koma666

Uprawa Mniszka Lekarskiego

Polecane posty

malmax    0

Witam a może jeszcze jakieś opinie czym go opryskać by go nie zabić a sieję na wiosnę 

 

dołączam się do pytania. Czym pryskacie mniszek aby przetrwał, ale inne chwasty załatwić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dario429    0

najlepszy oprysk to babopiel.

 

 

Piele tylko mechanicznie i recznie  dwukrotnie w sezonie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajec10    0

witam testowałem galigan na mniszku w dawce 1l na ha i 4 ha pozamiatane sieję po raz drugi 


z rozsady poparzony poważnie ale jest nadzieja że odpije z siewu nic nie ocalało  :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dario429    0

Kolego jeśli testujesz jakiś herbicyd to rob to rozważnie. Proba  na 1a by w zupełności wystarczyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajec10    0

to fakt ale specyfik skuteczny na wszystko 

po prostu nie przeczytałem ze zrozumieniem poszła dawka jak pod kapustę z rozsady a trzeba było jak pod cebulę i dawkę podzielić max 0.2l na ha na 3 pryskania i podejrzewam że nic by się złego nie wydarzyło a tak nasiona zamiast na handel to na kolejny wysiew muszę dać no i przemieszać glebę żeby go trochę rozrzedzić i nie paliło nowo zasianego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajec10    0

Kolega pisał że z 1 kg nasion 1.2 ha z rozsady mu wyszło i uważam że tak może wyjść ja sieję rozsadę siewnikiem ręcznym ogrodniczym a jaki obszar rozsadnika to trudno mi powiedzieć zawsze zrobić zapas lepiej zaorać jak ma zabraknąć  


dokładam się do pytania ile na hektar z siewu jak bym się nie starał to 1.2 kg z siewu mi wychodzi w rzędach 42 cm i to licząc około 20 nasion na 10 cm 

jak bym wysypał 3-5 kg tak jak zalecają na innych forach to to ta roślinka nie miała by miejsca urosnąć 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dario429    0

Panowie ja sie 0.5 kg na jeden ar. sieje tez siewniczkami ogrodniczymi i mam 10 sztuk w zestawie w odległosci 10 cm od siebie. Fakt ze rozsada jest gesta ale ogranicza to prace z zachwaszczeniem i pieleniem rozsady. Mimo gestosci nie narzekam na wielkosc sadzonki. Przedewaszystkim trzeba bardzo wczesnie załozyc taki rozsadnik. Ja to robie w pierwszej dekadzie czerwca i we wrzesniu mozna spokojnie sadzic w pole.

 

 

 

 

 

 

 


Kolega pisał że z 1 kg nasion 1.2 ha z rozsady mu wyszło i uważam że tak może wyjść ja sieję rozsadę siewnikiem ręcznym ogrodniczym a jaki obszar rozsadnika to trudno mi powiedzieć zawsze zrobić zapas lepiej zaorać jak ma zabraknąć  


dokładam się do pytania ile na hektar z siewu jak bym się nie starał to 1.2 kg z siewu mi wychodzi w rzędach 42 cm i to licząc około 20 nasion na 10 cm 

jak bym wysypał 3-5 kg tak jak zalecają na innych forach to to ta roślinka nie miała by miejsca urosnąć 

Kolego z tego co piszesz to siejesz mniszek prosto  na pole nie na rozsadnik. Czy przy tych suchych warunkach pogodowych mniszek Ci wzejdzie? Chyba loteryjna sprawa z takim zasiewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajec10    0

powschodził ładnie ale jak wyżej po moim pryskaniu nie miał prawa bytu 

zasiany po raz kolejny w wałowaną glebę sieję to trochę wilgoci więcej się utrzymuje 

to jest jakaś szansa że wzejdzie to w końcu chwat 

a sieję i rozsadę tylko że w odstępie 5-8 cm jednym siewnikiem raz koło razu i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1994kuba1994    63
Napisano (edytowany)

to jeden ar rosady na ile Ci obszaru wystarcza przy takim zagęszczeniu? czyli rosade trzeba robić teraz żeby na jesień sadzic? a na wiosnę nie da się zrobić rosady i na wiosnę sadzić tak jak tyton?

Edytowano przez 1994kuba1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajec10    0

z 1 ara na 2 ha powinno wystarczyć jak ładnie powschodzi i na gęsto a rozsadę koło lipca i na jesień wyjdzie ale nie przeszkadza w niczym jak nawet teraz wysiejesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Jaką sadzarką sadzicie rozsadę mniszka? chwytakową, karuzelową, ....tarczową....?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Ponawiam pytanie, moze ksztyne odmienione...czym sadzicie rozsade, sadzarka? Jezeli tak to jaka? A moze recznie pod plug...Dzieki,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Zależy od wielkości sadzonki. Mała sadzonka - sadzarka talerzowa. Dobrze ustawiona nie obcina liścia. Choć teoretycznie mogła by :P Jeśli jest kilku miesięczna sadzę na płask bez talerzy odpowiedni ustawiając głębokość zasadzenia.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy ktoś z Was próbował rozsadzać mniszka wczesną wiosną?...nie mieliśmy pola na rozsadnik...ale właśnie teraz się zwalnia, rozsada mniszka niestety rośnie parę miesięcy...stąd myśl o przesadzeniu wczesną wiosną...bo początek października to może być za późno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

No to jeszcze jedno pytanko...czym kopac rozsadę, my mamy ja w rzedach co 25cm...troche dlugo nam rosnie bo juz 4 miesiace wiec korzonek moze byc z 15cm...czy probowac to kopac elewatorowka do ziemniakow? czy plugiem....bo lopatka to sie zamecza...


Tak sobie pomyslalem, ze taki rozsadnik to robimy z odstepem 20cm na przyklad..a przy tych ilosciach rozsady na hektar (piszecie tutaj o 1 ar rozsadnika na hektar czyli min 500 sadzonek z metra kwadratowego)...to moze trzeba ten rozstaw zmniejszyc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Ja mam 8-10 rządeczków między kołami.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy może ktoś się podzielić doświadczeniami z wykopywania korzenia mniszka? Jeszcze mnie to czeka w następnym roku ale słyszę że jest z tym sporo problemów. Zużycie sprzętu, korzeń się łamie...., kruszy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1994kuba1994    63

czy jak posieje w tym tygodniu mniszek to nie będzie za późno? czy jak posieje na wiosnę to można go kopać w tym samym roku i plon będzie zadowalający? zależy mi na tym aby zbiór był w przyszłym roku wrzesień a mało jest szczegółowych informacji na ten temat w GOOGLE TEŻ. i czy siejecie na rządkach czy na płaskiej roli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajec10    0

jeśli posiejesz na wiosnę to 2 lata tego samego roku co najwyżej ładnej sadzonki się dochowasz 

ratuje się zakup sadzonek jeśli na jesień ma wyjść 


co do kopania to ja wyrwałem kombajnem anna pozbyłem się tylko taśmy od łęcin tam był największy młynek 

najmniej strat kopaczka elewatorowa robiła ale trzeba się pochylać a mi tego genu brak

  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Takie coś mi wyszło w tym roku. Trochę późny siew miałem bo dopiero pod koniec czerwca się udało. A jak u was? Prosiłbym o fotki w razie możliwości.

post-47262-0-83545000-1476562551_thumb.jpg


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

@1994kuba1994

 

TO jest z rozsadnika, będę to teraz na jesień w pole sadził i wykopki za rok.

 

Przejrzałem sobie dzisiaj zapiski i siane było trochę wcześniej niż pisałem a dokładnie 10 czerwca.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez panol
      Witam - z gory przepraszam za pytania jakich sam nienawidze czytac:) bo swiadcza o tym ze jest czlowiek nowicjuszem.
      Chce zajac sie uprawa sadzonek agrestu. Uwazam ze to ma przyszlosc przy odpowiedniej selekcji odmian - baaardzo duzo sie na ten temat oczytalem. Ale rzeczywistosc jest taka, ze zalozenie takiej szkolki bedzie dla mnie zupelnie czyms nowym - nie zajmowalem sie wczesniej rolnictwem. Teraz po powrocie z zagranicy chcialbym to zrobic w sposob solidny i profesjonalny. W pierwszym roku na mniejsza skale a w przypadku powodzenia na duza. Mysle o 2ha matecznika 2 do 3 odmian na poczatek. Na pewno bede zasiegal porad praktycznych osob ktore sie tym profesjonalnie zajmuja aczkolwiek podkreslam jestem swietnie oczytany.
      Moje pytanie jest takie - czy uwazacie ze taka skala - 2 ha, moze byc juz dzialalnoscia ktora przyniesie wymierne zyski (wiadomo ze jest wiele nakladow zwiazanych z sadzonkowaniem) czy jest to syzyfowa praca/nauka. Rozumiem ze okres oczekiwania to praktycznie 3 lata, ale po roku moge zwiekszyc inwestycje. Tak sie sklada ze po prostu mam kapital, ktory praktycznie stoi....ale fakt jest rowniez taki, ze ze wzgledu na moj wiek i status, tego kapitalu wiecej juz raczej nie bede mial...
      Zawsze marzylem o malym gospodarstwie sadowniczym ale wiadomo taka decyzja musi byc bardzo przemyslana. A moze ktos z Was moze sie podzielic swoimi doswiadczeniami z poczatkow nowej szkolki? A moze ktos z Was zajmuje sie uprawa sadzonek agrestu jest zainteresowany wspolpraca....Sorka za moje meczace pytania:)
    • Przez Dosiunia92
      Witam!
      Ostatnio zainteresowała mnie uprawa szparag. Bo głębszym przeszukiwaniu nic niestety nie mogłam znaleźć konkretnego. Interesuje mnie opłacalność i zbyt. Najlepiej skupy lub przedsiębiorstwa skupujące szparagi.
    • Przez ocean
      Witam, chcialem się dowiedziec jaka jest (o ile w ogole jest) opłacalnosc gosp. rolnego, areal troche ponad 20ha, ile i czego nalezało by hodowac, by w ogole myslec o tym, i ile mozna by bylo hodowac na takim areale? jakies 12 ha to ziemie (slabe, 5 klasa moze) reszta to laki, niewielkie perspektywy na wydzierzawienie wiekszej ilosci ziemii, woj, slaskie.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj