Polecane posty

waldi33    1

mam pytanie żyto leży plackiem chce je pryskac glyfosem i czy już można pryskac ziarno już prawie suche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Na rynku jest sporo produktów do skracania mógłby ktoś wyjaśnić od czego uzależnić wybór i kiedy stosować? Pierwszy raz posiałem żyto hybrydowe odmiana Palazzo. Na jesieni dostało obornik jakieś 20t/ha 100kg Polidapu i 100 kg Soli potasowej. Ogólnie zamierzam dać około 140kg/N. Ziemia klasy IVb i V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Poza obornikiem jeszcze 140kg N? Sporo tego.

W fazie BBCH31 daj 1lCCC+0,3l moddusa. Z racji tego że żyto zazwyczaj jest dość nierówne to tą mieszaninę daj w momencie gdy 50% roślin osiągnie fazę 1 kolanka. Zalecana temp powyżej 10 stopni, najlepiej dawać w dzień słoneczny.

W fazie liścia podflagowego można dać 0,2l moddusa bądź 0,5l cerone. Cerone potrzebuje temp powyżej 15 stopni.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Uważasz, że za dużo tego azotu? To jest pole które ostatnio wziąłem w dzierżawę, robiłem badania i wyszły wszystkie składniki na niskim poziomie do tego pH 5,7 posiałem wapno węglanowe w połowie lipca ub.r w ilości 5t/ha. Jak określić fazę BBCH? CCC to inna nazwa środka Cycocel 750 SL? Pewnie są to dla was rzeczy oczywiste ale można powiedzieć, zaczynam dopiero przygodę z intensywną uprawą zbóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale trzeba dodać że jeżeli składniki są na niskim poziomie to rozumiem że dałeś 200kg K i 100kg P? Samym azotem plonu nie da się pędzić. W internecie jest dokładny opis faz BBCH. CCC to chlorek chloromekwatu, zawiera go bardzo wiele środków m. in cycocel czy antywylegacz płynny stabilan itd.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Oczywiście, doskonale zdaję sobie sprawę, że samym azotem plonu nie uzyskam. Tak jak już wspominałem na pole wywiozłem około 20t/ha obornika i 100kg soli potasowej i 100 kg Polidapu, suma składników jest trochę mniejsza niż napisałeś, najwyżej dam wczesną wiosną pogłównie 200 kg polifoski 5 do tego oczywiście saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

NPK wiosną już nie warto stosować, Azot i Potas w formie soli potasowej można jeszcze dać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byłem dzisiaj na obchodzie i zauważyłem, że ok. 5-10% żyta leży :( Jest już wykłoszone, dostało ok. 80 kg azotu, wysiew był 200 kg na ha. Czy Waszym zdaniem jest jakaś szansa, że to wstanie? Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Miałem tak w zeszłym roku, trochę się podniosło a następny deszcz je znowu położył. Plon był ale bardzo słaby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20
Napisano (edytowany)

Wcale nie. Chodziło mi raczej o brak jakiegokolwiek rozeznania i konsekwencji.

Jeśli mam w miarę dobre stanowisko, to sieję inne zboże lub hybrydę, a nie żyto po dziadku, bo duże rośnie na 2 metry.

Jeśli chcę zastosować wyższe nawożenie N, to stosuję wszystkie inne elementy stosowne do poziomu intensywności, a nie tylko grubiej puszczam saletrę, bo mi się wysoki plon przyśnił.

Edytowano przez matava
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Piwo dla matav'y:D, Dobitnie opisałeś problem polskiego 'rolnictwa'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek12345    15

witam. chcialbym dowiedziec sie cos od was o skracaniu zyta .. jakimi srodkami pryskacie, jaka jest ich cena oczywiscie i w jakiej fazie rozwojowej :) cos tam poczytalem ale do konca nie jestem pewny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wszystko opisane jest w wątku o uprawie żyta ozimego i na etykietach środków chemicznych. Najczęściej używane są środki z chlorkiem chloromekwatu, etefonem i czasem trineksapakiem etylu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Konkretnie na żyto mieszańcowe to nie ma, bo środki są takie same jak w uprawie żyta populacyjnego. Mam podać wszystkie dziewiętnaście? :)

 

Wejdź na tę stronę http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin i znajdziesz wszystko, co potrzebne.

Zasadniczo CCC stosuje się pomiędzy fazą krzewienia a fazą pierwszego kolanka. Pozostałe substancje później.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Witam, na rynku jest dostępnych kilka środków do skracania żyta. Zastanawiam się jaki wybrać na skracanie w pierwszej fazie (bo tylko raz zamierzam).

możecie polecić coś dla kogoś kto 1-szy raz skraca zboże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
langna    1

ile rośnie żyto po wykloszeniu? a drugie pytanie zabieg skracania a wpływ na klos,roślinę bo jest za wysokie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Od początku fazy kłoszenia żyto może jeszcze dwukrotnie wystrzelić w górę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maniek4365
      Siemano ma kilka pytań co do kiszonki z zyta:
      1.W czym lepiej kisić w silosie czy na pryzmie
      2.Czy musi być jakaś folia na dole
      3.Czy można to kosic orkanem
      4.Ile najlepiej musi być zytko aby nadawało się na kiszonke?
      5.Czy długo wytrzymuje (nie pleśnieje itp.)
      Bo chciałbym zasiać po jęczmieniu ozimym jako poplon i ściąć na kiszone?
      Co o tym sądzicie?
      Czy byczki będą to chętnie jadło by mam pierwszy raz doczynienia z zytem?
      Z góry dzięki za odpowiedzi
      POZDRAWIAM
    • Przez dawidom1299
      Czy prasa hesston 5670 nadaje się do sianokiszonki z żyta. Może jd 550 lepsza. Ta hesstion jest szybka przy c-360. Czy jest awaryjna???
    • Przez mlody2389
      Czy można robić siano Z zyta i wyki ozimej. Czy suszy sie je tak samo jak trawe. Planuje kupić cielaki, a mam mało łąk. Kiszonke chce zrobić dopiero za rok na jesień, bo chce zeby wpierw na sam początek miały siano a potem przyzwyczejać je do sianokiszonki.
    • Przez MrSlomek
      CZeść! Mam problem ze skracaniem pszenżyta ozimego , ponieważ nie wiem dokładnie kiedy je przyskać . W jakiej fazie wzrostu , aby dobrze skrucić , zeby nie skrócić kłosa . Chcę skracać tylko raz więc pytam się was kiedy zeby wybrać najlepszy moment na to aby oprysk zadziałał dobrze na zboże . I jeszcze mam pytanie jaki dokładnie preparat polecilibyście na skracanie na pszenżyto ? Z góry dzięki
    • Przez Morpheus
      Witam. 
      Mam pytanie odnośnie odstępu czasu przy stosowaniu oprysku na chwasty preparatem Puma Universal 069ew + Chwastox turbo 340sl a następnie w osobnym oprysku Antywylegaczem płynnym 675sl. Czy trzeba zachować jakiś odstęp czasowy pomiędzy tymi dwoma zabiegami? Oraz co najlepiej wykonać jako pierwsze? (Na plantacji pszenicy i pszenżyta ozimego).

      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj