JaJacek

Wierzba energetyczna

Polecane posty

JaJacek    4

Piszcie jakie macie doświadczenia w tym temacie, jaki koszt założenia plantacji, jak pielęgnujecie, za ile sprzedajecie.


Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

My zakładaliśmy plantację wierzby jakieś 5 lat temu a pomysł wziął się od wikliny.Nie pamiętam jakie to były koszty w przeliczeniu na ha ale my kupiliśmy około 100 sadzonek ( wtedy szt. kosztowała 50gr) a z 200 "pozyczylismy u gościa w polu". Zrobilismy sobie małą plantacje koło domu z której co roku robimy sadzonki. W pierwszym roku mizernie to wygląda ale to nic . Dobrze zaczyna plonować po 3 latach (ścinając co roku). U mnie rośnie około 5 m. Z 1 sadzonki rośnie 5-10 pędów bocznych . Z takiego jednego pędu w pierwszym roku da sie zrobic ok.5-7 sadzonek 20-25cm. U mnie sadzi sie w rozstawie 75cm i o odległości w rzędzie około 30 cm. Nie pamietam jakie opryski stosowalismy ale to kiedy indziej opowiem. Plon wierzby w 3 roku wynosi około 40 ton/ha. Można ją ścinać sieczkarnią do kukurydzy tylko trzeba zmienić noze. Dobrym nawozem jest gnojwka. Oprocz niej to nic więcej pod wierzbe nie daajemy a rośnie na IV-VI klasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

@soltys możesz mi powiedzieć gdzie to sprzedajesz?? i jak jest z opłacalnością??

 

Pozdrawiam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

powiem ci ze jeszcze nie sprzedawalismy wierzby poniewaz byly male klopoty prawne z polem na ktorym rosla spora czesc wierzby :( .Caly czas powiekszamy plantacje ale na wiosne juz zaczniemy kosic.Cena za tone to 100zl. Taka zapropanowala nam cieplownia pobliskiego miasta.Wezma kazda ilosc. Uprawa wierzby na pewno jest oplacalna jesli masz zbyt. Raz sadzisz i zbierasz 20-30la :( t. Tak wiec jedynym kosztem corocznym jest jedynie zbior i transport. Gosciu ktory nas na to namowil to powiedzial ze wierzba jest w stanie utylizowac smiecie w malych ilosciach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefirek    0
My zakładaliśmy plantację wierzby jakieś 5 lat temu a pomysł wziął się od wikliny.Nie pamiętam jakie to były koszty w przeliczeniu na ha ale my kupiliśmy około 100 sadzonek ( wtedy szt. kosztowała 50gr) a z 200 "pożyczyliśmy u gościa w polu". Zrobiliśmy sobie małą plantacje koło domu z której co roku robimy sadzonki. W pierwszym roku mizernie to wygląda ale to nic . Dobrze zaczyna plonować po 3 latach (ścinając co roku). U mnie rośnie około 5 m. Z 1 sadzonki rośnie 5-10 pędów bocznych . Z takiego jednego pędu w pierwszym roku da sie zrobić ok.5-7 sadzonek 20-25cm. U mnie sadzi sie w rozstawie 75cm i o odległości w rzędzie około 30 cm. Nie pamiętam jakie opryski stosowaliśmy ale to kiedy indziej opowiem. Plon wierzby w 3 roku wynosi około 40 ton/ha. Można ją ścinać sieczkarnią do kukurydzy tylko trzeba zmienić noże. Dobrym nawozem jest gnojówka. Oprócz niej to nic więcej pod wierzbę nie dajemy a rośnie na IV-VI klasie.

 

Mam pytanie czy sieczkarnia daje radę to kosić, i jak wygląda po skoszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

@Zefirek ale o jaką sieczkarnie ci chodzi , o taką do kukurydzy? Taką na pewno da sie skosić , tylko że musisz ją co roku kosić bo można nawt co 3 lub 4 lata ale to już potrzebny specjalny kombajn do wierzby. Rok temu w całej Europie było chyba 3 takie kombajny ;)

No nie wiem jak ploe wygląda po takiej sieczkarni do kukurydzy ale chyba nie gorzej jak po kukurydzy. A koleiny też sie nie robią bo wierzbe sie kosi od jesieni (kiedy opadną liście )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JaJacek    4

Dzięki wszystkim "wierzbiarzom" za podzielenie się doświadczeniami.

Podobno UE ma nam narzucić wymóg produkowania ok. 20% energii z tzw. źródeł odnawialnych za ok. 10 lat. To by znaczyło, że nie powinno być najmniejszych problemów ze zbytem biomasy z wierzby.

Sołtys, gratuluje plonu, ja mam pod wierzbę w planie przeznaczyć TUZ III klasy, ziemia żyzna, nie ma problemów z niedoborem wody, więc nie powinno być problemów.

Napiszcie proszę jakie należy wykonywać zabiegi w pierwszych 2 latach, czyli w okresie przed zbiorem. Chodzi mi o walką z chwastami, przycinanie, czy nawożenie.

pozdrawiam!


Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Ja w pierwszym roku międzyrzędzia pryskałem opryskiwaczem ręcznym Roundoupem tak aby nie opryskać sadzonek. A w późniejszych latach to ona tak szybko rośnie, że nie trzeba już jej pryskać. Czasami pojawiają się szkodniki i trzeba jakimś insekcydem polecieć, ale u mnie tak nie było. Dużo informacji znajdziesz w książeczce o wierzbie z UWM.

Po pierwszym roku koniecznie ja ścinasz, żeby się rozkrzewiła.

Jak chcesz to mam na sprzedaż sadzonki 25cm długie po 6 gr. za sztukę (do dogadania) Salix Viminalis var. Gigantea.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkram    0

Ja mam na zagrodzie posadzone ok 70 sadzonek. Zobaczymy co z tego wyjdzie, też mam plany aby na polu posadzić tego trochę więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

a powiedzcie czy jakbym obsadzil tego hektar to jest opłacalne?

@sołtys w jakiej formie sprzedajesz do ciepłowni?


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

Na własne potrzeby to sie opłaca jak masz taki piec na zrąbki czy coś podobnego . Ale jak dla siebie to powiem ci że ni opłaca sie zakładać od razu 1 ha plantacji bo jednak koszt sadzonek potrzebnych do obsadzenia nie jest niski. Najlepiej zasadzić pare arów a potem masz własne sadzonki i np. z 10 arów masz sadzonki na conajmniej 30 arów.Ale pozostaje jeszcze kwestia zbioru bo na małe ilosci tak dla siebie to nie wiem czy sie opłaca kupować jakiś specjalnich maszyn tylko pewnie trzeba ręcznie zap******** :) Chociaż jak by policzyc cene kosy spalinowej(około 2 KM + tarcza) i najmniejszy rębak to lepiej idzie kupić sieczkarnie do kukurydzy. Ewentualnie można wynajac jak sie ma kogo ale jeszcze sprawa wymiany noży itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jaką gęstość ma wierzba energetyczna? (tzn ile waży metr sześcienny zrąbków wierzby danej długości)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witoldo23    0

mam problem nie kosiłem wikliny przez 6 lat teraz chciałbym skosić tylko nie wiem czym, wszystkie maszyny jakie znalazłem sa przeznaczone do 2 lub 3 letniej wikliny a ja mam 6letnią, nie chce kupować drogiej maszyny bo mam tylko około 6 hektarów chciałbym kogoś wynająć lub tez kupić jakąś tania maszyne nie znacie kogoś kto mógłby mi pomóc ??

Udało mi się znaleźć maszyne do 4letniej wikliny ale czy da rade z 6letnią??

Na ty linku możecie ją zobaczyć:

http://www.agroenergia.net.pl/biomasa_kosiarka.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

Witam wszystkich zainteresowanych.

Wierzbę uprawiam od dwóch lat. Pierwszy rok - koty za płoty - nie przyniosła wielkich efektów. Posadziłem wtedy ok 5 arów na skasowanej łące, tylko że nie była zaorana na zimę, a wiosną teren najczęściej jest podtopiony, więc w kwietniu opryskałem randapem i jak zaczeła schnąć skosiłem na siano i łąkę pokrymrowałem. no i tak posadziłem w połowie maja.Dodam jeszcze ze miałem kiepskie sadzonki - połowa z nich za cienkie. Owszem urosła do ok 1m w roku ale wiele się nie przyjęło. Resztę areału - ok 30ar -zaorałem w sierpniu, do zimy dwa razy agregat poszedł w ruch no i w marcy roku następnego sadzenie. Dobra sadzonka i mokre pole sprawiły że w czerwcu przewzieła plon zeszłoroczny. Do litopada gdzie warunki ma sprzyjające urosła do ok 3m. Nie rośnie wszędzie równo, no lubi też dobrą ziemię, a reszta to u mnie torfowisko

reszta wiadomości pożniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

A ile trzeba zasadzić wierzby na własne potrzeby ?? dom 80 m2 tak w woli ścisłości :) i jaki by był koszt zasadzenia takiej ilości ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

Zależy od urodzaju, a ten zależy jaką masz ziemię i jak ją przygotujesz. Wpisz w google "wierzba energetyczna" są strony, gdzie się wiele dowiesz - reszta jak sam zasadzisz. Prawda jest taka, że najlepiej zasadzić na terenach okresowo zalanych - ja mam łąkę przez którą idą rowy melioracyjne - nie mam krów więc siano mi niepotrzebne - c o mogłem - zaorałem i obsiełem zbożem, natomiast tam gdzie nie można wjechać traktorem bo za mokro rośnie wierzba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Witam wszystkich chciałbym się dowiedzieć ile wyniósł wasz koszt założenia plantacji na powierzchni 1ha, bo mam możliwość zakupu plantacji wierzby i nie wiemy ile możemy dać, żeby nie przepłacić.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Policz cene sadzonek i dodaj do tego jeszcze z połowe tej wartości albo całość. albo zadzwoń do firm i spytaj ile biorą za posadzenie 1 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Z wyliczeń wynika, że 10 tyś za sadzonki, działka około 8tyś bo to łąki i to mokre tylko nie wiemy jak z robocizną, teoretycznie wystarczy wykosić, zebrać trawę i przelecieć talerzówką i posadzić sadzarką do kapusty. Więcej jak 34 tyś za hektar nie damy, bo za długo będzie się zwracać. Dawid ty wiesz o jaką wierzbę chodzi bo Ci o niej pisałem :rolleyes:


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ta wierzba energetyczna to jedna wielka lipa. W cale nie ma takich przyrostów jak podają producenci sadzonek. Ja uprawiam na własne potrzeby i mam wielki problem z dosuszaniem zrąbków. Wierzba jest przereklamowana


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

A gdzie ona u ciebie rośnie? Jak ma sucho to przyrostu nie będzie.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Witam, szukam kalkulacji ekonomicznej wierzby energetycznej, byłbym wdzięczny za wszelkie przydatne informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Nagira
      Dzień dobry, czy ktoś zamierza uprawiać lub ma już doświadczenie z Gipsówką (Łyszczec wiechowaty)? Taka sama wartość ekonomiczna jak słonecznik, różnica ta że to wieloletnia bylina.
      Proszę o odpowiedź osoby posiadające doświadczenie z tą rośliną.
    • Przez kodzi
      Ktoś chętny do remontu skrzyni biegów Mtz82 1997r. Woj lubelskie okolice Piask 21-050.
    • Przez Rafalsk
      witam
      mam ziemie gliniaste slabo przepuszczalne, czasem jest tak jak duzo deszczu spadnie to dluzszy czas nie mozna wejsc w pole, co byscie podpowiedzieli zrobic zeby jakos ulepszyc ta ziemie, jakis czas temu bylem na targach i proponowali mi jakies granulki ze ziemia sie uzyzni bardziej i bedzie bardziej przepuszczalna ale niewiem czy to wogle ma sens i dziala
    • Gość wolf19
      Przez Gość wolf19
      Jak zaszkodzić brzozie(drzewo), żeby uschła?
       
      Opis sytuacji:
      Otóż na cmentarzu koło grobu rośnie dosyś duża brzoza (~50cm średnicy) i gołebie, które siedzą na niej w nocy paskudzą ( wiadomo o co chodzi?) pomnik...
       
      No wyciąć zdrowego drzewa zarządowi cmentarza nie wypada... także musi uschnąć..
    • Przez Adrian111192
      Witam,
      zwracam się z prośbą do osób doświadczonych w szkółkarstwie, ewentualnie sadownictwie. 
      Posiadam większą ilość świeżo zaszczepionych jabłoni i grusz, sadzonki maja goły korzeń i ok. 50 cm wysokości. Nie chce sadzić ich do gruntu. Moje pytanie brzmi następująco czy mogę je wsadzić w donice, jeżeli tak to w jaki sposób.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj