Zaloguj się, aby obserwować  
Niebieskooka

Nietypowe pytanie - historia Fendta

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Niebieskooka    31

Mam nietypowe pytanie, może ktoś z fanów Fendta wie coś bliższego o historii tej marki podczas II wojny światowej? Sama jestem fanką marki, ale niestety nie udało mi się znaleźć informacji na interesujący mnie temat, choć oczywiście szukałam na niemieckich stronach, ale trudno byłoby o taką informację, a mianowicie: czy Fendt korzystał z pracy przymusowych robotników podczas II wojny światowej w jakiś sposób? Mam nadzieję, że nie. Czy ktoś z Was wie coś na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka    31

Chciałabym wiedzieć, bo ostatnio się nad tym zastanawiałam. Ale mam nadzieję, że odpowiedź brzmi: nie.

Edytowano przez Niebieskooka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Przyznanie się do takich praktyk nie wpłynie na poprawę renomy producenta, więc czy takie coś miało miejsce, czy też nie- odpowiedź zawsze będzie taka sama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak każda niemiecka fabryka, zdominowana ideologią Hitlera i faszyzmem na pewno korzystała z darmowej siły roboczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka    31

Dziękuję za odpowiedzi, ale czy macie jakiekolwiek linki, cokolwiek? Bo np. o praktykach Siemensa wiele można znaleźć i jest to powszechnie wiadome. Nie chodzi mi o domniemania tylko cokolwiek konkretnego, a pomyślałam, że może ktoś z Was coś wie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Ja tam po niemiecku potrafię czytać tak samo jak po polsku-ale poczytam na ten temat (i zdam relację dla Ciebie @Niebieskooka :D ) po świętach-na razie cieszę się z faktu odstawienia antybiotyków i związanej z tym możliwości wchłaniania C2H5OH :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka    31

Po świętach to jeszcze we wtorek możesz do siebie nie dojść:P

 

Też znam niemiecki i to całkiem nieźle, ale nic nie znalazłam albo źle szukałam, zresztą chyba tak sobie w kolano by nie strzelali:)

Edytowano przez Niebieskooka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Wiesz chyba że to naziści a nie Niemcy wywołali wojnę :) ?Jak szukać to raczej nie bezpośrednio a raczej relacje świadków ze słowem kluczowym Fendt lub miejscowości gdzie była fabryka.

PS.Spoko-ja z całkiem sporawą zawartością alkoholu w osoczu :) potrafię całkiem sprawnie funkcjonować-cecha nieoceniona przy hodowli krów :D .

Edytowano przez jaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka    31

Broń Boże nie Niemcy, tylko naziści i hitlerowcy! A tak się jeszcze niestety składa, że to mój 88 post, czyli bardzo neonazistowska (bo to, że nie niemiecka to już ustalone:P) liczba wyszła.

Do Marktoberdorfu raczej się nie wybieram w najbliższym czasie, a nawet jeśli już to ci ludzie z tamtych czasów nie żyją, a ich dzieci i wnuki pewnie nie będą raczej się chwalić co, a raczej niestety kto leży u podstaw sukcesu niemieckiej gospodarki.

Są tylko informacje, że coś tam produkowali w czasie wojny, ale już kto nie, a o to mi przecież chodzi.

Będę wdzięczna za wszystkie informacje.

Edytowano przez Niebieskooka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Dobra-przyjąłem-postaram się.Wesołych Wsiąt na Świ @Niebieskooka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Jeśłi zakłady fendt a istniały podczas II Wojny Światowej to jak wszystkie inne zakłady III rzeszy korzystały z pracy robotników przymusowych przywiezionych z okupowanych krajów. Niemieccy mężczyźni zajęci byli powiększaniem tak zwanej przestrzeni zyciowej. Nie mieli czasu na produkcje. Dzisiaj nie znajdziecie takich informacji na oficjalnych stronach niemieckich koncernów. Nie jest to powód do dumy i niemcy starają się o tym nie informować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Przygotowujesz się do negocjowania ceny na nowego Fendta bezpośrednio z fabryką ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka    31

Jakbyś zgadł, a jak nie będzie niższa to będzie artykulik w jakiejś gazecie lub portalu poświęconym agrotechnice:P Ciekawi mnie to i tyle. Jestem wielką fanką marki, ale chcę wiedzieć jak to było.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Tyle że jak się dowiesz to może przestaniesz być tak wielką fanką ?Czytałem kiedyś artykuł jak ta firma potraktowała człowieka który wymyślił ichnie Vario...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem że Vario wymyślił Polak już w latach 60. Prawda to?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka    31

Będę nadal ich fanką, ale nie aż tak entuzjastyczną. O co chodzi z tym traktownaniem człowieka, który wymyślił Vario, bo nic nie wiem:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Nie tylko Siemens korzystał - koledzy już napisali, że ludzie byli wywożeni i pracowali w ich fabrykach. Zresztą na początku lat 90 zakłady niemieckie wypłacały odszkodowania robotnikom przymusowym. Niestety zdrowia im ta kasa nie zwróci.

Jestem zawsze daleki od gdybania bez podania konkretnych faktów ale jestem pewny, że pracowali przymusowi.

Niemcy, naziści - chyba jeden ciort. Jak hitler robił anschlus, napadł na Polskę, itd itd to nie sądzę żeby Niemcom to specjalnie przeszkadzało.

Poszedł na ruskich i to go zgubiło to i sam himmler w białych rękawiczkach chciał go usunąć i przejąć władzę.

Punkt myślenia i wypowiadania się zależy od punktu siedzenia - mam tu na myśli samych Niemców. Sorry za OT.

Edytowano przez pic2ek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukasz    58

Przyznanie się do takich praktyk nie wpłynie na poprawę renomy producenta, więc czy takie coś miało miejsce, czy też nie- odpowiedź zawsze będzie taka sama.

Myślisz że miało by to jakikolwiek wpływ? Dziś nikt poza Polakami nie przejmuje się tym czy jakaś firma korzystała z pracowników przymusowych, zresztą podejrzewam że w latach IIwś ich produkcja była głównie militarna więc nie była to kwestia wyboru. Ale jakie to ma dziś znaczenie? Tak samo jak dziś nikt nie wypomina np. Finom że byli sojusznikami Rzeszy


sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurak    9
The year 1930 saw the introduction of the first European small tractor with a 6-HP engine, mounted plough and independently driven mower.

 

Czyli już istniała marka Fendt.


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Oj-obiecałem coś i zaraz chyba oczy stracę :D -szukam ,szukam i znaleźć nie mogę-ale przy okazji dokopałem się sporej ilości ciekawych rzeczy http://chrismon.evangelisch.de/artikel/2012/was-machte-grossvater-der-nazizeit-eine-anleitung-zur-recherche-15479 czyli poradnik dla Niemców jak szukać dziadka z Wehrmachtu :D -będę szukał dalej-na razie @Niebieskooka.

PS.NIe wiem czy ten tekst o człowieku który wymyślił Vario nie zniknął z sieci-ale też szukam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niebieskooka    31

Dziękuję Ci za zaangażowanie, ale sama postaram się coś znaleźć. Myślałam, że na niemieckojęzycznych stronach będzie z oczywistych względów trudno znaleźć, ale to samo z anglojęzycznymi. W każdym razie Fendt musiał zainwestować jak inne marki w PR albo rzeczywiście nie wykorzystywali przymusowej pracy - liczę na to drugie:)

Edytowano przez Niebieskooka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Och nie liczyłbym na to-szanujący się zakład w owych czasach raczej obligatoryjnie dostawał deputat :D niewolniczej siły roboczej.Podejrzewam że gdyby odmówili to mieliby kłopoty ;) .Zresztą jeżeli był to zakład było nie było parający się produkcją maszyn to musiał coś produkować w reżimie wojennym-czyli tym bardziej korzystał z pracy robotników przymusowych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Anteek
      witam problem zFENDT 939 błąd  EDC1d.1.08  2015 rok
      Błąd pojawia się pod obciążeniem czy to transport czy pole.. 
      Wymieniony układ cały paliwowy ponad 50 k pln poszło i dalej ciągnik nie działa... wtryski pompa paliwowa wymieniona nic nie pomogło...
      Czy ktoś miał problem podobny z ciągnikiem?
       
    • Przez Zielony111
      Witam .Czy ktoś wie ja kalibruje się skrzynie Vario . Nie chce wzywać serwisu ponieważ wiem że nie potrzeba do tego podłączenia komputera .Jeśli ktoś umie to zrobić poprosze o instrukcjie . Z góry dziękuje .
    • Przez Kamilx
      Witam znajdzie sie ktos to posiada instrukcje napraw do fendt 311lsa i zechcialby sie nia podzielic? 
    • Przez tomgli
      jak w temacie, ktos sie do tego dobierał??
      Zajrzałem tam ale chyba trzeba wybić sforzen od rączki zeby dostac sie do tłoczka i moze by sie udało uzupełnic płyn.
    • Przez Menek
      Witam wszystkich mam pytanie czy Fendt farmer 307 lsa z1987 r ma filtr skrzyni biegów jeśli tak to gdzie dziękuję i pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj