t-tas

jaki olej do skrzyni biegów???

Polecane posty

akmaly    703

Nie napiszę CI co masz zrobić, mogę napisać jedynie co ja bym zrobił - kupił Agro UTTO z Orlenu (cena ok 9-10 zł/l pojemnij 20l, z beczki taniej ) i miał jeden olej w skrzyni i hydraulice. Agrol U nie wiele tańszya ale wystarczający do twojego ciągnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

u nas w hurtowni  olejów STOU 10W40 z Lotosu za bańkę 20 litrową cena  około 210 zł ,więc  przy takiej cenie (jeśli wierzyć temu co podaje producent w karcie charakterystyki ) nie ma co się nawet zastanawiać nad Agrolem U . Po drugie przeszedłem ze względu na pracę ciągnika  w zimie z wycinakiem i uwierzcie jest różnica w porównaniu z Hipolem 80W (niby rzadszy od typowego 80W90 )


nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    141

o i teraz już wiem, że kupie chyba STOU. Chociaż jak mówicie, że UTTO też mógłby byc to musze to przemyślec, bo i tak musze troche kupic na dolewke do hydrauliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mark1    1

Witam kupiłem Zetora 8145chcę wymienić wszystkie oleje i nie mam zielonego pojęcia  gdzie i jaki olej lać .bardzo proszę  o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Na początek musisz zdobyć instrukcję obsługi, później pytaj jaki olej lepszy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Lanie oleju STOU do skrzyni jest nieopłacalne.

Agrol U z Lotosu idzie wyrwać za 200, Agro UTTO  z Orlenu podobnie.

STOU na 20l na pewno z 20 zł drożej.

3 godziny temu, mark1 napisał:

Witam kupiłem Zetora 8145chcę wymienić wszystkie oleje i nie mam zielonego pojęcia  gdzie i jaki olej lać .bardzo proszę  o pomoc

Hipol 6 tylko z Orlenu nie żadne Adwy lub inne przeszczepy.

Potaniał sporo od pół roku idzie wyrwać za 190zł /20l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Nie no faktycznie, jak nie wlejesz stou to oszczędzisz majątek. Żal takich ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    141

ja bym zamiast Hipolu wlał właśnie STOU lub UTTO. Lepiej wlac coś lepszego, przecież w tym Zetorze są te mikropompki czy coś. Jest też wzmacniacz i ja bym nie oszczędzał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31
10 godzin temu, jacek1296 napisał:

Nie no faktycznie, jak nie wlejesz stou to oszczędzisz majątek. Żal takich ludzi.

Ciebie żal chłopcze. Siędzę w temacie dłużej, jak ty może masz lat.

Chcesz lać olej silnikowo hydrauliczno-przekładniowy do skrzynii i do tego przepłacać to śmiało.

Wszyscy od tego odchodzą tylko Zetor zaszczepił chłopstwu to STOU a Ci się cieszą i przepłacają.

Oleje STOU mają uzasadnienie tylko w dużych firmach za sprzętem np. budowlanym do tego nie najnowszym( chodzi o silniki i normy spalin), gdzie kupują całe beczki i zalewają wszystko jednym olejem, żeby sie pracownikom nie popier... przy dolewaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam pytanie do znawców . Czy do przekładni w maszynie rolniczej , w której jest hipol , można dolać transol ? Obydwa niby przekładniowe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Jeśli chodzi np.o kosiarkę rotacyją lub agregat uprawowy aktywny i zalane tam Hipolem 85W/140 to Transola 320 jak masz można spokojnie dolać.

Dnia 19.03.2018 o 13:02, rafal4610 napisał:

ja bym zamiast Hipolu wlał właśnie STOU lub UTTO. Lepiej wlac coś lepszego, przecież w tym Zetorze są te mikropompki czy coś. Jest też wzmacniacz i ja bym nie oszczędzał.

Oleje STOU i UTTO nie są wcale lepsze jako oleje przekładniowe niż Hipol 6 Orlen.

Tak w zetorach nie są, jak piszesz, a jest mikropompka jedna i miałem już z nią przyjemność z byłym 1014 , 

Hipol 6 miał oficjalne dopuszczenie Zetora jako olej rekomendowany.

Mam na firmowym kompie skana dopuszczenia to może jutro wstawię, ale jeśli uważacie że wiecie lepiej od inżynierów z Czech i fabrykę chcecie poprawiać, wasze prawo.

Edytowano przez jarecki82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    141

ja nie mówie, że wiem lepiej. Po prostu mam UTTO w swoim traktorze i chwale ten olej :) Kolega ma starego Deutza 4006 i miał w skrzyni Hipol 6 to nie mógł podnieśc opryskiwacza bez przygazówki. Teraz ma STOU i podnosi na małych obrotach, więc on jest z tego oleju zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

kolego jarecki 82 ,może byś uzasadnił swoją tezę bo  na razie nie podałeś żadnych merytorycznych uzasadnień oprócz tego,że STOU jest o złotówkę droższy od najsłabszych olei typu Hipol


nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

A jaką tezę mam udowadniać. Część forumowiczów twierdzi że najlepszym olejem do skrzyni biegów traktora konstrukcji lat 70 jest olej silnikowo-hydrauliczno-przekladniowy o którym parę lat temu nawet nie słyszeli.

Ja twierdzę że w zupełności wystarczy tańszy olej hydrauliczno-przekladniowy wysokiej jakości, który zatwierdził producent traktora, czyli Hipol 6 Orlen.

Wolny kraj, nie moje pieniądze. Każdy niech robi co mu pasuje. Chce ktoś lać droższe STOU. Śmiało.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

 Kiedyś do 7211 też producent zalecał olej Superol co nie znaczy ,że powinno się go teraz lać choćby ze względu na wygląd wnętrza silnika . Mając do wyboru dużo lepsze oleje w rozsądnej cenie  nie wiem czy ktoś  jeszcze leje takie badziewie do zdrowego silnika?

W zimie taki Hipol ( mówię o prawdziwym Hipolu a nie podróbach )  to więcej wad niż zalet  i z tego chociażby względu wolę jeździć na STOU.

STOU ,Kolego , ma lepsze właściwości niż Hipol -poczytaj kartę charakterystki

Edytowano przez DarekD

nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31
6 godzin temu, rafal4610 napisał:

ja nie mówie, że wiem lepiej. Po prostu mam UTTO w swoim traktorze i chwale ten olej :) Kolega ma starego Deutza 4006 i miał w skrzyni Hipol 6 to nie mógł podnieśc opryskiwacza bez przygazówki. Teraz ma STOU i podnosi na małych obrotach, więc on jest z tego oleju zadowolony.

Po pierwsze. Czy miał oryginał czy kupiony luzem z beczki po 6,50 za litr GL-4 80W  innego pomniejszego polkiego producenta Made in Stodoła bo takich sie ostatnio namnożyło np. Omega Oil, Chemnaft,Adwa itp. które przy oryginalnym Hipol 6 nawet nie powinny stać.

Po drugie. Jeśli lepiej mu podnosi na Stou, domyślam się że 10W/40 znaczy ma podjechaną pompę i na rozgrzanym oleju lepiej podnosi na Stou który ma wyższą lepkość wysokotemperaturową, ale idąc tym tokiem najlepiej wlać Hipola 15F lub nawet 85W/140( nominalnie do zwolnic) i wtedy na rozgrzanym nie będzie już żadnego problemu.

Po trzecie.  Jeśli mu na gęściejszym Stou lepiej podnosi to w porządku i niech nie zmienia na rzadszy.

3 godziny temu, DarekD napisał:

 Kiedyś do 7211 też producent zalecał olej Superol co nie znaczy ,że powinno się go teraz lać choćby ze względu na wygląd wnętrza silnika . Mając do wyboru dużo lepsze oleje w rozsądnej cenie  nie wiem czy ktoś  jeszcze leje takie badziewie do zdrowego silnika?

W zimie taki Hipol ( mówię o prawdziwym Hipolu a nie podróbach )  to więcej wad niż zalet  i z tego chociażby względu wolę jeździć na STOU.

STOU ,Kolego , ma lepsze właściwości niż Hipol -poczytaj kartę charakterystki

Zgadzam się w 100 % sam w swoich przeszedłem parę lat temu z CC na Platinum Ultor CG-4(taki orlenowski zamiennik Turdusa) i przy zdrowym silniku polecam każdemu.

Tyle że to ma uzasadnienie ekonomiczne. Lepsze parametry, dłuższy możliwy interwał wymiany, stosunkowo niewielka różnica w cenie.

W zimie Hipol 6 przy temperaturze płynięcia poniżej -30 w zupełności spełnia swoją funkcję.

Kart charakterystyki nie muszę czytać bo to dokument bardziej do spraw BHP ( jak tam działa na szczury, czy jest szkodliwy na skórę itp)

O paramertach producenci najczęściej informują w innych dokumentach, zwanych najczęściej PDS.

Jeśli naprawdę ktoś jest mimo wszystko uprzedzony do nazwy Hipol to zamiast Stou, a chce mieć max. ochronę i dobre samopoczycie przed snem to polecam do skrzynii   Platinum Multi Utto 10W/30.

Sprzedaję to do kilkuletnich JD jako pełnowartościowy zamiennik fabrycznie zalanego Shella Spiraxa

Dziękuję za polemikę, każdy niech robi jak uważa przekonanych nie przekonam, ale pewnie kilku osobom pomogłem, dzieląc się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
21 godzin temu, jarecki82 napisał:

W zimie Hipol 6 przy temperaturze płynięcia poniżej -30 w zupełności spełnia swoją funkcję.

Może w sześćdziesiątce.  Temperatura płynięcia to nie jest najważniejszy parametr.

W ciężkiej serii ursusa i zetora problemy pojawiały się już koło 0 stopni z hydrauliką wewnętrzną. Olej jest zbyt gęsty, jak się rozgrzeje to jest ok.

Hipol to olej typowo przekładniowy i słabo nadaje się do hydrauliki chyba, że do czego prymitywnego typu ciapek czy sześćdziesiątka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Hipoli było ponad 10 rodzajów. O jakich problemach przy 0 stopni bajasz, widziałeś może w życiu jeden najbardziej popularny 80W/90 lany z beczki od producenta-prywaciarza-partacza i wprowadzasz ludzi w błąd.

Ja te oleje widzę przy sprzedaży i z własnego doświadczenia i przy temp. blisko 0 nie poznałbyś który to Hipol 6, który  UTTO, a który AGROL U wylewając z bańki. Tak są podobne.Bo to wszystko oleje HYDRAULICZNO-PRZEKŁADNIOWE !!!  Tak ciężko to niektórym zrozumieć.

Dla olejowych ekspertów z wiedzą wprost z Google i Wikipedii  jakich tu widzę nie brakuje-prezent.

Aprobata Zetora  Proximy i Proximy Plus dla ...  Hipola 6:DAprobaty zetor.pdf

Chociaż zaraz następny mądry napisze że Hipol jest beznadziejny i on wie lepiej niż badania w laboratoriach producentów traktorówxD

 

Edytowano przez jarecki82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Panie znaffffco nie napisałem, że hipol 6 jest zły tylko, że są inne lepsze oleje.

Tak sam jak prawie każdy handlorz powie, ze do hydrauliki w JCB najlepszy będzie olej hydrauliczny 46 a zimą kierownica nie można skręcić bo olej za gęsty. Producent zaleca 46 do krajów z ciepłym klimatem a poniżej 0 stopni musi być 32.

I też uważam, że orlen czy lotos robią dobre oleje bo maja aprobaty mercedesa czy zf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Dobry olej to dobrze dobrany, sprawdzonego producenta. 

Jak dobrać? - sprawdzić w instrukcji

Jaki producent - sprawdzony.

Wg. mnie, lepiej tańszy olej, a częściej wymieniać niż droższy i przeciągać terminy. 

W przypadku ciągników o prostej budowie, typu 60-tka itp to dyskusja o UTTO, STOU itp jest co najmniej śmieszna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
23 godziny temu, Arek napisał:

Panie znaffffco nie napisałem, że hipol 6 jest zły tylko, że są inne lepsze oleje.
...
I też uważam, że orlen czy lotos robią dobre oleje bo maja aprobaty mercedesa czy zf.

tak na szybko - skrzynia w zetorku 10145 i C330M, co wybrać "Hipol6" czy "lotos agrol u"??? Jeden do obu.
Bo ten pierwszy strasznie gęsty jak idzie zimą podjechać kogoś wyciągnąć to nie wcisnąć sprzęgła przy uruchamianiu to akku idzie załatwić no i trochę trza poczekać aż silnik pochodzi żeby puścić sprzęgło. Znowuż latem nie wiem czy nie za rzadki tzn czy odprowadzi temperaturę z pracującej skrzyni w orce na ciężkiej ziemi (chłodnica oczywiście jest i to nawet nowa).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

W zetorze 12145 miałem hipol 6, później był zmieniony na agrol u. Ten drugi bez porównania lepszy, zimą bez problemów wszystko działało po chwili, latem też nie zauważyłem problemów. Na hipolu zimą zanim olej się rozgrzał to napęd nie chciał się włączać i zając też nie działał jak należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no u mnie jedynie taką manżetę czy jak to się zwie przy przednim napędzie wywaliło odkąd zalany agrolem (ciśnienie spada przy załączeniu przedniego napędu i nie jest to chwilowe jak było kiedyś). Przyczyny nie znam ale znów muszę rozkręcić przystawkę przedniego napędu ;( a nie bardzo mi się chce. No chyba że jest jakiś inny powód że tam spiernicza ciśnienie a wiem to stąd że wpięty jest manometr i cały czas patrzę na te ciśnienie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MFargo
      Witam poleci ktoś zamienik oryginalnego filtra paliwa do claasa ? 
      2008r
    • Przez artur04c
      Witam
      Czy stosował ktoś olej do skrzyni MANNOL Multifarm STOU 10W-40 chcę zrobić jako zastępczy fusch agrifarm 10w40, ale może ktoś ma doświadczenie z mannol ?
    • Przez seba2017
      Witam. Chciał bym przejść na jeden olej we wszystkich ciągnikach  ( starszych) bo teraz używam w każdym inny. Firma wykonująca remont silnika polecała mi Mobil Delvac 15w40 lub lepszy. Zauważyłem że polski olej Platinum Ultor Plus 15w40 ma te same klasy jakościowe  API: CI-4/CH-4/CG-4/ SL/ SJ    w ACEA też podobnie: E7/ E5 /E3/B4 /B3 /A3. Czy będzie różnica w ochronie silnika w ciężkiej pracy w wysokiej temperaturze stosując jeden i drugi olej. Jeżeli byłaby podobna jakość to wybrał bym polski olej z racji patriotyzmu zakupowego. O różnicę w cenie mi nie chodzi. Jakie jest Wasze zdanie: nie będzie za dużej różnicy między tymi olejami czy Mobil jest zauważalnie lepszy ?
    • Przez Kartoflorz
      Witam, mam taki problem może dla niektórych bzdura a konkretnie, czy mogę mieszać olej Stou z Utto??? Konkretnie chodzi mi o to czy do oleju Agrol Stou Plus mogę dolać Platinum Utto  - miejc docelowe przekładnia (skrzynia Zetor Forterra).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj