koma666

Uprawa Mniszka Lekarskiego

Polecane posty

koma666    162

1. uprawa jakich ziół jest obecnie najbardziej opłacalna i jakie najłatwiej sprzedac ?

2. jakie zioła najlepiej sie nadaja na ziemie klasy V-VI ?

3. czy warto obecnie wchodzic w ten ''interes'' ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

czytałem, ale nie ma tam odpowiedzi na moje pytania, podane sa tylko przykłady dosłownie kilku gatunków i orientacyjne plony/zyski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisma    17

Koma, myślisz, że ktoś Ci podsunie swój plan działania, jakie zioła masz siać i sadzić?

Z całym szacunkiem, ale ci ludzie którzy w tym temacie siedzą to nie mieli tak łatwo tego rozkręcić.

A na pewno płacą teraz te zioła których nie ma na rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zapominacie o jednej sprawie w temacie ziół i ich uprawy a mianowicie o tym jak bardzo czasochłonne i pracochłonne są to uprawy ile człowiek musi poświęcić żeby z tego coś było i nie chodzi tu o pieniądze tylko o nakłady pracy i czasu potrzebnego na wykonanie danych czynności

 

dodać trzeba również że z każdym rokiem pojawiają się coraz to bardziej restrykcyjne przepisy i normy odnośnie ŚOR w uprawach zielarskich także przy obecnej tendencji w tym temacie będzie nieciekawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisma    17

zapominacie o jednej sprawie w temacie ziół i ich uprawy a mianowicie o tym jak bardzo czasochłonne i pracochłonne są to uprawy ile człowiek musi poświęcić żeby z tego coś było i nie chodzi tu o pieniądze tylko o nakłady pracy i czasu potrzebnego na wykonanie danych czynności

 

dodać trzeba również że z każdym rokiem pojawiają się coraz to bardziej restrykcyjne przepisy i normy odnośnie ŚOR w uprawach zielarskich także przy obecnej tendencji w tym temacie będzie nieciekawie

 

Wszystko się zgadza. Ale jak ktoś nie miał styczności to nawet nie wie jak to z tym wszystkim jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonkszi    66

Kolego opłacalność ziół zależy jakie to będą zioła chodzi mnie o mari***** a inne to wg za pracochłonne lepiej sad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Zioła są bardzo czasochłonne - to co koledzy wcześniej napisali. Teściowie mają 1 ha mięty, to jak porzyjdzie sezon to teściowa nie wychodzi z niej przez dobry miesiąc jesli nie dłużej. Z jednej strony skończysz na już na początku rośnie zielsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

z czy istnieje jakas odmiana ziół których nie trzeba pielic ? chodzi mi o zioła które zamykaja ziemie tak jak łaka i nie daja rosnac chwastom ? istnieja takie ? wystarczyłoby potem zciąc i zebrac i wysuszyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

z czy istnieje jakas odmiana ziół których nie trzeba pielic ? chodzi mi o zioła które zamykaja ziemie tak jak łaka i nie daja rosnac chwastom ? istnieja takie ? wystarczyłoby potem zciąc i zebrac i wysuszyc

Niedaleko mnie mają ludzie mlecz tzn mniszek lekarski to sieje sie to jesienią z wiosny opryskasz od 1 i 2 lisciennych potem jakimś pielaczem ze 2 razy i tyle tyle że oni troche dziwnie to zbierają bo liscie ścinaja ogławiaczami a korzeń wyorują pługiem co jest w ch*j pracochłonne(twierdze tak obserwując ile im to zajmuje :D) bo potem trzeba to wytrzepać z ziemi itd a przeciez są maszyny do tego i wcale nie aż tak drogie . W tym przypadku jest tak jak piszesz ziemia jest zakryta przez liscie mleczu które trzeba obciąć bo liczy się tylko korzeń .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

mniszek lekarski jest ciekawa opcja bo sprzedac mozna zarówno liscie jak i korzen, ale kwestia taka czy sa na to kupcy i za jaka cene ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

mniszek lekarski jest ciekawa opcja bo sprzedac mozna zarówno liscie jak i korzen, ale kwestia taka czy sa na to kupcy i za jaka cene ?

Wiesz co rozmawiałem i z osobą kupującą i z uprawiającą to z lisciem jest problem tzn on jest bardzo drogi ale i bardzo mało kto to kupuje z korzeniem jest o tyle lepiej że sporo forum to skupuje ale ceny to mają dużą rozbieżność np w tamtym roku na wiosne była cena 16-18zł kg , na jesieni juz 12 zł teraz 10zł ale problemu ze zbytem korzenia nie ma do znajomego przyjechał do domu i zabrał ile miał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

a korzen mniszka musi byc wysuszony czy mozna od razu po wykopaniu go sprzedac ? i jaka wydajnosc jest z 1ha korzenia wysuszonego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

z czy istnieje jakas odmiana ziół których nie trzeba pielic ? chodzi mi o zioła które zamykaja ziemie tak jak łaka i nie daja rosnac chwastom ? istnieja takie ? wystarczyłoby potem zciąc i zebrac i wysuszyc

 

 

Może zainteresuj się różnymi gatunkami traw. Można zbierać zarówno zielona masę lub przeznaczyć uprawę pod zbiór nasion.

 

 

Jeśli się dogadasz z jakąś firmą możesz robić mieszanki jakiś traw z jakimś innym ziołem. wystarczy odpowiednia wsiewka. Jak znajde chwilę na obrobienie zdjęć to pokażę cos takiego.

 

Co do mniszka to rzeczywiście nie jest zła uprawa tylko że: podstawowa sprawa nasiona muszą być bardzo dobrej jakości, i muszą tpo być nasiona mniszka lekarskiego a nie czegoś tam innego. Druga rzecz własna suszarnia nawet nieduża. Pozwala przechować surowce czekając nalepszą cenę.

 

Z mojej strony na razie tyle jeśli masz pytania jestem do dyspozycji.

  • Like 1

HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

@edin

 

bardzo mnie zainteresowała uprawa mniszka lekarskiego, tylko czy istnieje jakis sprzet do wykopywania korzenia ?

uprawiałes kiedys mniszek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

mieliśmy mniszek trzy czy cztery lata po koleji wstecz, w tym roku zrezygnowalismy nie ze wzgledu opłacalności ale ze wzgledu na brak areału po siew mniszka ;)

 

Do kopania kopaczka elewatorowa lub orlik.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

tak na redlinach, bez pozyskiwania liścia, ale następnym razem coś się pomyśli o jakiejś kosiarce która sokosi na redlinie i zbierze od razu na przyczepę.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

czyli najpierw robiłes redliny a potem siałes tak ?

 

i czym siałes ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Tak najpierw redliny. Redliny robiliśmy zwykłym obsypnikiem z dołaczonym wałem strunowym. Jednak najlepsza była by tu redliniarka z prawdziwego zdarzenia. Stworzy ona zbitą warstwę która nie przepuści części kiełków chwastów. Siew siewnikiem punktowym od Weremczuka - Alex podajże druga wersja.

  • Like 1

HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

a jak wyglada walka z chwastami w przypadku mniszka lekarskiego?

co robic aby z pola nie zrobił sie las chwastów który wydoi ziemie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Chwasty tema rzeka, robimy próby na razie, Ci co uprawiają nie zabardzo chcą się dzielić wiedzą, podstawową jest propyzamid przy siewie przedzimowym. Jest kilka innych ale niechcę radzić bo poźniej będzie jak przy radzeniu z kozłkiem lekarskim. Niechce mi sie już słuchać przekleńst pod swoim nazwiskiem ;)

 

No i jest też ochrona mechaniczna. Świetnie sprawdzają się Ekopielniki oraz glebogryzarki miedzyrzedziowe.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

cieżki temat z utrzymaniem pola w czystosci przez dwa lata w przypadku mniszka lekarskiego, mówisz ze propyzamid stosuje sie przy siewie przedzimowym, tzn. ze mniszek sieje sie na zime a nie na wiosne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Przy siewie wiosennym mamy wiekszy przyrost masy korzeniowej, sądzę że może to być około 25% jednak musimy walczyć bardziej z chwastami, przy siewie przedzimowym możliwy niższy plon jednak łatwiejsze utrzymanie pola w czystości. Mniszek to roślina ktora bardzo wcześnie wychodzi na wiosnę z ziemi i szybko zakrywa całą redlinę dzieki czemu jest mniejszy problem z chwastami.

 

Siew przedzimowy, to siew sierpniowy w trzeciej jego dekadzie. W tym sposobie ja już odpuściłbym sobie liść aby roslinnki miały dorodniejsze korzenie.

 

W siewie wiosenym możemy skosić raz liście góra dwa. Ale jak to w każdej roślinie bywa mniszek będzie chciał odbudować część naziemną zmiejszając plon korzenia.

 

Jeśli możesz napisz do modków aby usuneli niepotrzebne posty i zmienili (chyba że ty możesz) nazwę tematu na Uprawa Mniszka lekarkiego (mleczu). Będę wdzięczny bo z chęcią bym podyskutował w tym temacie może sam się czegos dowiem ;)


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez panol
      Witam - z gory przepraszam za pytania jakich sam nienawidze czytac:) bo swiadcza o tym ze jest czlowiek nowicjuszem.
      Chce zajac sie uprawa sadzonek agrestu. Uwazam ze to ma przyszlosc przy odpowiedniej selekcji odmian - baaardzo duzo sie na ten temat oczytalem. Ale rzeczywistosc jest taka, ze zalozenie takiej szkolki bedzie dla mnie zupelnie czyms nowym - nie zajmowalem sie wczesniej rolnictwem. Teraz po powrocie z zagranicy chcialbym to zrobic w sposob solidny i profesjonalny. W pierwszym roku na mniejsza skale a w przypadku powodzenia na duza. Mysle o 2ha matecznika 2 do 3 odmian na poczatek. Na pewno bede zasiegal porad praktycznych osob ktore sie tym profesjonalnie zajmuja aczkolwiek podkreslam jestem swietnie oczytany.
      Moje pytanie jest takie - czy uwazacie ze taka skala - 2 ha, moze byc juz dzialalnoscia ktora przyniesie wymierne zyski (wiadomo ze jest wiele nakladow zwiazanych z sadzonkowaniem) czy jest to syzyfowa praca/nauka. Rozumiem ze okres oczekiwania to praktycznie 3 lata, ale po roku moge zwiekszyc inwestycje. Tak sie sklada ze po prostu mam kapital, ktory praktycznie stoi....ale fakt jest rowniez taki, ze ze wzgledu na moj wiek i status, tego kapitalu wiecej juz raczej nie bede mial...
      Zawsze marzylem o malym gospodarstwie sadowniczym ale wiadomo taka decyzja musi byc bardzo przemyslana. A moze ktos z Was moze sie podzielic swoimi doswiadczeniami z poczatkow nowej szkolki? A moze ktos z Was zajmuje sie uprawa sadzonek agrestu jest zainteresowany wspolpraca....Sorka za moje meczace pytania:)
    • Przez Dosiunia92
      Witam!
      Ostatnio zainteresowała mnie uprawa szparag. Bo głębszym przeszukiwaniu nic niestety nie mogłam znaleźć konkretnego. Interesuje mnie opłacalność i zbyt. Najlepiej skupy lub przedsiębiorstwa skupujące szparagi.
    • Przez ocean
      Witam, chcialem się dowiedziec jaka jest (o ile w ogole jest) opłacalnosc gosp. rolnego, areal troche ponad 20ha, ile i czego nalezało by hodowac, by w ogole myslec o tym, i ile mozna by bylo hodowac na takim areale? jakies 12 ha to ziemie (slabe, 5 klasa moze) reszta to laki, niewielkie perspektywy na wydzierzawienie wiekszej ilosci ziemii, woj, slaskie.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj