kurak

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie a litera prawa

Polecane posty

kurak    9

Witam

W związku z dużym zamieszaniem odnośnie przepisów dotyczących zbiorników na paliwa III kategorii chciałbym poruszyć ten temat. Dostępne są na rynku zbiorniki 5000 l (jednopłaszczowe) za całkiem przyzwoite pieniądze i zanim dokonam inwestycji chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy. Przepisy dyktują nam obowiązek przechowywania paliwa w zbiornikach dwupłaszczowych:

Paragraf 11 1. dopuszczające przechowywanie paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika zbiorniku naziemnym dwupłaszczowym o pojemności do 5 m3. 2. Zbiornik do przechowywania paliw płynnych klasy III na potrzeby własne użytkownika, o którym mowa w ust. 1, należy sytuować z zachowaniem następujących odległości: a) 10 m - od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej B) 5 m - od innych obiektów budowlanych i od granicy działki sąsiedniej…
natomiast po drugiej stronie znalazłem taki zapis:
Istnieje natomiast możliwość stosowania zbiorników kontenerowych z dystrybutorami na potrzeby własne przedsiębiorstw i rolników indywidualnych. Tak więc rolnicy mają możliwość gromadzenia na własne potrzeby niezbędnych ilości paliwa. Oczywiście każdy zbiornik przeznaczony do gromadzenia i przechowywania paliwa powinien - zgodnie z obowiązującymi przepisami - podlegać nadzorowi ze strony właściwych służb dozoru technicznego. Podjęcie działalności gospodarczej w celu prowadzenia usług w zakresie dystrybucji paliwa wiąże się z koniecznością uzyskania w Urzędzie Regulacji Energetyki koncesji na prowadzenie ww. działalności.

 

Tak więc nie wiem gdzie leży prawda. Jedni mówią, że dopóki nikt nie będzie wymagał ode mnie "dokumentacji zbiornika" (co jest mało prawdopodobne - kontrole itp.) nie wychylać się i korzystać z takiego zbiornika, z drugiej strony rozsądek mówi, żeby zrobić to dobrze i nie martwić się o problemy przy kontrolach. Jak wszyscy wiemy zaciskają nam sznur na szyi żeby wyrwać pieniądze na utrzymanie Wiejskiej i wypadałoby się jakoś ustrzec przed karami.


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ja zakupiłem dwupłaszczowy 5 tys litrów i z tego co się orientowałem taki powinien być, znajomi też zakupili dwupłaszczowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurak    9

Zgodzę się z Tobą, dwupłaszczowy na pewno będzie spełniał te wymogi ale jednak sporo kosztuje taki zbiornik. Nie mogę znaleźć przepisu stwierdzającego, że paliwo w gospodarstwie rolnym musi być przechowywane w zbiornikach dwupłaszczowych. Dajmy na to olej opałowy do pieców jest magazynowany w jednopłaszczowym zbiorniku i jest dobrze, nikt tego nie kwestionuje a przecież to jest ta sama kategoria paliwa.


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

no nie wiem, w styczniu dałem 15 tys brutto. nie wiem czy drogo czy tanio, ważne że już mam problem z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianus2222    119

ja mam też problem koledzy ;/ bo podwórko mam nie ustawne, i najlepiej bym trzymał w tam gdzie teraz trzymam paliwo czyli w magazynie roboczym, i tam chciałbym wstawić zbiornik tylko ze wg, przepisów nie moge podwórko mam małe więc nawet jak postawie na środku to nic mi to nie da ;/ bo po lewo wiata po brawo obora i mniej jak 5 m . Więc gdzie mam go postawić ? dziwne to troche i niesprecyzowane :/


sprzedam rozsiewacz amazone 800l 1600zł. Talerzówke famarol 1,8m siewnik poznaniak 2,7m tanio! pisać na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

a to takie przepisy to wogóle są??? hehehe, no wiadomo, mausera z paliwem nie wstawię sobie do stodoły, ale u nas nikt nie patrzy na jakieś odległości, trzyma się normalnie w garażu, nikt tego nigdy u nas nie sprawdzał, ani u znajomych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurak    9

Myślę, że większość z nas przechowuje paliwo w sposób taki jak pozawalają na to warunki ale trzeba mieć się na baczności bo tak jak pisałem wcześniej, będą szukać darmowych pieniędzy poprzez nakładanie kar. Dlatego też zwracam się do Was o zgłębienie tematu. Starostwo powiatowe w moim terenie nic na ten temat nie wie, jutro będę atakował UDT..zobaczymy co oni powiedzą. Ja mam ofertę zbiornika z dystrybutorem za 4000 pln brutto więc myślę, że to nie są wygórowane pieniądze tylko, że jest to zbiornik jednopłaszczowy ;/


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa777    0

Witam, przepraszam, że tak odkopuję temat ale nie wiem czy jest sens zakładać nowy.

Chcę kupić zbiornik paliwa z dystrybutorem ok. 2500l, dwupłaszczowy. Teraz pytanie czy mogę go wstawić do garażu ? Czytałem, że nie można tankować w garażu ale ja mam jeszcze małe boczne wejście i po prostu będę wyciągał wąż do tankowania zawsze przez te drzwi i podjeżdżał ciągnikiem blisko ciągnikiem... Czy w świetle prawa może tak być ? Czy obowiązkowo 5m od garażu, 10m od domu i 3m od drogi publicznej ? Nie wiem agencja w razie kontroli będzie zwracać na to uwagę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

nie może stać  budynku. planuje kupic taki zbiornik na prow, więc w takim przypadku pewnie będą sprawdzać, ale jak za swoje to mogą go nawet "nie zauważyć" bo to nie będzie przedmiotem ich kontroli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa777    0

Dzięki za odpowiedź. Trochę szkoda bo miałem fajne miejsce na niego ale nie ma co ryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

nawet jak bierzesz na prow to chyba na czas kontroli możesz go ładnie gdzieś ustawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomasek
      Szukam w imieniu szefa pracownika do pracy na gospodarstwie o profilu hodowli trzody chlewnej "pastwiskowej" i ekologicznej uprawy zbóż.
      Poszukuje człowieka głownie młodego 18-27 lat z prawo jazdy kat.b mile widziane T z umiejetnosciami jazdy ciagnikami rolniczymi i obsługa ładowacza czołowego   jak rowniez mile widziana obsługa kombajnu zbozowego, człowieka który jest chudy i w miare zwinny bez nałogów i nie bojacego sie równiez cieżkiej pracy fizycznej ( scielenie, koszenia kosa spalinowa, itp) mile widziane doswiadczenie przy insyminacji macior i kastrowaniu warchlaków oraz jakies doswiadczenie z tucznikami mile widziane:)  jezyk niemiecki albo angielski w podstawowym stopniu wymagany i checi do pracy przedewszystkim.Praca legalna na umowe o prace i z pełnym ubezpieczeniem w AOK, wynagrodzenie na poczatku 1200E netto za 200godzin w miesiacu czyli 8,5Ebrutto/H co do nadgodzin wypłacane sa w kwocie brutto do reki, nocleg i ciepły posiłek gratis, praca praktycznie  od zaraz
       
       
    • Przez chudy14145
      Witam.jak prawidlowo przechowac zebrane jajka przed sprzedaza?
      w jakiej temperaturze?
      jak dlugo mozna przechowac jajka?
      Podzielcie sie swoja wiedza i spostrzezeniami 
    • Przez evolution93
      Witam.
      Poszukuje pracy na gospodarstwie w rejonie dolnego śląska najlepiej Legnica Lubin lub gdzieś w tych okolicach. Praca najlepiej ze zwierzetami konie,owce,krowy .Mogę wykonywac podstawowe zabiegi agrotechniczne .Prawo jazdy B,C+E . Doświadczenie mam nie duże 1,5 roku pracy w anglii na farmie mlecznej 150 krow dojnych plus  prace polowe i obrzadki. Sprzety obslugiwałem rózne od ładowarek teleskopowych jcb ,t25a ,mtz po classa ariona czy masseya fergusona 6230, serie 74 z skrzyna dyna vt.Na codzien małe gospodarstwo w rejonie  podgórskim.
      email. xevo93x@gmail.com
    • Przez srubek99334
      Witam szukam pracy w gospodarstwie na okres całego lipca i część sierpnia
      Jestem wyszkolony praktycznie jak i teoretycznie w każdej pracy w gospodrstwie
      Posiadam prawo jazdy kat. B i T oraz własny samochód 
      Region to Zachodnio-pomorskie, pomorskie i górna wielkopolska jeśli było by to niedaleko mojego miejsca zamieszkania nie jest potrzebny nocleg 
       
       
    • Przez Smitty
      Jak mają się sprawy w przechowywaniu obornika od kilku, kilkunastu zwierząt ( np. 5 byków, kilka świnek i kur)? Potrzeba odizolować od podłoża czy mogę bez problemu doładować na pryźmie obok obory?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj