ahme999

układ powiadamiający o zablokowaniu kamieniem wałka kultywatora

Polecane posty

ahme999    116

z racji że często blokuje mi się wałek w kultywatorze, postanowiłem wylutować układ który powiadamiałby mnie brzęczykiem w kabinie kiedy wałek się zablokuje, bym mógł się zatrzymać nim ten zdąży zgarnąć przed sobą hałdę ziemi.

 

do rzeczy: wałkek jest dzielony, więc najlepiej układ zrobić tak, by porównywał wskazania z niezależbych czujników umieszczonych przy wałkach, i gdy np prędkość jednego spadnie o 50% (super, gdyby wartość była regulowana) w stosunku do drugiego, czy tez jeden kompletnie się zatrzyma, komparator da sygnał który przez wzmacniacz zasili brzęczyk w kabinie. dodatkowy czujnik na ramionach podnośnika będzie wyłączał układ na uwrociach, by niepotrzebnie nie brzęczał.

 

Macie jakieś pomysły na projekt takiego układu? jakie dobrać czujniki i na jakim modelu komparatora lub innego scalaka to oprzeć?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15354

Lepiej załóż monitoring, bo czujniki na wałku ziemią zalepią się i nic. A tak kamerka na ramie i ekran przed szybą i jazda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

toś wymyślił :D ja chcę sobie udogodnić pracę i to elektronika ma mnie odciązyć- żadna różnica czy będę gapił się na wałki przez ramię czy na wyświetlacz.... bądźmy poważni- do agregatu za 1000zł nikt o zdrowych zmysłach nie będzie montował wodotrysków za 400... taki kompletny scalak powinien się zmieścić w dziesiątej częsci tej kwoty.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz97    130

Wg. mnie rzecz bez sensu - jeżeli wałek ci się zablokuje odrazu czuć, że ciągnik ma ciężej, więc chyba każdy się zorientuje że coś nie tak :)

 

To tylko moje zdanie, jeżeli chcesz sobie coś takiego zamontować to nikt ci nie broni :P




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Tez jestem ciekaw takiego bajeru i czekam aż ktoś coś wymyśli:P

gospodarz97-Jak robisz agregatem który jest dobrany na styk do mocy ciągnika to poczujesz od razu . Ale jak masz zapas mocy to poczujesz ale 20 m dalej jak się ziemia nad ramą przesypuje :P




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

no właśnie tu jest problem że ciągnik czuje to dopiero po dobrych kilkunastu metrach i kiedy wałek ciągnie już hałde piachu wysokości 20-30cm... i temu gromadzeniu chcę w porę zapobiegać


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

A jak chcesz zbierac impulsy z wałka? Na pewno nie stykowo bo w takim zapyleniu po godzinie byłoby po przełączniku. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika indukcyjnego na każdym wałku ale niestety koszt jednego od 150 zł. Możesz poszukać indukcyjnych u Alego czasem ludzie sprzedają po dwie dychy albo doczepić do wałka magnes i zbierać impulsy konttaktronem. Sterownik najlepiej oprzeć na jakimś kontrolerze i napisać do niego programik.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

kontroler to min 100zł o ile dobrze kojarzę... spokojnie mógłby być czujnik magnetyczny (tak mi się bynajmniej wydaje), pytanie tylko czy jest w handlu jakis gotowy scalak za kilka zł który można zastosować do tego celu. żeby wykrywał zanik impulsów z jednego czujnika względem drugiego z nie większym niż 3 sekundowym opóźnieneim.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gambler    5

na wałki zamontuj koła zebate z czujnikiem na ramie od absu od jakiegos auta i wszystko kontrolka do kabiy albo jakis sygnał brzeczyk jak zablokuje i wszystko...mi tez w agregacie czasem miedzy kamyk w rame wpadnie i wał sunie ale ....monitoringu niebede zakładał

 

podobny system masz w opryskiwaczach tezsz czujik na koło i impuls za kazdym obrotem ale od absu ...bedzie lepszym wysciem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Z porównywaniem obrotów to troszkę problem ale do zrobienia, najłatwiej to czujnik indukcyjny http://allegro.pl/listing.php/search?string=czujnik+indukcyjny&country=1 plus dioda świecąca i dioda mruga jak wałek pracuje jak się zatrzyma przestaje mrugać.

 

Lub druga możliwość zamiast czujnika kontaktron + dobry magnes i dalsze działanie bez zmian.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

Kolego @ahme999 widzę że o elektronice nie masz zielonego pojęcia. Myślisz że kupisz sobie układ scalony polutujesz kabelki i co i że to ma być twój wskaźnik zablokowania wałka. Nie ma takich cudów. Aby wskażnik miał zadziałać np brzęczykiem kiedy stanie wałek, układ musi wykonać jakąś funkcję logiczną po odebraniu sygnału z czujników. I do tego właśnie służą kontrolery w formie układu scalonego które kosztują 10-15zł np atmega. Tylko że to jest czysty jak to nazwałeś "scalak" i trzeba mu wpisać co ma wykonywać po określinych sygnałach wejściowych (czujnikach) czyli po prostu napisać program i zaprogramować go. Można też oczywiście wykonać taki wskażnik z pojedynczych elementów który będzie realizował to co chcesz ale bez podstaw elektroniki się nie obejdzie. Reasumując zrób tak jak polecili Ci koledzy z czujnikiem i migającą w rytm obrotów lampką. Tutaj masz taki przełącznik kontraktonowy wraz z magnesem w zestawie http://www.tme.eu/pl/details/cks-57/kontaktrony/# Jego zasięg 40mm pozwoli na stabilne działanie jednocześnie bez obawy zniszczenia przez wałek który pewnie ma jakieś luzy i może się przeszczać.

  • Like 1

"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

mozna by w brzeczyku mozesz zastosowac zwloke? Wtedy nie bedzie go zalaczalo przy przerywanym sygnale...


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Bez przesady zamiast inwestować w elektronikę przerób wałki ,kamyszki (bo na pewno małe) blokują wałek pomiędzy listwą wałka a słupkiem pionowym bądz ramką , więc wystarczy zmienić szczelinę po między nimi i problem zniknie ,dodam że odleglość nie powinna być większa niż 0.5cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Tez jestem ciekawy tego bo nie ukrywam zdarza mi sie na zapchanym wałku przejechac nawet z 40m :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Kolego @ahme999 widzę że o elektronice nie masz zielonego pojęcia. Myślisz że kupisz sobie układ scalony polutujesz kabelki i co i że to ma być twój wskaźnik zablokowania wałka. Nie ma takich cudów. Aby wskażnik miał zadziałać np brzęczykiem kiedy stanie wałek, układ musi wykonać jakąś funkcję logiczną po odebraniu sygnału z czujników. I do tego właśnie służą kontrolery w formie układu scalonego które kosztują 10-15zł np atmega. Tylko że to jest czysty jak to nazwałeś "scalak" i trzeba mu wpisać co ma wykonywać po określinych sygnałach wejściowych (czujnikach) czyli po prostu napisać program i zaprogramować go. Można też oczywiście wykonać taki wskażnik z pojedynczych elementów który będzie realizował to co chcesz ale bez podstaw elektroniki się nie obejdzie. Reasumując zrób tak jak polecili Ci koledzy z czujnikiem i migającą w rytm obrotów lampką. Tutaj masz taki przełącznik kontraktonowy wraz z magnesem w zestawie http://www.tme.eu/pl...aktrony/#��Jego zasięg 40mm pozwoli na stabilne działanie jednocześnie bez obawy zniszczenia przez wałek który pewnie ma jakieś luzy i może się przeszczać.

 

Kolego@mikad gdybym miał pojęcie o elektronice to teraz trzymałbym lutownicę w ręku a nie zadawał banalne pytanie na forum. Jednak cieszy mnie to, że w końcu odezwał się ktoś, dla kogo zaprojektowanie takiego układu nie jest czymś niezwykłym i mam nadzieję że zechcesz podzielić się swoją wiedzą. Czy na bazie tych kontraktorów da się dobudowac jakiś sterownik? czy owa atmega podoła zadaniu, jeśli tak to jaki konkretnie model będzie optymalny? Jaki język proponujesz do oprogramowania ATmegi?

 

Sądziłem po prostu że taki układ da się zbudować na prostych komparatorach napięciowych lub częstotliwościowych które nie wymagają programowania (tak mi się bynajmniej wydaje;) )


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Dać się da, tylko trzeba znać się na elektronice analogowej. I masz rację, taki układ byłby stosunkowo tani.

Pójście w mikrokontroler i cyfrówkę to pójście na łatwiznę, no ale cel też osiągniesz. Pytałeś o atmegę, czy pociągnie. Atmeg jest cały typoszereg i każda Ci się nada, na jednej jest zrobiony mój komputer Tractor Speed:

http://www.youtube.com/watch?v=I4cbtUVCYD8

A to nie jest szczyt jego możliwości tylko procent hehe ;)

Której drogi byś nie wybrał, czujniki będą najdroższą częścią. I najbardziej podatną na uszkodzenia, wałek kręci się szybko, kamienie fruwają więc wskazany by był czujnik z wbudowanym czołem. A do tego z dużym zasięgiem (czytaj drogi), bo luzy na wale mogą go szybko załatwić.

  • Like 1

Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

akurat u mnie te wałki są dość ścisło, więc 1cm bezpieczeństwa (max odległości czujnik- magnes(?)) wystarczyłby z hukiem. Mógłbyś zaproponować jakiś konkretny model takiego czujnika?

 

EDIT: co do kamieni to mógłbym go zabezpieczyć by nie był podatny na uszkodzenia, jedynie sypiąca się ziemia mogłaby mu dokuczać

Edytowano przez ahme999

-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Czujniki o zasięgu działania 1 cm (10mm) są drogie, bo to już duży zasięg. Musisz się liczyć z odległościami czujnik-wał rzędu 2-4mm a tu już nawet nieduży luz ma znaczenie.

Modelu nie zaproponuję, bo trzeba dobrać do układu.. Są 4 rodzaje czujników: polaryzacja PNP lub NPN i funkcja wyjścia NO lub NC. I teraz zależnie od tego jak jest zrobiony układ dobiera się czujnik.

 

Ponadto ze strefą działania wiąże się średnica czujnika. http://www.sels.pl/index.php?cPath=2 tutaj masz listę średnic z zasięgiem, potem pojawi się szukajka z kryteriami.

Przykładowe z dalekim zasięgiem to:

http://www.sels.pl/i...roducts_id=4640

http://www.sels.pl/i...roducts_id=4643

Ten drugi o tyle lepszy, że czoło wbudowane, no ale zrobić otwór 18mm to też wyzwanie ;)

Mogłeś zapytać profesjonalistów, pewnie prędzej dostałbyś odpowiedź której oczekujesz ;)

Edytowano przez maks

Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@maks a co sądzisz o zwykłych kontraktonach (8-15złszt)? bo ceny indukcyjnych zaczynające się od 100zł burzą ekonomię mojego projektu...;/


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Kontaktron się zużywa, ma mniejszą żywotność. Poza tym to jest element mechaniczny. No i wymaga magnesów. Magnes przyłożony do wałka (no bo trzymać się będzie) może odpaść. Musiałyby to być magnesy montażowe z wtopioną śrubą.

 

Jest też chińszczyzna po ~20 parę zł, ale to na własną odpowiedzialność hehe.

 

Mówisz, że 100 zł za czujnik burzy wyliczenia. Pamiętaj, że prototyp modułu to jedno, a urządzenie gotowe do rozpowszechniania to drugie. Jest masa "pierdołków", których w prototypie nie uwzględniasz, a muszą być w produkcie końcowym. Nie zdziw się więc jak koszt prototypu zamknie się w 20-30 zł, a produktu 2x tyle. Plus marża, bo dla sportu nikt nie powięca swojego czasu (tak właśnie jest, a wielu by chciało kupic cuda za grosze - takie rzeczy to tylko w kontenerach z Chin) i nagle wychodzi 5-6x ceny początkowej ;)

 

Na dalszą dyskusję zapraszam w ustronniejsze miejsce ;)


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki brzęczyk można zastosować w kombajnie żeby było go słychać podczas pracy?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wacek303    0

Da się zrobić w małych pieniądzach około 30 zł na wałek jak jesteś zainteresowany daj znać 


Da się zrobić w małych pieniądzach około 30 zł na wałek jak jesteś zainteresowany daj znać 

druga sprawa medalu co to za agregat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zyzio
      Witam
      Może ktoś mi powie ( zdjęcia , schemat ) jak założyć sprężarke do ciągnika ZETOR 8011 ( to samo co C-385 ) jakie części potrzeba i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.
    • Przez wojtek8045
      Mam pytanko czy wymieniał ktoś kiedyś widełki w wałku kierowniczym przy kolumnie?? mam tam już okropnie to wyrobione i nie wiem czy można wymienić same te widełki przy kolumnie czy trzeba kolumne wyciągać?? bo reszte widełek i krzyżaków można bez problemu rozebrać ale z tym to nie wiem
       

    • Przez rolnik99wlkp
      witam jak sie nazywa lozysko w ukladzie kierowniczym to kolo slimaka jaka jest cena??????????????
    • Przez Pawel265
      Witam mam pytanie koledzy czy ktoś z Was zakładał do takiej Reni układ pneumatyczny i z czego jaki koszt
    • Przez Krakers16
      Witam
       
      Mam pytanie od piatku jestemposiadaczem John Deera 6330 i wczoraj jak poszedlem go rano odpalic odpalil odrazu bez zadnych problemow ale po jakies minucie moze dwoch sam zgasł. Odpalilem go ponownie i juz normlanie chodzil. Dodam ze przewody od filtrow i pompy te gumowe troche ciekna czy to moze byc powodem tego ze zgasl?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj