jarekvip99

Koszty zwiazane z kupnem ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jarekvip99    18

Niedlugo bedziemy kupowac ziemie za 200tys i stad mam pytanie jakie beda koszty z tym zwiazane notariusz itp? dawno nie bylo ziemi kupowane wiec nie orientuje sie w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Zależy na ilu działkach, koszt ksiąg wieczystych 60zł za każdą, założenie nowej 200zł (chyba) każda, podatek 2% taksa notarialna koło 2500zł odpisy z geodezji po 120zł sztuka za działkę, najlepiej idź do notariusza a on Ci wszystko wyjaśni co jest potrzebne i ile to będzie kosztowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Niedlugo bedziemy kupowac ziemie za 200tys i stad mam pytanie jakie beda koszty z tym zwiazane notariusz itp? dawno nie bylo ziemi kupowane wiec nie orientuje sie w temacie

 

w tamtym tygodniu kupilismy 4,38ha za 70tys.zł. Notariusz wyniósł nas 1960zł. Skorzystaliśmy z nKZ, więc doszedł koszt 1000zł za biznes plan oraz trzeba było wyłożyć 20% inwestycji z kieszeni jako wkład własny do kredytu. Do tego kupę jeżdzenia po urzędach i na paliwo.

.

 

a jeśli chodzi o księgi, to za odpisy płaci się niewiele, tak samo za wypisy z rejestru gruntów, ale @jarekvip99 jeżeli jesteś kupującym to takie sprawy Cię nie interesują

 

odpisy z ksiąg, wypisy z rejestru danych działek załatwia sprzedający. Założenie nowej księgi jest wliczone w opłatę notarialną (jeśli chcesz nową), notariusz takie rzeczy załatwia sam. Jeśli zakup jest na kredyt pod hipotekę to dochodzi koszt 200zł o wpis hipoteki w dziale IVKWieczystej. zaświadczenia z gminy o przeznaczeniu gruntów jeszcze i umowa przedwstępna sprzedaży dla notariusza od kupującego, choć ja przy tym zaświadczeniu to bym sprzedającego obciązyła, i tak kase weźmie.

 

opłatę notarialną notariusz oblicza od kwoty transakcji, biorąc rónież pod uwagę czy przedmiotem zakupu nie jest las, bo dochodzi wtedy podatek,

ja pytałam 3 notariuszy. Jeden zacenił się za 2tys.zł, drugi 2200zł, a trzeci ok. 2100. Oczywiściee wybrałam tego pierwszego, spuscił mi jeszcze z ceny 40zł. Także jeżeli wasza ziemia jest warta 200tys. zł, i taką cenę npiszecie w umowie przedwstępnej, to od tej kwoty notariusz obliczy koszt usługi.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

no to jak kolega wyzej pisal wychodzi ze podatku nie musze zaplacic? gdzies czytalem ze od gruntow rolnych nie ma podatku chyba ze to stare bylo i nieaktualne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Jak na powiększenie gospodarstwa to podatku się nie płaci, przynajmniej ja nie płaciłem. Jedynie notariusz vat dolicza do swojej usługi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

dokladnie :)

podatek jest tylko wtedy gdy jest darowizna i stronami całego przedsięwzięcia są osoby zaliczające się do trzeciej grupy podatkowej (nie jestem pewna czy druga grupa też w to wchodzi).

Tu mamy umowę kupna-sprzedaży, podatku do skarbówki nie będzie, pod warunkiem że lasu w tym nie ma, bo jeżeli jest to coś się płaci za sam las.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Lasu i nieużytków. Mają być grunty rolne (również rowy w to wchodzą). Jest gdzieś w ustawie, chyba w UKUR (ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego) co jest użytkiem rolnym. Podaku PCC (czyli od czynności cywilno prawnych) nie płaci się jeżeli ziemia jest kupowana na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego. Nie zapomnij napisać do gminy żeby zwolnili Cię z podatku rolnego (http://dziennikustaw.gov.pl/du/2006/s/136/969/D2006136096901.pdf) art.12 p.2 ust.3 .

Sam jest na etapie kupna, więc trochę poczytałem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocecek087    14

teraz kolego jest zamieszanie z granicami działek ja bym na twoim miejscu jeszcze skorzystał z usługi geodety zęby wprowadził cię na te działki które kupujesz. Ja jestem teraz w takiej przykrej sytuacji a mianowicie kupiłem na sąsiedniej wiosce pola i wszedłem w te miedzie które istniały a w zeczywistosci moje pole powinno być 4 m szersze na długości to robi dużą różnice. bo to pole niewidziało dawno swojego włąsciciela tylko obrabiał kto chciał nawet kilka razy z tego co wiem to miedza była worywana a to miało być tak szybko szybko no i oczywiscie tanio wtedy mogłem sie dogadać geodeta na pół albo po ich stronie a teraz geodeta to mój koszt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Ale teraz też możesz żądać od właściciela tej sąsiedniej działki partycypowania w kosztach geodezyjnych - poszukaj w necie - ale słyszałem że jest coś takiego

 

Lasu i nieużytków. Mają być grunty rolne (również rowy w to wchodzą). Jest gdzieś w ustawie, chyba w UKUR (ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego) co jest użytkiem rolnym. Podaku PCC (czyli od czynności cywilno prawnych) nie płaci się jeżeli ziemia jest kupowana na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego. Nie zapomnij napisać do gminy żeby zwolnili Cię z podatku rolnego (http://dziennikustaw...06136096901.pdf) art.12 p.2 ust.3 .

Sam jest na etapie kupna, więc trochę poczytałem :P

Polus co masz na myśli z tymi nieużytkami i lasami? Zamierzam kupić ziemię z ANR - jedna działka i są na niej nieduże kawałki lasów i nieużytków właśnie Kto wyznaczy wartość tego lasu i nieużytku skoro ja dostanę tylko wycenę całości i jaka jest ewentualnie wysokość tego podatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocecek087    14

zgodze sie żadać moge ale tylko tyle przecież go nie zmusze on powie ze dobrze jak geodeta przyjdzie to sie dostosuje no nowych palików i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Zgadza się masz rację - mi się wydawało że kiedyś o tym czytałem w jakimś artykule ale musiało mi się coś pokręcić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Maroon, takie info dostałem od notariusza. Podatek to chyba 2%, ale jak go obliczają? Nie bardzo wiem. Wydaje mi się, że trzeba oszacować wartość lasu w okolicy i wtedy policzyć ile będzie kosztował ten twój las.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Nieprawda. Nie płacisz nic do ANR. Ale jeżeli nie jesteś rolnikiem a kupujesz powyżej 5 ha, to notariusz wysyła do ANR pismo, że tak i tak działka za tyle i tyle będzie sprzedawana, i jeżeli w ciągu 30 dni nie zgłoszą chęci kupna po takiej cenie, to ty to kupujesz. Taka jest rola ANR (ma prawo pierwokupu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

to czemu notariusz a raczej jego sekretarka powiedziala mi ze 2% agencji sie placi... ale inny notariusz na maila odpisal mi ze nie ma czego takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Tomasz2000
      Witam, 33 lata mieszkałem w gospodarstwie z rodzicami. Po ślubie w 2009 tescie przepisali nam 1.5h ziemi. Miesiac temu przemeldowałem sie do zony gdzie na działce przepisanej przez tesciow wybudowalismy dom. Chciałem przejsc do krus-u z racji ze mam odpowiednia ilosc ziemi przeliczeniowego 1.34h. I tutaj pytanie czy bedą kary za niezgłoszenie do krus ziemi??. Zadnie dotacje z krus nie były brane . Ziemia nie była uprawiana.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj