corrado

Przepisanie gospodarstwa przed czasem emerytalnym - czy jest możliwość?

Polecane posty

corrado    401

Witam.

 

Przeszukałem wiele tematów i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Przechodząc do sedna sprawy chodzi o to czy jest możliwość przepisania gospodarstwa rolnego z rodziców na dziecko przed czasem emerytalnym rodziców. Sytuacja wygląda tak że rodzice pracują na umowach o dzieło bądź też i bez jakich kolwiek umów :) jeżdżąc po Polsce i Europie. Osoba zajmująca się gospodarstwem mimo że ma sporo pełnomocnictw od rodziców nie zawsze dzięki nim może wszystko załatwić. Problemy stwarza albo agencja albo mleczarnia itd. Dlatego też pytam o takową możliwość przepisania z racji tego że te problemy by znikły i było by znacznie łatwiej.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goomis93    2

Przyłączam się do pytania przedmówcy :) Interesuje mnie głównie jak to wygląda w kwestii formalnej oraz ewentualnie podatkowej.

:) Pozdrawiam


.Wycie mostu słychać z dala - 60tka za*****la.. !! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Moim zdaniem:

Przepisać zawsze można tylko, że kończąc z rolnictwem to rodzice w przyszłości nie otrzymaliby emerytury KRUS, bo nie spełniliby wymagań.

Na dziecko też można przepisać, ale wiadomo, że jeżeli gospodarstwo ma zamiar się rozwijać to jakiś papierek by się przydał, że osoba na którą będzie ma jakąś szkołę/kurs rolniczy.

Wtedy rodzice, że tak powiem formalnie by nie mieli nic do powiedzenia. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

no właśnie co z tą rentą? w moim przypadku rodzice kończą w tym roku 56 lat. Do emerytury im jeszcze daleko bo aktualnie rent strukturalnych nie ma i wątpie aby były. Czy była by możliwość, że rodzice przepisali by na mnie gospodarstwo, a ja bym ich ubezpieczał dalej w KRUS-ie jako domowników czy coś w tym przypadku, ewentualnie zatrudnił bym ich w gospodarstwie. Można by nawet połączyć zatrudnienie z tworzeniem nowych miejsc pracy(jeden z programów PROW) i wyciągnąć z ARIMR 200tyś zł. bo tyle jest dla 2 miejsc pracy. Czy to by przeszło?

Czy jest może ktoś na forum kto w tym przypadku bardziej się orientował, lub lepiej zna przepisy?


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

A więc tak: Opieram się tutaj o prasę rolniczą top agrar, w której to temat jest często poruszany. Mam nadzieję, że to co napiszę to w jakimś stopniu pomorze.

Przepisy ustawy z 20.12.1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2008r,m nr 50, poz. 291 ze zm.) emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia następujące warunki:

-osiągnął wiek emerytalny: mężczyzn 60 lat, a kobiet 55 lat.

-podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowym przez okres co najmniej 30 lat.

-zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej czyli przekazał gospodarstwo rolne.

 

@karol091193 Bardzo ciekawie piszesz. :D

 

A jeszcze i ja mam takie pytanie: Bo skora tak mówią przepisy to ja jak skoczę technikum to też bym chciał przejąć gospodarstwo to co muszę czekać na mamę aż osiągnie wymagany wiek? A ja do tej pory to co mam robić? Jak to jeszcze z 15 lat muszę na mamę czekać.

 

P.S.

-Nas doją to trzeba UE doić ile się da, ale z głową, żeby sobie problemów nie narobić.

-Na AgroFoto przydałby się jakiś prawnik, który by rozwiewał wszelkie wątpliwości.

 

Jak są jeszcze jakieś pytania to proszę zadawać to sam postaram się bardziej w to zagłębić i odpowiedzieć, bo prawo w rolnictwie też jest bardzo ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Z tego co napisałeś a zarazem z ustawy wynika że trzeba spełnić wszystkie trzy warunki czyli:

-osiągnąć wiek emerytalny: mężczyzn 60 lat, a kobiet 55 lat.

-podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowym przez okres co najmniej 30 lat.

-zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej czyli przekazał gospodarstwo rolne.

 

Zmieniło by to postać sprawy gdyby wymagany był jeden z w/w czynnikó.

Jeśli udało by się przepisać gospodarstwo, to można też pomyśleć nad tym aby rodzice zarejestrowali się jako bezrobotni w UP i po roku też dostali by zasiłek.

Dobrze myślę?


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Też się nad tym zastanawiałem już jakiś czas temu ale nie wiem czy można tak byłego gospodarza jako domownika ubezpieczyć. Przecież jest tylko ubezpieczony i nie prowadzi gospodarstwa. Jak to jest z tym właściwie. Mam znajomego co ma 50 lat i nikogo do pomocy. Więc tak pomyślałem że jakby przepisać to i jakąś kasę z uni możnaby na to pociągnąć. Czekam na jakies sensowne odpowiedzi w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A nie lepiej przepisać całość i jednocześnie wydzierżawić ze 2 ha na byłego gospodarza tak by mógł opłacać brakujące mu składki do emerytury - albo zamiast wydzierżawiać zostawić mu te 2 ha a przepisać resztę?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

<p>No to też ciekawy pomysł. Tylko gorzej jak powierzchnia gospodarstwa jest mała i nie bardzo by się łapała na MR po odpisaniu tych 2ha

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Poszperałem trochę w kodeksach i ustawach i chyba coś znalazłem. W końcu jestem studentem prawa :), myślałem że na forum znajdę kogoś z większym doświadczeniem i coś mi podpowie.

 

Więc tak. Znalazłem tyle:

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Art. 84 który mówi:

Przez umowę z następcą rolnik będący właścicielem (współwłaścicielem) gospodarstwa rolnego zobowiązuje się przenieść na osobę młodszą od niego co najmniej o 15 lat (następcę) własność (udział we współwłasności) i posiadanie tego gospodarstwa z chwilą nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, jeżeli następca do tego czasu będzie pracować w tym gospodarstwie. Ponadto umowa z następcą może zawierać inne postanowienia, w szczególności dotyczące wzajemnych świadczeń stron przed i po przeniesieniu przez rolnika własności gospodarstwa rolnego na następcę.

 

oraz

 

Art. 88 ustęp 2

Jeżeli rolnik przeniósł własność gospodarstwa rolnego na następcę przed nabyciem prawa do emerytury lub renty, a w umowie z następcą albo w umowie zawartej w celu wykonania tej umowy nie postanowiono inaczej, może on także żądać od następcy, w zakresie określonym w ust. 1, świadczeń pieniężnych w wysokości nieprzekraczającej połowy emerytury podstawowej miesięcznie do czasu nabycia prawa do emerytury lub renty.

 

Teraz jeszcze trzeba rozwiązać kwestię ubezpieczenia tego co przekazuje.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
A nie lepiej przepisać całość i jednocześnie wydzierżawić ze 2 ha na byłego gospodarza tak by mógł opłacać brakujące mu składki do emerytury - albo zamiast wydzierżawiać zostawić mu te 2 ha a przepisać resztę?
ten tego.

Przejdzie ale mimo dzierżawy aktem notarialnym i wpisaniu do ewidencji gruntów darczyńcy jako użytkownika (ojciec przekazał synowi) to w Urzędzie Gminy na nakazie podatkowym będzie tylko obdarowany (syn). Nie będzie nakazu płatniczego na darczyńcę/ojca.

Jednak okazanie aktu notarialnego w KRUSie + trochę papierków i przychodzi na darczyńcę/ojca kwit do opłacania składek KRUS.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

do autora: mogą Ci przepisać a Ty ubezpieczysz ich jako domowników pod warunkiem, że nie ubezpieczą się gdzieś w ZUS'ie. Do pełnej emerytury potrzeba 25 lat w KRUS'ie, nie doliczają zusu.

Pytanie czy potrzebują tego ubezpieczenia jako domownicy. Jeśli mają 100 okresów składkowych (25 lat) to równie dobrze, po przepisaniu gospodarstwa, mogą zapisać się w Urzędzie Pracy, żeby mieć ubezpieczenie.

 

Jest jeszcze opcja wcześniejszej emerytury rolniczej. Wtedy wymagają 120 okresów opłaconych składek i wiek 55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn.

Edytowano przez pierre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a wiec tak jak to jest z tym bo pewna sasiadka ma 50 lat i oplacala 30 lat krus i czy by mogla isc na wczesniejsza emeryture o to chodzi zeby krusu juz nie musiala placic a ziemii by sie pozbyla jak to wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mom    19

najlepiej zadzwoń do krusu, jest możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę ale potrzebne jest przekroczenie pewnego wieku (mężczyźni bodajże 60lat ) ziemię musi oddać w dzierżawę na min 10 lat lub przepisać gospodarstwo

 

jak wcześniej napisałem wystarczy zadzwonić do krusu a poinformują bo to ich obowiązek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

a wiec tak jak to jest z tym bo pewna sasiadka ma 50 lat i oplacala 30 lat krus i czy by mogla isc na wczesniejsza emeryture o to chodzi zeby krusu juz nie musiala placic a ziemii by sie pozbyla jak to wyglada

Jak popłaci jeszcze 10 lat to wcześniejszą dostanie - jak przepisów nie zmienią :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Sąsiadka - kobieta, dostanie wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat jeżeli opłacała KRUS przez 30 lat. (jak przepisów nie zmienią;-))

EDIT:

Szymi40 miał rację. Musiałaby się urodzić przed 1.stycznia 1963r.

Edytowano przez pierre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli co w koncu musi oplacac przez 10 lat czy do 55 roku zycia a powiedzcie co by bylo jakby przykladowo sprzedala ziemie w 2015 roku to by dostala te 120 procent doplat przez 5 lat ale zadnej renty ni nic by nie miala ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Niech popyta w KRUS'ie. Wg mnie wcześniejsza emerytura będzie się należeć za 10 lat, pełna emerytura "krusowska" za jakieś 13 lat. 30 lat składek oznacza, że nie zostanie na lodzie i już dziś może sprzedać pole. Oczywiście ubezpieczając się jako domownik, żeby nie było problemów w razie korzystania ze służby zdrowia (ewentualnie rejestracja jako bezrobotny/umowa o pracę).

Tak to wygląda dziś, kto wie, co wymyślą "osłowie" w przyszłości...

Ehhh... każdy poszedłby na emeryturę w wieku 50 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Niech popyta w KRUS'ie. Wg mnie wcześniejsza emerytura będzie się należeć za 10 lat, pełna emerytura "krusowska" za jakieś 13 lat. 30 lat składek oznacza, że nie zostanie na lodzie i już dziś może sprzedać pole. Oczywiście ubezpieczając się jako domownik, żeby nie było problemów w razie korzystania ze służby zdrowia (ewentualnie rejestracja jako bezrobotny/umowa o pracę).

Tak to wygląda dziś, kto wie, co wymyślą "osłowie" w przyszłości...

Ehhh... każdy poszedłby na emeryturę w wieku 50 lat.

a jakby chciala dostac te doplaty 120 procent przez 5 lat to nie moze sobie zostawic 1 ha i go w dzierzawe puscic zeby krus mogla oplacac bo jako bezrobotna nie zarejestruje sie bo chora osobe w domu ktora musi sie opiekowac i nie moze jej zostawic praktyczne nawet na 5 minut

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Jakie dopłaty 120 % - o czym Ty piszesz ! ? to dopiero projekt a jak wyjdzie czy będzie ;;;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

a wiec tak jak to jest z tym bo pewna sasiadka ma 50 lat i oplacala 30 lat krus i czy by mogla isc na wczesniejsza emeryture o to chodzi zeby krusu juz nie musiala placic a ziemii by sie pozbyla jak to wyglada

W tym wieku to jedynie jako wdowa po niedawno zmarłym mężu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

W tym wieku to jedynie jako wdowa po niedawno zmarłym mężu

to wlasnie mezem sie opiekuje po udarze

 

Jakie dopłaty 120 % - o czym Ty piszesz ! ? to dopiero projekt a jak wyjdzie czy będzie ;;;

ma byc jak ktos zieime sprzeda to przez 5 lat bedzie dostawal 120 procent doplat mowili w agrobiznesie ze ebdzie na 100 procent nawet wiecej chcieli dac ale kasy nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Tak jak piszesz ,, MA BYĆ '' a czy będzie ? słuchaj agrobiznesu a będziesz w laczkach w zimę biegał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tu nie wiadomo czy będzie ta zmiana. Jeśli ktoś jest zainteresowany podwyższeniem sobie świadczenia na emeryturze, to można zwrócić się do mnie na priv..


Umów się na bezpłatne i niezobowiązujące konsultacje !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

to wlasnie mezem sie opiekuje po udarze

 

 

ma byc jak ktos zieime sprzeda to przez 5 lat bedzie dostawal 120 procent doplat mowili w agrobiznesie ze ebdzie na 100 procent nawet wiecej chcieli dac ale kasy nie ma

 

Nie będzie dostawał przez 5 lat tylko dostanie jeden rzut 120% dopłat pomnożone przez ilość lat, które zostały do 2020roku od roku złożenia wniosku. Czyli jak w 2015 to 5x120%, jak w 2016 to 4x120% itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez vailus
      Witam. Chciałem się zapytać czy jest jakiś program typowo polegający na dofinansowaniu po przejęciu gospodarstwa od rodziców. Rodzice chcą mi przepisać niewielkie gospodarstwo rolne wraz z inwentarzem (posiadamy produkcję mleka oraz chów bydła). Plany są takie aby powiększyć produkcję jak i areal. Szukałem na internecie jakiś informacji, ale nic konkretnego nie mogłem znaleźć co jasno odpowie na moje zapytanie. Młody rolnik odpada na chwilę obecną. Czy jest jakaś alternatywa po przejęciu gospodarstwa? Oczywiście jeśli byłaby do w zależności od kwoty, pieniążki byłyby przeznaczone na rozwój parku maszynowego nowego bądź maszyn używanych.
    • Przez Karolloo
      Serdecznie witam wszystkich forumowiczów,   W ubiegłym tygodniu mój wujek, który prowadził gospodarstwo rolne dostał poważny udar - na tyle poważny, że nie jest w stanie prowadzić samodzielnie gospodarstwa. Nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek będzie mógł.   Z racji, iż wujek był kawalerem nie ma osoby, która mogłaby poprowadzić jego gospodarkę, zatem w porozumieniu z resztą rodziny postanowiliśmy, że podejmiemy się prowadzenia kilkunastohektarowego gospodarstwa wujka, szkoda żeby się zmarnowała.   Z tego co się zdążyliśmy zorientować i popytać sąsiadów wujek posiadał następujące maszyny: agregat uprawowo-siewny, brona talerzowa, pług, kultywator, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, brony, ślepe, rozrzutkę do obornika, ładowacz, ciągniki, przyczepki. Jeżeli coś pominąłem to dopiszę.   Wujek oprócz roślin typu ziemniaki, buraki, jęczmień, pszenica i łąki - trzymał również parę świnek i byczków na sprzedaż.   Z racji, iż nikt z nas nie zajmował się nigdy uprawą roli, ani nie ma wykształcenia rolniczego, mam do was ogromną prośbę. Czy moglibyście napisać co, w jakiej kolejności robi się na polu, jakie zabiegi, jakimi maszynami etc., krok po kroki jeśli się da.   W naszym rejonie żniwa jeszcze w trakcie, ciągle pada.   Jeśli bylibyście tak uprzejmi i zechcieli pomóc, to czekam na wasze odpowiedzi co robić, od czego zacząć, jakie maszyny, jakie uprawy, jak przygotować pole - co po kolei, kiedy nawóz na pole, obornik etc, jakie uprawy najprościej wykonać.   Bardzo zależałoby nam na uprawie gospodarki po godzinach - po pracy. Oczywiście w miarę możliwości będziemy się kształcić w zakresie rolnictwa. Jesteśmy świadomi, że pierwsze kilka lat będzie dla nas mega wyzwaniem.   Z góry dzięki za pomoc.
    • Gość pawlok
      Przez Gość pawlok
      Witam , chciałbym się dowiedzieć czy jeśli mój tata teraz dostał dotacje na zakup maszyn, to dopiero za 5 lat będzie mógł przekazać mi gospodarstwo? 
      Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. 
    • Przez johny1993
      znacie jakies gospodarstwa o powierzchni 1000+?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj