mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

soltys48    19680

oj nie wiem czy jak na kontroli zobaczą na uwięzi to dają ostzreżenie

u mnie doczepili się,że cielęta nie są trzymane razem-paranoja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zależy jacy kontrolerzy i jak bardzo chcą się wykazać B) .  U Mnie cała kontrola odbyła się w mieszkaniu ( weterynaryjna ) , ale to już chyba ok. 4 lata temu .

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a wracajac do pytania uzytkownika darekcichocki to myslicie ze taki biznes ma sens ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Być może , ale nie możemy się zgadzać na wszystkie zakazy i nakazy UE . Ja wiąże według własnego uznania i naprawdę nie potrafię zrozumieć przepisu odnośnie cielaków . Bo niby dlaczego nie i akurat do pół roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, znam rolników co cielak wyskoczy z d*py pić nie dostanie i stoi na sznurku przy słupie wącha gówna to to jest już gruba przesada, ale taki byczek 2 miesiące simental pojonym krowim mlekiem ma około 100kg na bank i z doświadczenia wiem że lepiej w takim wieku jak każdy ma swoją michę że tak powiem. Trzymam aktualnie jałoszki hf i każda od ok 2-3 miesiąca stoi w stanowisku z koleżankami i wcale sobie nie narzeka wręcz przeciwnie lepiej rosną jak w grupie. Pod mordą QQ dla sianko otrąbki czysta woda. Moim zdaniem przyrosty są lepsze w stanowiskach cielęta wcale sobie tej metody nie krzywdują tylko troche więcej roboty.
Tylko nie wiem bo odnośnie mięsnego nie mam doświadczenia..hf trzymany 3 miesiące na mleku krowim i drugie tyle paszach urośnie gdzieś do 200 kg a jak to się ma z mięsnym mam nadzieję że 250kg by złapał i po 10zł za kg. Ale nie wiem jak to w praktyce
 


a wracajac do pytania uzytkownika darekcichocki to myslicie ze taki biznes ma sens ?

 

To zależy jaką kto ma sytuacje jak masz mleko po 1,3 pryzme 100m z QQ 0zł kary i odstawiasz po 15tyś miech do nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BestTeam    2

Według mnie jest jak najbardziej opłacalny,tylko musisz pamiętać żeby jak najmniej kupować produktów,a jak zrobisz dla nich oborę to zrób tak jak czyli żeby można było w przyszłości ją przemontować na tuczniki,bo jak polska będzie hodowała coraz więcej bydła to i cena będzie spadać a tuczniki pójdą w górę za kilka lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUBCZYK    0

Witam!

Ja mam pytanie z innej beczki czytałem kilka stron postów wstecz i widzę że będzie kto odpowiedzieć na moje pytanko. Mianowicie mam produkcje mleczną ale słaba opłacalność ostatnio kary itp porażka. Myślałem sprzedać krowy zostawić z 8 sztuk najlepszych kupić za to 16 simentali byczków w wadze do 80kg cena w granicach 1200zł widziałam na olx mają 4tygodnie.  Mlekiem od krów poić te cielaki ze 2 miesiące i ze 2-3 miesiące na QQ i coś treściwego. Moje pytanie ile mogą osiągnąć takie byczki po 5 miesiącach takiego żywienia i ile można by było za nie wziąć 2500zł weźmie ? Jak to jest w praktyce.

 

Masz krowy mleczne to zaciel je mięsnym uzyskasz krzyżówkę jak urodzą się jałoszki to te jałoszkę zacielisz i masz już mięsne bydło,droga długa ale mało kosztowna bo kupowanie to loteria a to co kupisz to nie koniecznie mięsne będzie po za tym chorują czasem itd.Lub kup sobie od hodowcy co ma mięsne bydło jałówki bądź zacielone jałówki i masz krowy mamki droga krótka ale kosztowna,a kupowanie cieląt sobie odpuść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Zgadzam się z tobą LUBCZYK                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   DarekCichocki   oblicz sobie wszystkie koszta to bardzo mało opłacalny interes  w ten sposób, skorzystaj z rady kolegi  LUBCZYK                                          

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

do jakich krajów wysyłana jest Polska wołowina ? jaki kraj kupuje od nas najwiecej ? ma ktos takie informacje ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się dostosowywać do sytuacji a ta u każdego jest inna więc wiadomo że zdania będą podzielone :D Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia. :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

Panowie, powiedzcie mi ile można realnie dostać za czystorasowego byka w wadze cięzkiej w wieku ok 2 lat? Hodując hfy od własnych krów , w wieku 23-24 miesiące mają w przedziale od 800-900 kg. Średnio za taką sztuke jest w granicach 5700zł. Piszę średnio ponieważ zdażają sie sztuki za ok 5000 jak i ponad 6000zł Wiec pytanie czy opłaca sie kupować drogie cielęta mięsne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

Jak masz swoje cielęta to jaki jest sens kupować? jak masz krowy i chcesz mieć ładne cielęta to zacielaj jakimś mięśniakiem i masz spoko mieszańce.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

Tzn mam swoje , ale częsciowo dokupujemy gdyż stado krów nie jest duże, a wiadomo ze mniej wiecej połowa jest jałówek.  Ale bardziej mnie interesuje to ile wiecej można uzyskać za takiego byka mięsnego. Cielak Hf taki lepszy to w granicach 800 zł, a dobry mieszaniec to koszt ok 1200 zł, czyli na starcie musi 400 zł nadrabiac, a jeśli chodzi o wagę zywą to w granicach 50kg wiecej musi urosnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Panowie, powiedzcie mi ile można realnie dostać za czystorasowego byka w wadze cięzkiej w wieku ok 2 lat? Hodując hfy od własnych krów , w wieku 23-24 miesiące mają w przedziale od 800-900 kg. Średnio za taką sztuke jest w granicach 5700zł. Piszę średnio ponieważ zdażają sie sztuki za ok 5000 jak i ponad 6000zł Wiec pytanie czy opłaca sie kupować drogie cielęta mięsne?

Policz jeszcze ile wydajesz na żywienie bo można żywić intensywnie a widzę że u ciebie tak jest skoro hfy osiągają taka wagę albo ekstensywnie czyli jak najmniejszym kosztem Ostatnio za limousina dostałem cenę 9 zł/kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

Maroon oczywiscie świadom jestem tego że wybicie hf a jakiś mięsny to też inna sprawa. Pytałem z czystej ciekawości. Bo kiedyś mniej wiecej 10 lat temu,jak jeszcze ceny mieszańców wachały się ok 100 zł wiecej za sztuke i takie kupowaliśmy i potem w cięzkiej masie sprzedawalismy na wagę żywą, to mieszanki lm x hf zawsze były wagowo daleko z tyłu w porównaniu z czystymi hf-ami.


a kto za hf zapłaci 800 zł?

 

no to jest realna wcale nie wygórowana cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielarin    0

Mój przykład jest taki : likwiduje produkcje krów mlecznych ale stopniowo więc zacielam je miesnymi (LM lub Simentalem) byczki na opas jałówki róznie raczej czekam do pierwszego wycielenia i patrze jak daje mleka trawia sie że nie rózni się od hf.. te które dają jako pierwiastki ponad 20 litrów na dzień zostawiam dalej jak normalną krowe inne na mieso opasy sprzedaje w wieku maksymalnie 18 miesiecy bo: często zajmusie sie nimi mama gdy mnie nie ma i boi się wiekszych oraz nie mam zbyt dużo miejsca na dłuższe trzymanie Mają wtedy wage 650+  kwestia opłacalności: za hf dostaje  50gr a czasem i więcej  mniej na każdy kilogram żywej wagi i wydaje mi się ze minimalnie wolniej łapią kilogramy różnica średnio 30-50 kg na koniec opasu....nie kupuje cięląt ale rozrachunek z własnych jest dla mnie prosty że warto dołożyć kwotę rzedu 400 zł na dobre ciele.... I inna kwestia nie wiem czy to przypadek akurat ale moim zdaniem mięsne i mieszańce są o wiele bardziej spokojne....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Kazdy musi sobie sam odpowiedziec. Jezeli ktos ma krowy i mysli aby "dołozyc " opasów to dla mnie totalny bezsens, liczac te 800 kg po 8zł/kg daje 6400 zł odliczyc cielaka ktory poszedł by załozmy za 700 zł daje 5700zł / 24 msc = 237 msc brutto. Najgorsza krowa da te 10l na dój co daje w skali 300 dni doju jakies 6000l przy cenie 1 zł 6tys zl. + cielaka a w ciagu dwoch ;lat 12 tys + 2 cielaki  + rowniez mozemy ja sprzedac w zalznosci od kondycji +-2 tys zł. 

U mnie w okolicy czesc schodzi z opasów, efektem jest male zainteresowanie na małe byczki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbud    27

Nasze Pini:) do włoch,

Podobno chorwacja też coś bierze

No i na zachód przez nasze:) zakłady mięsne, na zasadzie wymiany śmieci do nas jadą a smakowa wołowina do starej UNI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

Kazdy musi sobie sam odpowiedziec. Jezeli ktos ma krowy i mysli aby "dołozyc " opasów to dla mnie totalny bezsens, liczac te 800 kg po 8zł/kg daje 6400 zł odliczyc cielaka ktory poszedł by załozmy za 700 zł daje 5700zł / 24 msc = 237 msc brutto. Najgorsza krowa da te 10l na dój co daje w skali 300 dni doju jakies 6000l przy cenie 1 zł 6tys zl. + cielaka a w ciagu dwoch ;lat 12 tys + 2 cielaki  + rowniez mozemy ja sprzedac w zalznosci od kondycji +-2 tys zł. 

U mnie w okolicy czesc schodzi z opasów, efektem jest male zainteresowanie na małe byczki. 

 

Produkcja mleka z pozoru wydaje się rarytasem, natomiast przy wydajności ok 5000-5500 l/ na rok od sztuki i obecnych cenach ok 1 zł mija sie z celem . Cielak którego da krowa pokrywa koszty weterynaryjne przez całą laktację, krowa zje dużo więcej i wyższej jakościowo paszy. Co wiecej ilośc laktacji srednio wynosi 3 laktacje. Jezeli za opasa jest ok te 5500 , to w 4 latach masz 11 tysięcy za 2 byki. Jałówke przez pierwsze 2 lata musisz wychowac jak byka i dopiero po kolejnych 2 latach masz te 11 tysiecy.. Bydło opasowe wymaga mniejszych nakładów pracy jak i kapitału.

 

A z jakiego regionu jesteś?

Edytowano przez Farmerski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

kolego krowy przy wydajnosci jakiej piszesz 5000-5500 nie wymagaja wielkiego nakładu,finansowego. Mam sztuki co dają 6 tys a są co dają ponad 10 tys. i wiem ze krowa ktora daje 6 tys nie wiele wiecej bedzie kosztowac niz opas ktory ma wazyc 800kg do 24 msc. Fakt trzeba jeszcze  miec krowe.  

 

Ja podałem tylko przykład, oczywiscie normalne jest że jezeli ktoś nie ma produkcji mleka to raczej się tego nie podejmie ze wzgledu na kapital jaki musialby zainwestowac i szuka innych mozliwosci chociazby wspomnaine bydło opasowe. Moj post raczej tyczył się sytuacji "rezygnacja z krów na rzecz bydła opasowego". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj