Skocz do zawartości
corrado

Przepisanie gospodarstwa przed czasem emerytalnym - czy jest możliwość?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
corrado    217

Witam.

Przeszukałem wiele tematów i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Przechodząc do sedna sprawy chodzi o to czy jest możliwość przepisania gospodarstwa rolnego z rodziców na dziecko przed czasem emerytalnym rodziców. Sytuacja wygląda tak że rodzice pracują na umowach o dzieło bądź też i bez jakich kolwiek umów :) jeżdżąc po Polsce i Europie. Osoba zajmująca się gospodarstwem mimo że ma sporo pełnomocnictw od rodziców nie zawsze dzięki nim może wszystko załatwić. Problemy stwarza albo agencja albo mleczarnia itd. Dlatego też pytam o takową możliwość przepisania z racji tego że te problemy by znikły i było by znacznie łatwiej.

goomis93    2

Przyłączam się do pytania przedmówcy :) Interesuje mnie głównie jak to wygląda w kwestii formalnej oraz ewentualnie podatkowej.

:) Pozdrawiam

gabrysiek    47

Moim zdaniem:

Przepisać zawsze można tylko, że kończąc z rolnictwem to rodzice w przyszłości nie otrzymaliby emerytury KRUS, bo nie spełniliby wymagań.

Na dziecko też można przepisać, ale wiadomo, że jeżeli gospodarstwo ma zamiar się rozwijać to jakiś papierek by się przydał, że osoba na którą będzie ma jakąś szkołę/kurs rolniczy.

Wtedy rodzice, że tak powiem formalnie by nie mieli nic do powiedzenia. :D

Wiadomość z agroFakt.pl

karol091193    85

no właśnie co z tą rentą? w moim przypadku rodzice kończą w tym roku 56 lat. Do emerytury im jeszcze daleko bo aktualnie rent strukturalnych nie ma i wątpie aby były. Czy była by możliwość, że rodzice przepisali by na mnie gospodarstwo, a ja bym ich ubezpieczał dalej w KRUS-ie jako domowników czy coś w tym przypadku, ewentualnie zatrudnił bym ich w gospodarstwie. Można by nawet połączyć zatrudnienie z tworzeniem nowych miejsc pracy(jeden z programów PROW) i wyciągnąć z ARIMR 200tyś zł. bo tyle jest dla 2 miejsc pracy. Czy to by przeszło?

Czy jest może ktoś na forum kto w tym przypadku bardziej się orientował, lub lepiej zna przepisy?

gabrysiek    47

A więc tak: Opieram się tutaj o prasę rolniczą top agrar, w której to temat jest często poruszany. Mam nadzieję, że to co napiszę to w jakimś stopniu pomorze.

Przepisy ustawy z 20.12.1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2008r,m nr 50, poz. 291 ze zm.) emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia następujące warunki:

-osiągnął wiek emerytalny: mężczyzn 60 lat, a kobiet 55 lat.

-podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowym przez okres co najmniej 30 lat.

-zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej czyli przekazał gospodarstwo rolne.

@karol091193 Bardzo ciekawie piszesz. :D

A jeszcze i ja mam takie pytanie: Bo skora tak mówią przepisy to ja jak skoczę technikum to też bym chciał przejąć gospodarstwo to co muszę czekać na mamę aż osiągnie wymagany wiek? A ja do tej pory to co mam robić? Jak to jeszcze z 15 lat muszę na mamę czekać.

P.S.

-Nas doją to trzeba UE doić ile się da, ale z głową, żeby sobie problemów nie narobić.

-Na AgroFoto przydałby się jakiś prawnik, który by rozwiewał wszelkie wątpliwości.

Jak są jeszcze jakieś pytania to proszę zadawać to sam postaram się bardziej w to zagłębić i odpowiedzieć, bo prawo w rolnictwie też jest bardzo ważne.

corrado    217

Z tego co napisałeś a zarazem z ustawy wynika że trzeba spełnić wszystkie trzy warunki czyli:

-osiągnąć wiek emerytalny: mężczyzn 60 lat, a kobiet 55 lat.

-podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowym przez okres co najmniej 30 lat.

-zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej czyli przekazał gospodarstwo rolne.

Zmieniło by to postać sprawy gdyby wymagany był jeden z w/w czynnikó.

Jeśli udało by się przepisać gospodarstwo, to można też pomyśleć nad tym aby rodzice zarejestrowali się jako bezrobotni w UP i po roku też dostali by zasiłek.

Dobrze myślę?

lemysz1    96

Też się nad tym zastanawiałem już jakiś czas temu ale nie wiem czy można tak byłego gospodarza jako domownika ubezpieczyć. Przecież jest tylko ubezpieczony i nie prowadzi gospodarstwa. Jak to jest z tym właściwie. Mam znajomego co ma 50 lat i nikogo do pomocy. Więc tak pomyślałem że jakby przepisać to i jakąś kasę z uni możnaby na to pociągnąć. Czekam na jakies sensowne odpowiedzi w temacie.

maroon    63

A nie lepiej przepisać całość i jednocześnie wydzierżawić ze 2 ha na byłego gospodarza tak by mógł opłacać brakujące mu składki do emerytury - albo zamiast wydzierżawiać zostawić mu te 2 ha a przepisać resztę?

• Like 1

lemysz1    96

<p>No to też ciekawy pomysł. Tylko gorzej jak powierzchnia gospodarstwa jest mała i nie bardzo by się łapała na MR po odpisaniu tych 2ha

Edytowano przez lemysz1

corrado    217

Poszperałem trochę w kodeksach i ustawach i chyba coś znalazłem. W końcu jestem studentem prawa :), myślałem że na forum znajdę kogoś z większym doświadczeniem i coś mi podpowie.

Więc tak. Znalazłem tyle:

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Art. 84 który mówi:

Przez umowę z następcą rolnik będący właścicielem (współwłaścicielem) gospodarstwa rolnego zobowiązuje się przenieść na osobę młodszą od niego co najmniej o 15 lat (następcę) własność (udział we współwłasności) i posiadanie tego gospodarstwa z chwilą nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, jeżeli następca do tego czasu będzie pracować w tym gospodarstwie. Ponadto umowa z następcą może zawierać inne postanowienia, w szczególności dotyczące wzajemnych świadczeń stron przed i po przeniesieniu przez rolnika własności gospodarstwa rolnego na następcę.

oraz

Art. 88 ustęp 2

Jeżeli rolnik przeniósł własność gospodarstwa rolnego na następcę przed nabyciem prawa do emerytury lub renty, a w umowie z następcą albo w umowie zawartej w celu wykonania tej umowy nie postanowiono inaczej, może on także żądać od następcy, w zakresie określonym w ust. 1, świadczeń pieniężnych w wysokości nieprzekraczającej połowy emerytury podstawowej miesięcznie do czasu nabycia prawa do emerytury lub renty.

Teraz jeszcze trzeba rozwiązać kwestię ubezpieczenia tego co przekazuje.

Nikita_Bennet    100
A nie lepiej przepisać całość i jednocześnie wydzierżawić ze 2 ha na byłego gospodarza tak by mógł opłacać brakujące mu składki do emerytury - albo zamiast wydzierżawiać zostawić mu te 2 ha a przepisać resztę?
ten tego.

Przejdzie ale mimo dzierżawy aktem notarialnym i wpisaniu do ewidencji gruntów darczyńcy jako użytkownika (ojciec przekazał synowi) to w Urzędzie Gminy na nakazie podatkowym będzie tylko obdarowany (syn). Nie będzie nakazu płatniczego na darczyńcę/ojca.

Jednak okazanie aktu notarialnego w KRUSie + trochę papierków i przychodzi na darczyńcę/ojca kwit do opłacania składek KRUS.

pierre    1

do autora: mogą Ci przepisać a Ty ubezpieczysz ich jako domowników pod warunkiem, że nie ubezpieczą się gdzieś w ZUS'ie. Do pełnej emerytury potrzeba 25 lat w KRUS'ie, nie doliczają zusu.

Pytanie czy potrzebują tego ubezpieczenia jako domownicy. Jeśli mają 100 okresów składkowych (25 lat) to równie dobrze, po przepisaniu gospodarstwa, mogą zapisać się w Urzędzie Pracy, żeby mieć ubezpieczenie.

Jest jeszcze opcja wcześniejszej emerytury rolniczej. Wtedy wymagają 120 okresów opłaconych składek i wiek 55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn.

Edytowano przez pierre

Pawlo547    5

Mam taką sytuacje moja mama w tym roku kończy 49 lat odprowadza składki do Krus-u już 25 lat czy np w roku 2017 może przepisać gospodarstwo na mnie i móc dalej opłacać krus czy musiała by się ubezpieczyć w ZUS-ie :)

Nikita_Bennet    100

Tak wiem - stary temat ale odgrzebuję ;)

Z tego co napisałeś a zarazem z ustawy wynika że trzeba spełnić wszystkie trzy warunki czyli:
-osiągnąć wiek emerytalny: mężczyzn 60 lat, a kobiet 55 lat.
-podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowym przez okres co najmniej 30 lat.
-zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej czyli przekazał gospodarstwo rolne.

Czy to są jedyne wymogi na chwilę obecną?

31 lat składkowych w KRUS, rok ur. 54, obecnie prowadzi gosp. rolne.

Jeżeli tak to jaka będzie wysokość otrzymywanej emerytury? Pełna czy obniżona, jeżeli obniżona to o ile.

....Jest jeszcze opcja wcześniejszej emerytury rolniczej. Wtedy wymagają 120 okresów opłaconych składek i wiek 55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn.

poproszę o dokładniejsze informacje na podstawie czego tak piszesz.

adaammek    10

Tak wiem - stary temat ale odgrzebuję ;)

Czy to są jedyne wymogi na chwilę obecną?

31 lat składkowych w KRUS, rok ur. 54, obecnie prowadzi gosp. rolne.

Jeżeli tak to jaka będzie wysokość otrzymywanej emerytury? Pełna czy obniżona, jeżeli obniżona to o ile.

poproszę o dokładniejsze informacje na podstawie czego tak piszesz.

jezeli jest 31 lat podlegania ubespieczeniu rolniczemu ,osiągniecie wieku 55 K, 60 M i zaprzestaniu prowadzenia gos rolnego mozna otrzymac emeryture rolną wczesniejsza tzn o 5 lat wczesniej jednak jest to niepełna emerytura pomniejszona o 25 % i podwyzszanoa co roku o 5 % w miesiącu urodzenia w pierwszymroku otzrymasz około 620-650 zł na reke po roku podnios o około 35 zł pozdrawiam

Nikita_Bennet    100

a po osiągnięciu wieku emerytalnego jest pełna?

Nie wiesz jak to jest jeżeli udało się jeszcze wyciągnąć ze starych akt to że osoba pracowała jeszcze w firmach budowlanych za PRLu?

Opłacane wtedy były przecież składki.

adaammek    10

trzeba pamietac ze emerytury rolnicze wczesniejsze zostaną wygaszone 31 grudnia 2017 po tej dacie nie bedzie można przechodzic na emeryture wczesniejsza ostatnia reforma emerytalna objeła równiez rolników wiek 67 lat i w zaleznosci od daty urodzenia wiek zostaje wydłuzony
tak po osiągnieciu wieku emerytalnego jest w pełnej wysokosci w emeryturze rolniczej wczesniejszej brane jest pod uwage tylko skladki rolnicze zadne firmy budowlane itp podałes 31 lat podleganiu ubespieczeniu tylko ile w tym jest ubesp rolniczego mozesz nie spełniac warunków dzis wiadomo ze tzw dwuzawodowcy mają ogromene problemy zusyskanie swiadczenia z krus bo np 10 lat pracowali na etacie a 20 krus wtedy nie uzyskaja swiadczenia z krus i po swiadczenie takie powinni ubiegac sie w zus

Nikita_Bennet    100

ale jeżeli ktoś teraz przejdzie to zostanie utrzymana do nabycia przez niego pełnej emerytury?

Obecnie ma 61 lat (1954) czyli kilku brakuje.

KRUS twierdzi że osoba ma 31lat składkowych u nich.

Edytowano przez Nikita_Bennet

adaammek    10

jezeli w systemie krus jest 31 lat ube rolniczemu to niema sie co zastanawiac tak jak napisałem ze beda podwyższac o 5% DO UZYSKAMIA PEŁNEJ EMERYTURY PO 2017 TYCH EMERYTUR NIE BEDZIE
może żle sie wyraziłem emerytury rolnicze wczesniejsz beda dla tych co nabyli uprawniaenia do 31--12-2017 a dla nowych osób nie

Nikita_Bennet    100

no właśnie muszę dopytać w KRUSie. Wiem że osoba pracowała trochę na umowy zlecenia a tam opłacali chyba ZUS (stare czasy). I teraz żeby nie zacząć załatwiać spraw z emeryturą a potem się KRUSowi coś odwidzi i powie że nie ma 31lat bo ble ble ble.

No i miałem gdzieś wyrok że nie trzeba sprzedawać ziemi (można pozostać właścicielem) oświadczając że zaprzestało się prowadzenia gospodarstwa - wygrane w sądzie.

adaammek    10

podaj nr sprawy to sprawdze bo warunkiem jest zaprzestanie prowadzenia gosp rolnego

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się