Zaloguj się, aby obserwować  
jacek472

klasa ziemi

Polecane posty

jacek472    40

Jak w tytule nurtuje mnie co to jest bonitacyjna klasa ziemi? Wiem ,że są klasy od I do VI i im niższa tym lepsza, ale co to w ogóle oznacza na jakiej zasadzie i kto ją oceniał chodzi o zasobność składników czy skład granulometryczny czy zdolności sorpcyjne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikursus    21

Bonitacja czyli inaczej gleboznastwo. Ocena jakości gleby pod względem wartości użytkowej, uwzględniająca żyzność gleby, stosunki wodne w glebie, stopień kultury gleby i trudność uprawy w powiązaniu z agroklimatem, rzeźbą terenu oraz niektórymi elementami stosunków gospodarczych czym klasa ziemy wyższa tym ona jest lepsza. Mogłeś poszukać na google np. tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Bonitacja_(gleboznawstwo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

całe to klasowanie ziemi to największa bujda na polskiej wsi!

u mnie jest masa przypadków gdzie w papierach mają 5-6 klasa a rośnie wszystko kukurydza, pszenica i to z plonem jak na 2 klasie...

a najśmieszniejsze jest to że kwota podatku takich ponad 20 ha gospodarstw wynosi 200zł a mający po 5 ha rolnicy płacą często ponad 1000 zł, co więcej tym dużym gospodarzom należy się wszystko: dodatek rodzinny, stypendium dla dzieci, zapomoga z gminy - BO MAJĄ MAŁY DOCHÓD! a te nowe traktory, samochody, nawet kostkę na podwórku to na loterii wygrali..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TD85D    1

tak jak kolega wyżej napisał, klasa klasie nie równa są przypadki że na V klasie rośnie po 1,5-2t żyta a są że na V klasie rośnie po 7-8t pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

kolega wyzej albo bardzo zazdrosny albo ma pecha w zyciu.. klasyfikacja bonitacyjna w Polsce byla przeprowadzana pewnie dawno temu i mogla byc miejscami nie prawidlowo zrobiona ale tego nie wiemy. mowisz ze sasiedzi maja dobre gleby pomimo niskich klas, zapewne kiedys moglybyc to tereny okresowo za wilgotne i w zwiazku z tym klasa ich jest nizsza..co do kukurydzy to z tego co wiem nie wymaga ona czarnoziemow

a co do dochodowosci i zasilkow to dochody wyliczane sa przeliczeniowych ha i wtedy ile zbierasz to nikogo nie interesuje. albo jak jestes na vacie i jak splacasz kredyt za nowy cignik to Ci ludzie faktycznie maja mniejszy dochod wiec moze i na zasilki sie lapia.. nikt Ci nie broni kupic nowy traktor lub sprzedac pole i isc na zasilek:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

Dodam od siebie. Ze np. u nas pszenica urośnie praktycznie wszędzie, kukurydza to w ogóle urośnie na każdej glebie byle tylko wilgoć była. Jeśli ktoś chce sprawdzić czy ma dobrą glebę niech zasieje jakieś warzywo np. cebula jest bardzo wymagająca. Albo niech zasadzi np selera. U mnie pszenica plonuje 6-8 ton z ha a cebula na tym polu nawet wzejść miała ciężko. Więc z glebami to jest ciężki temat.


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

dokladnie, gleby sa tak zroznicowane ze glowa mala bo popatrzmy tylko mamy bielice, brunatne, czarneziemie, czarnoziem, redzina, glina, iły..odmian glin mamy chyba 4 lub 5 z czego kazda moze byc pylasta. kolejny czynnik to profil glebowy ile cm jest warstwy ornej- O ile dobrze pamietam, B- warstwa wymywania i jest poziom jeszcze C. kazdy poziom moze ma inna grubosc co daje glebie inna jakosc

dalej na czym ona jest zwir piasek less? i do tego polozenie, nachylenie, stosunki wodne itd itp co daje "milion" kombinacji i wez tu badz madry.. i porownaj 2 gleby.mialem kiedys na cwiczeniach ksiazke do bonitacji to miala 400stron.

sory za bledy post z smartphona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

ok są gleby o bardzo zróżnicowanym profilu, ale nie zgodzę się że klasowanie wszędzie było przeprowadzone prawidłowo w dodatku dawno temu w czasach w których można było wszystko.

Klasa ma bardzo duży wpływ na ha przeliczeniowe..

nie jestem zazdrosny ale nie uważam żeby cały ten system rozliczeń dobrze funkcjonuje. denerwuje mnie po prostu, że są osoby które odbierają zasiłek i jadą zatankować swojego mercedesa, a są takie które naprawdę potrzebują pomocy a się im ona nie należy.. o figurantach którym nie chce się robić tylko na zapomogę czekają już nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

no to fakt przekrety mogly byc i nadal sa.. kolega.mi mowil jak klasyfikator pytal sie jaka klasa odpowiada nizsza np za 3tys czy wyzsza za 2

a to ze u nas daje sie tym co nie maja bo im sie nalezy czyt. wegiel na zime paczka z jedzeniem i zapomoga zeby bylo za co pic a dla tych ktorzy potrzebuja to nie ma...

roznica jest taka ze Ci pierwsi beda brac do smierci bo nic nie robia a Ci drodzy braliby pomoc az stana na nogi.. w sasiedbiej gminie byla akcja ze dawano najbiedniejszym dzieciom laptopy niestety najzdolniejszym juz sie nie nalezalo..

ale powrocmy do bonitacji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

dziadek mi opowiadał że jak były ustalane klasy ziemi to ten kto nie dał łapówki klasyfikatorowi ma normalną klasyfikację a ten co mu zapłacił ma samą 5 i 6 klasę. Klasę można sprawdzić siejąc koniczyne na 4b będzie słaba a na 5 i 6 nie będzie jej wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez gardener94
      witam,
      Co polecacie na glebę V, VI klasy? jest tego 10 ha.  Czy serio jedyna rozsądna opcja to las? 
       
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj