduje opasy po części na systemie angielskim zadawajac jeczmienna slome i siano? Do tego sruta wiadomo i dodatkowo odpady ziemiak marchew? Jak by to wyglądało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Na całoroczne trzymanie pod gołym niebem angus albo hereford.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hodowla bardzo dochodowa zwłaszcza na forum i u tych którzy chcą zacząć i nie dokońca wiedzą co to znaczy.I uważają że tu nie ma pracy tylko bydło spaceruje zajada trawkę i pieknie wygląda, bo coż tam może się stać. Kolego poszukaj hodowców z okolicy zasiegnij duuuużo informacji.

Pamiętaj to są żywe zwierząta

Ja osobiście zlikwidowałem całe stado wczoraj ostatnie pojechały

Kolega ma rację, po tym co pisze widać, że zjadł na tym zęby. Ludzie mają mylne wyobrażenia o hodowli bydła mięsnego czy w ogóle opasów. W tych głupich 'Top Agrarach' piszą pierdoły, każdy wychwala się, że chu..a robi, wszystko samo rośnie, żyć nie umierać. Tymczasem przy każdym bydle trzeba jeb...ć, nie ma to tamto. U nas parę tygodni temu byk zabił osobę, pracującą w oborze. Trzeba się liczyć i z taką ewentualnością. W ogóle pomysł wchodzenia w hodowlę to jakieś nieporozumienie. Nie czytałem od początku, ale autor postu pracuje chyba w Anglii? Więc na jego m-cu zająłbym się tą pracą, a ziemię obsiał bądź wydzierżawił, bo na hodowli bez doświadczenia daleko nie ujedzie.I piszę to bez żadnej złośliwości. Ktoś tu wspominał o mrozie, miał rację, we wiatce wszystko pozamarza i do widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

U mnie stoją pod gołym niebem i jakoś woda i pasza jest cały czas - kwestia pomysłowości. A mróz dla bydła nie jest przeszkodą bo komfort termiczny bydło ma od -10 do +15 czyli tak naprawdę zimą czuje się lepiej niż latem. Ciężko się przestawić mleczarzom na mięsne bo każdemu się wydaje że w krowy trzeba pchac ile się da. A po kilku latach wielkie zdziwienie, że do interesu trzeba dołożyć bo odsadek poszedł za 2,5 tys a krowa przez rok zżarła za 3 tysie. Tak samo jak ciężki opas sprzedany po 9/kg zżarł więcej przez te 2 lata niż jest wart.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj