koma666

Uprawa Mniszka Lekarskiego

Polecane posty

panol    1

Czy myslicie ze jeszcze teraz mozna rozsadzac mniszka? Mam rozsade...ale tak sie zastanawiam czy czekac do wiosny czy teraz w tym polblocie rozsadzac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Kontakt do Dario429 - czy może ktoś z was ma jakies namiary do niego? straciłem jego numer telefonu a akurat będę jechał przez Warmię i Mazury. A może Ty Mariusz się pojawisz i to daj znać na PW.

A tak w ogóle to Wszystkiego Naj w Nowym Roku. Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

dołączam się do pytania. Czym pryskacie mniszek aby przetrwał, ale inne chwasty załatwić?

 

Pryskać można tylko przeciwko chwastom jednoliściennym. Jedyny zarejestrowany preparat, to Fusilade Forte. Zlikwiduje samosiewy zbóż, chwastnicę i perz (dane z roku 2016).

Niestety w 2017 roku do oprysku mniszka nie ma żadnych herbicydów.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody08    0

Witam. Czy może mi ktoś powiedzieć jaki oprysk można stosować na mniszek lekarski w fazie kiełkowania? Ponieważ mam problem z chwastem ,,gwiazdnica pospolita" i nie wiem jak go się pozbyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy stosowaliście Kerb na wiosnę? Jak z jego skutecznością wtedy? Tak sobie myślę, że może przytrzyma chwasty do maja kiedy mniszek już będzie miał ładne korony liści. Druga sprawa to czy jakoś usuwacie pędy kwiatowe, żeby roślina nie marnowała energii na takie zabawy. No i ostanie, jeżeli kopać mniszka wczesną jesienią to teoretycznie przed zbiorem korzenia można zbierać liście bez straty na wydajności korzenia, ale czy tak się robi w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

Mniszka to mozna i w grudniu siac.aby mrozu nie bylo.Szkoda tylko ze eldprado na mniszka sie skonczy za 2 lata.I bedzie po 5 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0

A jakich kombajnów do kopania mniszka używa się w waszych okolicach? Myślę tu o kombajnie ze zbiornikiem bo co raz trudniej o ludzi do pracy zbierania, oszczędność troszkę czasu. Wiadome może polecieć ziemia, no ale lepiej już na kupce przeglądnąć jak iść po całym polu i zbierać.

Co byście proponowali aby miało jak najmniej taśm i zbiornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0
Dnia 3.02.2018 o 18:29, tolek15 napisał:

kopaczka samro

A może coś wiecej, dlaczego taka kopaczka a nie np. Karlik? Chodzi o konstrukcję ze jest wytrzymalsza, co za nią przemawia?

masz taką? kopiesz z redlin czy z płaskiej uprawy?

Może masz jakies foto podeslij podzielić się uwagami.

słyszę ze dużo osób "nakreca się" na mniszka, jednak nie jest to łatwa uprawa jak by sie wydawać mogło, no i rynek mały, te ceny jakie obecnie są mogą się szybko skonczyć jak to miało z innymi ziołami jak więcej ludzi zaczynało siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

Jesli chodzi o kopanie kombajnem karlik, to nie zdaje to egzaminu dlatego ze nie nie wytrzęscie tego dokladnie tylko kopie cale bryly z piachem, i pozniej nie wiadomo co zym.zrobic. Niestety tylko kopaczki i reczne zbieranie.Co do ceny, to fakt dlugo sie nie utrzyma,poniewaz duzo ludzi teraz zaczelo siac i będzie to samo co z tymiankiem.  A mozna wiedziec z jakich oklolic jestes malmax? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0

Ja jestem z Zamojszczyzny, ściana wschodnia. A czemu Pytasz? a Ty skąd jesteś?

Tylko do tej kopaczki ludzi trzeba jeszcze do zbierania, Przy kombajnie też, ale za to nie biegają po całym polu tylko stoją w jednym miejscu cały dzień.

Przydało by się to unowocześnić wszystko, aby to mogło sprawniej działać.

 

Co do ceny fakt, może być spore tąpnięcie...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

Okolice Krasnegostawu.A ile tego teraz posiałes? i czym pryskałes,plewiłes w tamtym roku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemeczek    1

Witajcie. Panowie a propo mniszka. Macie namiary na jakieś firmy skupujące i kontraktujace go(chodzi mi o firmy nie tkz. Skupy)??ja w tym roku sadzę pierwszy raz na próbę. Mam gościa co kiedyś to uprawiał i jest chętny do pomocy w tym a muszę przyznać że gość zna się na nawożeniu (nie bylo uprawy w ktorej mi jego zaleceni nie pomogły zawsze plonowanie większe i po minimalnych kosztach). W zamian za namiary na jakąś firme ja odwdzięczę się wiedzą tego człowieka. Najchętniej też poznam ludzi z lubelskiego zajmujących się uprawa mniszka na większym areale. Pozdrawiam i czekam na reakcję 

Edytowano przez Ziemeczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

Zeby kontraktowac mlecz, trzeba go miec dobrych pare ton do sprzedania, a jesli Ty teraz siejesz na probe, to narazie i tak nic z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemeczek    1

W lipcu miałem wysiane w rozsadę około 10kg. Liczę że około 3h powinienem tym obsadzić teraz na wiosne, rozsade oceniam na bardzo dobrą. A w przyszłości interesuja mnie większe areały jak się w tym roku mi to sprawdzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrlubelskie    0

Ziemeczek w kwesti skupu nie ma problemu, w okolicy Krasnegostawu jest ze czterech kupujących, dodatkowo z trzech którzy przyjeżdżają i kupują na miejscu. Cena jak cena raz jest większa a raz mniejsza, sprzedawało się po 18 zł a czasem po 3 zł, teraz jest po 15 - 16 czyli nieźle a jak będzie na jesieni - zobaczymy. Co do kopanie - używam Bolka i nie narzekam. Co prawda ma tyle przeróbek, że do ziemniaka to on się już raczej nie nadaje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrlubelskie    0

Co do wykopywania, ostatni natknąłem się na coś takiego, ale to chyba nie o to chodzi w tym sporcie? - co ty na to Mark 252a.

 

 

A tutaj druga część roboty! 

 

Edytowano przez mrlubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrlubelskie    0

A tutaj druga część roboty! 

 

Dobrze idzie. Ale rządki robię redliniarką i bolko ma dużo lżej, nie muszę go głęboko zapuszczać i mniej ziemi bierze na taśmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4

Ciekawe jakby wyglądało kopanie Anną.A ladnie Ci po tym kombajnie rozbija z piachu itd, duzo gubi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrlubelskie    0

Jak by Ci powiedzieć, wydaje mi się, że Anna jest trochę skomplikowana i za duża, Bolek jest prosty i łatwy do przerobienia, bardzo dużo daje sianie w redlinach, taki mlecz jest dłuższy i elastyczny - nie łamie się tak łatwo jak po sadzarce. Co do rozbijania ziemi to mam trochę gliniastą i na początku było super, później ziemia się podsuszyła i szło trochę grud, a na końcu jak zaczęło padać to była już hu..nia totalna i tylko kopaczka elewatorowa, także w tym roku zaczynam wcześniej zabawę. Co do gubienia to dużo więcej zostaje na polu po kopaczce elewatorowej która część korzeni przesypuje ziemią, po bolku nawet jak coś przeleci przez taśmy to leży na ziemi i łatwo zebrać.

Edytowano przez mrlubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez panol
      Witam - z gory przepraszam za pytania jakich sam nienawidze czytac:) bo swiadcza o tym ze jest czlowiek nowicjuszem.
      Chce zajac sie uprawa sadzonek agrestu. Uwazam ze to ma przyszlosc przy odpowiedniej selekcji odmian - baaardzo duzo sie na ten temat oczytalem. Ale rzeczywistosc jest taka, ze zalozenie takiej szkolki bedzie dla mnie zupelnie czyms nowym - nie zajmowalem sie wczesniej rolnictwem. Teraz po powrocie z zagranicy chcialbym to zrobic w sposob solidny i profesjonalny. W pierwszym roku na mniejsza skale a w przypadku powodzenia na duza. Mysle o 2ha matecznika 2 do 3 odmian na poczatek. Na pewno bede zasiegal porad praktycznych osob ktore sie tym profesjonalnie zajmuja aczkolwiek podkreslam jestem swietnie oczytany.
      Moje pytanie jest takie - czy uwazacie ze taka skala - 2 ha, moze byc juz dzialalnoscia ktora przyniesie wymierne zyski (wiadomo ze jest wiele nakladow zwiazanych z sadzonkowaniem) czy jest to syzyfowa praca/nauka. Rozumiem ze okres oczekiwania to praktycznie 3 lata, ale po roku moge zwiekszyc inwestycje. Tak sie sklada ze po prostu mam kapital, ktory praktycznie stoi....ale fakt jest rowniez taki, ze ze wzgledu na moj wiek i status, tego kapitalu wiecej juz raczej nie bede mial...
      Zawsze marzylem o malym gospodarstwie sadowniczym ale wiadomo taka decyzja musi byc bardzo przemyslana. A moze ktos z Was moze sie podzielic swoimi doswiadczeniami z poczatkow nowej szkolki? A moze ktos z Was zajmuje sie uprawa sadzonek agrestu jest zainteresowany wspolpraca....Sorka za moje meczace pytania:)
    • Przez Dosiunia92
      Witam!
      Ostatnio zainteresowała mnie uprawa szparag. Bo głębszym przeszukiwaniu nic niestety nie mogłam znaleźć konkretnego. Interesuje mnie opłacalność i zbyt. Najlepiej skupy lub przedsiębiorstwa skupujące szparagi.
    • Przez ocean
      Witam, chcialem się dowiedziec jaka jest (o ile w ogole jest) opłacalnosc gosp. rolnego, areal troche ponad 20ha, ile i czego nalezało by hodowac, by w ogole myslec o tym, i ile mozna by bylo hodowac na takim areale? jakies 12 ha to ziemie (slabe, 5 klasa moze) reszta to laki, niewielkie perspektywy na wydzierzawienie wiekszej ilosci ziemii, woj, slaskie.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj