Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mohyl    48

czym szczepicie króliki ja wykożystałem castomix

w tamtym roku nic sie nie działo w tym te same króliki po 12 dniach maja objawy Myksomatozy

na 8 zaszczepionych 3 maja objawy

sądze ze to poszczepienna ale nigdy sie z tym nie zetknołem i co tu robić

posrana ta szczepionka macie może jakieś pewniejsze ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JKXX    0

Witam mam takie pytanie do hodowcow,czy kroliki robią kupke w jednym miejscu klatki czy gdzie popadnie.Chcialbym zrobic klatke z rusztem w podlodze.Ruszt w kącie klatki 20x30cm,jest sens?

Dzieki za odpowiedz pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturolnik    0

Kolego ja z własnego doświadczenia wiem że to zależy tylko i wyłącznie od królika gdzie robi kupę ,u mnie niektóre sr**ą po całej klatce a inne w jednym miejscu, więc nie wiem czy to zda egzamin jak coś to na połowie przynajmniej zrób siatkę i dawaj jeść w tym miejscu gdzie niema siatki tak żeby nie miał miejsca na sranie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidex    0

WITAM.Kolego JKXX. Ja również zauważyłem takie coś . Dorosłe u mnie w większości mają swoje miejsca gdzie się załatwiają ale młode dopiero się z czasem się tego uczą .Ja nie stosuje klatek z rusztem w podłodze więc nie mam doświadczenia ale się o tym naczytałem i nie radze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Koledzy mam pytanie ! Jest sens hodować króliki jako dochód? Czy to jest opłacalne ? czy jest w ogóle jakiś skup mięsa ? Jeśli to jest opłacalne to jaka ilość matek najlepiej Jaki areał najlepiej przeznaczyć na w miarę opłacalną hodowlę Jakie pasze przygotować dla nich siano i co jeszcze Mam ok 4 ha łąk ile mogę uchować na tym Czy w ogóle warto inwestować w tę hodowlę ? Będę wdzięczny za odpowiedź pozdrawiam

Edytowano przez barti212121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mohyl    48

prosze o odpowiedz

 

prosze o odpowiedz

 

z tego co mi wiadomo to grupa polrabit z Krotoszyna płaci około 6 zł za kg ale musisz mieć około 1500 sztuk powyżej 2,8kg by je od ciebie odebrali inaczej sam zawozisz

czy opłacalne raczej słabo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Od wielu lat zajmuję się hodowlą królików. Swego czasu miałem doczynienia z hodowlą fermową. Obecnie zajmuję się hodowlą hobbystyczną jednej rasy ( nie dla zarobku )

 

Dlatego z całą pewnoscią mogę stwierdzić ze na królikach nie zarobisz. Opłacalność jest ale tylko wtedy gdy masz kilkaset matek. Znałem fermy gdzie 200-400 matek nie było opłacalne co doprowadziło do upadków ferm.

Wiec daje to trochę do myślenia w kwesti ilości.

 

Znałem także hodowwcę który sprzedawał linie mateczne a także w mniejszym stopniu ojcowskie na Ukrainę. Dawali mu wtedy 48 zł za sztukę za królika młodego dobrego do rozrodu.

 

Jednak współpraca się urawał gdyż owy hodowca zaczął kombinować z rasami i krzyżował we własnym zakresie żeby wyciągnać wiecej od sztuki co sprawiło że wartości użytkowe spadły a umowa z odbiorcami z Ukrainy zerwana.

 

Co do polskich realiów to tak jak powiedziałem zysku z tego nie zrobisz. Mamy parę ubojni w kraju, większość na południu. A ceny w granicach 4-7 zł są nieopłacalne nawet przy większej ilości.

 

Zarobić można na królikach ale inwestując w małą hodowlę zarodową ( max 20-30 matek) czyli sprzedajemy samice i samce o wzorowych cechach innym hodowcom do dalszego rozrodu. Rasy srednie cenią się w granicach 30-180 zł natomiast rasy duże 50-300 zł a znam przypadki że za BOS-y płaci się ponad 600 zł i wcale nie tak rzadko.

Sam sprzedałem parę sztuk po 400 zł.

 

Jednak nie radzę sugerować sie wysokimi cenami sprzedaży gdyż trzeba mieć ogromną wiedzę na temat królików i danej rasy, wadach dopuszczalnych i niedopuszczalnych, trzeba znać wzorzec i odpowiednio prowadzić selekcję i wiele innych aspektów.

 

Króliki rasowe są takze o wiele bardziej delikatne, podatne na choroby i warunki zoochigieniczne od mieszańców czy królików nie rasowych.

 

To wszystko sprawia że taki rodzaj hodowli jest stosowany jak hobby i nie ma na celu zarabianie.

W Polsce mamy około 25 tys. zarejestrowanych hodowli w Krajowym Związku Hodowców Królików.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciek4    2

Barti, Foster napisał zgodnie z prawdą. Gdybym ja miał 4 ha łąk, zająłbym się bydłem mięsnym. A wracając do królików, podstawowe umiejętności zdobędziesz biorąc do chowu 2 samice i jednego samca. Jeśli Ci to wyjdzie i nauczysz się, "połkniesz bakcyla", to możesz pomyśleć o rozszerzeniu hodowli. Pracowitość, wiedza i upór koniecznie potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JKXX    0

A moze ktos powie ile zboza i siana zje np.300 krolikow w ciagu 4 miesiecy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Maciek 4 A ty hodujesz króliki ? Na jaką skalę ? Jaka rasa najlepiej na mięso ? Jakie muszą być warunki hodowli ? Ile zamców na ile samic ? Jakie pomieszczenie na króliki ? Masz może kontakt do jakiejś ubojni ? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mohyl    48

ja mam 60 królików i na 2 tygodnie zjadaja mi 50kg zboża

co do ilości samic na samca to max 10 na jednego

ubojnia to POLRABBIT Krotoszyn płacą dokładnie 6,2 zł za kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidex    0

Czym wy warzycie swoje króliki? Pytam ponieważ zamierzam coś kupić i nie wiem co jest najlepsze .Proszę o rady,wskazówki,przykłady co wy stosujecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JKXX    0

Mohyl czy dajesz przy tym jakies kupcze pasze,granulaty czy hodujesz tylko na swoich bo ja chcialbym tylko na swoich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mohyl    48

choduje na swoich pasze kupuje tylko do matek karmiących nazywa sie jakoś Rabbit kosztuje 45 zł za 25 kg

mam króliki kalifornijskie i mieszańce ale kryte samcem miesnym sprzedasje głownie na tuszki po znajomych i rodzinie

taka przydomowa mała chodowla jeszcze sie opłaca

proponuje ci żebyś sobie wybrał z któryś z tych ras do chodowli

Kalifornijski

Termondzki

Kuna wielka

 

to są mięsne króliki jest jeszcze Nowozelandzki ale ja bym odradzał bo jest wybredniejszy na futer i nie rośnie aż tak szybko bez paszy

rasy duże na początek jak dla ciebie odpadaja uwierz trzeba na tym sie bardzo znać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JKXX    0

A co sadzisz o Popielanskim ponoc szybko rosnie.Marzy mi sie hodowla tych odsadzonych od matki na platformach,dwie(osobno samce i samice) jedna nad druga.Miedzy nimi cos w ksztalcie dachu aby odchody nie sciekaly na dolna,mam wolna stodole.Z tych platform zrobic przejscie zamykane na zewnatrz.Przed stodola ogrodzic dwa poletka,gdzie na dzien wypuszczalbym te kroliki,a na noc z powrotem do stodoly.Ponoc kroliki hodowane na "wolnosci" sa zdrowsze.Ale wizja hehe,co ty na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mohyl    48

A co sadzisz o Popielanskim ponoc szybko rosnie.Marzy mi sie hodowla tych odsadzonych od matki na platformach,dwie(osobno samce i samice) jedna nad druga.Miedzy nimi cos w ksztalcie dachu aby odchody nie sciekaly na dolna,mam wolna stodole.Z tych platform zrobic przejscie zamykane na zewnatrz.Przed stodola ogrodzic dwa poletka,gdzie na dzien wypuszczalbym te kroliki,a na noc z powrotem do stodoly.Ponoc kroliki hodowane na "wolnosci" sa zdrowsze.Ale wizja hehe,co ty na to?

 

 

nie znam tej rasy nie chodowałem jej co do sytemu to każdy ma swoje zalety i wady

u ciebie bedzie taki iż bedziesz musiał koniecznie kastrować samce w systemi klatkowym trzeba osaddzać samce każdy sam lub też kastrować

ja natomiast samce szybko likwiduje na miącho ;P

co do stodoły to musisz systematycznie wykładać trutke na szczurzyzne ja miałem w szopi i przerabiałem wojne z nimi

teraz choduje w klatkach na wolnym powietrzu

wszytsko z płyty OSB porobione w dnach luki na sciekanie moczu i pod spodem szufladki i jak narazie sie spisuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Najlepszymi rasami do produkcji żywca to hybrydy towarowe hayla plus i martini ale są ciężko dostępne.

 

Z ras najlepsze są : termondzkie, kalifornijskie, popielańskie, nowozelandzkie białe

 

Najłatwiejszą rasą jest kalifornijski gdyż toleruje błędy hodowcy, oraz co jest istotne bardzo dobrze rośnie nawet na samym zbożu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JKXX    0

Wszystkim dzieki za pomoc,no to sobie jeszcze pogadajmy.To znaczy ze samce nie moga razem przebywac do czterech miesiecy?Bo mam na mysli te ktore pojda na uboj,stado podstawowe w klatkach,i druga sprawa jaki jest stosunek samcow do samic przy wykocie oczywiscie orientacyjnie.Foster zona cie z lozka wygnala? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka    0

Nie da się powiedzieć ile możesz się spodziewać samców a ile samic w każdym wykocie, to czysta ruletka, czyżbyś na lekcjach w szkole z genetyki przysypiał? Samce mogą wychowywać się razem, aczkolwiek zdarzają się niezwykle agresywne pojedyncze sztuki i te trzeba izolować. Przy okazji, nawiązując do tego co było pisane wcześniej, króliki są dość delikatnymi zwierzętami i jeżeli wogóle się na nich nie znasz musisz być przygotowany na problemy. A choroby? Czy jesteś przygotowany na co półroczne szczepienia na myxomatozę i pomór, a kiedy przywleczesz katar zakaźny i połowa stada się zarazi co zrobisz? Piszesz, że zwierzęta stada podstwowego bedziesz trzymał w klatkach. Czy zadbasz więc by zawsze miały idealnie czysto, a jeśli nie, kiedy pojawi się zapalenie sutków lub nagnioty czy ropnie, zatrzymanie mleka, gorączka mleczna czy choćby zwykły świeżbowiec czy będziesz umiał wyleczyć niskim kosztem zwierzęta? Zyski zaczynają się dopiero później i nie jestem pewna czy popielańskie są takim dobrym wyborem. Zwierząt tej rasy, jako że nie jest ich dużo, ciężko kupić by nie miały wad. A przecież, z tego co zrozumiałam, chciałbyś założyć stado zarodowe. Na początek zaczęłabym z kalifornijskimi czy belgami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JKXX    0

Ach kropelka gdy ja chodzilem do szkoly to lekcji z genetyki jeszcze nie bylo,no coz takie byly czasy ale za to bylo napewno weselej.Mam zamiar szczepic tylko stado podstawowe,z tego co czytalem to niektorzy tak robia i jest ok. Chyba jednak narazie rasa kalifornijska.Co do chorob jaka ksiazke mi radzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mati2812820
      Witam. Mam takie pytanie: Czy można dawać trawę królikom, którą się cięło kosiarką spalinową? Czytałem o tym na różnych forach i jedni mówili, że tak, a inni że nie... Dawał ktoś z Was kiedy swoim zwierzątkom siano po takiej kosiarce i czy one po nim nie zdechną ze względu na zanieczyszczenie spalinami, itp.?
    • Przez Kafar_13
      Witam,
      interesuje mnie zakup królików w w/w wadze.
      oferty z łódzkiego.
      Płace 5,5-6zł/kg
       
      kontakt: kafar_13@op.pl
      GG: 10884250
    • Przez MlodyRolnik32
      witam posiadałem do wczoraj 19 królików dziś rano jeden zdechł nie wiem od czego powiedzie mi może daje im pszenice wode sianko mlecz i nieraz koniczyne narwe
      prosze powiedźcie mi od czego mogo zdychać
    • Przez Polak1002
      Witam mam problem z samicą gdyż ma zaledwie rok i 2 miesiące i pojawia się problem gdy ma się kocić.
      Gdy miała się kocić pierwszy raz wykociła się tydzień po terminie i porzuciła, za drugim razem wszystko odbyło się jak należy i teraz za trzecim razem znowu powturzył się pierwszy przypadek. Czy ktoś z was miał taki problem? Co jest nie tak?
    • Przez Tomek1215
      Witam.
      Proszę o radę.
       
      1.Mam samicę Baran Francuski w wadze 4.20kg.Nigdy nie była jeszcze dopuszczana.
      Ona jest strasznie agresywna,(tupie nogami itd.)czy ona może mieć ruję i chce do samca???
      Samiec ma 3,60kg to chyba jeszcze za mały na krycie????
      Od jakiej wagi minimum mogę kryć samice rasy Baran Francuski i ile musi mieć samiec minimum?
       
      2..W jakiej wadze minimum można kryć samice rasy Kalifornijskiej(moje mają wagę 2,5kg????
      I jakim samcem....chodzi mi o to że z jaka rasą kryć najlepiej(wiem że z kalifornijską)j,ale z jakimi jeszcze bo z tymi dużymi jak Olbrzym srokacz i Baran Francuski to chyba nie???
       
      3.Zamieniłem się królikami z innym hodowcą,wziąłem od niego samice Francuską w wieku ponad rok i samice Olbrzym srokacz też ma ponad rok.
      Dopuściłem Francuska już 2 raz i ona dalej nie jest kotna.
      A Olbrzym Srokacz za 2 dopuszczeniem załapała i miała tylko 2 króliki.
      Czyżby gościu wcisnął mi kit.....bo wiedział że samice mają problem z dopuszczeniami???
      Co może być powodem tego,że Francuska nie może zajść w ciążę,a Olbrzym Srokacz miała tylko 2 króliki po 2 dopuszczeniu dopiero załapała???
       
      Proszę o poradę z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj