Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
wsk125ccm

idealne gospodarstwo 100ha - prosta zabawa/projekt

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wsk125ccm    11

Witam

Mam taki problem, jako projekt mam zaprojektować gospodarstwo na powierzchni 100ha o produkcji mlecznej. Jak waszym zdaniem powinien wyglądać podział gleb na orne, łąki, las itp.? Ile sztuk bydła mlecznego mozna wychować na takim areale? Ile i jakich upraw można zagospodarować na tej powierzchni?Określić gatunki zwierząt możliwe do chowu w gospodarstwie, i określić grupy wiekowe zwierząt w ramach gatunków [tzw. struktura stada] Zachecam do udziału w temacie, bo nawet proste rozważania bedą pomocne.

wsk125ccm    11

to nie takie proste :) np. 100 krów , nie zje tyle co 100szt buhajów. Musze do tego dobrać grunty, bo 1ha qq =/= 1 ha trawy itp.

Wiadomość z agroFakt.pl

krzysiek277    169

Wsk ty masz krowy i nie wiesz ile czego ?

Ja proponuje 70krów 15ha qq 30ha łąk i 5ha lasu reszta zboża może troche buraka

A z tym 1ha to na jedną krowe to nie wiem bo znam takich co mają 30ha i to w 30ha ma tak 8ha qq do tego jakies 10ha łąk reszta pole pod zboże na pasze po żniwach sieje jęczmień i w wrzesniu kosi na kiszonke

wsk125ccm    11

Wiem, tylko jeżeli ktoś już prowadzi takie gospodarstwo, badz ma w okolicy, to wg. mnie nie jest duzym problemem w przyblizeniu podanie takich danych, niż dobieranie ich "na oko" :)

statek    137

100 ha

20 zboz

30 kuku na zielonke

15 na ziarno w rekawie

35 trawy na gruntach ornych. Moim zdaniem łaki po prostu są zbędne. Dadza mniejszy plon i klopotliwy zbior.

Co do struktury stada:

120 dojnych

70 jałowek

30 cielat

chyba ze chcesz opas tez miec?

wsk125ccm    11

bez opasów, bez zamieszania :) Ale dokładnie mi o cos takiego chodziło jak napisales :) tyle, że moze ktos ma inny pomysl?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez mon21051
      witam potrzebuję większy kombajn zastanawiam się nad topliner 4067-4075 czy może deutz tylko 3630 albo inna seria. cena za toplinery są 2 razy takie jak za tą serie 3000. Sezonowo koszę 100 ha. 
    • Przez crystal169
      Witam, nie wiem czy w dobrym miejscu piszę ale zaryzykuje , mam pytanie :
      Chchaiłbym zapytac czy wie ktoś może gdzię moge dostać taką dużą wyraźną mape gminy, albo miejscowości, najlepiej taką w formacie A1, ewentualnie A2, szukam w internecie po portalach ale jakoś nie mogę , znaleźć , może któryś z was ma taką mapę dużą, albo wie gdzie mogę takie coś dostać?
      Pozdrawiam
    • Przez JanKropka
      Witam wszystkich,

zastanawiam się nad sprzedażą tzw. produktów gotowych w gospodarstwie typu kiszone/małosolne  ogórki, kapusta, soki itp

Chodzi o to jakie są obecnie możliwości sprzedaży, dotarcia do zainteresowanych.

1. czy opłaca się bardziej nastawienie na własną sprzedaż np.  w sieci, czy jednak za pośrednictwem pośredników do sklepów, hurtowni?

2. czy może to być (np. z upływem czasu) samodzielna i opłacalna działalność? (czy w ogóle można to tak obecnie traktować)

3. Jakie macie doświadczenia z tego typu działalnością?

W Agrobiznesie niedawno była dość ciekaw analiza sprzedaży produktów z rynku mięsnego, z której wynikało że TYLKO ok. 30 % produktów jest na bieżąco sprzedawana, a pośrednicy zgarniają około 40 do nawet 60 % ceny sprzedaży..

Jak to wygląda w praktyce u Was? ma ktoś doświadczenia do wymiany (chodzi o w ogóle sens tego) ?

z góry dzięki i pozdrowienia

• Przez Patryczek96
      Witam, w tym roku przejąłem gospodarstwo rolne od mojego ojca o powierzchni 14ha (gleby od II-V) i planuję zabrać się porządnie za uprawę zbóż, zrezygnowałem z hodowli trzody. Od wielu lat mój ojciec uprawiał;
      -jęczmień
      -pszenżyto
      -pszenice ozima oraz jarą.
      Zboża uprawiane były "byle jak", ciął po kosztach, większość dopłat do pola było przeznaczane na "życie codzienne", zabiegi były skromne,a mianowicie wszystko opierało się na jednym zabiegu, ewentualnie na dwóch, o ile pozwalały na to fundusze.
      Podstawowy zabieg to: herbicyd + insol3 1l + 10kg mocznika. Ewentualnie czasami w kolejnym zabiegu był stosowany fungicyd, lecz bardzo rzadko. Nawóz przedsiewnie, oraz druga dawka N podczas krzewienia i na tym wszystkim kończyła się pielęgnacja zboża. Raz na ok.3 lata kupowaliśmy zboże kwalifikowane z centrali nasiennej na max. 5ha, tak to materiał siewny był nasz lub kupiony od sąsiada.. Od przyszłego roku, całe dopłaty będą przeznaczane na gospodarstwo, chciałbym  uprawiać to samo co ojciec, lecz bardziej się do tego przyłożyć. Zboże będzie sprzedawane na bieżąco, ze zbytem nie będzie żadnego problemu. Posiadam taki park maszynowy;
      -Massey Ferguson 3060
      -Władimiriec T-25A (tylko do opryskiwacza)
      -pług zagonowy 4-skibowy
      -brona talerzowa tol-met 2,5m (będzie za 3tyg. u mnie na podwórku)
      -Agregat uprawowo-siewny 2.5
      -siewnik poznaniak 2.5m
      -przyczepa 3t.
      -opryskiwacz 300l 10m
      Od dobrego znajomego pożyczam rozsiewacz BOGBALLE 1t oraz pożycza mi kombajn SUPER, tylko do niego leje i kosze.
      Mam również możliwość wzięcia w dzierżawę 10ha w jednym kawałku, na dość dobrej ziemi IIIA
      Chciałbym was prosić o rady jak zabrać się za ta gospodarkę, aby doprowadzić ją do należytego stanu. 
      -Jakie odmiany?
      -Jakie poplony?
      -Jakie zbiegi?
      -Jakie zmianowanie zbóż?

Ps. W razie gdyby temat był w niewłaściwym miejscu proszę o przeniesienie,

Z góry dziękuję za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam, Patryk

• Przez gofiaczek
      Przeglądając forum nie znalazłam takiego tematu,a myślę że może niektórym się przydać
      Mianowicie chodzi mi o posiadanie dzieci (i ciążę) przez rolników.
      Tak wiem rolnik człowiek jak człowiek i dzieckiem zajmuje się jak każdy, jednak specyficzny czas pracy utrudnia trochę spędzanie czasu z dzieckiem.
      Czy i w jakim wieku zabieraliście swoje pociechy do obory albo w pole? Jesteście zwolennikami chowania dzieci przed całym światem czy, żeby ubrudziło sobie rączki?
      Ktoś pomagał się zajmować dzieckiem czy posłaliście do żłobka/przedszkola.

Czy Panie pracowałyście w jakikolwiek sposób w gospodarstwie po tym jak dowiedziałyście się o ciąży? (chodzi mi o ciążę przebiegającą prawidłowo) Jeśli tak to co? Co na waszą sytuacje zalecił wam lekarz prowadzący?
      Pytania kieruję zarówno do Pań jak i Panów