mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

koma666    162

dziwne to jest to ze kiedys w PGR było po 1-2 tys bydła albo kilkadziesiat tys swin i sie nie opłacało NIBY a teraz każą zwykłemu chłopowi miec tyle ile było w PGR zeby mu sie opłacało, to jest dziwne a nawet chore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Tylko trzeba wziąć pod uwage to,że kiedyś taki PGR dał robotę co najmniej 50 ludziom,na lewo pracownicy też wynosili co się dało(pasza ,cielaki,paliwo),a dziś setkę krów prywatny gospodarz sam z żoną obtańcuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

tylko ze wtedy paliwo i nawozy to były grosze a teraz to najwieksze obciazenie w gospodarce, poczytaj tematy o maszynach, ciagle jest pytanie ile pali ? wtedy to było nie wazne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Słuchajcie czy orjentujecie sie od jakiej ilości opasów potrzebna jest opinia środowiskowa i jakie dopuszczalne djp bez zbędnych papierów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekg23    3

opinia środowiskowa jest wymagana przy budowie budynku inwentarskiego gdy planowana obsada po budowie tego budynku w całym gospodarstwie będzie większa od 40 djp

 

Jednak brak obowiązku opini środowiskowej nie zwalnia z uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, zrobienia mapy do celów projektowych, projektu, pozwolenia na budowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie długo przejmę gospodarstwo taty który ma 10 ha ornyh i 2,5 ha łąk . Mamy mtz 80 , c360 , bizon 056 , agregat uprawowy , pług 5 zagonowy , brony 3 ciężkie , brony 3 lekkie , kosiarka z 165 , zgrabiarka 4 słoneczka , siewnik 3m , przetrząsacz karulezowy 4 , opryskiwacz 10m . prasa do snopków , talerzówka , rorzutnik , wóż , dwókółka , kultywator , zastanawiami się na kupnem grubera , przyczepy d-47 i zetora 7711 ) Wsystkie masyny są pod wiatami , garażami . Mamy stodołe o wymiarach 18x13,5 i obore o wymiarach 21x6 . Jest też tartak który był wcześniej używany ( ok 8 lat temu tata zakończył tą działalność) planuję też coś z tym zrobić ( robić deski i sprzedawać ) . Ale w tym tamacie chodzi mi o to ile byków dam rade utrzymać na moją obore i areał . Po wydierżawieniu od kogoś kilku ha łąk i pół powiększe hodowle i zaczne je hodować w stodole . Czy na 10ha ornych i 2,5 ha łąk opłaci się hodować byki czy może świnie ?

 

Połączone

Edytowano przez razor275
Dublowanie tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel9898    101

oczywiście, że byki, chociaż przy dzisiejszej cenie to słabo, ale mam nadzieje, że się podniesie ;) piszesz, że chcesz kupić zetora 7711. moja dobra rada jest taka, że kup ciągnik z przednim napędem, zaoszczędzisz wtedy czas, paliwo i zrobisz robote szybciej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Ten kto hoduje świnie do tego tematu raczej nie zagląda, więc bardziej polecane będą w tym wątku byki ;)

 

Obory nie masz wcale takiej małej, 126 metrów kwadratowych to sporo i pomieściłbyś w niej trochę byków, ale zasadnicze pytanie czy chcesz hodować na uwięzi czy luzem? 2,5 ha łąki to trochę mało siana byś miał, ewentualnie musiałbyś zastąpić siano czymś innym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba luzem . Korytarz paszowy o szerokośći 2m żeby się zmieścić taczką a reszta bykom . Najwyżej w kojcach gdyby się ze sobą niedogadywały ;) . Tylko się jeszcze zastanawiam nad głęboką ściółką lub nad rusztami . To obora jest na głębokiej ściółce ale myśle nad małymi takimi korytarzami żeby gnojowica płyneła do szamba pod oborą . Tak było kiedy jeszcze tam były świnie . Co myślicie o tych korytarzach ?

Edytowano przez michal135791

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pazdzioch    1

nie ujedziesz to tak jak ty bys miał jesc przedwczorajszy chleb na drogie danie dnia byki chca dwa razy dziennie jesc i tego u nich nie zmienisz , ja swoim daje kiszonke z kuku i posypuje to sruta z koncetratem i tez prubowalem dac wiecej i na cały dzien efekt był taki ze gniło w korycie a one poprostu czekały na mnie ze im dam2raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
smolarczyk    0

witam panowie powiedzcie mi czy opłaca sie chodowac byki na 2 h łąki i dokarmiać ziemniakami tylko siano kiszonke i ziemniaki kupujac na zimie oczywiscie i ile mogą mieć przytostu od wagi 50kg siedzac na łące od marca do pazdziernika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

@lordrolnik - bardzo twórczy i wymowny post, wiele dzięki niemu się dowiedzieliśmy. ;)

 

Teraz to bida z tymi opasami na mniejszych gospodarstwach, gdyż nawet mając 30 sztuk byczków i krowy mamki nie dadzą PROW ani MR, chyba cholera będzie się trzeba powoli przestawiać na mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

witajcie!. Mam pytanie co wybrać hodowle bydła czy tuczników albo produkcji roślinnej? Wiec do sedna posiadam 3ha ziemi ornej klasy 3 i 4 oraz 3 ha łąk wiem że nie dużo ale to ma być dodatkowe zajęcie a nie sposób na życie przynajmniej jak na teraz. Maszyny podstawowe do uprawy ziemi posiadam do prac przy sianie mam kosiarkę rotacyjną i zgrabiarkę pająka jedyne czego nie mam to prasy. Tak więc się zastanawiam co wybrać. Czy bydło czy zaorać wszystko i posiać zboże i sprzedać czy też posiać zboże i kupić prosiaki i niech latają i rosną w oborze. Liczę na wasze porady co wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

To powinna być twoja decyzja, ale nie kogoś nieznajomego, ja tak uważam przynajmniej. Spróbuj tego co jest według Ciebie najbardziej odpowiednie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

No ale tu nie chodzi o to, aby za kogoś decydować tylko doradzić. Zależy ile kolega ma wolnego czasu, chociaż uważam, że hodowla bydła mięsnego w obecnej chwili i przy takim areale nie opłaca się. Poleciłbym zaorać te łąki jeśli się da, ziemia dobra to będzie też rodzić ( zakładając że PKMg i pH jest na optymalnym poziomie ) i masz spokój po pracy tylko kilka razy z opryskiwaczem wyjeżdżasz i żyjesz jak pan. Jeżeli masz możliwość przechowania ziarna to już całkiem dobrze bo jak cena jest słaba tak jak teraz to wiadomo... Nie wiem jak to z trzodą jest ale jakbyś chciał to też teraz jest dobry interes, natomiast to już kosztuje trochę wolnego czasu.

Edytowano przez PETECNC355

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

tylko właśnie teraz pojawił się problem z zaoraniem łąk ponieważ większości moich łąk znajduje się bardzo na kamienistym terenie i ciężkim w uprawie. Ile zdołał bym wychować byków na takim areale? Od razu dodam że nie mam możliwości robienia żadnych kiszonek. Jedyne co to mógł bym mieć kilka arów buraków cukrowych i ponadto zawsze sadzę trochę ziemniaków to także że są też drobne do skarmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adams452    13

Przy takim areale proponuje produkcje roślinną a dokładniej truskawki. Z tego jeżeli masz dobry rynek zbytu naprawdę można dobrze zarobić. Mój sąsiad ma tylko hektar ziemi i jest w stanie z tego utrzymać rodzinę. Sadzi tylko truskawki 70 arów co roku żeby zapewnić płodozmian. Mimo takiego areału dają radę to oberwać w 4 osoby z czego 2 osoby rwą dopiero od południa. Facet sadzi tylko odmianę hanoye. Podsumowując jeżeli masz w okolicy punkty skupu truskawek to proponuje właśnie taki biznes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

nie wiem czemu ale jakoś nie przepadam za produkcją owocową a bydło chcę jak zajecie po pracy jak na razie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Reamedes    0

Mam takie pytanie. Czy warto kupić byczka hf x bb pochodzącego z bliźniaków z czego drugi bliźniak to jałóweczka. Mam zamiar wziąść go na opas i czy on będzie rósł tak samo jaknormalny cielak gdy posiedzi tak z 1.5 miesiąca na mleku od krowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Z mojego doświadczenia wynika, że gdy są bliźniaki to zawsze są mniejsze i tak jest już do końca. Ale nie jestem alfą i omegą aby stwierdzać czy zawsze tak jest. Przynajmniej w przypadkach, z którymi ja się spotkałem tak było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

kolego co do truskawek to nie wmówisz nikomu, że 4 osoby zbiera 0,70 ha bo sam mam 0,80 ha truskawek i czasami 12 osób ma problem zebrać to za 2 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy czy w hodowli bydła mięsnego głównie byków da się siano całkowicie wyeliminować i zastąpić je słomą owsiana lub pszeniczną czy jednak musi ono być w jadłospisie? Ze słoma nie miałbym problemu bo miałbym ją za darmo tylko zbelować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Dla opasa sloma i kukurydza wystarczy

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj